Lovas Emese, a Commerzbank Zrt. üzletfejlesztési igazgatója szerint miután a bankok az üzleti élet tükrének tekinthetőek, természetes, hogy maguk is rendre szembetalálkoznak a problémával. A hitelintézetek számára a jogszabályok - például a pénzmosás elleni területen - komoly feladatokat írnak elő a gazdasági bűnözés elleni harcban, ám ezen túl kiemelkedően fontos, hogy maguk a bankok saját maguk is saját protokollal bírjanak; se ügyfeleik, se dolgozóik ne válhassanak gazdasági bűncselekmények áldozatává vagy részesévé.
A Commerzbank csoportszinten tűzte zászlajára a csalás és korrupció elleni küzdelmet. A bankon belül évek óta működnek jól bevált jelentési és kapcsolatfelvételi csatornák, meggátolva azt, hogy a bank termékeit/szolgáltatásait tisztességtelen célokra lehessen felhasználni. A bank ugyanakkor a közelmúltban indította el a szektorban úttörőnek számító, internetes bejelentési modulját, a Business Keeper Monitoring System (BKMS) rendszert. Ez a platform lehetővé teszi a dolgozóiknak és harmadik személyeknek is, hogy felhívják a bank figyelmét a csalás gyanúját felvető tevékenységekre. A rendszerbe bárki, nevének vállalásával vagy névtelenül is bejelentést tehet, ám a rendszer maga is arra bátorít mindenkit, hogy a bejelentéssel együtt nevét is közölje: ebben az esetben a rendszer saját „postafiókot" biztosít a bejelentőnek, ahol az nyomon követheti a bejelentése nyomán indított felderítés minden érdemi eseményét.
A bejelentő „névtelenségét" a Commerzbank kifelé garantálja, ugyanakkor a lehetőség révén a bank megkeresheti a bejelentőt további kiegészítések érdekében - mondta el Lovas Emese. A szakember szerint a külsős, névtelen bejelentéseket természetesen kritikusabban vizsgálják, ám a bank nem tekinthet el attól, hogy a bejelentéseket komolyan vegye, miután statisztikai adatok támasztják alá, hogy gazdasági bűncselekmények felgöngyölítésében döntő a külső, harmadik féltől érkező információ.
Lovas Emese hangsúlyozta: a rendszer kizárólagos célja lehetővé tenni a bankon belüli, gazdasági bűncselekmény gyanúját felvető tevékenységek bejelentését. A rendszer bármely más célra történő felhasználása büntetőjogi következményekkel járhat.
A bejelentéseket magyarul, angolul vagy németül az alábbi oldalon keresztül lehet megtenni.