Lesújtó adat: minden második cég szembesült bűncselekménnyel

A Legfőbb Ügyészség statisztikái szerint 2010-ben a feltárt gazdasági bűncselekmények száma 26,1 százalékkal nőtt. Az okok között egyértelműen a gazdasági válság hatásai érthetőek tetten: egyrészt a megnehezült gazdasági környezetben az elkövetők közül sokan igazolva vélik a kerülőutak lehetőségét. A másik oldalon ugyancsak a válságnak köszönhető, hogy a munkavállalók létszáma csökkent, ezáltal kevesebb energia, figyelem jutott a belső ellenőrzésre - már csak azért is, mert a vállalatvezetők figyelme első sorban a túlélésre összpontosít.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lovas Emese, a Commerzbank Zrt. üzletfejlesztési igazgatója szerint miután a bankok az üzleti élet tükrének tekinthetőek, természetes, hogy maguk is rendre szembetalálkoznak a problémával. A hitelintézetek számára a jogszabályok - például a pénzmosás elleni területen - komoly feladatokat írnak elő a gazdasági bűnözés elleni harcban, ám ezen túl kiemelkedően fontos, hogy maguk a bankok saját maguk is saját protokollal bírjanak; se ügyfeleik, se dolgozóik ne válhassanak gazdasági bűncselekmények áldozatává vagy részesévé.

A Commerzbank csoportszinten tűzte zászlajára a csalás és korrupció elleni küzdelmet. A bankon belül évek óta működnek jól bevált jelentési és kapcsolatfelvételi csatornák, meggátolva azt, hogy a bank termékeit/szolgáltatásait tisztességtelen célokra lehessen felhasználni. A bank ugyanakkor a közelmúltban indította el a szektorban úttörőnek számító, internetes bejelentési modulját, a Business Keeper Monitoring System (BKMS) rendszert. Ez a platform lehetővé teszi a dolgozóiknak és harmadik személyeknek is, hogy felhívják a bank figyelmét a csalás gyanúját felvető tevékenységekre. A rendszerbe bárki, nevének vállalásával vagy névtelenül is bejelentést tehet, ám a rendszer maga is arra bátorít mindenkit, hogy a bejelentéssel együtt nevét is közölje: ebben az esetben a rendszer saját „postafiókot" biztosít a bejelentőnek, ahol az nyomon követheti a bejelentése nyomán indított felderítés minden érdemi eseményét.

A bejelentő „névtelenségét" a Commerzbank kifelé garantálja, ugyanakkor a lehetőség révén a bank megkeresheti a bejelentőt további kiegészítések érdekében - mondta el Lovas Emese. A szakember szerint a külsős, névtelen bejelentéseket természetesen kritikusabban vizsgálják, ám a bank nem tekinthet el attól, hogy a bejelentéseket komolyan vegye, miután statisztikai adatok támasztják alá, hogy gazdasági bűncselekmények felgöngyölítésében döntő a külső, harmadik féltől érkező információ.

Lovas Emese hangsúlyozta: a rendszer kizárólagos célja lehetővé tenni a bankon belüli, gazdasági bűncselekmény gyanúját felvető tevékenységek bejelentését. A rendszer bármely más célra történő felhasználása büntetőjogi következményekkel járhat.

A bejelentéseket magyarul, angolul vagy németül az alábbi oldalon keresztül lehet megtenni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo