A magyar válaszadók közül minden ötödik jelezte, hogy az előző tizenkét hónapban kapcsolatba került kenőpénzzel, és 51 százalék vélte úgy, hogy az elmúlt három évben nagyobb teret nyert a korrupció. Az Eurobarométer felmérés szerint a korrupció továbbra is jelentős probléma az EU országaiban. A lakosság majdnem háromnegyede (Magyarországon 96 százaléka) véli úgy, hogy a korrupció továbbra is jelentős probléma, és valamennyi kormányzati szinten jelen van. (Etikai szabályzatot hagytak jóvá az Európai Parlament (EP) képviselői saját részükre annak érdekében, hogy a jövőben a korrupció legkisebb gyanúját is elkerüljék.)
Az Európai Bizottság ezzel kapcsolatos közleménye szerint "a korrupció jellege és mértéke eltérő az egyes tagállamokban, az az egész EU-ra nézve káros, hiszen csökkenti a befektetések mértékét, akadályozza a belső piac megfelelő működését, valamint negatív hatással van az államháztartásra". A korrupcióval kapcsolatos gazdasági költségek az EU-ban becslések szerint évi 120 milliárd eurót tesznek ki - emlékeztetett a végrehajtó testület.
Cecilia Malmström, a belügyekért felelős biztos csalódottságát fejezte ki, hogy "az EU-ban a korrupció elleni küzdelem gyakorlati eredményei még mindig nem kielégítőek. A korrupció olyan betegség, amely belülről rombol le egy országot, aláássa a demokratikus intézményekbe vetett bizalmat, gyengíti a politikai vezetés elszámoltathatóságát, és óhatatlanul kedvez a szervezett bűnözői csoportoknak. Csak valamennyi vezető és döntéshozó akarata és elkötelezettsége révén tudjuk sikeresen felvenni a harcot a korrupció ellen" - hangoztatta a svéd biztos. Bejelentette egyúttal, hogy a bizottság hamarosan további jogszabályokra tesz javaslatot, köztük a bűnözők vagyonának elkobzására, a közbeszerzési szabályok reformjára, pontosabb bűnügyi statisztikákra, valamint az uniós szintű, továbbfejlesztett csalásellenes politikára vonatkozóan.
Egyre rosszabb helyzet itthon
Hazánk korrupciós megítélése nem javult: jelenleg az 54. helyen áll a 183 országot vizsgáló korrupciós rangsorban, míg tavaly az 50. volt 178 ország között; európai összehasonlításban a tavalyihoz hasonlóan a 20. helyezett - ismertette decemberben a Transparency International (TI) 2011-es Korrupció Érzékelési Index (CPI) eredményeit Földes Ádám, a nemzetközi szervezet magyarországi vezetője.
"Magyarországon az elmúlt évben a korrupció elleni fellépésben kulcsszerepet játszó független intézmények kerültek veszélybe, ami tovább rontotta az ország megítélését" - mondta Földes Ádám. Az elemzők azt látják, hogy politikai elszámoltatás folyik, ami összefügg korrupciós ügyekkel, nem látszik azonban, hogy átfogó és hatékony korrupcióellenes intézkedéseket vezetnének be. Negatívan értékelik a jogállami garanciák és a jogbiztonság sérelmét, a közszektorban látható politikai korrupciót is.