Az ország fejlesztési stratégiájának megújításán dolgozó szakértők a Vedomosztyi című lap értesülése szerint összeállították, melyek azok az intézmények, amelyek fékezik az üzleti tevékenységet és a gazdasági növekedést, és túlzottan növelik az áruk és szolgáltatások árait.
Korrupció: garantálva
Eszerint a kevéssé hatékony és erősen korrumpált bürokrácia legelső sorban ott van súlyos hatással, ahol a ingatlanügyekről van szó: ha például irodaépületet, boltot, farmot kell építeni, vagy bérelni. Az ingatlanok területén a korrupciót teljesen legális eszközökkel generálják. Szakértői véleményekre, egyeztetésekre, engedélyekre van szükség, és sok főhatóságnak "saját" cégei vannak, amelyek informális monopóliummal bírnak a szükséges papírok kiadásában. A procedúrák meghosszabbítják az építkezést, a vesztegetésre fordított összegek az árat 5-15 százalékkal, a közmű hálózatokra való rákötést további 7-10 százalékkal emelik. A szakértők számítása szerint egy soklakásos ház építése esetén az informális kiadások mintegy hétszeresen haladják meg a különféle engedélyek hivatalos árát.
Emellett a hivatalnokok olyan tág felhatalmazással bírnak, hogy nem is szükséges törvényt sérteniük, hogy korrupcióból bevételhez jussanak: az üzleti élet szereplői általában maguktól fizetnek, mert ők sértik meg az előírásokat, amelyek olyanok, hogy kifejezetten ösztönzik a szabálysértéseket. Mint azt egy szakértő a lapnak elmondta, ha az ellenőrző szervek valóban megkövetelnék az előírások betartását, soha egyetlen épületet sem lehet átadni, mert a törvényeket tudatosan úgy szerkesztik, hogy megmaradjon a korrupciós összetevő. A hatalom különféle szintjein való egyeztetések költsége elérheti az önköltség 30-60 százalékát is.
30 igazolás jogszabályok nélkül
Szergej Szobjanyin moszkvai polgármester mondta el, hogy a tervdokumentáció jóváhagyásához vagy 30 olyan papírt kell beszerezni, amelyek közül egy sem szerepel a jogszabályokban. Ezért most Moszkvában egyszerűsítették az eljárásokat, s célul tűzték ki, hogy az engedélyeztetés a jelenlegi 1,5-3 év helyett legfeljebb hat hónapig tartson. Kimutatták azt is, hogy az előre láthatóság hiánya és a nagy kockázat miatt az üzleti tervezés horizontja nem haladja meg az öt évet. Az árakat tovább emeli, hogy a tulajdonosok minél gyorsabban megtérülésre törnek.
A szentpétervári Európai Egyetem kutatói az élelmiszerek, a távközlési szolgáltatások és az ingatlanok hozzáférhetőségét elemezték Oroszországban, európai országokban és Amerikában a bérek és fizetések vásárlóerejéhez mérve, és kiegyensúlyozták a munka termelékenységével, mivel az minél alacsonyabb, annál csekélyebb a kereslet. Majd minden vizsgált országban 2-7-szer nagyobb a lakáshoz jutás lehetősége, mint Oroszországban, ahol a korrupciós kiadások nem csak az árakat növelik, de csökkentik a kínálatot is, ami szintén az árak emelkedéséhez vezet.