Felelős vállalat cikkek


Így lesz zöldebb a kakaó

Így lesz zöldebb a kakaó 

A világ legnagyobb csokigyártója, a Mondelēz International elindította a „Cocoa Life”-ot, a társaság eddigi legnagyobb erőfeszítését a fenntartható kakaótermelés érdekében. A program keretében a cég a következő tíz évben 400 millió dollárt ruház be – írja a Zöld8.
Ne misztifikáljuk a fenntarthatósági célokat!

Ne misztifikáljuk a fenntarthatósági célokat! 

A fenntarthatóság, vállalati CSR nem úri huncutság, hanem a cég jól felfogott gazdasági érdeke. Könnyen belátható, hogy minden lépés, amely valóban a hosszú távú fenntarthatóságot szolgálja, és nem csak marketingcélú, növeli a profitot is.
12.000 liter tej karácsonyra

12.000 liter tej karácsonyra 

Idén karácsonykor a miskolci és ózdi anya- és gyermekotthonokat ajándékozta meg 12.000 liter UHT tejjel a Tetra Pak. A közel 3 millió forint értékű adományt a vállalat egy karácsonyi ünnepségen adta át a 6 rászoruló borsodi intézmény, köztük a Miskolci Gyermekvédelmi Központ Gyermekek, valamint Családok Átmeneti Otthona, a Lorántffy Zsuzsanna Református Kismamaház, a Kistérségi Gyermekjóléti Intézmény – Gyermekek, valamint Családok Átmeneti Otthona és az Ökumenikus Segélyszervezet Szociális és Fejlesztő Központ, Miskolc Országos Módszertani Családok Átmeneti Otthona vezetőinek. A fennállásának idén 60. évfordulóját ünneplő Tetra Pak, 12 intézmény közül, a Szeretjük a tejet Facebook oldalon, közösségi szavazással választotta ki a borsod megyei otthonokat.
Az önkéntes munka nem csak a rászorulóknak segít

Az önkéntes munka nem csak a rászorulóknak segít 

A Habitat for Humanity tapasztalatai szerint egyre több vállalat CSR programjába kerül be a társadalmilag jelentős célok támogatása mellett az önkéntes munkavégzés is. Az önkéntes napok nemcsak a támogatott családoknak, hanem az önkénteseknek is sokat jelentenek.
Márta Irén nyerte el a CSR Kivállóság Díjat

Márta Irén nyerte el a CSR Kivállóság Díjat 

Második alkalommal adták át az idén öt éves CSR Hungary CSR Kiválóság Díját, amelyet idén Márta Irén, a Holcim Hungária Zrt. vállalati kapcsolatok és kommunikációs igazgatója nyert el. A Gundel Étteremben megtartott díjátadó keretében köszöntötték a társadalmi felelősségvállalás követendő példaképeit.
Nem használ veszélyes vegyszereket 2020-tól a Zara

Nem használ veszélyes vegyszereket 2020-tól a Zara 

A Zara, a világ egyik legnagyobb divatáru kiskereskedője és anyavállalata, az Inditex elkötelezte magát arra, hogy 2020-ig teljesen száműzze a veszélyes vegyszereket a termelési folyamatából.
Támpontok a fenntartható üzleti stratégiához

Támpontok a fenntartható üzleti stratégiához 

A Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért (BCSDH) koordinálásával üzleti vezetők és fenntarthatósággal foglalkozó szakemberek alapelveket tartalmazó ajánlást fogalmaztak meg közösen. Ezek támpontot adnak a hazai vállalatok első embereinek a fenntartható fejlődést komplexen értelmező üzleti stratégia kidolgozásához és megvalósításához.
Elismerték az etikus cégeket

Elismerték az etikus cégeket 

Az eddigi negyvenöt díjazott mellett november 21-én este újabb öt magyarországi bejegyzésű cég kapta meg az Üzleti Etikai Díjat, amelyet a Piac & Profit által rendezett ünnepélyes díjátadó gálán vettek át. Az elismerés átadására ez évben is a Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencia zárását követően került sor.
„Erősödő veszélyhelyzet kikényszeríti a kemény intézkedéseket”

„Erősödő veszélyhelyzet kikényszeríti a kemény intézkedéseket” 

Láng István akadémikus videó előadása nyitotta meg az immár harmadik alkalommal megrendezett Magyar Fenntarthatósági Csúcs találkozót. 2010 novemberében széles körű társadalmi párbeszéddel indult ez a konferenciasorozat, amellyel a Piac & Profitnak nem titkoltan az volt a célja, hogy a globális, nagy találkozók sorába beillessze a nemzeti párbeszédet, tudatosítva, hogy minden országnak és minden embernek, nekünk magyaroknak is van mit tennünk a globális és helyi negatív folyamatok feltartóztatása és a trendek megváltoztatása érdekében. A második találkozó a cselekvésre, az egyén felelősségére fókuszált, idén az üzleti szektor felelőssége áll a középpontban.
Itt az idő a cselekvésre!

Itt az idő a cselekvésre!  

Lezajlott a Magyar Fenntarthatósági Csúcs harmadik találkozója, amely ez alkalommal a társadalom egyik szegmensét, az üzleti szektort hívja párbeszédre. Oldalunkon részletes, folyamatosan frissülő beszámolót közlünk a konferenciáról, kérjük, kísérje figyelemmel!

Hány forint kárt okoz cége környezetszennyezése? 

2000 és 3000 milliárd dollár közé tehető az az érték, amit a természet szolgáltatásai jelentenek a világgazdaság számára. A cégek mégis ingyen használják ezeket a természeti adottságokat, sőt csak 5 %-uk vezet kalkulációt a cégek környezeti terheléséről.

Ellehetetlenítik a cápavadászatot 

Az állatvédők sok éves kampányolása végül eredménnyel járt: a piaci szereplők a világ több pontján elkezdték betiltani a fenntarthatatlan módon vadászott cápauszonyt.

Részvényes apácák 

Némelyikük kisebbfajta celebbé vált azzal, hogy a vállalat lelkiismereteként hirdeti a társadalmi és ökológiai felelősségvállalás igéjét. De nem feltétlenül kell ehhez milliárdos résztulajdonosnak lenni: kétezer dollárnyi részvényért már hivatalos javaslattevő lehet az ember Amerikában.

Fenntartható üzlet kell! 

„Életmódunknak, értékrendünknek, fogyasztásszemléletünknek, saját érdekeink mindenek fölé helyezésének megváltoztatása nélkül nem megy előre a fenntartható fejlődésre áttérés ügye.” Demcsák Máriának, a Piac & Profit alapító főszerkesztőjének mondatai az első Magyar Fenntarthatósági Csúcson hangzottak el és igen pontosan megfogalmazták, hogy miért vált időszerűvé és elkerülhetetlenné egy ilyen találkozó megszervezése. 2010-ben szervezték meg először ezen a nevén a rendezvényt, azóta minden évben találkoznak a felelősen gondolkodó és cselekvő emberek a Fenntarthatósági Csúcson.

Mitől lesz felelős a jövő vállalkozása? 

Milyen lesz a világ és Magyarország 2020-ban? Milyenek ma, és milyenek lesznek a vállalatok 2020-ban? A futurisztikus kérdésekre a szakemberek a maguk módján próbáltak meg válaszolni a KÖVET október 17-én tartott konferenciáján.

Díjazták a környezetvédelem bajnokait 

A KÖVET Egyesület a környezeti megtakarítások bajnokait díjazta a 10., jubileumi Ablakon Bedobott Pénz Program keretében. A nyertesek az október 17-i XVII. KÖVET konferencián vehették át a díjakat, amelyet a Hotel Gellértben rendeztek meg Vállalkozás 2020 címmel. Az elmúlt tíz év során 84 szervezet 434 beruházását és beruházást nem igénylő fejlesztését gyűjtötték össze, melyek összesen 27,47 milliárd forint megtakarítást hoztak a vállalatoknak.

Példamutató vállalatokat díjazott a Magyar Adományozói Fórum 

Az Év Társadalmi Befektetési Programja mellett a leginnovatívabb, a legsikeresebb, és a legnagyobb hatást elérő vállalati támogatási programokat díjazta a Magyar Adományozói Fórum (MAF) 2012. október 4-én. A MAF Társadalmi Befektetések Díjakat a Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere fővédnökségével rendezett „MAF Partnerség.Hatás.Innováció. 2012” című konferencia záró programjaként adták át. A miniszter a díjátadón hangsúlyozta: a sikerhez új típusú mentalitásra van szükség Magyarországon.

Indul az idei „Tegyünk Együtt a Gyermekekért” program! 

A „Tegyünk Együtt a Gyermekekért” program immár 11. éve segíti a leukémiás és daganatos beteg gyermekek rehabilitációját és egészséges klinikai táplálkozását. Az érintett gyermekek 90 százalékánál ugyanis problémát okoz a testsúlyingadozás. Az idei, most kezdetét vevő 14. TEGY program október 1-jétől november 4-éig tart.

Követhetőbbé válnak a jelentések 

Májustól új irányelveket alkalmaznak a világ leggyakoribb fenntarthatósági jelentésénél, a GRI-nél. Szeptember 25-ig lehet észrevételeket tenni vele kapcsolatban.

Állatotthont támogat a Flairspring 

A Flairspring pár hónapja nyitotta meg első üzletét Budapesten a Szabadság téren. A tulajdonosok a zártkörű megnyitón elmondták, a márka egyik legfontosabb értéke az, hogy bizonyos ügyeket támogat. Az egyik ilyen ügy, - amely a cégvezetőknek személyesen is nagyon fontos, hiszen öt befogadott kutyájuk van - a magyarországi állatmenhelyek támogatása.

Változunk, de vajon elég gyorsan? 

Elérkeztünk a kritikus ponthoz, az emberek gondolkodásának tömegesen és gyorsan kellene megváltoznia ahhoz, hogy elkerüljük a visszafordíthatatlan változásokat. László Ervin professzor szerint a holisztikus gondolkodásnak az üzleti életbe és a személyes identitásba való beépülése lenne a megoldás. A világhírű professzor a Piac&Profit által szervezett beszélgetésen a hallgatók kérdéseire is válaszolt.

Lassan terjed a környezetkímélő flottaszemlélet 

Meglehetősen gyerekcipőben jár még a környezetkímélő vezetés Magyarországon. A belső kibocsátás és energiahasználat-csökkentési célokat a kis- és közepes vállalatok 54 százaléka kifejezetten az autóhasználathoz köti, mely azonban nagyban összefügg a költségmegtakarítási intézkedésekkel, nem a környezeti teljesítmény javítása a fő motiváció.

Pénzt érne a felelősség 

A Nobel-békedíjas Al Gore és üzlettársa az ökoszisztémák iránt felelőtlen rövid távú befektetések helyett bevezetnék a lojalitásvezérelt részvények kibocsátását, és a menedzsereket díjazását is a hosszabb távon elért eredményekhez kötnék.

Egyre több cég figyel az energiahatékonyságra 

Közel 300 vállalkozást érintő felmérést végzett a Virtuális Erőmű Program akkreditált auditora. A 2011 októberében, a vállalkozások energiahatékonyságának segítése érdekében meghirdetett Energiahatékonysági Kiválósági Pályázathoz kis- és középvállalkozásoktól kezdve egészen a multinacionális cégekig csatlakoztak már, amelyek az elismerés mellett szakértői támogatást és hasznos ötleteket is kapnak.

Mitől lesz felelős a jövő vállalkozása? 

Milyen lesz a világ és Magyarország 2020-ban? Milyenek ma, és milyenek lesznek a vállalatok 2020-ban? Erről osztják meg gondolataikat a KÖVET Egyesület XVII., Vállalkozás 2020 címet viselő konferenciájának előadói és szereplői a részvevőkkel 2012. október 17-én a Hotel Gellértben. A konferencia fővédnökei Dr. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter és Dr. Cséfalvay Zoltán parlamenti és gazdaságstratégiáért felelős államtitkár. A konferenciához kapcsolódó esemény a 10. jubileumi Ablakon Bedobott Pénz Program díjátadó és a Dr. Georg Winter-életműdíj ünnepélyes díjátadó és gálavacsora.

Nem az a lényeg, mit tudsz, hanem az, hogyan kommunikálod 

Csak lassan fog a világ ráállni a fenntartható pályára, és az átalakulásban a nagyvállalatoknak kulcsszerepük lesz. A siker fontos eleme a kommunikáció.

Díj a legjobb jelentésért 

Októberig jelentkezhetnek a cégek a Deloitte fenntarthatósági versenyére. A díjazott az a közép-európai vállalat lesz, amely az adott év legjobb fenntarthatósági (vagy társadalmi felelősségvállalási) jelentését készíti.

Hatékonyabb, olcsóbb, és még nyerhet is vele 

Az emberek hajlamosak azt hinni, hogy a környezetvédelem pluszkiadást jelent. A zöldebb iroda viszont elsősorban éppen takarékosságra tanít. A jó példákat díjazzák is - az ön irodája is versenyezhet!

Jó helyzetben vannak a magyar kismamák 

Régiós viszonylatban kiemelkedő a fizetett szülési szabadság mértéke hazánkban, felső határa három év. Ugyanakkor az új munka törvénykönyve változásai a kismamákat például nem érintik kedvezően.

Iskolák nevezését várják az egymillióért 

A magyarországi iskolák testnevelési célra fordítható forrásait vizsgálja az Edenred Magyarország. A felmérés során arra keresik a választ, hogy a gyerekek hetente hányszor mozognak, az iskoláknak évente mennyi pénzük jut sporteszközökre, és mikor tudták utoljára felújítani a tornatermet? A felmérést jótékonysági akcióval kötik össze: a cég 1 millió forint értékű sporttámogatást juttat a nyertes iskola számára.

Saját káros hatását ellensúlyozza egy felelős cég 

Elültette az első hektár erdőt a Duna-Dráva Nemzeti Parkban az ALD Automotive a WWF Magyarországgal együttműködve, a tavaly decemberben útjára indított Klímaerdő-telepítési Program részeként. A kezdeményezés lényege, hogy olyan keményfa-ligeterdőt telepít a két szervezet, amely nagy szén-felvevő és megtartó képességének köszönhetően képes megkötni az autók által kibocsátott szén-dioxidot. A program sikerességét mutatja, hogy az ALD Automotive továbbra is folytatni kívánja a klímaváltozás elleni harcot a WWF Magyarország oldalán, és bíznak benne, hogy a jövőben még több résztvevővel bővül a környezetet aktívan védelmezők köre.

Hatott a kampány: csak tiszta energiát használ az Apple 

A Greenpeace, környezetvédő mozgalmak és tudatos vásárlókat képviselő csoportok nyomására az Apple végre rászánta magát: ezentúl csak megújuló energiahordozókból nyert elektromos árammal működteti amerikai szerverközpontját.

Megérkeztek a "fenntartható" szabadidőruhák és sportcipők 

A Puma új sportruházata 81 százalékban a Fair Trade Egyesület által igazolt pamut anyagból készült , újrahasznosított anyagokból a sportcipői, a cég bevásárló szatyrai pedig biológiailag lebomló anyagokból.

Ajándék munka a jubileumra 

Közel egy évnyi önkéntes munkát ajánlottak fel a Holcim Hungária Zrt. munkatársai a vállalatcsoport 100 éves évfordulója alkalmából meghirdetett „Együtt a közösségért” elnevezésű nagyszabású összefogási program keretében. Első lépésként a lábatlani Környezetvédelmi Napot hívták életre, ahol nyolc szervezet példaértékű összefogásával közel félezer embert mozgattak meg a gyerekek környezetvédelmi célú nevelése érdekében.

Éttermi koszt a háziállatoknak? 

Alapjaiban akarja megváltoztatni egy önkéntes csapat azt, amit az ételmaradékok újrahasznosításáról gondolunk. Pet it néven nyílt mozgalmat indítottak, hogy a helyi éttermek konyhai maradékai eljussanak a közelben lakók háziállataihoz, ezáltal csökkentve a környezet és a gazdik pénztárcájának terhelését. A pet it mozgalom a fenntarthatóságra és a könnyű terjesztésre törekszik, így a „kecske" jól lakik, a „káposzta" pedig nem kerül a kukába.

Európa középmezőnyében vagyunk 

A fenntartható fejlődéshez kapcsolódó mutatók alapján Magyarország az Európai Unió (EU) középmezőnyében helyezkedik el - derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. új évkönyvéből, amelyet szerdán mutattak be Budapesten.

Bioműanyagával verseng a Pepsi és a Coca Cola 

Úgy látszik a termékfejlesztés újabb ágában is erősen konkurál egymással a Pepsi és a Coca-Cola Co. A le nem bomló plasztik palackok helyett újrahasznosítható bioműanyag flakonokkal kívánják zöldebbé tenni márkájukat.

Eleget tudnak a gyerekek a pénzügyekről? 

Újra indult a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! országos tudásverseny, amelyben általános iskolai tanulók tehetik próbára pénzügyi ismereteiket. A K&H Csoport támogatási stratégiájának egyik kiemelt területe, a fiatalok oktatása jegyében immár második alkalommal rendezi meg az egész tanéven át zajló, háromfordulós vetélkedőt, amely során nemcsak a tanulókat, hanem az iskolákat és a pedagógusokat is díjazza. 

Díjazták a zöld sörgyártót 

Átadták az idei CSR Hungary díjakat. Az eddigiek mellett új kategóriákban is pályázhattak a felelős vállalatok, a helyi társadalmi problémákra megoldásokat kínáló gyakorlataikkal. A CSR menedzsment kategóriában ösztönző volt a vállalati felelősség komplex megközelítése: itt a Heineken Hungária Sörgyárak Zrt. kapott elismerést.

Felelősség és üzlet együtt? Miért ne! 

Az üzleti döntéshozók szerepét és felelősségét boncolgató szekcióban az új etika és értékrend érvényesülését elvi szinten elemző előadásokat követően a gyakorlat következett: az üzleti élet jó példái bemutatkozását követő fórumon azt vitatták meg a résztvevők, hogyan lehet összeegyeztetni a felelősséget az üzleti szempontokkal.

Csak elvileg fontos a felelősség 

Világszerte a fogyasztók nagy része - 83 százaléka - úgy véli, fontos, hogy a cégek vállaljanak környezetvédelmi programokat, de csak a 22 százalékuk lenne hajlandó többet fizetni a környezetbarát termékekért.

Nem elég felelősnek lenni, annak is kell látszani 

Az idei CSR 24/7 rangsor tanulsága, hogy a jó vállalati kommunikációval magas reputációt elérő cégeket felelősebbnek tartják a fogyasztók. Az érintettek megítélése szerint az Audi, az objektív mérések alapján a Telekom áll az idei rangsor élén.

Kalapács alatt a fenntarthatóság 

Háztartászöldítő és mentor-programra, egészség ügynökségre, fair-bussiness minősítésre, önkéntes képzésekre és programokra, valamint családi napokra licitálhatnak többek között a cégvezetők 2011. november 17-én a Civil Licit fenntarthatósági árverés keretében. A tételeket civil szervezetek kínálják fel. A negyedik alkalommal megrendezésre kerülő esemény célja a for-profit és a non-profit szektor közötti együttműködés elősegítése.

Klímaegyezményt sürgetnek a multik 

November 28-án a dél-afrikai Durbanben kerül sor az éghajlatváltozási egyezményt övező tárgyalások következő fordulójára. A klímacsúcs előtt a  világ legnagyobb multicégei közös nyilatkozatban álltak ki a zöld célok mellett.

Hogyan lehet egyszerre sikeres és környezetbarát egy cég? 

Hogy ez a két dolog nemhogy ellentétes, de a felelős működés még segíti is a sikert? Nos, ha valakinek a szájából hihetően hangzik ez, akkor az dr. Georg Winter, a környezettudatos vállalatirányítás atyja, aki a Követ Egyesület konferenciáján lépésről lépésre mutatta be, hogyan fejlődött ki az nevével híressé vált zöld vállalatirányítás modellje. 
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.
Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

Két nyomós érvük van a hazai vállalkozásoknak az elektronikus fizetés mellett

Két nyomós érvük van a hazai vállalkozásoknak az elektronikus fizetés mellett 

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások vezetői megosztottak a készpénzes vagy az elektronikus fizetés ügyében, a két megoldás előnyeinek és hátrányainak megítélésben.

Jogi kisokos

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában

Új világ kezdődhet a taxisok, futárok foglalkoztatásában 

A platform alapú munkavégzés az elmúlt években egyre jelentősebbé vált, legyen szó akár az ételkiszállítást, vagy a taxis szolgáltatást nyújtó applikációkról.

Cégblog

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában

Biztonságos és fenntartható nyomtatás a digitalizáció korában 

Amikor a világ változik, akár kis mértékben is, valaki éppen dokumentálja azt fényképezőgéppel, mozgó- vagy állóképen.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Társadalom

Hazaárulók-e az egykori oroszbarát ukrán parlamenti képviselők?

Hazaárulók-e az egykori oroszbarát ukrán parlamenti képviselők? 

Ukrajnai háború - Az ukrán korrupcióellenes bíróság elkobozta a Zaporizzsja megye orosz ellenőrzés alatti részét vezető Jevhen Balickij vagyonát.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo