Mitől lesz felelős a jövő vállalkozása?

Milyen lesz a világ és Magyarország 2020-ban? Milyenek ma, és milyenek lesznek a vállalatok 2020-ban? A futurisztikus kérdésekre a szakemberek a maguk módján próbáltak meg válaszolni a KÖVET október 17-én tartott konferenciáján.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép:PP/Nun

Tisztán fogyasztói szemléletű társadalmat szeretnénk építeni? Tette fel a kérdést nyitóelőadásában Dr. Georg Winter a környezettudatos vállalatirányítás úttörője, egykori gyáriparos, jogász. (Vele készült interjúnkat itt olvashatja.) A szakember ördögi tükröt tartott a hallgatóság elé, amikor öt pontban összefoglalta, hogy ha a fenti kérdésre igen a válasz, milyen stratégiát kell követni. Először is tönkre kell tenni minden olyan erőforrást, amely veszélyezteti a cél elérését. El kell szakítani az embereket a családjuktól, a helyi közegüktől. A belső iránytű helyett a reklámok követésére kell őket buzdítani és csírájában elfojtani minden kritikai képességüket. El kell hitetni azt is, hogy az igazság és becsület a társadalom „buta luxusa”, és a kitartás is akadályozza a fogyasztói szemlélet egyeduralmát. Az ördögi elmélet szerint arra kell bátorítani az embereket, hogy saját joguk szerint éljenek: mértéktartás helyett a mindig többet, jobbat, nagyobbat legyen a céljuk. Mindezek koronájaként pedig a jövő helyett a jelent kell a fókuszba állítani.

Az ördögi sakktáblán lepörgetett mérkőzés rámutatott: a globális világban valami ilyesmi zajlik, amely ellen csak úgy lehet védekezni, ha felismerjük az egyes lépések szándékát.

– Ha felismerjük és azonosítjuk ezeket a stratégiákat, tudunk ellene védekezni – mutatott rá Winter, aki szerint a fenntartható világ kialakításához meg kell nyerni a túlerő támogatását. A szakember a hogyanra is mutatott utat. A fogyasztói szemlélet és a kereskedelmi egoizmus legyőzhető amennyiben az embereket megerősítjük a hitükben, a családjuk és a helyi közösségek érdekeinek előtérbe helyezésében és megtanítjuk, hogy éljenek kritikával. Mindehhez a jellemüket kell megerősíteni és képessé kell tenni őket, hogy beérjék azzal, ami ésszerű. Tudatosítani kell, hogy mi káros a környezetre. Végeredményben pedig a vállalkozásoknak a márkaépítés stratégiáját a CSR szempontoknak kell alárendelniük.

"A cégeknek új modelleket, új utakat kell találniuk, amelynek a középpontjában az átláthatóság áll."
Hans Daems, a CSR Europe alelnöke, a Hitachi Europe vállalati külső kapcsolatok igazgatója előadásában rámutatott: jelen pillanatban a vállalkozásokba vetett bizalom alacsony, és az emberek a politikában és a médiában sem bíznak. A cégeknek új modelleket, új utakat kell találniuk, amelynek a középpontjában az átláthatóság áll.

– A vállalatoknak meg kell találniuk az utat, amelyet nevezzünk társadalmi innovációnak. Egyszerre kell társadalmi értéket és üzleti sikereket teremteni, azaz összhangba hozni a cég üzleti érdekeit a társadalom hosszú távon fenntartható szempontjaival. A cégeknek a nem pénzügyi mutatóikat kell kézzelfogható értékké transzformálni.

Dr. Tóth Gergely, a KÖVET főtitkára szerint ma a növekedés 80 százalékban technológiafüggő és technológia által generált. Jóllehet sokáig működött az egyre gyorsabb növekedés hajszolása, ma azonban a szemlélet átvette az irányítást. Kiderült: a technológiai fejlődés tempójára nem vagyunk felkészülve fizikailag.

Zölden és nyereségesen
Ma már egyre több cég ismeri fel, hogy nem az a kérdés, hogy zölden vagy nyereségesen működik, hanem, hogy a „zölden és nyereségesen” cél kerüljön a középpontba. Lehet azon filozofálni, hogy csak akkor végzek környezettudatos beruházást, ha azzal az azonnali működési költségeken tudok faragni és az invesztíció viszonylag rövid idő alatt megtérül, vagy a hosszabb távú érdekeket szem előtt tartva a megtérülési idő kitolódása esetén is a környezettudatos fejlesztés fogalmazódik meg célként.
Persze a dilemmára adott válasz soha nem fekte és nem fehér. A környezetvédelem önmagáért létező cél, ugyanakkor az üzleti modellek szempontjából az elérhető költségmegtakarítás is fontos. A vállalatok környezetvédelmi osztályán dolgozó munkatársak általában úgy látják: könnyebb meggyőzni a vezetőséget a zöldberuházás létjogosultságáról, ha a kiadáscsökkentés is kézzelfogható. Ugyanakkor ma már számtalan ágazatban, például az autóiparban az iparági verseny is kikényszeríti, hogy minél fenntarthatóbban működjön egy gyártó. Ez win-win szituációhoz vezethet még akkor is, ha ennek folytán időnként előfordul, hogy a gazdaságossági szempontokat felülírja a fenntarthatósági elvárás.
Ma már három szempont érvényesül a cégek zöldülésében: a számok, azaz a kiadások lefaragása, az elismerés, azaz a piaci kereslet növekedése és a dolgozók elkötelezettségének növelése.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo