Hány forint kárt okoz cége környezetszennyezése?

2000 és 3000 milliárd dollár közé tehető az az érték, amit a természet szolgáltatásai jelentenek a világgazdaság számára. A cégek mégis ingyen használják ezeket a természeti adottságokat, sőt csak 5 %-uk vezet kalkulációt a cégek környezeti terheléséről.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

2000 és 3000 milliárd dollár közé tehető az az érték, amit a természet szolgáltatásai jelentenek az emberi civilizáció és a világgazdaság számára. A cégek mégis ingyen használják ezeket a természeti adottságokat, sőt csak 5 %-uk vezet kalkulációt a cégek környezeti terheléséről. A Deutsche Banktól az ENSZ-hez átigazolt Pavan Szukdev, a világszervezet jószolgálati nagykövete a Reuters-nek úgy nyilatkozott, a természetnek szüksége van képviseletre a vállalatok igazgatótanácsaiban. Példaként az Egyesült Államok gazdaságát hozta fel, ahol a GDP 75 %-át a magánszektor szereplői termelik meg.

Sok cég ingyen használja az erőforrásokat - Kép: SXC

A szakember a Corporation 2020 nevű program kezdeményezőjeként próbálja rábírni a vállalatok arra, hogy a menedzsment megváltoztassa nézeteit a cég és az ökoszisztéma kapcsolatáról. Ha ugyanis a természet veszít önregeneráló erejéből, és sérülnek a szolgáltatásai, azt a cégek termelékenysége -és végső soron profitja- bánja majd.

A zöld közgazdász szerint a világon csak a gazdasági társaságuk 5 %-a veszi komolyan a kérdést olyan szinten, hogy kalkulációt vezet az üzleti tevékenységéből eredő környezeti terhelésről. Ha rajta múlna, minden cégnek lenne "környezeti profit és veszteség" tétele a mérlegben. (A világgazdaság volumene 65 000 milliárd dollár.)

Ez persze még nem azt jelenti, hogy fizetnének is azért, amit elvettek a bioszférából. Merthogy egyelőre ennek pont az ellentettje igaz: még a kormányok költenek 1000 milliárd dollárt a szennyező fosszilis energiahordozók támogatására (javarészt fogyasztói ártámogatás formájában).

Szukdev három vállalatot emelt ki, melyek élen járnak a zöldülésben és az ökológiai könyvelésben: ilyen a brazil Natura kozmetikai óriás, a Puma sportruha-gyártó és az indiai Infosys szoftvercég. A Puma környezetszennyezését 145 millió euró értékűre becsülte 2010-ben, ami több mint fele a céges éves adózott nyereségének. Ebből 51 millió a földhasználatból eredt, 94 millió ÜHG-kibocsátásból és vízhasználatból.

Fenntartható a flottája? És tudja miért nem?
A jelenlegi gazdasági környezetben minden fillér számít a cégek számára, mégis a legtöbb vállalat csak a szavak szintjén ügyel arra, hogy céges autóflottáját fenntartható módon kezelje. Pedig az így elérhető megtakarítás akár a teljes üzemanyagköltség tíz százalékát is elérheti. Forráshiány – ez a leggyakoribb panasz, ami a cégvezetők szájából elhangzik, a jelenlegi unortodox gazdasági környezetben, amikor a cégeknek mindinkább meg kell becsülniük minden egyes fillért. A költségek csökkentésénél mégis mintha a háttérbe szorulnának a fenntarthatósági szempontok, pedig így jelentősen költségcsökkentés érhető el befektetés nélkül is.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo