A Magyar Gyermekonkológiai Hálózat és a Danone Kft. – társadalmi támogató programjának keretein belül – felmérést készített a daganatos és leukémiás betegséggel kezelt és a már szerencsésen felgyógyult gyermekek táplálkozási szokásairól. A kutatás eredménye szerint a kezelések során fellépő, jelentős testsúlyingadozás a gyerekek 90 százalékánál jelent problémát.
A felmérés során 166, Magyarország mind a nyolc gyermekonkológiai központjában kezelt gyermekek szüleit kérdezték meg. A gyerekek 37 százaléka egy–másfél évig, 30 százalékuk 8–12 hónapig, 29 százalék 6–8 hónapig, 3 százalékuk pedig több mint másfél évig állt vagy áll kezelés alatt. A válaszadók mindkét esetben úgy nyilatkoztak, hogy betegség kialakulása, illetve legyőzése után sokkal nagyobb figyelmet fordítanak gyermekeik egészséges táplálkozására.
„A daganatos betegséggel kezelt gyermekeknél szinte minden esetben megfigyelhető valamilyen testsúlyváltozás, amit a szteroid vagy a kemoterápiás kezelés magyaráz. A kérdőív alapján a gyerekek 90 százalékánál számoltak be a testsúly drasztikus növekedéséről vagy csökkenéséről a kezelések alatt – mondta Dr. Kriván Gergely, a Magyar Gyermekonkológiai Hálózat elnöke. – A szülők a betegség előtt jellemzően nem találkoztak dietetikussal, hiszen nem volt rá szükségük, de a kezelések alatt konzultáltak szakemberrel. Tavaly a TEGY támogatásából minden gyermekonkológiai központban felállíthattunk egy-egy táplálkozási szakemberekből álló teamet, amelyeknek ez év elejétől elsődleges feladatuk a gyermekek állapotfelmérése és a szülőknek szóló szaktanácsadás a szintén a támogatásnak köszönhetően megalkotott, immár országszerte egységes szakmai protokollok alapján” – tette hozzá a főorvos.
A vitamint a kezelés alatt álló gyermekek 59 százalékánál zöldség, gyümölcs és tejtermékek pótolják, csak étrend-kiegészítő 19 százalékuknál. A táplálkozási teamek szükségességét az is igazolja, hogy noha szinte minden gyermeket érintett a testsúlyingadozás, a kezelés alatt 56 százalékuk mégsem követett semmilyen diétát. Ez pedig a kezelések után is problémát okozhat. A gyógyult gyermekek 84 százalékánál regisztráltak testsúlynövekedést, 23 százalékuknál több mint 6 kilogramm mértékben.
Az elmúlt tizenegy év során több mint 263 millió forint gyűlt össze a leukémiás és daganatos beteg gyermekek egészséges klinikai táplálkozásának és lelki rehabilitációjának támogatására a TEGY programnak köszönhetően.
„Azoknak a gyerekeknek, akik felveszik a harcot, és győznek ezekkel a betegségekkel szemben, minden tiszteletet és támogatást meg kell adnunk – mondta Paolo Maria Tafuri, a Danone Kft. ügyvezető igazgatója. – A 2012. évi program támogatásából tovább fogjuk segíteni a táplálkozási teamek működését, de a gyermekek lelki rehabilitációjára is kiemelt figyelmet szentelünk. Ezért célunk, hogy 2013 májusa és novembere között biztosítsuk a teljes ellátási költséget a daganatos betegségből gyógyult gyermek és családtagjaik számára a Bakonyszücsi Rehabilitációs Otthonban” – tette hozzá az ügyvezető igazgató.
A bakonyszücsi Második Otthonban a betegségből felépült gyermekek családtagjaikkal együtt vehetnék részt egy rehabilitációs tréningen, amely a fizikai gyógyulás után abban nyújt segítséget a családoknak, hogy fel tudják dolgozni a gyakran évekig tartó kezelések okozta traumákat.