építőipar cikkek

Építkezik? Íme, az új szabálytervezet!
A második építési gyorsító csomag részletszabályait tartalmazó kormány- és miniszteri rendelettervezetek célja, hogy biztosítsák az építési beruházások megvalósítása során a kiszámíthatóságot, a tervezhetőséget, a szakmai, pénzügyi-befektetői, beruházói biztonságot, és a jogkövető magatartás felértékelődését - mondta Szaló Péter, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium szakállamtitkára.

Ügyes, kis cégek a multik helyén
Nem minden céget sújt egyformán a válság, különösen nem az építőiparban. - nyilatkozta Komlós Andor, a Leier Kft igazgatója. Ennek egyik oka, hogy több külföldi tulajdonban lévő építőipari cég kivonult Magyarországról. Ezek helyét jelenleg a kisebb magyar cégek vették át.

"Ha nem fizetsz, lemondhatsz a bevételedről"
A lánctartozások megszüntetése, az átláthatóság növelése és a hatósági eljárások egyszerűsítése a célja a kormány második építőipari gyorsító csomagjának. A szakmai szervezeteknek tetszenek a változások, ám néhány területen bizonytalan, hogy eléri-e a célját a kormány.

Örülhetünk: kevesebb a magyar építőipari cég
Kedvező jelenség lehet, hogy az egy évvel korábbihoz képest kevesebb céget alapítanak, mert ez arra utal, hogy a felszámolt vagy megszűnő cégek nem osztódással szaporodnak, ami korábban - különösen az építőiparban - jellemző volt - véli az Opten stratégiai igazgatója. Ebben az ágazatban túl szétaprózódott a tulajdonosi szerkezet, így gyakori a fizetés nélkül tönkremenő, kiürített, vagyon nélküli társaság.

A lakástámogatás nem kidobott pénz
Tiltakozik a Társaság a Lakásépítésért Egyesület a lakástámogatások tervezett megvonása miatt. Tízezer megépült lakás után, a szocpol- és kamattámogatás levonásával is 48 milliárd forint bevételhez jut az állam.

"Jó jel lehet, hogy nő a végelszámolások száma"
A végelszámolások száma az első negyedévben 40 százalékkal 478-ra nőtt. Az Opten stratégiai igazgatója úgy véli, ez kedvező jelenség lehetne, mert az ágazatnak rossz híre van, a szétaprózódott tulajdonosi szerkezetben sok a fizetés nélkül tönkremenő, kiürített, vagyon nélküli társaság, és félő - teszi hozzá -, hogy a végelszámolások egy jó része is átalakul felszámolássá a kifizetetlen számlák "felszínre kerülése után".

Mi kell a hazai építőiparnak?
A munka és a pénz hiányzik az építőiparból, amit az uniós projektek felgyorsításával lehetne mérsékelni - közölte Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.

Hatósági engedélyek: a hivatal nem húzhatja az időt?
Akár egy évvel is rövidebb lehet az építési engedélyhez szükséges eljárási idő -. ígéri a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium. Az építőipari beruházások felgyorsítására, az engedélyezések egyszerűsítésére tett erőfeszítések eredményeként mára több tucat eljárás esetében megszűnt a hatósági engedélyezés kötelme, az építőipari kivitelezésben pedig a tisztességes piaci magatartás jogszabályi feltételeit erősítették meg.

10 milliárddal kéne segíteni a kis cégeket a hiteltörlesztésben
Az IPOSZ 10 milliárd forintos alap létrehozását kezdeményezi, hogy segítse a bajba jutott mikro- és családi vállalkozások hiteltörlesztését.

A kérdés csak az: ki sír a végén?
Az építőiparban tapasztalható tartozási lánc méretét jellemzi, hogy a kilencvennégyezer szervezetnek, társas és egyéni vállalkozásnak a nyolcvan százaléka valahol valamilyen módon szerepel a másoknak nem fizetők között. A lánctartozást az építőipar egy része Strasbourgban, egy másik része a hazai jogalkotás intézményeinek segítségével akarja megszüntetni, eközben azonban meg kell küzdenie a táskás cégemberekkel és mindazokkal, akik a többi vállalkozó kárára gazdagodnak meg.
Tízezrek kerülhetnek az utcára
Az építőipari megrendelések tíz százalékos visszaesésére lehet számítani. A legálisan foglalkoztatottak száma a tavalyi 12 ezres esés után az idén 15 ezer fővel csappanhat meg, az infláció miatti bevételkiesés és a lánctartozások fokozódása után a tömeges csődök jönnek majd - írta a csütörtöki Magyar Nemzet
Válság előtti körkép az építőiparról
A harmadik negyedévben még nem éreztette hatását az építőiparban a mostanra már Magyarországot is érintő globális pénzügyi válság. Az építőiparban az idei harmadik negyedévben megszűnt, felszámolt vagy végelszámolt cégek számának kis mértékű növekedése olyan jelenség, mely megegyezik a teljes gazdasági szektorban tapasztalható trenddel - derül ki az Opten Informatikai Kft. legfrissebb adataiból.
Jó hírek az építőiparnak!
A már meghozott uniós támogatási döntések alapján mintegy 1 800 milliárd forintnyi megrendelésre számíthat az építőipar a következő másfél évben - jelentette be Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a "Kitörési lehetőségek az építőiparban: uniós fejlesztések és egyszerűbb szabályozás" címet viselő konferencián. Az uniós források mellett az egyszerűbb szabályozás is segíti majd az iparág működését.
5 milliárd eurós segítség az építőiparnak
A globális pénzügyi válság miatt veszélybe került építőipari és ingatlanszektor megsegítésére a francia állam 5 milliárd euróért felvásárol 30 ezer olyan lakást, amelyek építése az értékesítési bizonytalanságok miatt még nem kezdődött meg.