Milyen a "fenntartható építészet"?

Nemzetközi építészeti fórumot rendeztek Budapesten: a világ 39 országából érkezett 270 neves építész, mérnök, valamint a kormányzati, civil és üzleti szféra képviselői a fenntartható építészetről alkotott gondolatait és ötleteit ismerhették meg az érdeklődők. A 3. International Holcim Forum szakmai élménybeszámolójának először adott otthont hazánk.

A "Re-inventing Construction" (Az építészet átalakítása, átgondolása) témát zászlajára tűző fórum a tervezés, az alapanyagok-, és az épületi szerkezetek használatának, tradicionális megközelítésének jelentős változását mutatta be a jövő generáció igényeinek megfelelően.

"A fenntartható építészet a gazdagok kiváltsága, a jómódúak kötelessége, a vidék lehetősége, a harmadik világ egyetlen adekvát eszköze-e? Vagy elfogadjuk-e mint legfontosabb kitűzendő célt, és mindannyian újragondoljuk tevékenységeinket, a legegyszerűbb napi rutinban és hosszú távú hatással bíró munkáinkban is", fogalmazott Dr. Novák Ágnes, a MOME Építész Tanszék egyetemi adjunktusa. A fórumon a következő 4 témakörben folyt a műhelymunka:

  • CO2 csökkentés - Zéró emisszió technológiák:
  • Széndioxid/szénmonoxid/egyéb üvegházhatást okozó gázok és részecskék kibocsájtását minimalizáló megoldások épületek és építőanyagok életciklus-elemzésével (gyártás, építés, fenntartás és bontás)
  • Játék a bonyolultsággal - új működési rendszerek:
  • Összetett szerkezetek, azok működése, a rész és az egész viszonya, az egész vizsgálata, amely több mint a részek összege, stb. épületek és települések léptékében, lakhatási programok,
  • A város mint forrás - a logisztikától a városi anyagcsere körforgásig:
  • A városi környezetben az emberek, dolgok és anyagok áramlása, a hulladékok és az újrahasználat kérdése, az építési szektor ökológiai lábnyomának csökkentése.
  • Ösztönzés a végrehajtásban - az érintettek serkentése:
  • Az informális településrészek kialakulása, és belső szerveződésük, valamint a normatívák, irányvonalak és szabályok áttekintése, amelyekkel a folyamatok szereplőit (megrendelőket, használókat, fejlesztőket, építőket, városi vezetőket, anyaggyártókat) a fenntarthatóság-érzékeny megoldások alkalmazására lehet  rávenni.

A Holcim Zrt. -mely társadalmi felelősségvállalásáért tavaly CSR Hungary díjat kapott- rendszeresen támogatja a fenntartható építészetet a 2 millió dolláros összdíjazűsú Holcim díjjal. E világverseny olyan innovatív építészeti projekteket hivatott megismertetni, melyek fenntartható megoldást jelentenek az építészet és az építkezés napjainkban felmerülő kihívásai számára helyi, regionális és globális szinten is. Az új pályázati kiírás július 1-én jelenik majd meg.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo