Még az optimisták se remélnek sokat

A hazai építőipari társaságok további csökkenést várnak az építőipar teljesítményében, bár kisebb mértékűt, mint a megelőző időszakban - derül ki a CEEC Research társaság és a KPMG közös felméréséből. A bizonytalanság jelentős mértékű még az optimistább várakozásokat megfogalmazóknál is.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az építőipari társaságok várakozása szerint 2010-ben is folytatódik a szektor teljesítményének 2006 óta tartó csökkenése - ez szerintük idén átlagosan 0,6 % körüli lehet, ám a csökkenés ennél nagyobb is lehet, ha a szektorban a következő hónapokban nem következik be látványos javulás. Mindennek alapvető oka, hogy mind az állami, mind a magánszférából igen kevés megrendelés érkezik az építőipari cégekhez. A 2011-es előrejelzéseikben a társaságok már növekedést várnak, de a bizonytalanság jelentős.

„A jövő évi folyamatokat alapvetően a finanszírozás és a piaci kereslet alakulása határozza meg. Döntő lesz, miként alakulnak az állami megrendelések, azaz a nagyobb, infrastrukturális beruházások, míg a lakáspiac kilátásait az befolyásolhatja számottevően, hogyan alakul a lakástámogatás rendszere, illetve a bérlakás-építési program" - hangsúlyozza Rábai György a KPMG ingatlan-tanácsadó részlegének szenior menedzsere.

A 2010-es évre csökkenést prognosztizálnak a cégek saját értékesítésükben is -mivel a cégeknek átlagosan csak néhány hónapra előre van megkötött szerződésük: a magasépítő társaságok 4,6, míg a mélyépítők 3,8 %-os csökkenést jósolnak az értékesítésben. 

Csak Lengyelországban nőtt a bizalom

A felmérés szerint 2010 első félévében tovább csökkent az építőipari vállalatok üzleti bizalma is. A vállalatuk konkurenciánál sikeresebb alkalmazkodási képességében a megkérdezetteknek csupán 43%-a bízik. Hasonló a helyzet a Cseh Köztársaságban és Szlovákiában is, míg Lengyelországban ezen a téren már némi javulás tapasztalható.

Az építőipari társaságok kapacitáskihasználtsága idén tovább csökken, jelenleg 65% körül mozog, ami az építkezési főidényben nagyon alacsony aránynak tekinthető. A tizenkét hónappal ezelőttinél kevesebb megrendelésről a társaságok 59%-a számolt be. Azoknak a hónapoknak a száma, amelyekre a társaságoknak előre megkötött szerződése van, a visegrádi négyek közül Magyarországon a legalacsonyabb, átlagosan 3,2 hónap, tehát csak az idény fő része, ami közvetlenül befolyásolja a nagymértékű bizonytalanságot.

Bürokrácia, magas költségek, pénzügyi eszközök hiánya

Minden megkérdezett építőipari társaságban azt állítják, növekedési lehetőségeik korlátozottak; a legnagyobb problémát a bürokrácia, a munka magas költségei és a saját aktivitásuk finanszírozásához szükséges pénzügyi eszközök hiánya jelenti. Majdnem minden megkérdezett vállalat elégtelennek tartja a megkeresések számát is.

A felmérésben részt vevők a következő tizenkét hónap legnagyobb feladatának a működési hatékonyság növelését, valamint az adózás és a finanszírozás (saját tőke vs. idegen források) optimalizálását tartják.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo