A cég legfrissebb jelentése szerint az idei év első negyedévében 815 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás a tavalyi év az első három hónapjában regisztrált 711 céggel szemben. A közlemény idézi Csorbai Hajnalka stratégiai igazgatót, aki szerint ez a növekedés nem egészen 15 százalékos, de a felszámolt cégek árbevétele lényegesen magasabb mint korábban, és ez az építőiparra jellemző megrendelési láncok miatt problémákat vetít előre e cégek alvállalkozói körében.
A válság első három hónapjában a pánikhangulat miatt az indított felszámolások száma lényegesen nagyobb mértékben emelkedett, mint az elmúlt negyedévben, de a valós gazdasági válság és a zuhanó megrendelés-állomány csak most kezdi éreztetni hatását az ágazatban - véli Csorbai Hajnalka, aki szerint a megrendelés nélkül maradt cégek száma nagyjából megfelel a várakozásoknak, de a tulajdonosok jellemzően nem várják meg a felszámolást, hanem végelszámolással próbálják megszüntetni cégeiket. Erre utal, hogy a végelszámolások száma az első negyedévben 40 százalékkal 478-ra nőtt. Az Opten stratégiai igazgatója úgy véli, ez kedvező jelenség lehetne, mert az ágazatnak rossz híre van, a szétaprózódott tulajdonosi szerkezetben sok a fizetés nélkül tönkremenő, kiürített, vagyon nélküli társaság, és félő - teszi hozzá -, hogy a végelszámolások egy jó része is átalakul felszámolássá a kifizetetlen számlák "felszínre kerülése után".
Az Opten adatai szerint 2009 első negyedévében hosszú idő óta először visszaesett a végrehajtási eljárás alá vont cégek száma. Az első három hónapban mindössze 1719 cégnél jelentkeztek a végrehajtók, míg egy évvel korábban még több mint 2400 céggel szemben rendelték el a végrehajtást.
A kormány 1800 milliárddal élénkítene
Több tízezer munkahely megmentését várja a kormány attól a beruházás-élénkítő csomagtól, amelyet februárban jelentett be Bajnai Gordon, akkor még gazdasági miniszter. A beruházás-élénkítő csomag tételesen, határidőkre lebontva tartalmazza azokat az uniós fejlesztéseket, amelyek során többek között 267 iskola, 24 rendelőintézet, 78 városi terület újulhat meg, több mint 400 km vasúti és mintegy 350 km közúti beruházás valósulhat meg.
Az 1800 milliárd eurós beruházás-élénkítő csomag része annak a német, francia és amerikai mintához hasonló magyar gazdaságélénkítő programnak, amely szintén alapvetően három célt kíván elérni: megmenteni a hazai munkahelyeket, pénzhez juttatni a hazai vállalatokat, illetve élénkíteni a keresletet és beruházásokat.