építőipar cikkek


Csupa rossz hír a magyar építőiparból

Csupa rossz hír a magyar építőiparból 

2022 júniusában az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 8,1 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok termelése közül az épületek építéséé 4,8, az egyéb építményeké 11,7 százalékkal csökkent.
Lenne mit javítani az állami beruházásokon

Lenne mit javítani az állami beruházásokon 

A jogszabályi hátter aktualizálását javasolja az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége.
Már látni az ingatlanpiac menetelésének végét

Már látni az ingatlanpiac menetelésének végét 

Az ingatlanbefektetések felértékelődése szinte megállíthatatlannak tűnt, de a jelenlegi gazdasági környezetben hamarosan vége lehet a menetelésnek. A központi bankok kamatemelési ciklusa, az itthoni rezsicsökkentés korlátozása, valamint a magas építőanyagárak csökkenthetik, de legjobb esetben is stagnálásra kényszeríthetik a lakásárakat az Equilor Alapkezelő friss ingatlanpiaci elemzése szerint. Mindezek ellenére bizonyos ingatlanszegmensek továbbra is jól teljesíthetnek.
Elözönlötték a kontárok az építőipart

Elözönlötték a kontárok az építőipart 

A „be sem tanított” segédmunkások növekvő létszámaránya okozza a gondot.
Milyen tavasz van az építőipari vállalkozások mögött?

Milyen tavasz van az építőipari vállalkozások mögött? 

Egy év alatt 9,9, az előző hónaphoz képest 5,8 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene.
Csúszdára került a magyar építőipari termelés, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen

Csúszdára került a magyar építőipari termelés, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen 

Egymás után két hónapban is csökkent az építőipari termelés volumene, a koronavírus első hulláma óta nem volt ilyen. A csökkenő termelés mellett a KATA szabályozás szigorításának kilátásba helyezése 40 százalékkal csökkentette az új egyéni vállalkozók piacra lépését a szektorban.
Luxusberuházás a Jókai utcában, fusiban?

Luxusberuházás a Jókai utcában, fusiban? 

Egy fiatal magyar balerinának valószínűleg kettétörte a karrierjét a Jókai utcai beruházás. A tetőről leomló építési anyag egy 15 lakásos luxusingatlan komplexum elemei voltak. A tervezett lakásokat 150 és 400 millió forint közötti árakon kínálták.
Feketemunka, megszűnő cégek - már látják, mit okozna a kata vége az építőiparban

Feketemunka, megszűnő cégek - már látják, mit okozna a kata vége az építőiparban 

Egy friss felmérés szerint az építőipari szakemberek több mint kétharmada, 79 százaléka tartja jónak a katás adózást. Megszűnése esetén, bedőlő vállalkozásoktól, növekvő feketemunkától és áremelkedéstől félnek, ezért többségük szerint inkább módosítani kellene. Mindössze a szakemberek 8 százaléka szüntetné meg ezt az adónemet.
Második hónapja csökken az építőipari termelés

Második hónapja csökken az építőipari termelés 

Egy év alatt 3,2 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 5,9 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.
Szenved a német építőipar

Szenved a német építőipar 

A felmérések több mint harminc éves története során nem volt tapasztalható olyan súlyos építőanyaghiány Németországban, mint manapság a müncheni ifo gazdaságkutató intézet által publikált jelentése alapján.

Az ország fele építkezik, vagy felújít 

Magyarországon a lakosság 48 százaléka tervez, illetve végez az idén építkezést vagy felújítást, a legtöbben a munkálatok drágulásától, illetve elhúzódásától tartanak - mondta az újHÁZ Centrum vezérigazgatója az építőanyag-kereskedelmi hálózat tavaszi Trendriportját ismertető sajtótájékoztatón.

Gödörben az építőipari cégek 

Mindössze 440 építőipari cégalapítás került közzétételre áprilisban, ami közel 2 éves mélypontot jelent. Bár a termelési adatok egyelőre szépen alakulnak az ágazatban, de egyre több az óvatosságra intő jel is.

Kiváló évkezdés után mélyrepülés következett be az építőiparban 

Az építőipari ágazat alig győzi a horrorisztikus energia- és anyagárakat, valamint a nyersanyaghiányt. Ezenkívül előfordulhat, hogy törölni kell a meglévő megrendeléseket, illetve nem lehet többé ajánlatokat benyújtani.

Jött egy javaslat az építőipari költségek kordában tartására 

Előzetes megállapodást javasol az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) a megrendelőnek és az építési vállalkozónak a költségek változása miatt.

Az építőiparnak márciusban nem sikerült megismételnie a februári csúcsot 

Egy év alatt 10,5 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 5,7 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.

Egyéni vállalkozók öntik el az építőipari piacot, csak óvatosan velük 

Bár keresleti oldalról sok a bizonytalanság a szektor jövőjével kapcsolatban, sok vállalkozó bízik az építőipar további lendületében. 2022 márciusában 675 társas vállalkozás jött létre az építőiparban, ami 6 hónapos rekordnak számít, és messze meghaladja a COVID előtti cégbejegyzési értékeket is.

Első helyre kerültünk Európában 

Nőtt az építőipari termelés februárban az euróövezetben és az Európai Unióban havi és éves bázison. A még nem végleges statisztika szerint a magyar építőipari termelés nőtt a leginkább havi és éves összevetésben is az EU-ban.

5 dolog, amire még idén érdemes odafigyelni az építőiparban 

Kevés olyan területe van az üzleti életnek, amelyben akkora változásokat hozott volna a világjárvány, mint éppen az építőipar. Megváltoztak és folyamatosan változnak is azok az igényeink, amelyeknek egy-egy épületnek meg kell felelnie. Ma már nem feltétlenül különül el egymástól a munkavégzés és a magánélet színtere, a vásárlási szokásaink pedig egyre inkább áthelyeződnek az online térbe. Ezek a folyamatok még évekig eltarthatnak, mire a változás teljes mértékben bekövetkezik. Ugyanakkor ezek az átalakulások fordulópontot jelentenek az építőipari ágazat számára, egyúttal lehetőséget biztosítanak arra, hogy elinduljunk a jövőnek megfelelő épített környezet megteremtése felé.

Nagy a baj az építőiparban: hónapokig nem találnak szakembert 

A hazaikkv-k közel fele szerint a rendelkezésre álló fizikai munkaerő mennyisége és a képzettsége jelenti a legfőbb problémát.

Kilőtt a magyar építőipar, történelmi rekord 

Soha nem látott rekordra szárnyalt az építőipar. A januári gyengélkedés után történelmi csúcsra tört.

Az ukrán háború odacsapott a magyar építőiparnak 

Az év elején még az építőipari termelés 5-6 százalékos növekedését prognosztizálta az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ), az orosz-ukrán háború tükrében azonban már stagnálásra számít. Az állami megrendelések jelentős, mintegy 500 milliárd forintos csökkenésével kalkulálnak és a lakossági megrendeléseknél is stagnálást prognosztizálnak - tájékoztatott legfrissebb felmérésének eredményéről a szakszövetség.

A magyar ingatlanpiacot sem kerülheti el a háború - mire számítanak a cégek? 

2022 első negyedévében az ingatlanos cégek kilátásai alig változtak az előző felméréshez képest, de a lakossági szándékok – nyilván nem függetlenül a háborús félelmektől – valamelyest elbizonytalanodtak. Végeredményben az országos és a fővárosi lakáspiaci index értéke is 10-10 ponttal csökkent negyedéves alapon. Az áremelkedési várakozások erősödtek: a használt lakások ára a következő 12 hónapban 5-6 százalék, az új lakásoké 10 százalékkal emelkedhet - derül ki a GKI és a Masterplast közös felméréséből.

Rekordon a szakihiány Magyarországon, átlagosan 138 napot kell várni rájuk 

Átlagosan 138 napot kell várni szakemberre Magyarországon, öt nappal többet, mint egy évvel korábban, mégsem ez a legnagyobb gond ma: az építkezők és felújítók 33 százaléka döntött úgy, hogy bizonyos mértékig változtat a tervein az áremelkedések hatására – derült ki a Mapei Kft. kutatásból.

Csökken a cégek száma, kivétel az építőiparban 

Az építőipar rendhagyó viselkedése 2022-ben sem áll le, februárban is 65 százalékkal több cég jött létre az ágazatban, mint amennyi megszűnt. A 64 ezret közelíti a szektorban a működő társas vállalkozások száma.

Rossz hír jött az építkezőknek 

A vártnál is jobban drágulnak majd az építőanyagok.

Régen várt újítást vezet be az építőipari digitalizáció sikercége 

Az építőipar fejlődését számos tényező, az energiaárak drasztikus emelkedése, az alapanyagok drágulása, munkaerőhiány, technológiai elmaradottság hátráltatja, az igazán nagy veszélyt azonban valami más jelenti az ágazatban: a kommunikációs káosz. Ha a projektek résztvevői nem tudnak szót érteni egymással, ha a fontos információk beragadnak, borulhat minden. Az építőipari folyamatok teljeskörű digitalizációja megoldást kínál a felsorolt problémákra, de számos felhasználónak gondot okozhat, hogy az általa használt eszközökön állandóan váltogatnia kell a munkáját támogató alkalmazások, felületek között. A kilépés, belépés, kódolás, adatkezelés rengeteg időt, energiát emészt fel, ráadásul sokszor komoly számítástechnikai tudást, külső segítséget igényel. Ezt a problémát orvosolja Európa egyik meghatározó építőipari szoftvergyártó cége, a PlanRadar újítása, a PlanRadar Connect.

Komoly figyelmeztető jelek érkeztek az építőipari cégeknek 

Az építőipari termelés erős emelkedésben volt 2021 második felében, de több jel is arra utal, hogy a lendület mértéke visszább eshet. A 2021-es rekordok után az év elején mélypontra estek az építőipari cégalapítások. 

Csökkent az építőipar termelése januárban 

Egy év alatt 3,3 százalékkal nőtt, az előző hónaphoz képest 6,3 százalékkal csökkent az építőipari termelés volumene.

Magyar találmány - jön az építőipari "okos állvány" 

A mindszentgodisai Caadex Kft. építőipari "okos állványt" fejleszt 640 millió forintból, amely képes figyelmeztetni használóját, ha az összeállítás során hiba történt, vagy az állványrendszer karbantartást igényel.

Munkát adnának az ukrajnai menekülteknek az építőiparban - cégek jelentkezését várják 

Az építőipar foglalkoztatással is segítené őket.

Tényleg a CSOK miatt szabadult el az újépítésű lakások ára? 

A Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) 2015-ös indulása egybeesett azzal az időszakkal, amikor a lakóingatlanok ára erőteljesen emelkedni kezdett. A folyamat már 2014-ben megkezdődött, a drágulás kisebb-nagyobb ingadozásokkal azóta is tart. Sokan a CSOK-ot tették, teszik felelőssé az ingatlanárak elszabadulásáért, a lakóingatlanok fejlesztésével foglalkozó Metrodom-csoport szakértői azonban az elmúlt 10 év adatait, piaci változásait elemezve arra jutottak, hogy az időközben többször módosított konstrukció szerepe ebben minimális az újépítésű lakások piacán. A drágulást döntően más tényezők hajtották.

Lemarad az állami milliókról, aki nem lép időben 

Nagyot ugrott tavaly a lakáskorszerűsítés és -bővítés piaca és a lakásépítés mellett ezek hajtják majd idén is az építőipart. Bár 2020-ban is némi növekedés mutatkozott, a 2021-ben bevezetett otthonfelújítási támogatásnak köszönhetően valóságos robbanást láthattunk. A KSH adataiból megfigyelhető, 2021 első felében a támogatás hatására 62 százalékkal nőtt a lakáskorszerűsítésre és bővítésre felvett hitelek darabszáma, ezek összesített értéke pedig közel háromszorosára ugrott az egy évvel korábbihoz viszonyítva; az átlagos hitel összege 3 millió forintról 5,3 millió forintra emelkedett.

Tavaly megduplázódott az új lakások kínálata és az idei piac is jónak ígérkezik, ami mérsékelheti drágulást 

A lakásépítési kedv kiugró volt a múlt évben. Az új lakások kínálata az ingatlan.com adatai szerint 2021-ben 91 százalékkal nőt az egy évvel korábbihoz képest, de a pandémia előtti évekhez képest is látványos a növekedés.

Óriási bajba kerültek a társasházak 

Sok helyen romlik a műszaki állapot, elszabadultak az építőipari árak, a közös képviselőknek változniuk kellene.

Új és különleges befektetési lehetőség a Budapesti Értéktőzsdén 

Ünnepélyes kereskedésindító csengetés jelezte a Budapesti Értéktőzsdén (BÉT) az ÉPDUFERR tőzsdére lépését. A társaság tőzsdei bevezetését céltudatos építkezés előzte meg, amelynek során a BÉT számos, a tőzsdei megjelenést, valamint a nyilvános működést segítő szolgáltatását igénybe vették.

Történelmi rekordot ért el az építőipar 

7500 új társas vállalkozás bejegyzésével zárta a 2021-es évet az építőipar, ezzel minden idők legerősebb cégalapítási éve lett az elmúlt év a szektorban, vannak azonban óvatosságra intő jelek is.

Ilyen adatot még ember nem látott, a kontárok országa lettünk 

A szakemberek 94 százalékának kellett más szakik után kijavítani a kontármunkát az elmúlt két évben. Egyre több a javítási és helyreállítási munka miatti megkeresés. Egy szakemberre átlagosan évente 2-3 kontármunka javítása jut – derül ki a Mapei Kft. friss felméréséből.

Ilyen még nem volt, minden idők legnagyobb értékét termelte meg tavaly az építőipar 

2021 novemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 12,3 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az épületek építése 11,6, az egyéb építményeké 14,8 százalékkal nőtt a 2020. novemberihez képest. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 4,9 százalékkal nagyobb volt az októberinél.

Ez lenne a megoldás a munkaerőhiányra az építőiparban? 

Ma még sokan hitetlenkedve kapják fel a fejüket, ha meghallják, hogy valaki nőként, például burkolóként dolgozik, pedig a női burkolók semmiben nem maradnak el férfi kollégáiktól, sőt, például precizitásban akár túl is tesznek rajtuk. Egyre több nő dolgozik az építőiparban és a jövőben jelentősen nőni fog a számuk – állítja Markovich Béla a Mapei Kft. ügyvezetője.

Furcsa folyamat zajlik: sorra dőlnek be az építőipari cégek 

Bár az építőipari termelés volumene kezd stabilizálódni a COVID előtti szinten, a megszűnő cégek száma továbbra is rendkívül magas, különösen a fővárosban.

Varga Mihály optimista: így nőhet az építőipar 

Az építőipar teljesítménye az idén 10 százalékkal bővülhet, a teljes gazdaságot tekintve pedig 6-6,5 százalékos növekedés várható - mondta a pénzügyminiszter az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) évzáró közgyűlésén.

Hazatérnének az építőipari dolgozók? 

Az építőiparban külföldön dolgozó magyarok közül több mint ötezren érdeklődtek az Éptőipari Hazahívó Program legutóbbi Münchenben rendezett eseménye iránt - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége.

Drágul, de szárnyal a magyar építőipar 

Szeptemberben az építőipari termelés volumene 14,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az augusztusi 10,1 százalékot követően.

Drága az építőanyag, inkább várnak a lakásfelújítással a magyarok 

Az állami támogatások hatására nagyot fejlődött idén a felújítási piac, az építőanyagok elmúlt hetekben tapasztalt áremelkedése miatt azonban némiképp megtorpant a lakásfelújítási kedv - írta a Világgazdaság.

Építőipar: Magyarország egész Európa előtt jár 

Csökkent az építőipari termelés az euróövezetben és az Európai Unióban augusztusban havi és éves összevetésben.

Még mindig sok baj van a kontárokkal az építkezéseken 

Ha valaki építkezik, tökéletes munkát vár el a kivitelezőktől a pénzéért. Nem akar vitákat, csúszásokat, félreértéseket, pótlólag megrendelt javításokat, újabb és újabb számlákat. A Mapei Kft. országos, reprezentatív kutatásának eredménye azt mutatja, hogy a hazai építőipar jónéhány szereplője ma még nem teljesíti ezeket az elvárásokat.

Magára talált az építőipar a járvány után 

Augusztusban az építőipari termelés 10,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, a júliusi magas bázishoz mérten 5,8 százalékkal kisebb lett a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelés - jelentette csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Súlyos károkat okoznak a kontárok – hogyan lehetne kiszűrni a kóklereket? 

A kontármunka-károsultak aránya 34 százalék volt az elmúlt egy évben. Egy kontármunka átlagos kárösszege 753 320 forint. Nem meglepő, hogy alacsony szintű, 3,54 csillag a lakosság építőiparba vetett bizalma, a maximálisan adható ötből. Ez gyenge közepes, hullámzó teljesítményt takar – állapítja meg egy friss kutatás.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók?

Milyen ingatlanra harapnak a külföldi vásárlók? 

Noha a számuk az előző évihez képest csökkent, 2023-ban némileg erősödött a külföldi vásárlók súlya a hazai lakáspiacon.
Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen

Igazi kincs lehet az Ön személyes bankára, és nem is elérhetetlen 

Miközben a kamatok világszerte egyre alacsonyabbak, és a forint is veszít értékéből, idén is rekordokat döntögettek a tőzsdeindexek és a nemesfémek.
Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó

Nehéz helyzetben a családok, ahol beteg lesz hirtelen egy idős hozzátartozó 

Az öngondoskodás egy újabb szintje.

Pénzszerzés

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban

Ne béremelést kérjen jövőre – mutatjuk, mivel jár jobban 

Január elsejével lép hatályba a kedvezményes adózású lakhatási támogatási rendszer.

Adózás

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának

Ezért örülhet a magyar adófizető Donald Trump megválasztásának 

A kormány újraélesztené az Egyesült Államok által korábban felmondott kettős adóztatás tilalmáról szóló egyezményt.

Klímablog

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra

Ráharaptak a cégek az elektromos autókra  

4200 cég igényelt forrást összesen 5005 tisztán elektromos hajtású személygépkocsi, kisteherautó vagy kisbusz beszerzéséhez.

Gazdaság

Így autóznak télen a magyarok

Így autóznak télen a magyarok 

A hazai autósok több mint 80 százaléka csúszott már meg a jeges úton, de szerencsére túlnyomó többségük különösebb probléma nélkül megúszta az incidenst.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo