Magyarországon nőtt a kevés rendelésállománnyal rendelkező építőipari cégek aránya

Michael Klien, a WIFO, az Euroconstruct osztrák tagintézetének elemzője szerint 2022 volt a második év az európai építőiparban, amely fellendülést hozott a pandémia kitörése után. A tavalyi 3 százalékos éves növekedési ütem azonban az építési költségek meredek emelkedése miatt jóval alacsonyabb volt, mint 2021-ben (+5,8 százalék).

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az osztrák építőipar számára 2022 ígéretesen indult: a WIFO év eleji felmérésében egyre több cég a rendelések kedvező alakulásáról számolt be. Viszont az év folyamán a gazdasági helyzet folyamatosan romlott. Az építőipari munkák viszonylag gyors lassulása nemcsak Ausztriában, hanem az Euroconstruct többi országában is meghatározó lett. Az országok üzleti bizalmi indexének összehasonlításából kiderül, hogy az európai építőipar elvesztette a lendületet és sok esetben optimistából pesszimistába fordult. A környező országokban, Németországban, Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban már most több a nem elegendő rendelésállománnyal rendelkező cégek aránya.

Megrendelések az európai építőiparban

Az építőipari munkák elapadásáért az építési költségek alakulását hibáztathatjuk. Az európai építőipart rövid időn belül két egymást követő költségsokk érte. 2021-ben a világjárvány utáni jelentős költségnövekedés elsősorban a váratlanul gyors gazdasági fellendülés miatt volt. A 2021/2022-es évfordulón még úgy tűnt, hogy a helyzet kisimul, és az áremelkedés is az anyaghiány enyhülésével, de 12 hónapon belül a második költségsokk is megjött az ukrán háború miatt. Ellentétben a 2021-es költségnövekedéssel, amely az ellátási lánc problémáival párosult, ezúttal a háború miatti magas energiaár volt a kiváltó tényező. Mivel sok építőanyagnak energiaigényes gyártási technológiája van, masszív áremelkedés következett. Egy WIFO elemzés szerint az olyan nyersanyagokon kívül, mint a fa vagy a bitumen, különösen érzékeny növekedés következett be az acél- és vastermékek, valamint az üzemanyagok esetében (beleértve a dízelt is). A két sokk az építési költségek kétszámjegyű növekedéséhez vezetett 2021-ben és 2022-ben.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo