Magyarországon nőtt a kevés rendelésállománnyal rendelkező építőipari cégek aránya

Michael Klien, a WIFO, az Euroconstruct osztrák tagintézetének elemzője szerint 2022 volt a második év az európai építőiparban, amely fellendülést hozott a pandémia kitörése után. A tavalyi 3 százalékos éves növekedési ütem azonban az építési költségek meredek emelkedése miatt jóval alacsonyabb volt, mint 2021-ben (+5,8 százalék).

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az osztrák építőipar számára 2022 ígéretesen indult: a WIFO év eleji felmérésében egyre több cég a rendelések kedvező alakulásáról számolt be. Viszont az év folyamán a gazdasági helyzet folyamatosan romlott. Az építőipari munkák viszonylag gyors lassulása nemcsak Ausztriában, hanem az Euroconstruct többi országában is meghatározó lett. Az országok üzleti bizalmi indexének összehasonlításából kiderül, hogy az európai építőipar elvesztette a lendületet és sok esetben optimistából pesszimistába fordult. A környező országokban, Németországban, Csehországban, Magyarországon és Lengyelországban már most több a nem elegendő rendelésállománnyal rendelkező cégek aránya.

Megrendelések az európai építőiparban

Az építőipari munkák elapadásáért az építési költségek alakulását hibáztathatjuk. Az európai építőipart rövid időn belül két egymást követő költségsokk érte. 2021-ben a világjárvány utáni jelentős költségnövekedés elsősorban a váratlanul gyors gazdasági fellendülés miatt volt. A 2021/2022-es évfordulón még úgy tűnt, hogy a helyzet kisimul, és az áremelkedés is az anyaghiány enyhülésével, de 12 hónapon belül a második költségsokk is megjött az ukrán háború miatt. Ellentétben a 2021-es költségnövekedéssel, amely az ellátási lánc problémáival párosult, ezúttal a háború miatti magas energiaár volt a kiváltó tényező. Mivel sok építőanyagnak energiaigényes gyártási technológiája van, masszív áremelkedés következett. Egy WIFO elemzés szerint az olyan nyersanyagokon kívül, mint a fa vagy a bitumen, különösen érzékeny növekedés következett be az acél- és vastermékek, valamint az üzemanyagok esetében (beleértve a dízelt is). A két sokk az építési költségek kétszámjegyű növekedéséhez vezetett 2021-ben és 2022-ben.

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo