építőipar cikkek


Nemcsak a járványról lesz majd szó a héten Magyarországon

Nemcsak a járványról lesz majd szó a héten Magyarországon 

A jövő hét legfontosabb eseménye a Magyar Nemzeti Bank keddi kamat-meghatározó ülése lesz, de a héten ismerteti a Pénzügyminisztérium az államháztartás központi alrendszerének január végi, részletes pénzforgalmi adatait is, ezen kívül még több statisztikai adatközlés szerepel a naptárban.
Elárasztották a kóklerek az építőipart

Elárasztották a kóklerek az építőipart 

Hatalmas az érdeklődés a kormány által január elején bevezetett otthonfelújítási program iránt. A hirtelen megnövekedett kereslet hatására a legjobb szakemberek sokszor már csak az év második felére tudják vállalni a megrendeléseket, miközben rengeteg önjelölt amatőr indít vállalkozást annak reményében, hogy hirtelen nagy összegeket kereshet. Őrfalvy Árpád ablakszakértő szerint a kivitelezőt érdemes ajánlás útján kiválasztani, de ha ez nem lehetséges, hallgassuk meg több szakember véleményét is a helyszínen, valamint nézzünk utána a cég hátterének.
Építőipari kkv-k! Hétfőn rajtol egy fontos pályázat

Építőipari kkv-k! Hétfőn rajtol egy fontos pályázat 

20 milliárd forintnyi beruházás indulhat el az Építő-5 program hatására.
Izgalmas évet hagyott maga mögött az építőipar - ez történt a cégvilágban

Izgalmas évet hagyott maga mögött az építőipar - ez történt a cégvilágban 

Az építőipari termelés csökkenése ellenére tovább növekedett a szektor szereplőinek száma 2020-ban.
10 milliárdos kerettel indul program építőipari cégeknek

10 milliárdos kerettel indul program építőipari cégeknek 

Február 15-én nyílik meg az Építő-5 program.
Gödörbe került az építőipar a járványtól - mit hozhat 2021?

Gödörbe került az építőipar a járványtól - mit hozhat 2021? 

A koronavírus járvány nagymértékben hatott a hazai építőiparra is. Hogy milyen kilátásai vannak az ágaztatnak azt a KCG Partners szakértői tekintették át az alábbiakban. A nagy hanyatlás után a tavalyi év végére újra növekedésnek indult az iparág, és sok támogatási lehetőség is bejelentésre került melyekkel mind a lakásépítőket, mind az építőipari vállalkozásokat segítené a kormány. Mi várható a 2021-es évben, milyen tendenciákra és kihívásokra kell számítani? Az otthonteremtési program és a kedvezmények hatására megnövekedett lakásépítési igényeket bírni fogja a magyar építőipari kapacitás?
Mennyi időre lesz szüksége az építőiparnak a magára találáshoz?

Mennyi időre lesz szüksége az építőiparnak a magára találáshoz? 

Az EU gazdasági helyreállítási csomagja lökést adhat a közép-és kelet-európai építőipari cégeknek. Magyarországon viszont főleg a kormányzat pumpál közvetve pénzt az ágazatba. Persze, ha kiderül, mennyi euró jut nekünk az alapból, az csak jót tehet a kiválasztottaknak.
Tavaszi életmentésben reménykednek a most nagyon szenvedő építőipari cégek

Tavaszi életmentésben reménykednek a most nagyon szenvedő építőipari cégek 

A bejelentett kormányzati ösztönzők által várhatóan bővülő kereslet egy része csak eltolva jelenik meg, s addig rengeteg cég kerül a tönk szélére – ezt az építőipari szervezetek egymás után megerősítik, legfeljebb finomabban fogalmaznak.
Megvan, hogy kik kaszálhatnak nagyot a felpörgő felújítási bizniszen

Megvan, hogy kik kaszálhatnak nagyot a felpörgő felújítási bizniszen 

Januártól ingyenmilliókat szór szét a kormány azok között, akik - megfelelve a sok feltételnek - lakásfelújításba fognak. Az építőanyag-kereskedők már gyürkőznek, a kivitelezők átcsoportosítanak, a bankok meg abban reménykednek, hogy még nagyobbat mernek álmodni a jogosult és jobban eleresztett családok, és hitellel is megtámogatják saját beruházásukat. A társasházak egyelőre nem nagyon mernek vagy tudnak beszállni, noha néhány pénzintézetnél lenne keresnivalójuk.
Elüldözheti a kóklereket a kormány lakásfelújítási támogatása

Elüldözheti a kóklereket a kormány lakásfelújítási támogatása 

2022 végéig velünk marad az, a gyermeket nevelő családok számára elérhető lakásfelújítási támogatás, amely akár 3 millió forintos segítséget is jelenthet szükség esetén. De mit vár az új lehetőségtől a szakmai szövetség?

Nyugtalanító jelek az építőiparban 

Októberben az újonnan induló építőipari cégek száma nemcsak hogy évtizedes rekordot döntött, de a cégtörlések számához képesti különbség is soha nem látott magasságokba került.

Legalább az építőipari szereplők optimisták 

Másfél-két év is elég lehet az európai építőiparnak, hogy kiheverje a koronavírus-járvány miatti sokkot. Ezzel legalább két évvel megelőzheti a turizmust és a vendéglátást. Magyarországon is optimisták az építési ágazat szereplői, főleg amiatt, hogy a kormány – más külföldi példákat átvéve – erősen megtolta a keresleti oldalt különféle adókedvezményekkel és a hitelekkel. A bankok – igaz, szigorúbban, mint korábban – készek továbbra is finanszírozni a jó projekteket és a stabil építőipari vállalatokat.

Cégalapítások az építőiparban: már látszik az kedvezményes áfa hatása 

238 cégtörlés mellett 511 új induló társas vállalkozással zárta a szeptembert az építőipar, és az 5 százalékos lakás ÁFA hatása még csak ezután jön.

Csodákra képes és pénzt termel a digitalizáció az ingatlanpiacon 

Nem digitális hókuszpókusz, hanem egy mentalitásbeli korszakváltás – mondja az ingatlanszektort forradalmasító új technológiai megoldásokról a KPMG proptech szakértője. Dános Pál igazgató vázolja fel a már beköszöntött jövőt.

Pörögnek az állami építkezések - mennyire sérültek a kkv-k? 

Jelentős mélyépítési és magasépítési beruházások indultak idén, a legtöbbnél jól haladnak. Anyaghiány ugyan nincs, de a magánberuházók egy része csúszásokat volt kénytelen elszenvedni amiatt, hogy a hatalmas állami projektek elszívták az alapvető építő-és szerelési anyagok egy részét, nem beszélve a szakemberekről. Az egyik legnagyobb generálkivitelező közben önkéntes árcsökkentést sürget az építőipari cégek körében, hogy tovább pöröghessenek a munkák.

Varga Mihály elmondta, miként élesztenék fel az építőipart 

Egyszerűbb engedélyeztetési eljárásokkal és az engedélyek meghosszabbításával akarja kimozdítani a holtpontról az építőipart a gazdaságvédelmi operatív törzs – jelentette be kedden Facebook-oldalán Varga Mihály pénzügyminiszter. Azt mondta, hogy az állami intézmények és a szakmai szervezetek véleményét is figyelembe vették.

Meredeken nőtt az építőipari cégek száma 

A pandémia és a csökkenő termelési volumen ellenére Magyarországon 65 százalékkal több építőipari cég indult júliusban, mint amennyi megszűnt.

Eltűntek a szerződések? Jelentős visszaesés látszik az építőiparban 

Idén júniusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 15,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, magas bázistól.

A koronavírus árnyékában: hogy vészelte át Magyarország a járvány kezdetét? 

Az Eurostat közzétette 2020 első negyedévére vonatkozó adatait, a koronavírus közeledtével megingó gazdaságokon már ekkor meglátszottak a stagnálás és a visszaesés jelei - ám úgy tűnik, hogy Magyarország a járvány első hónapjait viszonylag karcolásmentesen megúszta.

Furcsa mozgások történtek az építőiparban 

Enyhén csökkenő termelés, átlag alatti cégalapítás és átlag feletti cégtörlés a tavaszi építőipari adatokban.

Mekkora ütés érte a magyar építőipart? 

A csökkenő cégalapítási szám ellenére az építőipar még a bizakodóbb iparágak közé tartozik. Mind a nemzetközi, mind a hazai kilátások csak enyhe termelési visszaesésről és hangulatesésről tanúskodnak.

5 ezer építőipari munkás jött haza - maradnak is majd? 

Ötezer építőipari szakember érkezett haza külföldről a járványhelyzet miatt, akik közül a legtöbben Nyugat-Európában dolgoztak mostanáig. Az iparági adatok szerint 2008 óta az elmúlt években mintegy 30 ezer építőipari szakmunkás és mérnök helyezkedett el a magyar határokon kívül, ennek a becslések szerint mintegy 15-20 százaléka érkezhetett most haza a járvány miatt. A hazai építőipar évek óta küzd az ágazatban jelen lévő szakemberhiánnyal, amelyet a külföldről érkező, jellemzően szerb és ukrán vendégmunkásokkal pótolt az ágazat.  

Már a világjárvány előtt is sorra dőltek be az építőipari cégek 

Az építőipar sem néz könnyű időszak elé 2020-ban, a csökkenő teljesítményhez magas cégfluktuáció társul, a koronavírus terjedése pedig tovább ronthat a helyzeten.

Építőipar: kivitelezések állhatnak le 

Egyelőre ugyan nem okozott jelentős nehézséget az építőiparban a koronavírus-járvány, mivel azonban az ágazat élőmunkaigénye magas, a járvány terjedésével a szektor lassulására, termelési kiesésekre, határidő módosításokra, helyenként a kivitelezések leállítására kell számítani - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). 

Irodák helyett hotelek épülnek Budapesten 

Idén várhatóan 18 szállodát adnak át.

Sok a bizonytalanság: mi vár idén az építőipari cégekre? 

Közel 6 ezer új induló céggel és folyamatosan növekedő termelési volumennel rendkívül erős évet zárt az építőtőipar. Milyen időszakra elé néz a szektor 2020-ban?

Új világ jön az építésügyi szabályokban 

A jegyzők helyett a kormányhivatalok látják el 2020. március 1-től az elsőfokú építésügyi hatósági feladatokat. A változás miatt az építési vagy használatbavételi engedélyezési eljárásokat nem az önkormányzatok, hanem a kormányhivatalok folytatják le. Változnak a jogorvoslati lehetőségek is: az építésügyi és az építésfelügyeleti eljárásokban fellebbezésre nem lesz lehetőség. Ha a döntés ellen kifogást emelne valaki, közigazgatási peres eljárást kell indítania.

Vége a bizonytalanságnak: változik a pótmunka szabályozása 

Fontos változásokon van túl az építőipari szabályozás. A 2019. december 10-ei közlönyben kihirdetett és 2020. január 1. napján hatályba lépő jogszabályváltozás jelentőségét és hatását a CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Irodájának Construction csoportja ismertette.

Új hídja lesz 2020-ban Magyarországnak 

Több autópálya-szakaszt és egy Duna-hidat is átadnak jövőre – derült ki a Magyar Nemzeti Mosóczi Lászlóval, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkárával készített interjújából.

A káosz ellenére is tovább szárnyal a magyar építőipar 

Idén októberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 20,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az év első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva a termelés 27 százalékkal emelkedett.

Hazacsábítanák a magyar építőipari szakembereket 

30 ezer magyar dolgozik külföldön ezen a területen.

Komoly ára van a mobilitásnak – nem is szívesen fizetik meg Magyarországon 

Hol vannak a földrajzi mobilitás korlátai az építőiparban? Mennyit hajlandó utazni egy szakember a munkáért? Milyen feltételekkel? Egy friss felmérés ezekre kereste a választ.

A magyar építőipar Európa élvonalába került? 

Nőtt az építőipari termelés szeptemberben az előző havihoz képest az euróövezetben és az Európai Unió egészében. Hogy áll mindehhez képest Magyarország?

Újra lendületbe jött az építőipar 

Szeptemberben az építőipari termelése 17,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az augusztusi 8,5 százalékos emelkedés után. Az épületek építése 18,7, az egyéb építményeké 17,2 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Egyre kevesebben mernek az építőiparban vállalkozni? 

Harmadik negyedévben is tovább csökkent az építőipari cégalapítások száma

Érezhető a lassulás az újlakás-építéseknél 

A fejlesztők a meglévő újlakások befejezésére fókuszálnak Budapesten.

Áfa-mizéria: 2021-re 10 000 alá eshet az új építésű lakások száma 

Optimisták az építőipari vállalkozások, bár lassulhat az ágazat növekedése - az ÉVOSZ szeretné, ha a kedvezményes áfa ügyét még egyszer átgondolná a kormány.

Fogynak a cégek, de az építőipar még kitart 

Több cég alakult, mint egy éve, és kevesebb szűnt meg, de így sem mérséklődött az aktív cégek fogyásának üteme Magyarországon 2019 harmadik negyedévében. A tavalyi hasonló időszakhoz képest kis mértékben nőtt a cégalapítási kedv, amiben továbbra is az építőipar az éllovas.

Újabb milliárdokra pályázhatnak építőipari kkv-k 

A technológiai fejlesztési program keretében 3 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak építőipari mikro-, kis- és középvállalkozások.

Az építőipar bízik leginkább a növekedésben 

Másfél év alatt felére csökkent a hazai nagyvállalatok növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index. A mutató a nagyvállalatok eddigieknél jóval óvatosabb optimizmusát tükrözi.

Meglepő fordulat jöhet az építőiparban 

Hosszú, meredek emelkedés után 2019 második negyedévében több céginformációs mutató is az építőipari lendület csökkenését vetíti előre – az Opten céginformációs szolgáltató szerint. Mind építőipari termelés oldalon, mind cégalapítási oldalon hozott meglepetéseket az április-június közötti időszak.

Az építőipari boom jogi kihívásai 

A KSH friss adatai szerint 2019 márciusában 67,6%-kal nőtt a hazai építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az utóbbi időben tapasztalt rekordszintű növekedés az ágazatot sújtó munkaerőhiány és az elérhető kivitelezői kapacitások szűkülése mellett egyre szorosabb versenyt eredményez a fejlesztők között.

Dől a pénz a kkv-kra 

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az év második felében 3 milliárd forinttal bővíti az építőipari kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) technológiai újítását támogató, idén megnyitott 6 milliárd forintos keretet - tudatta a tárca az építők napja alkalmából vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében. 

Napvitorlát bont a GIBUS Magyarországon 

A teraszrendszerek és árnyékolástechnikai megoldások hazai piaca jelentősen bővülhet az elkövetkezendő években, tekintettel a kelet-közép Európát is érintő klimatikus változásokra, illetve az építőipari beruházások dinamikus bővülésére. A több mint két évtizedes szakmai múltú, tisztán magyar tulajdonban lévő Gege Hungary Kft. és az 1982-ben alapított, olasz prémiumkategóriás terasz-és árnyékolástechnikai gyártó GIBUS így most elérkezettnek látják az időt és a magyar piaci környezetet, hogy atelier együttműködési megállapodás keretében, hivatalos képviseleti formában, szakmai partnerségre lépjenek. A magyarországi megjelenéssel és képviselettel közös távlati cél a GIBUS régiós, piacmeghatározó szerepének kelet-közép európai erősítése.

Az ingatlanpiac az egekbe tolja az építőipart 

Kiugró eredményt produkált márciusban az építőipar. Az ágazat termelése az első negyedévben – az előző év azonos időszakához képest – 48,2 százalékkal bővült, ami szintén óriási emelkedés.

Itt a biobeton: megállíthatja a cementgyártás hatalmas légszennyezését 

A cementgyártás rendkívül energiaigényes és szennyező folyamat. Az emberek többsége aligha gondolná, hogy ez adja az éves globális légszennyezés 8 százalékát. Egy fiatal amerikai építészhölgy baktériumokkal állít elő biobetont.

Egyes szakmákat már a kihalás fenyeget 

Egyre kevesebb fiatal választja az építőipart. Vannak szakmák, ahol látótávolságba került a kihalás. A megoldáshoz a lehető legszélesebb társadalmi összefogásra van szükség – véli a szakember.

Jól húz az építőipar 

Februárban 48 százalékos növekedést ért el az építőipar, ráadásul az ágazat jövőbeli teljesítményét meghatározó szerződésállomány is növekedett.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Pénzszerzés

A 13. havi fizetés mindent visz

A 13. havi fizetés mindent visz  

Tovább nőtt a tervezett fizetésemelés mértéke a kkv-szektorban, átlagosan 10 százalékkal magasabb bérre számíthatnák a munkavállalók.

Gazdaság

A 13. havi fizetés mindent visz

A 13. havi fizetés mindent visz  

Tovább nőtt a tervezett fizetésemelés mértéke a kkv-szektorban, átlagosan 10 százalékkal magasabb bérre számíthatnák a munkavállalók.

Infokom

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere?

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere? 

Sokan aggódnak az MI környezetre gyakorolt káros hatásai miatt, de vajon tényleg csak veszélyt jelent?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo