építőipar cikkek
Elsőre drágább, de hosszú távon megéri a szuper takarékos családi ház
Nehéz pontosan meghatározni, hogy az átlagosan korszerűhöz képest mennyivel kell többet költeni arra, hogy nulla energiaigényű otthont építsünk. Nem feltétlenül a legdrágább megoldás a legjobb – állítják a szakértő mérnökök.
Még nagyon kevés építőipari kkv él az új digitális lehetőségekkel
A legnagyobb építőipari szereplőknél pénz és képzett szakember is van a legújabb technológiai megoldások megvásárlására és alkalmazására. Egyik-másik még fejleszt is ilyeneket. A kkv-k zöme azonban legfeljebb a digitális eszközpark lecserélésében látja a megújulást és ismeretlen fogalom nekik az Ipar 4.0.
Söprögetés kezdődik az építőiparban is
Az elmúlt évek folyamatainak eredményeképpen újra a 2010 közeli szintre, 60 ezer fölé emelkedett az építőipari vállalkozások száma, de a kényszertörlési eljárások újraindulásának következtében komoly cégtörlési hullám várható az építőiparban is.
Így hat az építkezésekre az építőanyagok drágulása
Drasztikus emelkedés volt tapasztalható az építőanyagok árában az elmúlt egy évben, de a jelenség sokkal inkább érinti a lakásfelújítókat, saját házat építőket, mint a nagyberuházókat. Szakértők szerint míg a nagyvállalatok képesek átütemezni a megrendeléseiket, azok a magánszemélyek, akik maguknak építenek ingatlant, nem mindig tudnak új forrásokat szerezni, így drágul az egész projekt.
Nyár közepén az építőipar is megpihent
22,5 százalékkal nőtt az építőipar termelése júliusban.
Fokozottan ellenőriz a NAV, ha az építőanyagokról van szó
Folyamatosan zajlanak a vizsgálódások.
Nagy várakozások: bevételnövekedésre számítanak az építőipar cégei
Az építőipari vállalkozások 74 százaléka szerint az idén nettó árbevételük éves összevetésben emelkedni fog, 15 százalékuk viszont csökkenéssel számol, 11 százalékuk pedig úgy látja, hogy árbevétele nem fog változni 2020-hoz képest - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége.
Durva hiányosságokat talált az építkezéseken egy kormányhivatal
A Nógrád Megyei Kormányhivatal befejezte razziáját, majd közzétette az eredményeket.
Négyből három kereskedő emelt az építőanyagok árain
Nyolc hete vizsgálja a fogyasztóvédelem az építőipari alapanyagok piacán tapasztalható visszás jelenségeket. Az augusztus végéig felkeresett félezer kereskedelmi egység 60 százalékát érték jogsértésen. A kormányhivatalok munkatársai az ellenőrzött helyszínek háromnegyedénél tapasztaltak áremelkedést, harmaduknál pedig készlethiányt – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium.
Kilőtt az építőipar – most kell észen lenni!
Az építőipar termelése az idei első félévben 7,3 százalékkal emelkedett, júniusban pedig több mint a negyedével, 27,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az iparági szereplők arra számítanak, hogy a szektor az év végéig elérheti járvány előtti, 4500 milliárd forintos termelési értéket. A száguldás azonban veszélyekkel is jár, a fejlődést számos tényező, köztük a szakképzett munkaerő hiánya, az alapanyagok drágulása, a hatékonyságot növelő beruházások elmaradása fékezheti. Az építőipari folyamatok digitalizációja mindhárom problémakörben enyhítheti a gondokat.
NAV-razzia: rengeteg a jogsértés az építőiparban
Az idén eddig a több mint kétezer építőipari ellenőrzésből 550 esetben talált jogsértést az adóhivatal.
Van egy szektor, ahol a vitás helyzetekre nem volt hatással a járvány
Az építkezések és a felújítások számának felfutásával párhuzamosan egyre több a vita is, amikor beruházók és építők, illetve fő- és alvállalkozók nem tudnak megegyezni. Ezt mutatja az is, hogy tavaly, a világjárvány ellenére, csak kismértékben csökkent az olyan esetek száma, amikor az egyik fél kérésére egy közjegyző igazságügyi szakértőt rendelt ki.
Jócskán felpörgött az építőipari termelés
Az alapanyaghiány és a durva áremelkedés a beruházások elhalasztását idézheti elő, és ezzel a későbbiekben fékezheti az építőipari termelés dinamikus növekedését - kommentálták az MTI-nek nyilatkozó elemzők a legfrissebb statisztikai adatokat.
Ráugrottak az építőipari cégekre - több vizsgálat is folyik egyszerre
Négy versenyhatósági vizsgálat zajlik párhuzamosan az építőipari piacokon, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) minden jelzést megvizsgál, amely piaci torzulásra, esetleges jogsértésre utalhat a szektorban - közölte a nemzeti versenyhatóság.
Van, ahol már javul a helyzet az építőanyagoknál
Enyhült az alapanyaghiány a német építőiparban egy hétfőn ismertetett felmérés szerint.
Kitart a feketemunka az építőiparban
Egyelőre nem bizonyult elrettentő hatásúnak a kormány fekete foglalkoztatás elleni új szabályozása, részben azért sem, mert a jogsértésen kapott munkáltatók többsége az ellenőröktől hallott róla először.
Új lakások: meglepetést okozott Budapest
2021 első félévében 9795 új lakás épült, 13 százalékkal több, mint egy évvel korábban.
Változások az építőiparban: szerződésszegéstől félhetnek a cégek
A kormány több olyan rendeletet is kiadott a közelmúltban, amelyek jelentős hatást gyakorolnak mind az építőiparra, mind az építési alapanyagokat kitermelői ágazatra.
Itt a lista: ezeket az építőanyagokat szabályozza a kormány
Kavicsot, gipszkartont és vasrudat ezentúl csak bejelentés után lehet kivinni az országból. Még a tervezett határátlépés helyét és a szerződést is elkérik.
Éppen csak evickél a hazai építőipar
Egy év alatt 18,7, az előző hónaphoz képest 2,3 százalékkal emelkedett az építőipari termelés volumene. Az épületeken kívül minden más építménynél csökkenés volt.
A magyar kormány példáját követi Románia
Romániában is aggódnak a dráguló építőipari anyagok miatt.
Lenyomhatja az építőanyagok árát a kormány terve
Komoly árcsökkentő hatásuk lehet az építőanyag-piacon tervezett állami beavatkozásoknak. Cél, hogy az építőanyag-kínálat a lakossági és gazdasági igényeket szolgálja, ne pedig a külföldi tulajdonú piaci szereplők extraprofitját növelje - hangsúlyozta a Magyar Nemzetnek Nagy Márton, a miniszterelnök főtanácsadója
Külföldi cégfelvásárlást vizsgál a GVH az építőiparban
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) eljárást indított egy építőipari kivitelezéseket érintő, villamossági termékek nagykereskedelmével foglalkozó vállalkozások közötti összefonódás vizsgálatára, az előzetes adatok alapján ugyanis nem volt felmérhető, hogy a fúzió milyen hatással lenne az óriási drágulással küzdő építőipari ágazatra - közölte a GVH.
Aggasztó jelek: fordulóponthoz ért az építőipar?
A 2020 nyári mélyponthoz képest sokáig javulni látszott az építőipar helyzete, de idén tavasszal újra az akadozás jelei tapasztalhatók.
Drágulástól szívhatják a fogukat az építőanyaggyártók
Az építőanyag gyártásához szükséges nyers- és alapanyagok árai világszinten emelkednek, a folyamat hatására a magyarországi építőanyaggyártóknak jelentősen nőttek a gyártási költségei - közölte a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség.
Kénytelenek árat emelni az építőipari cégek
Az építőipari vállalkozások az építési költségek (például építőanyagok, munkaerőköltségek) országos szinten 5-9 százalékos, Budapesten viszont több mint 10 százalékos áremelkedésére számítanak a második fél évben - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Döcögős a magyar építőipar – hogy teljesítettünk a lezárások alatt?
Áprilisban az építőipari termelés 7,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, és munkanaphatással kiigazítva 7,3 százalékkal kisebb volt a márciusinál - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Erős adat jött: nem áll meg az építőipari lendület
A folyamatos, tömeges cégalapítással újra 60 ezer felett lehet az építőipari társas vállalkozások száma Magyarországon.
A bajok mellett jótékony hatása is volt a járványnak a hazai építőiparra
A gondokat minden iparági szereplő ismeri: krónikus munkaerőhiány, teljes brigádok kiesése a járvány miatt, növekvő arányú késedelmes kifizetések, csúszások, alapanyag-drágulás, fennakadások az ellátási láncban. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) legfrissebb felmérésének eredményéből azonban az is kiderült, hogy a koronavírusnak volt „pozitív mellékhatása” is az építőiparban. Felgyorsult a digitalizáció.
Élénkülés és drágulás jöhet idén a lakáspiacon
Sem a lakásépítés, sem a lakáshitelezés nem roppant össze tavaly, idén már megkezdődött a fellendülés, de a kivitelezési költségek további emelkedése idén is fűteni fogja az árakat - összegezte a lakáspiaci folyamatokat és kilátásokat az MNB.
Súlyos lánctartozások az építőiparban - romlott a fizetési fegyelem
Az építési vállalkozások a jogos követelésük 92 százalékához jutnak hozzá a szerződésekben rögzített fizetési határidőre, a késedelmes fizetések aránya 8 százalékra nőtt, a tavaly év végén mért 4 százalékról - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Építőipari hullámvölgy: baj van?
Kismértékben romlottak az építőipari szakemberek kilátásai az első negyedévben. Csökkent a megrendelésállomány, főként a koronavírus miatt. A visszaesés átmeneti, a szakemberek 65 százaléka rendelkezik CSOK-ot és otthonfelújítási támogatást felhasználó megrendeléssel, melyek aránya a megrendelésállomány 18 százalékát teszi ki - derült ki a Mapei Kft. 350 építőipari szakember megkérdezésével készült, áprilisi online felméréséből.
Mikor jön az építőipar feltámadása?
Egyre kedvezőbb havi statisztikákat produkál a hazai építőipar, de ez főleg a nagyon alacsony tavalyi bázisnak köszönhető. A munkaerőhiány továbbra is súlyos gond az ágazatban, növekednek a bérköltségek. Ha elindulnak a magánberuházások, talán őszre megközelítheti az ágazat a járvány előtti szinteket.
Optimisták az építési vállalkozók - 17 ezer lakást adhatnak át idén
A járvány ellenére is folyamatosan számíthat lakásépítési megrendelésekre az építőipar – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Nemcsak a járványról lesz majd szó a héten Magyarországon
A jövő hét legfontosabb eseménye a Magyar Nemzeti Bank keddi kamat-meghatározó ülése lesz, de a héten ismerteti a Pénzügyminisztérium az államháztartás központi alrendszerének január végi, részletes pénzforgalmi adatait is, ezen kívül még több statisztikai adatközlés szerepel a naptárban.
Elárasztották a kóklerek az építőipart
Hatalmas az érdeklődés a kormány által január elején bevezetett otthonfelújítási program iránt. A hirtelen megnövekedett kereslet hatására a legjobb szakemberek sokszor már csak az év második felére tudják vállalni a megrendeléseket, miközben rengeteg önjelölt amatőr indít vállalkozást annak reményében, hogy hirtelen nagy összegeket kereshet. Őrfalvy Árpád ablakszakértő szerint a kivitelezőt érdemes ajánlás útján kiválasztani, de ha ez nem lehetséges, hallgassuk meg több szakember véleményét is a helyszínen, valamint nézzünk utána a cég hátterének.
Építőipari kkv-k! Hétfőn rajtol egy fontos pályázat
20 milliárd forintnyi beruházás indulhat el az Építő-5 program hatására.
Izgalmas évet hagyott maga mögött az építőipar - ez történt a cégvilágban
Az építőipari termelés csökkenése ellenére tovább növekedett a szektor szereplőinek száma 2020-ban.
10 milliárdos kerettel indul program építőipari cégeknek
Február 15-én nyílik meg az Építő-5 program.
Gödörbe került az építőipar a járványtól - mit hozhat 2021?
A koronavírus járvány nagymértékben hatott a hazai építőiparra is. Hogy milyen kilátásai vannak az ágaztatnak azt a KCG Partners szakértői tekintették át az alábbiakban. A nagy hanyatlás után a tavalyi év végére újra növekedésnek indult az iparág, és sok támogatási lehetőség is bejelentésre került melyekkel mind a lakásépítőket, mind az építőipari vállalkozásokat segítené a kormány. Mi várható a 2021-es évben, milyen tendenciákra és kihívásokra kell számítani? Az otthonteremtési program és a kedvezmények hatására megnövekedett lakásépítési igényeket bírni fogja a magyar építőipari kapacitás?
Mennyi időre lesz szüksége az építőiparnak a magára találáshoz?
Az EU gazdasági helyreállítási csomagja lökést adhat a közép-és kelet-európai építőipari cégeknek. Magyarországon viszont főleg a kormányzat pumpál közvetve pénzt az ágazatba. Persze, ha kiderül, mennyi euró jut nekünk az alapból, az csak jót tehet a kiválasztottaknak.
Tavaszi életmentésben reménykednek a most nagyon szenvedő építőipari cégek
A bejelentett kormányzati ösztönzők által várhatóan bővülő kereslet egy része csak eltolva jelenik meg, s addig rengeteg cég kerül a tönk szélére – ezt az építőipari szervezetek egymás után megerősítik, legfeljebb finomabban fogalmaznak.
Megvan, hogy kik kaszálhatnak nagyot a felpörgő felújítási bizniszen
Januártól ingyenmilliókat szór szét a kormány azok között, akik - megfelelve a sok feltételnek - lakásfelújításba fognak. Az építőanyag-kereskedők már gyürkőznek, a kivitelezők átcsoportosítanak, a bankok meg abban reménykednek, hogy még nagyobbat mernek álmodni a jogosult és jobban eleresztett családok, és hitellel is megtámogatják saját beruházásukat. A társasházak egyelőre nem nagyon mernek vagy tudnak beszállni, noha néhány pénzintézetnél lenne keresnivalójuk.
Elüldözheti a kóklereket a kormány lakásfelújítási támogatása
2022 végéig velünk marad az, a gyermeket nevelő családok számára elérhető lakásfelújítási támogatás, amely akár 3 millió forintos segítséget is jelenthet szükség esetén. De mit vár az új lehetőségtől a szakmai szövetség?
Nyugtalanító jelek az építőiparban
Októberben az újonnan induló építőipari cégek száma nemcsak hogy évtizedes rekordot döntött, de a cégtörlések számához képesti különbség is soha nem látott magasságokba került.
Legalább az építőipari szereplők optimisták
Másfél-két év is elég lehet az európai építőiparnak, hogy kiheverje a koronavírus-járvány miatti sokkot. Ezzel legalább két évvel megelőzheti a turizmust és a vendéglátást. Magyarországon is optimisták az építési ágazat szereplői, főleg amiatt, hogy a kormány – más külföldi példákat átvéve – erősen megtolta a keresleti oldalt különféle adókedvezményekkel és a hitelekkel. A bankok – igaz, szigorúbban, mint korábban – készek továbbra is finanszírozni a jó projekteket és a stabil építőipari vállalatokat.
Cégalapítások az építőiparban: már látszik az kedvezményes áfa hatása
238 cégtörlés mellett 511 új induló társas vállalkozással zárta a szeptembert az építőipar, és az 5 százalékos lakás ÁFA hatása még csak ezután jön.
Csodákra képes és pénzt termel a digitalizáció az ingatlanpiacon
Nem digitális hókuszpókusz, hanem egy mentalitásbeli korszakváltás – mondja az ingatlanszektort forradalmasító új technológiai megoldásokról a KPMG proptech szakértője. Dános Pál igazgató vázolja fel a már beköszöntött jövőt.