A lakásokpiacon a keresletet támogatja a gyermeket nevelő vagy vállaló családoknak szóló kedvezmény-csomag, az MNB zöld lakáshitel programja, s a tovább emelkedő lakossági jövedelmek is - igaz, ez utóbbit a megugró infláció alaposan erodálja.
Az orosz-ukrán háború a magyar ingatlanpiacot sem hagyta érintetlenül: az ingatlanokkal foglalkozó cégek 53 százaléka szerint alapvetően negatív, 16 százalékuk szerint pozitív hatás várható, további 31 százalékuk szerint e konfliktusnak nincs érdemi hatása.
A GKI felmérésének eredményei szerint az ingatlanokkal foglalkozó fővárosi vállalkozások körében a következő 12 hónapra vonatkozó várakozások az előző negyedévhez képest alig változtak. Érdemi javulás csak a panellakások piacára vonatkozó kilátások esetében volt megfigyelhető. Kelet-Magyarországon viszonylag vegyes a kép. Míg a nem panel társasházi lakások esetében javulóak, addig családi házak esetében kissé romlóak a kilátások. Nyugat-Magyarországon a családi házakra vonatkozó kilátások romlottak kissé, a többi szegmensben nem történt érdemi változás.
A lakásvásárlásra és építésre vonatkozó lakossági várakozások – feltehetően nem függetlenül az orosz-ukrán háborútól – negyedéves alapon érezhetően romlottak. Mindez azonban éves alapon nem jelent visszaesést. A 2022. márciusi felmérés során 84 ezer háztartás nyilatkozott úgy, hogy a következő egy évben biztosan vásárol vagy építtet lakást, míg további 180 ezer háztartás szándéka valószínű volt. (2021. decemberében ugyanez a két érték 95 és 224 ezer volt, 2021 márciusában pedig 72 és 201 ezer.)
A GKI-Masterplast fővárosi lakáspiaci indexe (amely az ingatlanos cégek, illetve a lakosság várakozásait sűríti egyetlen számba) negyedéves alapon 10 ponttal csökkent, ami azért éves alapon növekedést jelent (7 pontost). Az országos index is 10 ponttal csökkent az előző felméréshez képest, ami éves alapon 2 pontos emelkedést jelent. Azaz az indexek mostani csökkenése nem drámai mértékű.
A lakások árának és bérleti díjának következő 12 hónapban várható változása, 2022. március (százalékban a jelenlegi árakhoz képest)
Budapesti használt lakóingatlanok | 6,2 (3) |
Kelet-magyarországi használt lakóingatlanok | 6,3 (4) |
Nyugat-magyarországi használt lakóingatlanok | 4,7 (6,3) |
Használt lakások országos átlag | 6 (4,6) |
Új építésű lakások országos átlag | 10 (8) |
Bérleti díjak országos átlag | 6 (3) |
Budapesten a használt lakások árának növekedésére számít a megkérdezettek kétharmada, s ez az arány az ország egészében sem lényegesen kisebb. Budapesten és Kelet-Magyarországon valamivel 6 százalék feletti, a nyugat-magyarországi körzetben valamivel 5 százalék alatti áremelkedés várható.
Az építési-kivitelezési árak várható dinamikus emelkedése az új építésű lakások árát is felfelé tolja. A válaszadók 80 százaléka áremelkedésre számít a következő egy évben, csökkenésre e téren lényegében senki sem gondol. A közeljövőben 10 százalékos áremelkedés várható.
A lakásbérleti piacon érezhető többségbe kerültek a díjak emelkedésére számítók, a következő egy évben 6 százalékos díjemelkedés valószínű.