építőipar cikkek
Pörögnek az állami építkezések - mennyire sérültek a kkv-k?
Jelentős mélyépítési és magasépítési beruházások indultak idén, a legtöbbnél jól haladnak. Anyaghiány ugyan nincs, de a magánberuházók egy része csúszásokat volt kénytelen elszenvedni amiatt, hogy a hatalmas állami projektek elszívták az alapvető építő-és szerelési anyagok egy részét, nem beszélve a szakemberekről. Az egyik legnagyobb generálkivitelező közben önkéntes árcsökkentést sürget az építőipari cégek körében, hogy tovább pöröghessenek a munkák.
Varga Mihály elmondta, miként élesztenék fel az építőipart
Egyszerűbb engedélyeztetési eljárásokkal és az engedélyek meghosszabbításával akarja kimozdítani a holtpontról az építőipart a gazdaságvédelmi operatív törzs – jelentette be kedden Facebook-oldalán Varga Mihály pénzügyminiszter. Azt mondta, hogy az állami intézmények és a szakmai szervezetek véleményét is figyelembe vették.
Meredeken nőtt az építőipari cégek száma
A pandémia és a csökkenő termelési volumen ellenére Magyarországon 65 százalékkal több építőipari cég indult júliusban, mint amennyi megszűnt.
Eltűntek a szerződések? Jelentős visszaesés látszik az építőiparban
Idén júniusban az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 15,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbi, magas bázistól.
A koronavírus árnyékában: hogy vészelte át Magyarország a járvány kezdetét?
Az Eurostat közzétette 2020 első negyedévére vonatkozó adatait, a koronavírus közeledtével megingó gazdaságokon már ekkor meglátszottak a stagnálás és a visszaesés jelei - ám úgy tűnik, hogy Magyarország a járvány első hónapjait viszonylag karcolásmentesen megúszta.
Furcsa mozgások történtek az építőiparban
Enyhén csökkenő termelés, átlag alatti cégalapítás és átlag feletti cégtörlés a tavaszi építőipari adatokban.
Mekkora ütés érte a magyar építőipart?
A csökkenő cégalapítási szám ellenére az építőipar még a bizakodóbb iparágak közé tartozik. Mind a nemzetközi, mind a hazai kilátások csak enyhe termelési visszaesésről és hangulatesésről tanúskodnak.
5 ezer építőipari munkás jött haza - maradnak is majd?
Ötezer építőipari szakember érkezett haza külföldről a járványhelyzet miatt, akik közül a legtöbben Nyugat-Európában dolgoztak mostanáig. Az iparági adatok szerint 2008 óta az elmúlt években mintegy 30 ezer építőipari szakmunkás és mérnök helyezkedett el a magyar határokon kívül, ennek a becslések szerint mintegy 15-20 százaléka érkezhetett most haza a járvány miatt. A hazai építőipar évek óta küzd az ágazatban jelen lévő szakemberhiánnyal, amelyet a külföldről érkező, jellemzően szerb és ukrán vendégmunkásokkal pótolt az ágazat.
Már a világjárvány előtt is sorra dőltek be az építőipari cégek
Az építőipar sem néz könnyű időszak elé 2020-ban, a csökkenő teljesítményhez magas cégfluktuáció társul, a koronavírus terjedése pedig tovább ronthat a helyzeten.
Építőipar: kivitelezések állhatnak le
Egyelőre ugyan nem okozott jelentős nehézséget az építőiparban a koronavírus-járvány, mivel azonban az ágazat élőmunkaigénye magas, a járvány terjedésével a szektor lassulására, termelési kiesésekre, határidő módosításokra, helyenként a kivitelezések leállítására kell számítani - közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ).
Irodák helyett hotelek épülnek Budapesten
Idén várhatóan 18 szállodát adnak át.
Sok a bizonytalanság: mi vár idén az építőipari cégekre?
Közel 6 ezer új induló céggel és folyamatosan növekedő termelési volumennel rendkívül erős évet zárt az építőtőipar. Milyen időszakra elé néz a szektor 2020-ban?
Új világ jön az építésügyi szabályokban
A jegyzők helyett a kormányhivatalok látják el 2020. március 1-től az elsőfokú építésügyi hatósági feladatokat. A változás miatt az építési vagy használatbavételi engedélyezési eljárásokat nem az önkormányzatok, hanem a kormányhivatalok folytatják le. Változnak a jogorvoslati lehetőségek is: az építésügyi és az építésfelügyeleti eljárásokban fellebbezésre nem lesz lehetőség. Ha a döntés ellen kifogást emelne valaki, közigazgatási peres eljárást kell indítania.
Vége a bizonytalanságnak: változik a pótmunka szabályozása
Fontos változásokon van túl az építőipari szabályozás. A 2019. december 10-ei közlönyben kihirdetett és 2020. január 1. napján hatályba lépő jogszabályváltozás jelentőségét és hatását a CERHA HEMPEL Dezső és Társai Ügyvédi Irodájának Construction csoportja ismertette.
Új hídja lesz 2020-ban Magyarországnak
Több autópálya-szakaszt és egy Duna-hidat is átadnak jövőre – derült ki a Magyar Nemzeti Mosóczi Lászlóval, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedéspolitikáért felelős államtitkárával készített interjújából.
A káosz ellenére is tovább szárnyal a magyar építőipar
Idén októberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 20,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Az év első tíz hónapjában az előző év azonos időszakához viszonyítva a termelés 27 százalékkal emelkedett.
Hazacsábítanák a magyar építőipari szakembereket
30 ezer magyar dolgozik külföldön ezen a területen.
Komoly ára van a mobilitásnak – nem is szívesen fizetik meg Magyarországon
Hol vannak a földrajzi mobilitás korlátai az építőiparban? Mennyit hajlandó utazni egy szakember a munkáért? Milyen feltételekkel? Egy friss felmérés ezekre kereste a választ.
A magyar építőipar Európa élvonalába került?
Nőtt az építőipari termelés szeptemberben az előző havihoz képest az euróövezetben és az Európai Unió egészében. Hogy áll mindehhez képest Magyarország?
Újra lendületbe jött az építőipar
Szeptemberben az építőipari termelése 17,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, az augusztusi 8,5 százalékos emelkedés után. Az épületek építése 18,7, az egyéb építményeké 17,2 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Egyre kevesebben mernek az építőiparban vállalkozni?
Harmadik negyedévben is tovább csökkent az építőipari cégalapítások száma
Érezhető a lassulás az újlakás-építéseknél
A fejlesztők a meglévő újlakások befejezésére fókuszálnak Budapesten.
Áfa-mizéria: 2021-re 10 000 alá eshet az új építésű lakások száma
Optimisták az építőipari vállalkozások, bár lassulhat az ágazat növekedése - az ÉVOSZ szeretné, ha a kedvezményes áfa ügyét még egyszer átgondolná a kormány.
Fogynak a cégek, de az építőipar még kitart
Több cég alakult, mint egy éve, és kevesebb szűnt meg, de így sem mérséklődött az aktív cégek fogyásának üteme Magyarországon 2019 harmadik negyedévében. A tavalyi hasonló időszakhoz képest kis mértékben nőtt a cégalapítási kedv, amiben továbbra is az építőipar az éllovas.
Újabb milliárdokra pályázhatnak építőipari kkv-k
A technológiai fejlesztési program keretében 3 milliárd forintos keretösszegre pályázhatnak építőipari mikro-, kis- és középvállalkozások.
Az építőipar bízik leginkább a növekedésben
Másfél év alatt felére csökkent a hazai nagyvállalatok növekedési kilátásairól képet adó K&H nagyvállalati növekedési index. A mutató a nagyvállalatok eddigieknél jóval óvatosabb optimizmusát tükrözi.
Meglepő fordulat jöhet az építőiparban
Hosszú, meredek emelkedés után 2019 második negyedévében több céginformációs mutató is az építőipari lendület csökkenését vetíti előre – az Opten céginformációs szolgáltató szerint. Mind építőipari termelés oldalon, mind cégalapítási oldalon hozott meglepetéseket az április-június közötti időszak.
Az építőipari boom jogi kihívásai
A KSH friss adatai szerint 2019 márciusában 67,6%-kal nőtt a hazai építőipari termelés volumene az előző év azonos időszakához viszonyítva. Az utóbbi időben tapasztalt rekordszintű növekedés az ágazatot sújtó munkaerőhiány és az elérhető kivitelezői kapacitások szűkülése mellett egyre szorosabb versenyt eredményez a fejlesztők között.
Dől a pénz a kkv-kra
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az év második felében 3 milliárd forinttal bővíti az építőipari kis- és közepes vállalkozások (kkv-k) technológiai újítását támogató, idén megnyitott 6 milliárd forintos keretet - tudatta a tárca az építők napja alkalmából vasárnap az MTI-hez eljuttatott közleményében.
Napvitorlát bont a GIBUS Magyarországon
A teraszrendszerek és árnyékolástechnikai megoldások hazai piaca jelentősen bővülhet az elkövetkezendő években, tekintettel a kelet-közép Európát is érintő klimatikus változásokra, illetve az építőipari beruházások dinamikus bővülésére. A több mint két évtizedes szakmai múltú, tisztán magyar tulajdonban lévő Gege Hungary Kft. és az 1982-ben alapított, olasz prémiumkategóriás terasz-és árnyékolástechnikai gyártó GIBUS így most elérkezettnek látják az időt és a magyar piaci környezetet, hogy atelier együttműködési megállapodás keretében, hivatalos képviseleti formában, szakmai partnerségre lépjenek. A magyarországi megjelenéssel és képviselettel közös távlati cél a GIBUS régiós, piacmeghatározó szerepének kelet-közép európai erősítése.
Az ingatlanpiac az egekbe tolja az építőipart
Kiugró eredményt produkált márciusban az építőipar. Az ágazat termelése az első negyedévben – az előző év azonos időszakához képest – 48,2 százalékkal bővült, ami szintén óriási emelkedés.
Itt a biobeton: megállíthatja a cementgyártás hatalmas légszennyezését
A cementgyártás rendkívül energiaigényes és szennyező folyamat. Az emberek többsége aligha gondolná, hogy ez adja az éves globális légszennyezés 8 százalékát. Egy fiatal amerikai építészhölgy baktériumokkal állít elő biobetont.
Egyes szakmákat már a kihalás fenyeget
Egyre kevesebb fiatal választja az építőipart. Vannak szakmák, ahol látótávolságba került a kihalás. A megoldáshoz a lehető legszélesebb társadalmi összefogásra van szükség – véli a szakember.
Jól húz az építőipar
Februárban 48 százalékos növekedést ért el az építőipar, ráadásul az ágazat jövőbeli teljesítményét meghatározó szerződésállomány is növekedett.
Készülhetünk az ingatlanlufi durranására? Ez vár ránk a lakáspiacon
Mik a legfontosabb változások az új CSOK-nál, készülhetünk-e újra az ingatlanpiaci lufi durranására, illetve, hogy meddig fognak még emelkedni az árak – ezeket a kérdéseket vitatták meg szakértők a Lakás 2019 kiállítás részeként megrendezett Lakás Klub Extra programon.
Betonlábnyom: tönkretesszük bolygónkat a sok építkezéssel
Melyik az az anyag, mely gyökerestül átalakította földi környezetünket? Nem az olaj, nem a műanyag, nem az acél. Hanem a beton. A víz után ez a legnagyobb mennyiségben és legszélesebb körben használt anyag a világon. De alapanyaga, az energiaintenzív eljárás során létrehozott cement óriási ökolábnyomot, légszennyezést hagy maga után.
Már az év elején rekordokat dönt az építőipar
Több mint 29 százalékos növekedéssel kezdte az évet a magyar építőipar. Mindkét alágazatban, az egyéb építményeknél és az épületeknél is jelentős volt a többlet. A rendelésállomány azonban felemás képet mutat.
Építőipari sikerrecept
Nehéz helyzetbe kerülhetnek azok az építőipari kis- és középvállalatok, amelyek a mostani bőségkorszakban nem gondolnak a jövőre, és nem ruháznak be innovatív megoldásokba – véli Mészáros Antal. A betonelemek gyártásával foglalkozó CSOMIÉP ügyvezetője szerint arra is szükség lesz ebben a körben, hogy a szereplők konkurensekből együttműködő harcossá váljanak.
A mezőgazdaság és az építőipar a húzóágazat
A valós növekedést legjobban tükröző korrigált adatok szerint 5 százalékkal nőtt 2018-ban a magyar GDP. Bár a gazdaság motorját a szolgáltatások jelentették, a 2017-hez képest bekövetkezett növekedés elsősorban a mezőgazdaságnak és az építőiparnak köszönhető – egy friss elemzés szerint.
Mintha fogyna a szufla az építőiparban
Bár 2018 összességében rekordévet jelentett a hazai építőiparban, hiszen soha ilyen összegben nem kezdődtek meg kivitelezési munkák Magyarországon, mint tavaly, az év második felében csökkent a lendület.
Hogyan készüljünk fel a változó épületenergetikai követelményekre?
Egyre szigorodnak az építkezéshez köthető szabályozások, hatványozottan igaz ez az épületenergetikai követelményekre. A környezetvédelem érdekében szinte évről évre egyre magasabb az energiahatékonysági mérce. Az újHÁZ Centrum szakértői segítenek eligazodni a gyorsan változó jogszabályok között, és felkészíteni minket, építkezni vágyókat és épülettulajdonosokat a közelgő változásokra.
Nyolcéves rekord dőlt meg lakásépítésben
2018-ban több mint 20 százalékkal több új építésű lakást adtak át Magyarországon, mint egy évvel korábban. A lakás-áfa szabályozása körüli bizonytalanságok azonban enyhe visszaesést eredményeztek a tavaly kiadott új építési engedélyek számában.
Az építkezéssel úgy vagyunk, mint a zsiráffal: szép, de nekünk nem kéne
A fiatalok otthonhoz jutását segítő kormányzati erőfeszítések a 25-45 éves magyarok véleménye szerint egyértelműen növelik az építkezési kedvet, ám furcsa módon az érintetteknek ettől sem jön meg a kedve a munkához – derül ki a Berger Házak megbízásából készített kutatásból. A megkérdezettek 15 százaléka tervezi, hogy a következő öt évben házat épít.
Tényleg szeretnek a magyar emberek saját ingatlanban lakni?
Február 12-én az ATV Egyenes beszéd műsorában Novák Katalin, család- és ifjúságügyért felelős államtitkár elmondta, hogy a kormányzat nem gondolkozik szociális bérlakásépítési programban, mivel a magyar emberek saját tulajdonú lakásban szeretnek lakni. Ezt a megállapítást árnyalja most a Habitat for Humanity Magyarország, lakhatási jelentésének főbb megállapításaira alapozva. Véleménycikküket változtatás nélkül közöljük, a kiemelések tőlünk származnak.
Történelmi rekordot ért el az építőipar
A múlt évet 22 százalékos növekedéssel zárta az építőipar, ez a 2017-es jó teljesítmény miatt is kiugró eredményt jelent. Az ágazat termelési értéke pedig történelmi csúcsot döntött, miután 3 ezer milliárd forint fölé került.
Fék nélkül száguld az építőipar
Míg a legtöbb ágazatban csökken vagy stagnál a cégek száma, addig az építőiparban meredeken emelkedik, a 2018-as adat az elmúlt 7 év legmagasabb cégalapítási értéke.
Az építőipar dobogós a nemfizetésben
Szemmel látható javulást mutatott 2018 során a határidőre kifizetett számlák aránya, sőt az átlagos késedelem is rövidült két nappal - derül ki a Bisnode cégcsoport 2018 év végi adataiból. A javulás annak fényében még értékesebb, hogy az átlagos fizetési határidő is csökkent két nappal.
Rekordszinten nőtt a Mapei Kft.
Az építőipari segédanyagokat gyártó vállalat belföldi árbevétele 16,319 milliárd forint volt 2018-ban, ami 30,18%-os növekedés a 2017. évihez képest. A vállalat bizakodó, folyik az új gyártósor próbaüzeme, újraindult az export, újra kétszámjegyű a tervezett növekedés 2019-re.