Elsőre drágább, de hosszú távon megéri a szuper takarékos családi ház

Nehéz pontosan meghatározni, hogy az átlagosan korszerűhöz képest mennyivel kell többet költeni arra, hogy nulla energiaigényű otthont építsünk. Nem feltétlenül a legdrágább megoldás a legjobb – állítják a szakértő mérnökök.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Nehéz pontosan meghatározni, hogy az átlagosan korszerűhöz képest mennyivel kell többet költeni arra, hogy a 2022 júniusától érvényes nulla energiaigényű otthont építsünk. Nem feltétlenül a legdrágább megoldás a legjobb, állítják a szakértő mérnökök - írja laptársunk, a Privátbankár.hu

A cikkben utalnak rá, hogy 2022 júniusától csak a közel nulla energiaigényű lakóingatlanok kaphatnak használatbavételi engedélyt. Olyan műszaki megoldásokat kell alkalmazni, amik ezt lehetővé teszik, általában a szigetelés, a gépészet és a nyílászárók jó megválasztásával lehet ezt elérni. A különféle becslések szerint jó minőségű (nem kínai vagy más távol-keleti és ázsiai) termékek 2021. szeptemberi árával számolva ez 15-25 százalékkal dobhatja meg a költségeket, változatlan kivitelezési díjat figyelembe véve.

Kép: SXC

Mi a közel nulla energiaigény? A szakmai konszenzus szerint ha a szükséges használati energia legalább 25 százalékát megújuló forrásból állítjuk elő, akkor ez már teljesíti a közel nulla feltételét. Hőszivattyúval, napelemmel vagy megfelelő kondenzációs kazánnal ezt könnyen megtehetjük. Elektromos vagy gázkazános fűtés esetén egy kandalló vagy kályha beépítése révén szintén elérhetjük azt a minimális arányt - fogalmazott a cikk.

A lapban megszólaltatott szakértők szerint a családi házaknál gyakori, hogy az 5-8 évvel ezelőtti napelem rendszereket sózzák rá a vevőkre, s emellett például nem az elérhető és áramszünet esetén is működő hibrid invertert, hanem a hagyományosat szerelik fel. A zöld megoldások nem egyforma színvonalon kellenek a megrendelőnek. Egy autós hasonlattal élve: lehet, hogy valakinek elég a plug-in hibrid autó és nem kell neki elektromos, de ezt nem mondják meg neki, mert el kell adni a reklámokban erőltetett elektromos típusokat és a régebbi készleteket.

A szakértők szerinta családi házaknál elsődlegesen a szerkezet maga a döntő. Az, hogy mennyire vastag és milyen szerkezetű a falazóanyag, mennyire alaposan tervezték meg az épület hőháztartását, mennyire hatékonyan használják ki az árnyékolási lehetőségeket, stb.

Nem feltétlenül kell például teljesen becsomagolni egy házat 15 centiméteres szigeteléssel, ha a falazóanyag és a burkolat vagy a homlokzati fedőrétegek a legkorszerűbbek. Nem mindegy az sem, hogy táblás vagy tekercses szigetelőanyagot használnak, ezek eltérő hatékonyságúak. Még mindig árulnak kétrétegű ablakokat és vannak, akik a háromrétegűnél alacsonyabb ár miatt meg is veszik ezeket, noha hosszú távon a háromrétegű lenne a kifizetődőbb, de ezzel sokan nem törődnek – mondták a megkérdezett szakemberek.

 

Véleményvezér

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.
Elszabadult a gyümölcslevek ára, de Magyarországon nagyon

Elszabadult a gyümölcslevek ára, de Magyarországon nagyon 

Sok országban kedvezményes áfa jár a zöldségek-gyümölcsök mellé.
Győr polgármestere kirúgta a luxus fideszest

Győr polgármestere kirúgta a luxus fideszest 

Sokat akart a szarka.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo