Gödörbe került az építőipar a járványtól - mit hozhat 2021?

A koronavírus járvány nagymértékben hatott a hazai építőiparra is. Hogy milyen kilátásai vannak az ágaztatnak azt a KCG Partners szakértői tekintették át az alábbiakban. A nagy hanyatlás után a tavalyi év végére újra növekedésnek indult az iparág, és sok támogatási lehetőség is bejelentésre került melyekkel mind a lakásépítőket, mind az építőipari vállalkozásokat segítené a kormány. Mi várható a 2021-es évben, milyen tendenciákra és kihívásokra kell számítani? Az otthonteremtési program és a kedvezmények hatására megnövekedett lakásépítési igényeket bírni fogja a magyar építőipari kapacitás?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

(Fotó: Pixabay)

Milyen hatással van a pandémia második hulláma az építőipari vállalkozások napi működésére?

A kivitelezési munkákat általánosságban nem lehetetleníti el a koronavírus járvány, a vállalkozások a korábban megtett egészségügyi intézkedéseket továbbra is fenntartják. A munkahelyekre kisebb csoportokban közlekednek, ügyelnek a szájat és az orrot eltakaró maszk viselésére és a kézfertőtlenítésre. A brigádok lehetőség szerint egymástól elkülönülten dolgoznak, a személyes részvételeket igénylő szakmai egyeztetések száma lecsökkent. A megtett járványügyi intézkedések ellenére azonban tavaly ősszel az építőiparban is megjelentek a vírusos megbetegedések. A folyamatos munkavégzést átszervezéssel igyekeznek orvosolni a vállalkozások, azonban a járványhelyzet egyre több helyen lassítja a tevékenységet, ami határidő csúszásokat eredményez. A csúszás különösen jellemző a befejező szakaszban, amikor élőmunka-igényes szakipari és szerelőipari feladatokat kell elvégezni.

Milyen kapacitással bír jelenleg a hazai építőipar?

Az építőipar egy ötéves beruházási ciklus leszálló ágába került. Az Európai Unió hét éves ciklusának pénzügyi forrásaival finanszírozott létesítményei megvalósulnak, kifutnak, a 2021-2027. időszak forrásaira még várni kell. Az önkormányzati és állami beruházások száma csökkent, amit a pandémia miatt elnehezült pénzügyi helyzet tovább ront. Az építési beruházási célú közbeszerzések száma a 2020-as évben a korábbi év 55 százalékára esett vissza, a közbeszerzési feladatok értéke pedig a múlt évinek a 75 százalékát tette csak ki. Mindemellett jó időzítés a lakáspiaci idén kezdődő fejlesztése, hiszen a kieső állami és önkormányzati beruházásokkal felszabadulnak az amúgy is szűkös kapacitások, így a lakossági és lakásberuházói igényekre is juthat munkaerő.

A korábban hazatért külföldi munkaerő teljesen kiesett a termelésből?

A hazai kivitelezéseken foglalkoztatott külföldi munkavállalók az első hullámot követően jellemzően visszajöttek Magyarországra és tovább folytatták a munkát. Ennek ellenére a magyar építőiparban továbbra is szakmunkáshiány van.

A lakásépítési és felújítási igények hogyan változtak a járvány első hullámában, mi várható a második hullámban?

A járvány alatt a lakásépítés és a lakásfelújítási részpiac megélénkülése volt jellemző eddig, és várhatóan marad is ez a tendencia. Az otthoni munkavégzés miatt több otthon töltött idő és az otthonteremtési program révén elérhető kedvezmények (5 százalékos áfa, áfa visszaigénylés, kamattámogatott hitel felújításra, illetékmentesség, többgenerációs CSOK, csökkentett közjegyzői díjak) erős élénkítő hatással bírnak a keresleti oldalon, míg a vállalkozásokat adókedvezményekkel és többek között a most induló ÉPÍTŐ-5 tizenkét milliárd forintos támogatási programmal tudja segíteni az állam.

Felmérések szerint a bejelentett kormányzati ösztönző intézkedések hatására a következő évben a magyar lakásállomány csaknem 14 százalékán végezhetnek fejújítási, korszerűsítési munkákat – ez körülbelül 570 ezer lakást jelent – a lakosság lakásépítési és felújítási kilátásai 14 éves csúcsra emelkedtek. A családi házak 18 százaléka, a tégla építésű társasházak 12 százaléka, a panellakások 10 százaléka tervez felújítást.

Mikorra várható az építőipari termelés helyreállása?

A kormányzat otthonteremtési programjának, valamint az előkészített támogatásoknak és beruházásoknak köszönhetően az építőipar várhatóan 2021 első félévének a végére léphet túl a koronavírus-járvány következményein és térhet vissza a ciklus szerinti normális szintre.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo