Honnan szerzik a fát az építkezésekhez?

Furcsa dolog történt az építőiparban: megnőtt az igény a fák iránt, mivel azok bedolgozása az épület-szerkezetekbe és épület-belsőkbe kisebb ökológiai lábnyomot produkál, mint a tégla- és betongyártás. Az új trend azonban nagy megerőltetés a természetnek, hiszen a keményfák kitermelése felgyorsítja a Föld tüdejeként működő esőerdők kiirtását. Ezért új famegmunkálási technológiákat fejlesztettek ki, hogy a puha fákat is alkalmazhassák az építészetben...

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Csak az Európai Unióban évente 5 milliárd euró (6,5 milliárd dollár) értékű fát vágnak ki (építő)ipari felhasználásra, írja a CNBC Business Magazine. Az alternatív megoldások diverzifikálják a fa-kitermelést, amelyben újabban egyre nagyobb hányaddal részesednek a puhább törzsű fafajták.

A gerendák új generációja

Kibontakozóban van egyfajta építészeti "alkímia", amely a puha fatörzset vagy deszkát olyan tulajdonságokkal látja el, melynek következtében kemény faként tudja megállni a helyét egy épület szerkezetében.

Az északi fafajtákat - mint a bükk és a juhar - manapság a cukornád melléktermékeként keletkező aldehid alkoholban kezelik, majd megszárítják, s az így olyan állagot nyer, mint például a mahagónifa. A norvég Kebony cég ezzel az eljárással dob piacra bükk és juharfa-gerendákat. A finn ThermoWood hőkezeléssel jut hasonló eredményhez, míg a holland Titan Wood ecetelő eljárással (acetiláció) dolgozik.

A felhasználói oldalon sincs hiány az innovatív megoldásokban. Az osztrák Rhomberg Bau egyik ajánlata a Lifecycle Tower (Életciklus Torony). Az elnevezés 20 emeletes lakóházat takar, amely teljes egészében műfából készült! Egy másik cég a finnországi Turku városában egész háztömböt hozott létre gerendákból.

A Kebony azt állítja, a kezelt bükkfa végső soron olcsó megoldás. Ugyan négyszer drágább, mint a kezeletlen bükkfa, de a felár hosszú távon megtérül, ugyanis nem kell lakkozni és festeni, és így 60 százalékkal kevesebb pénzt visz el, mint a hagyományos gerendák.

Műfatermékek

A különféle "műfák" is elárasztják a piacot. Az ilyen "gerendaszerű" termékeket eddig főként a hajóépítésben használták, ahol mindig is fontosabb szempont volt a tartósság, mint az olcsóság. A minnesotai Titandeck például alumíniummal vegyített műanyagot kínál, amely úgy néz ki és olyan szilárdságú, mint a fa, a brit Dura Composites poliuretán gyantával állt elő.

De az olajszármazékokból készülő műfákat környezetszennyező termékeknek tartják a zöldek, még akkor is, ha kiváltják az esőerdők fáit, és megmentik azokat a kivágástól. "A környezetvédők fura konklúziója az, hogy amíg bükkfáról van szó és nem burmai tölgyfáról, a fakivágás tulajdonképpen jobb a természetnek, mert a feldarabolt fákat új facsemeték váltják ki az új erdőgazdaságokban", magyarázza a CNBC.

Csak éppen arról felejtkeznek el, hogy az öreg fák gyakran sokkal értékesebbek, mint az újonnan telepített példányok, amiket rendszerint monokultúrásan ültetnek. Biodiverzitás szempontjából egy őshonos erdő sokkal többet ér, mint például egy friss, ám egynemű, egytípusú akácos.

Környezetkímélő?

Honnan az igyekezet a beton kiváltására vagy minimalizására az épületszerkezetekben? A környezetvédők azt mondják, a beton és téglagyártásnak nagyobb az ökológiai lábnyoma, mint a fából építkezésé. Az elemes szerkezet összerakása pedig kevésbé időigényes (fele annyi idő alatt felhúzható az épület). És mint tudjuk, az idő pénz (kevesebb munkabért és géppark-használatot jelent)

Az új módszerek mindenképpen érdekesek és valóban alternatívát kínálnak. Ugyanakkor nehéz megfeledkezni annak veszélyéről, hogy megfelelő (nemzetközi) faipari koordináció híján e technológiai újítások nem feltétlenül csökkentik a keményszárú fák iránti igényt, és csak annyit érnek el, hogy ugyanolyan sebességgel csatlakozik az esőerdők irtásához az európai lágyszárú fák kitermelése...  

Hong Kong: divatba hozzák a bambusznádat

Az egykor nívótlannak tartott, pázsitfűfélék családjába tartozó bambusznádat manapság "természetbarát" bútor- és épület-alapanyagként kezdik divatba hozni. Újabban már nemcsak székek,  asztalok és furnérlemezek készítésére használják, hanem belső elválasztó falakat is alkotnak belőlük. Az Ázsia-szerte bőségesen termő nádnak Hong Kongban nagy a divatja: a John Hardy ékszerház 1200 négyzetméteres székhelyét teljes mértékben bambusszal rendezték be, írta az International Herald Tribune.

A választás mögött természetesen a környezetkímélés szándéka húzódik meg. A cég évek óta finanszíroz bambusz-ültetvényeket Balin és Indonéziában, ahol csak 2009-ben 95 000 bambuszt ültettek. Ha ezekre hagyatkozik a vállalat a kemény törzsű fák helyett, azzal kisebb ökológiai lábnyomot hagy maga után. Egy bambusznád elültetése és öt éven át gondozása mindössze 3 dollárba kerül a távol-keleten! Egy hat méter hosszú bambusznád a minőségtől függően 0,6-5,5 dollárba kerül (130-1205 forint). A nádat természetesen meg kell munkálni és el kell szállítani a két szigetországból, ezek dobnak a költségeken.

A kínai olcsóság ezt is alulmúlja: egy furnérlemezekből álló asztal ott 25 dollárba kerül - míg a bambusz asztal késztermékként ennek az ötszöröse, mintegy 125 dollár (27 300 forint). Hong Kongban az egyik előkelő hotel, a The Upper House odáig ment, hogy kizárólag bambuszból oldotta meg a teljes bútorozást és dekorációt.

"Dől a fa!" - és drágul
Hozzáadott (fa)érték – ázsiai árak:
  • 6 méteres indonéz bambusznád: 0,6-5,5 dollár (130 - 1205 forint)
  • Ebből készített asztal: 125 dollár (27 300 forint)
  • Kínai bambuszasztal: 25 dollár (5474 forint)
  • Hong Kong-i bambusz furnérlemez (2,4 x 1,2 méter): 840 dollár (184 000 forint)
  • Bükkfa lap: 200 dollár (43 780 forint)
  • Afrikai wengefa lemez: 1300 dollár (284 700 forint)

Véleményvezér

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo