Örülhetünk: kevesebb a magyar építőipari cég

Kedvező jelenség lehet, hogy az egy évvel korábbihoz képest kevesebb céget alapítanak, mert ez arra utal, hogy a felszámolt vagy megszűnő cégek nem osztódással szaporodnak, ami korábban - különösen az építőiparban - jellemző volt - véli az Opten stratégiai igazgatója. Ebben az ágazatban túl szétaprózódott a tulajdonosi szerkezet, így gyakori a fizetés nélkül tönkremenő, kiürített, vagyon nélküli társaság.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Tovább romlott a magyar cégek helyzete áprilisban. A negyedik hónapban 1328 céggel szemben indult felszámolási eljárás, ami 319-cel, vagyis 32 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Ez abszolút rekordnak számít, hiszen ha csak három felszámolással is, de meghaladja az idén januári csúcsot. Az Opten adatai szerint az év első négy hónapjában 4856 céggel szemben indult felszámolási eljárás, míg egy évvel korábban 3904 társas vállalkozás jutott erre a sorsra. „A felszámolások száma májusban feltehetőleg meghaladja a tavalyi összes felszámolás felét, és valamikor szeptemberben vagy októberben elérhetjük a tavalyi 11500-as szintet" - állítja Csorbai Hajnalka, az Opten stratégiai igazgatója. Az igazgató szerint nagyon sok kisebb céget most ér csak el a válság, amikor a nagyobb kereskedelmi, illetve építőipari alvállalkozói láncok csúcsain álló cégek is megjelennek a fizetésképtelenségi listákon.

A végelszámolások száma az első négy hónapban 23 százalékkal emelkedve 4438-ra nőtt. Csak áprilisban 1200 céget szüntettek meg ilyen módon tulajdonosai, ez 21 százalékos növekedés tavaly áprilishoz képest. „A végelszámolást továbbra sem soroljuk az egyértelműen negatív üzleti események közé. Tudomásul kell venni, hogy Magyarországon főképp az adózás és a kényszervállalkozások miatt túl sok a cég és magas a fluktuáció" - véli az Opten stratégiai igazgatója.

Új jelenség, hogy az újonnan alapított cégek száma csökkenést mutat az előző év azonos időszakának értékeihez képest. „Volt már ilyesmire példa néhány jelentősebb adómódosításkor, de olyan még sosem fordult elő, hogy alapvetően változatlan adórendszer mellett két egymást követő hónapban kevesebb céget alapítsanak, mint egy évvel korábban." - mondja az Opten szakértője. Szerinte ez is kedvező jelenség, mert arra utal, hogy a felszámolt vagy megszűnő cégek nem osztódással szaporodnak, ami korábban sajnos jellemző volt, különösen az építőiparban. Ennek az ágazatnak rossz híre van, a szétaprózódott tulajdonosi szerkezetben sok a fizetés nélkül tönkremenő, kiürített, vagyon nélküli társaság, és félő, hogy a végelszámolások egy jó része is átalakul felszámolássá a kifizetetlen számlák "felszínre kerülése után". (A cég áprilisi jelentése szerint az idei év első negyedévében 815 építőipari céggel szemben indult felszámolási eljárás a tavalyi év az első három hónapjában regisztrált 711 céggel szemben.)

 

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo