Cafeteria cikkek
Drágítja az albérleteket az új adószabály
Az új - még el nem fogadott szabályokat tartalmazó - adócsomag érinti a bérelt lakások akár 100 milliárd forintos nagyságrendű piacát: a lakóhelyüktől távol dolgozó alkalmazottaknak adott lakhatási támogatás adómentes lehet, emellett a munkáltató adókedvezményt is kaphat. A javaslat fehérítheti az albérletpiacot, valamint drágulást is hozhat, mindezt úgy, hogy a bérlők által fizetett összeg nem feltétlenül növekszik. A lakást bérbeadó magánszemélyek is választhatnák az átalányadózást, azonban ennek mértéke egyelőre nem ismert.
Buszjegy, lakáshitel: változások a cafeteriában
Kedden a törvényhozás elé került az új adótörvény javaslat, mely néhány fontos változást is hoz a juttatások terén. Nagyobb lesz az utazási költségtérítés adómentes része, változik a lakhatási támogatás szabályozása és jön az albérlet támogatás.
A SZÉP Kártyának is annyi lehet
Már a kormány előtt vannak a javaslatok a cafeteria rendszer készpénzesítésével kapcsolatban: az Erzsébet utalványokat megszüntetné az MKIK, de lapértesülések szerint lehet, hogy a SZÉP Kártyáknak is búcsút inthetünk.
Egészségügy: túlélőshow vagy virágzó iparág?
Már rég nem Magyarországon kezelteti magát a hazai elit. A döntéshozóknak tehát mindegy, hogy itthon mi történik – mondják az egészségügyi szakma általam kérdezett képviselői. Orvosok, ápolók hiába próbálnak hivatásuknak megfelelően teljesíteni nap mint nap. Lehetetlen! A sor végén mi, betegek vagyunk, ők meg – és mi is – lassan, de biztosan elfogynak.
Fontos határidő közeleg a cafeteriában
Ha egy munkáltató tavaly adott lakáshitel támogatást a munkatársainak, akkor az erre vonatkozó rendelet szerint 2016. április 15-ig (munkáltató saját döntése alapján legkésőbb május 31-ig) kell összegyűjteni az ehhez kapcsolódó teljes dokumentációt.
A bér nem, csak a statisztika javul a cafeteria megszüntetésével
A bedarálásra ítélt cafeteriarendszer jelentős bevételt hoz az államnak és mérhetően segít több iparágat. De fontos szerepe van abban is, hogy ha kell, magunktól védjen meg minket. Ráadásul a helyette javasolt kétszintű bérrendszer a szakértő szerint csak a statisztikákban jelentene több fizetést.
Megnyitotta a nyuszi a pénztárcákat
A hosszú hétvégék idén is jelentősen felpörgették a SZÉP kártyás összegek felhasználását. A húsvéti időszakban 491 millió forintot költöttek a magyar családok a SZÉP kártyákról, ezzel jelentősen csökkentve a lejáró egyenlegeket is. Az OTP Pénztárszolgáltató várakozásai szerint a jó idő beköszöntével és a május 31-i határidő közeledtével a költések mértéke ugrásszerűen emelkedni fog.
Cafeteria: pénzben sem lesz több
A munkáltatók nagy része az új, kedvezőbb adózású pénz kifizetésének lehetősége mellett nem vonna be plusz forrásokat a juttatási rendszerbe, a meglévő bér és cafeteria keret terhére strukturálnák át a juttatásaikat.
Évi 130 milliárdot kaszál az állam a kidobásra ítélt cafeterián
2017-től a kormány megszünteti a cafeteriát ezzel párhuzamosan kétszintűvé teszi a bérrendszert. Utánajártunk, hogy mekkora piacot jelent ma a cafeteria, és ebből mekkora bevétele származik a költségvetésnek éves szinten.
Wellnessre magyar! Napi 34 milliót kell elkölteni
Mintegy 2,7 milliárd forintnyi 2014-es, idén lejáró feltöltést kellene felhasználniuk SZÉP kártya birtokosainak. Erre még két és fél hónap áll a rendelkezésükre, ami azt jelenti, hogy naponta mintegy 34 millió forintot kellene költeniük május végéig.
Csökkenti a versenyképességet a cafeteria beszántása
Tetszetősnek hangzik ugyan a bérnövekedés a cafeteria helyett, de valójában populizmus, és teljesítménycsökkentő hatása lehet – mondja dr. Trautmann László, a Budapesti Corvinus Egyetem mikroökonómiai tanszékének tanszékvezető tanára, az Objektív Kutatóintézet kutatási igazgatója.
Néhány hónap múlva látjuk mit akarnak a cafeteriával
Ha a munkaadókkal való egyeztetések a kellő ütemben lezárulnak, akkor legkésőbb nyárra megszületnek azok a döntések, amelyek alapján tisztán látni, miként működik majd az új cafeteriarendszer – vélekedett Rogán Antal.
Készpénz jöhet a cafeteria helyett
A cafeteria készpénzesítését vetette fel Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Budapesten, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) gazdasági évnyitóján.
A cafeteria a motivációt is felpörgeti
Habár európai átlagban nem rossz a magyar munkavállalók munkahelyi elkötelezettsége, azért bőven van még tennivalója a munkáltatóknak, hogy megtarthassák a jó munkaerőt a cégüknél. Ehhez mutatunk három bevált módszert.
Ideje lenne előkapnunk a SZÉP Kártyát
A SZÉP Kártya tulajdonosok a nyári főszezonban használják leginkább kártyájukat, míg a munkáltatók tavasszal és év végén a legaktívabbak a feltöltéseket illetően. A kártyabirtokosoknak érdemes azonban a márciusi hosszú hétvégéket is kihasználni, mivel a 2014-ben feltöltött összegek idén május 31-ig használhatóak fel.
Sokba fog kerülni az Erzsébet-utalvány az adófizetőknek
Az Európai Bíróság döntésének eredményeképp visszatérhetnek a béren kívüli juttatások piacára a nemzetközi utalványforgalmazó cégek, de mellettük ott lesz az Erzsébet-utalvány és a SZÉP-kártya is. Ám a magyar állam jobban aggódhat, mert lehet hogy kártérítést kell fizetnie.
Már itt is van a SZÉP-kártya kihívója
Az Európai Bizottság ítélete után alig pár nappal máris felbukkant egy cafeteria szolgáltató, amely belépne az magyar piacra. Hamar kihívója akad a monopóliumát elveszítő SZÉP-kártyának.
Elkaszált cafeteria: tulajdonképpen nem is baj
Új szabályozást dolgoz ki a kormány az Európai Bíróság ítélete után, amellyel a SZÉP-Kártyák és az Erzsébet-utalványok rendszerének több elemét is az uniós joggal összeférhetetlennek nyilvánította a brüsszeli testület. A változással a munkáltatók tulajdonképpen jól járhatnak.
Két fontos kérdés a cafeteriával kapcsolatban
Több félreértés is van a béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban, így a cafeteria adóterhe, illetve lakáshitel-támogatás egyes figyelembe veendő részletei kapcsán. Ezt igyekszik rendbe tenni Fata László cafeteriaszakértő, a Cafeteria Trend magazinban.
Nyugdíjra tenné félre a cafeteriát a magyar
A magyar munkavállalók 60 százaléka spórol többek között a nyugdíjas évekre is, ugyanakkor az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítással rendelkezők aránya csak 22 százalékos - derült ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége januári kutatásából. A felmérés szerint a munkavállalók 32 százaléka lépne be önkéntes nyugdíjpénztárba vagy növelné a pénztári befizetéseit, ha a munkáltatója támogatná ezt a megtakarítási formát. A magyar munkavállalók több mint fele pedig a személyi jövedelemadó kulcsának 15 százalékra történő csökkentéséből származó bérnövekedést önkéntes nyugdíjpénztári befizetésre fordítaná.
Cafeteria: még a legdrágább is olcsó
Az egyre élesebb piaci versenyben felértékelődött a dolgozók lojalitását és elégedettségét növelő javadalmazási rendszer, ami ráadásul költséghatékony eszköz. A 21. századi társadalmak és gazdaság új súlypontjaihoz – amelyben előtérbe kerül az egészség, az oktatás, az öngondoskodás – a munkáltatóknak is igazodniuk kell, többek között, egy modern juttatási rendszer kialakításával, amely a köztük és a munkavállalók közötti partneri együttműködést is erősíti.
Minél nagyobb a cég, annál biztosabb a cafeteria
Kis mértékben csökkent a teljes mértékű, kedvezmények nélküli és kedvezményes adó és járulékterhek mértéke, de érdemben nem változott a cafeteria iránti munkáltatói érdeklődés - derült ki Szent István Egyetem kutatóinak a Cafeteria TREND Magazin, az Országos Humánmenedzsment Egyesület, a Humán Szakemberek Országos Szövetsége és a BKIK támogatásával elkészített felméréséből.
Lemondhatunk a cafeteriáról?
Nem sok jóra számíthatnak a dolgozók idén, ugyanis tízből csupán négy kkv tervezi béren kívüli juttatással támogatni munkavállalóit. A legnépszerűbb juttatási forma továbbra is az étkezési hozzájárulás, amelyet holtversenyben a munkába járás költségtérítése és a SZÉP Kártya követ – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból. Cégméret szerint jelentős különbségek vannak, leginkább a középvállalkozások dolgozói kalkulálhatnak cafeteriával.
Mikortól jár új melósnak a cafeteria?
Leggyakrabban a próbaidőt követően indul a jogosultsági idő, amennyiben nincs a juttatási rendszerben önkéntes pénztári elem. Ha ilyen van, ott a törvényi szabályozás bonyolítja a helyzetet, írja Fata László cafeteria szakértő a Cafeteria Trend Magazinban.
Mikor adómentes az utalvány?
Az utalvány akkor minősül nem pénzben adott juttatásnak, ha a felhasználási köre tételesen meghatározható, csak abban a körben használható fel és kizárt a céltól eltérő felhasználás lehetősége – a Kúria eseti döntése.
Nyugdíj: még csábítóbbak az önkéntes pénztárak
Még tavaly év végén megszavazta az országgyűlés az önkéntes pénztárakra vonatkozó szabályozás módosítását is tartalmazó salátatörvényt. A módosítás értelmében mind a nyugdíjpénztárak, mind az egészségpénztárak szolgáltatási köre bővült januártól.
Cafeteria: itt az újragondolás ideje?
Mivel az idei évet illetően kevés változással kell szembenéznünk, ezért itt az alkalom, hogy a munkáltatók az eddig meglévő rendszerüket kicsit más szemmel nézzék. Ami a béren kívüli juttatásokat illeti, nyugodtabb körülmények között átgondolhatják, szeretnének-e változtatni a kialakult rendszeren, szabályozáson. Változtassanak a keretösszegen? Változtassanak az elérhető elemeken? Változtassanak a szabad választáson? Legyen-e egyáltalán cafeteria rendszer? A BDO Magyarország szakértőjének segítségével feltárjuk azokat a pontokat, ahol a módosítást érdemes megfontolni.
Év végén jutalmaznak bőkezűbben a cégek
Az év végi időszakban különösen fontos a munkavállalók elismerése, megbecsülése - állítják magyarországi kis- és középvállalkozások és nagyvállalatok vezetői. De milyen más alkalmakkor, milyen formában és mennyire tudatosan ismerik el a vállalatok a dolgozók munkáját napjainkban? A Sodexo 2015 novemberében végzett friss kutatása ezekre a kérdésekre ad válaszokat.
Cafeteriát szeretne? Nem mindegy hol dolgozik
Egyre kevesebben számíthatnak cafeteriára, ugyanis a hazai kkv-k közel kétharmada nem tervezi béren kívüli juttatással támogatni dolgozóit a következő egy évben. A legnépszerűbb juttatási forma továbbra is az étkezési hozzájárulás, amelyet a munkába járás költségtérítése és a SZÉP Kártya követ. Régiós szinten figyelemre méltó különbségek vannak, leginkább a Dél-Dunántúlon dolgozók számíthatnak cafeteriára – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás legutóbbi adataiból.
Cafeteria: mit adhatunk adómentesen ajándékba?
Év vége felé sok cég lepi meg ajándékkal a dolgozóit, azonban fontos figyelni arra ezzel kapcsolatban, hogy az egyes ajándékok után mennyi adót kell fizetni – figyelmeztet Fata László cafeteriaszakértő.
Cafeteriával lehet hatástalanítani a nyugdíjbombát?
A magyar lakosság 83 százalékának fontos az időskori anyagi biztonság, ugyanakkor a jelenlegi társadalmi trendek szerint évtizedeken belül megkétszereződhet a 65 éven felüliek aránya a társadalomban. Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár szerint a munkáltatók hatástalaníthatják a „nyugdíjbombát” a cafeteriajuttatásokkal, amelyek jövőre olcsóbbak is lehetnek.
Karácsonyi jutalom: olcsóbb januárban
Nem mindegy, hogy melyik év szabályai szerint fizetjük a közterheket, és melyik év összkeretét fogyasztja az adott elem. Ezért kell foglalkozni a juttatások időzítésével, írja Fata László cafeteria szakértő, a Cafeteria Trend magazinban.
Változott az utazási költségtérítés – tisztázzuk az új szabályokat
2015. augusztus 1-től változott a munkába járás térítésének szabályozása, ezzel kapcsolatban azonban sok kérdés merült fel a munkáltatókban. Fata László cafeteriaszakértő segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat.
Kisebb a törlesztőrészlet – de most mi lesz a lakáshitel-támogatással?
A banki elszámolással, a devizahitelek forintosításával több devizahitelesnek csökkent a törlesztőrészlete. Ennek következtében viszont módosítani kell a munkáltató által adott lakáshitel-támogatást. Fata László cafeteria-szakértő néhány pontban elárulja, mire ügyeljünk.
Óriási gond van a SZÉP kártyával
Az Európai Bíróság főtanácsnokai szerint a SZÉP kártya kibocsátásának feltételei nincsenek összhangban a belső piaci szolgáltatásokról szóló irányelvnek a letelepedés és szolgáltatásnyújtás szabadságára vonatkozó rendelkezéseivel.
Többeknek térítheti az utazást a munkáltató
Kibővült az adómentes munkába járás költségtérítésének lehetősége: óvodás vagy bölcsődés gyermeket nevelő szülőnek közigazgatási határon belül is adható adómentesen munkába járás címén költségtérítés.
Többet hagynak a zsebünkben jövőre
Az szja-t érintő, 2016-ban hatályba lépő változások java az adóterhek csökkentését eredményezi. Az adócsökkenés kapcsán változik a családi adókedvezmény és az első házasok kedvezményének kulcsa is és jól járnak a magán-nyugdíjpénztárakat elhagyók is.
Lakáshitel-támogatás: a bankváltás is okozhat galibát
A munkavállalónak a lakáshitel-támogatáshoz kapcsolódó dolgozói nyilatkozatban kell tájékoztatnia a munkáltatót arról, ha nyilatkozat tartalmában változás következik be. Így nem fordulhat elő, hogy a cég más bankba utalja törlesztőrészletet - hívja fel a figyelmet Fata László cafeteriaszakértő.
A munkáltató is jól jár a cafeteriával
Vannak juttatások, melyek gazdasági területek élénkítésére szolgálnak. Más juttatások szociális gondoskodó programot valósítanak meg. Azonban a munkáltatóknak az is célja, hogy a juttatás valamilyen módon a cég érdekét is szolgálja, írta Fata László cafeteria szakértő.
Most gondoljuk végig, mit adunk jövőre béren kívül
A nyár kifejezetten jó időszak arra, hogy előkészítsük azokat a döntéseket, amelyeket majd év végén kell meghoznunk a 2016-os juttatásokkal kapcsolatban – írja Fata László cafeteria-szakértő a cafeteriatrend.hu-n.
Cafeteria: már több cég adna, mint az év elején
Az enyhe javulás ellenére a kkv-k több mint fele továbbra sem tervezi béren kívüli juttatással támogatni dolgozóit. Egyértelműen az étkezési hozzájárulás a legnépszerűbb juttatási forma, amit holtversenyben a munkába járás költségtérítése és a SZÉP Kártya követ. Míg a mikrovállalkozásoknál visszaesett, addig a kis-és középvállalkozásoknál erőteljesen nőtt a cafeteriát tervező cégek aránya – derül ki a K&H kkv bizalmi index legutóbbi adataiból.
Drága az iskolakezdés, de segíthet a munkaadó
Nem olcsó dolog az iskolakezdés annak ellenére sem, hogy számos támogatást igényelhetnek a szülők bizonyos esetekben. A munkaadó is segíthet!
Miért nem költjük el a SZÉP kártyáról a pénzt?
Évről-évre azt tapasztaljuk, hogy a munkáltatók által a SZÉP kártyára utalt összegek nemhogy nem kerülnek a dolgozók által felhasználásra, de elég nagy részük megmarad. Vajon mi lehet ennek az oka?
Így lehet nagyon ráfaragni a vállalati üdülésre
Nem várt adóterhekkel kell szembenéznie annak a munkáltatónak, aki saját üdülőjébe küldi pihenni a munkatársait, és nem olvasta el alaposan a 2015-re érvényes személyi jövedelemadó szabályokat – figyelmeztet Fata László cafeteriaszakértő.
Nem nyúlnak a SZÉP kártyához
A hazai turisztikai forgalom növekedését az elmúlt évben is elsősorban a belföldi vendégforgalom bővülése táplálta, amely mögött egyértelműen a SZÉP Kártya sikere állt, a Nemzetgazdasági Minisztérium ezért nem tervezi a rendszer átalakítását - közölték.
Megpiszkálhatják a SZÉP-kártya rendszert
Bár a belföldi turizmus élénkítése volt a SZÉP-kártya bevezetésének eredeti célja, de a turisztikai vállalkozások szerint túl sok jut a felhasznált összegekből a vendéglátóhelyeknek. Ennek alapján módosítást kérnek az NGM-től.
Mi lesz most a Szép-kártyás pénzekkel?
Habár nagyon próbálkoztunk, nem sikerült mindent elkölteni a Szép-kártyára még 2013-ban feltöltött összegekből, összesen valamivel több, mint 900 millió forint ragadt bent. De mit tegyenek most a munkáltatók a visszaérkező pénzekkel? Együttműködő partnerünk, az UCMS Group Magyarország segítségével összefoglaltuk a legfontosabb teendőket!
Nem ürítettük ki a Szép-kártyákat, pedig keményen próbálkoztunk
A múlt héten mintegy 600 millió forintot költöttek SZÉP-kártyával a belföldi turisták, és összesen 910 millió forint lejárt összeg maradt a kártyákon. A SZÉP-kártya tulajdonosok május 31-ig költhették el kártyájukról a 2013-ban feltöltött összeget. Amennyiben ezt nem tették meg, cégüknek visszautalják a tavalyelőttről megmaradt pénzt.