Elkaszált cafeteria: tulajdonképpen nem is baj

Új szabályozást dolgoz ki a kormány az Európai Bíróság ítélete után, amellyel a SZÉP-Kártyák és az Erzsébet-utalványok rendszerének több elemét is az uniós joggal összeférhetetlennek nyilvánította a brüsszeli testület. A változással a munkáltatók tulajdonképpen jól járhatnak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP

Az Európai Unió Bírósága kedden hozta nyilvánosságra, hogy nem egyeztethetők össze az uniós joggal a SZÉP-kártya és az Erzsébet étkezési utalvány rendszer egyes elemei. Az európai bírósági döntés tiszteletben tartásával ésszerű időn belül olyan új szabályozást dolgoznak ki a SZÉP-kártya ügyében, amely megfelel a magyar érdekeknek - mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A kormány tudomásul veszi a döntést, de fenntartja az Erzsébet-programot. A kibocsátók pedig jelezték, hogy az utalványok kibocsátása, elfogadása és beváltása, illetve a SZÉP-kártya használata zavartalanul folyik tovább.

A kötelezettségszegési eljárás megindulásáról itt olvashat!

Bankok: nem lesz fennakadás

Az Európai Bíróság döntése nem befolyásolja a SZÉP-kártyák elfogadását, azok továbbra is zavartalanul használhatóak - jelezték a kártyákat forgalmazó bankok. Kuhárszki András, az OTP Bank bankszámla főosztályának igazgatója kifejtette: a SZÉP-kártyát nyújtó munkáltatóknak és a kártyabirtokosoknak sincs teendőjük.

Az MKB Bank közölte: az ítélet nem érinti közvetlenül sem az ügyfeleket, sem pedig a bankot és a SZÉP-kártyákat kibocsátó MKB Egészség- és Nyugdíjpénztárakat Kiszolgáló Kft-t. Amennyiben a strasbourgi döntés ezekben változást hoz, mindhárom társaság ennek megfelelően alakítja át a működését. A jogi keretek módosítása és azok implementálása azonban időigényes, így az ügyfeleknek is lesz lehetőségük a felkészülésre és az alkalmazkodásra. Addig az üzletmenet folyamatos és változatlan formában zajlik - fejtette ki a pénzintézet.

Két fontos kérdés a cafeteriával kapcsolatban
Több félreértés is van a béren kívüli juttatásokkal kapcsolatban, így a cafeteria adóterhe, illetve lakáshitel-támogatás egyes figyelembe veendő részletei kapcsán. Ezt igyekszik rendbe tenni Fata László cafeteriaszakértő, a Cafeteria Trend magazinban.
A K&H Banknál is zavartalan a SZÉP-kártya és az Erzsébet kártya használata, amíg a magyar állam nem változtat a jogszabályon, a bank a jelenleg hatályos előírások szerint biztosítja a SZÉP-kártya és Erzsébet kártya béren kívüli juttatást jelenlegi szerződött partnerei számára.

Jól járnak a munkáltatók

"Az, hogy "elkaszálták" volna az Erzsébet-utalványt és a SZÉP-kártyát, nem azt jelenti, hogy ne tudnánk használni ezeket a juttatásokat. A meglévő, a munkavállalóknál kint lévő utalványok, kártyák mindegyike használható a jelenlegi szabályok alapján, ezeket nem érinti közvetlenül hátrányosan az EU-s döntés" - mondta Fata László cafeteria-szakértő a HR-Portálnak.

"A törvényhozás oldalárólt a bírósági döntés következtében meg kell teremteni a jogharmonizációt, úgy kell átalakítani a keretrendszert, hogy megfeleljen az EU szabályainak, akár külföldi cégek is beléphessenek a szolgáltatói körbe. Ez előreláthatólag pozitívan érintheti a munkáltatókat, mert ha új szereplők lépnek be, akkor a kialakuló piaci versenyben a munkáltató a számára legelőnyösebb szolgáltatást ajánló piaci szereplőt tudja választani. Fontos tudni, hogy a szolgáltatói kör bővülésére a munkáltatóknak nem kell azonnal reagálni a cafeteria-rendszerükben, számukra megfelelő időpontban mérlegelhetik, hogy melyik szolgáltatóval kívánnak együttműködni."

"Fontos azonban az, hogy az új szabályok fenn tudják tartani azt a bizalmat, mellyel a munkáltatók nagyobb összegeket bíznak rá a szolgáltatókra, amit a dolgozóik csak hónapokkal később használnak fel" - mondta Fata László.

Nyugdíjra tenné félre a cafeteriát a magyar
A magyar munkavállalók 60 százaléka spórol többek között a nyugdíjas évekre is, ugyanakkor az önkéntes nyugdíjpénztári megtakarítással rendelkezők aránya csak 22 százalékos - derült ki az Önkéntes Pénztárak Országos Szövetsége januári kutatásából. A felmérés szerint a munkavállalók 32 százaléka lépne be önkéntes nyugdíjpénztárba vagy növelné a pénztári befizetéseit, ha a munkáltatója támogatná ezt a megtakarítási formát. A magyar munkavállalók több mint fele pedig a személyi jövedelemadó kulcsának 15 százalékra történő csökkentéséből származó bérnövekedést önkéntes nyugdíjpénztári befizetésre fordítaná.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo