Az európai átlaghoz képest (57%) elkötelezettebbek a magyar dolgozók munkahelyük iránt – derül ki az Aon Hewitt felméréséből. Hazánkban a dolgozók 62 százaléka ajánlja munkahelyét és nem tervezi a váltást. Bár az adat bíztató, van még hova fejlődni, ezért mutatunk az OTP Bank szakértőinek segítségével három lehetőséget, amivel a munkáltatók növelhetik dolgozóik elégedettségét, és így elkötelezettségét is.
Cafeteria
Magyarországon a munkavállalók motiválásának egyik népszerű eszköze a cafeteria juttatás. Egy hatékonyan összeállított rendszer ugyanis jelentősen lendíthet a dolgozók elkötelezettségén.
„A motivált munkaerő keresi a kihívásokat, megosztja ötleteit és ezzel elősegíti a vállalkozás fejlődését. Ezért is fontos, hogy a munkáltatók nagyobb hangsúlyt fektessenek dolgozóik elégedettségének és elkötelezettségének növelésére. Az adataink szerint a SZÉP kártyával rendelkező munkavállalók 63 százaléka elégedett munkáltatójával, míg azoknál, akik semmilyen cafeteria juttatásban nem részesülnek, ez az arány csupán 41 százalék. Ez is bizonyítja, hogy a béren kívüli juttatások a munkavállalók ösztönzésének hatékony eszközei, miközben az adókedvezményei miatt a munkáltatók is jól járnak” – tudtuk meg Kuhárszki Andrástól az OTP Bank Bankszámla főosztályának igazgatójától.
A 2016. január 1-től hatályba lépett új adójogszabálynak köszönhetően az idén még kedvezőbb feltételek mellett adható a SZÉP kártya. A személyi jövedelemadó kulcsának 1 százalékos csökkentésével a béren kívüli juttatásokra vonatkozó kedvezményes adókulcs 35,7-ről 34,51 százalékra, míg a normál adózású juttatások után fizetendő közteher 51,17-ről 49,98 százalékra csökkent. További változás, hogy a SZÉP kártyára utalt összeg nem számít bele az összevonandó, maximum 200 ezer forintig kedvező adózással adható cafeteria elemek közé. Emiatt, ha más juttatásban nem részesül a munkavállaló, akkor akár 450 ezer forint juttatást is kaphatott és kaphat idén is SZÉP kártya feltöltés formájában. (Ideje is lenne előkapni a Szép Kártyát a márciusi hosszú hétvégéken.)
A megfelelően kidolgozott juttatási rendszer mellett az is fontos, hogy meglegyen az egyensúly a szakmai és a privát élet között. Ebben is tud segítséget nyújtani a munkáltató, ha hagyja, hogy dolgozói – ésszerű kereteken belül – rugalmasan osszák be munkaidejüket és olykor irodán kívülről végezzék el napi munkájukat. A Randstad Hungary 2015-ös kutatása alapján a munkavállalók lojalitását és elkötelezettségét leginkább a munka és a magánélet közti egyensúly, és a rugalmas munkavégzés segítik elő. Ha a vállalkozás tevékenysége nem teszi lehetővé, hogy megváltoztassák a fix munkaidőt és a munkavégzés helyét, sokat segíthet, ha engedélyez több rövidebb pihenőt, akár egy erre a célra kialakított, nyugodt helyiségben.
Vonzó munkahelyi légkör, jó kapcsolat
Ha a munkavállalók jó kapcsolatot ápolnak egymással, könnyebben jutnak túl a stresszesebb napokon, és hatékonyabban segítik egymást a közös projektek alatt. A Randstad kutatása alapján, Magyarországon a versenyképes fizetésnél is fontosabb a dolgozóknak, hogy jó kapcsolatban legyenek a közvetlen felettesükkel. Fontos megjegyezni, hogy a leendő munkahely kiválasztásánál az elsődleges szempont – a válaszadók 81 százaléka szerint –a jó fizetés.