Cafeteriával lehet hatástalanítani a nyugdíjbombát?

A magyar lakosság 83 százalékának fontos az időskori anyagi biztonság, ugyanakkor a jelenlegi társadalmi trendek szerint évtizedeken belül megkétszereződhet a 65 éven felüliek aránya a társadalomban. Az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár szerint a munkáltatók hatástalaníthatják a „nyugdíjbombát” a cafeteriajuttatásokkal, amelyek jövőre olcsóbbak is lehetnek.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A Világbank aktuális adatai szerint ma Magyarországon a lakosság mintegy 18 százaléka számít időskorúnak, azaz ekkora részét adják a társadalomnak a 65 év felettiek. 2030-ra 2,1 millió fő lesz ebben a korsávban, 2060-ra pedig 2,6 millió fős lehet a 65 év feletti korosztály, ami 33 százalékos arányt jelent. 45 éven belül Magyarország népességének harmada 65 évnél idősebb korú lesz.

A Népességtudományi Intézet szakértői által most készített népesség-előreszámítás (alapforgatókönyve) szerint 2060-ban várhatóan 7,9 millió fő körül alakul Magyarország népessége, vagyis a következő 45 évben 2 millió fővel fogyatkozunk. Az optimista előrejelzések szerint a várható népességszám 8,69 millió fő, a pesszimista előrejelzések szerint pedig 6,7 millió fő: a két szélső becslés között az eltérés csaknem 2 millió fő!

Tudjuk, de nem teszünk semmit

Az OTP Bank Öngondoskodási Indexe rámutatott, hogy bár a hazai lakosság mintegy 83 százalékának fontos az időskori anyagi biztonság, mégis 82 százalék véli úgy, hogy az állami nyugdíj nem lesz elegendő ahhoz, hogy megéljen belőle. Ennek ellenére a megkérdezettek több mint 66 százaléka nem rendelkezik és nem is tervez nyugdíjcélú megtakarítást. Az öngondoskodás hiányát jól mutatják az OECD adatai is, amelyek rámutattak, hogy a hazai nyugdíjasok bevételeinek 86 százalékát az állami nyugdíjjáradék teszi ki.

„Ma Magyarországon, közel 10 millióan vagyunk, ebből mintegy 4 millióan vannak az aktív korúak. Ha azt nézzük, hogy a hazai nyugdíjpénztárak összesített taglétszáma meghaladja az egymillió főt, akkor azt látjuk, hogy van még lehetőség a bővülésre. Szerencsére azt tapasztaljuk, hogy a válság óta tartó csökkenő trend megfordult, és immáron egy éve folyamatosan növeljük a taglétszámunkat.  Meggyőződésünk, hogy a tudatos megtakarítások segítségével, hatékonyan lehet hatástalanítani a nyugdíjbombát, ugyanis, ha csak 5000 forintot tudunk havonta megtakarítani, akkor is több mint 2,5 millió forintnyi vagyont tudunk felhalmozni nyugdíjas éveinkre 20 év alatt” – mondta el Nagy Csaba, az OTP Önkéntes Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.

Rajtunk múlik, mennyi lesz a nyugdíjunk
Ötven év múlva fele annyi aktív korú jut majd egy nyugdíjasra Magyarországon, a nyugdíj megtakarítások szintje mégis elmarad az európai átlagtól. Az elöregedés komoly kihívást jelent az állami nyugdíjrendszerek számára: az öngondoskodás kínál kiutat a helyzetből, ám ezek tudatos pénzügyi döntéseket követelnek meg az emberektől.
A tudatos felkészülést a munkáltatók is ösztönözhetik, havonta akár néhány ezer forintnyi önkéntes nyugdíjpénztári hozzájárulással. „Így gondoskodhatnak munkavállalóik jövőjéről is. A pénzügyi kultúra javításában való támogatás, ezen belül az öngondoskodás fontosságának erősítése, a munkavállalók elindítása ezen az úton fontos munkáltatói szerepvállalás. A tudatosan alkalmazott béren kívüli juttatások segítenek a munkavállalói kör megtartásában, javítják a munkahelyi légkört, a motivációt és a munkáltatói brandet. A juttatásokon keresztül a munkavállalók megbecsülve érezhetik magukat” – vélekedett a szakember. (Ráadásul a cafeteria még a tavalyi adóemelések után is olcsóbb, mint ha munkabérben javítanánk a dolgozók körülményein.)

Olcsóbb is lehet jövőre

Amennyiben maradnak a már ismert szabályozási tényezők a cafeteria számításában és az adózásban, a személyi jövedelemadó mértéke 16 százalékról 15 százalékra csökkenésével a béren kívüli juttatásokat is kevesebb adó terheli majd, jelenleg ugyanis a béren kívüli juttatások értékének 1,19 szeres értéke után kell 16 százalék személyi jövedelemadót és 14 százalék EHO-t fizetni.

Ez az EHO az egyes meghatározott juttatások esetén 27 százalék. Így a teljes közteher 35,7 százalék, illetve 51,17 százalék. Amennyiben a személyi jövedelemadó mértéke 15 százalékra csökken, 2016-ra 34,51 százalék lehet a béren kívüli juttatások közterhe. (49,98 százalék az egyes meghatározott juttatások esetén). (Így a karácsonyi juttatásokat is olcsóbban megúszhatjuk, ha jövőre adjuk.)

Kicsit megnehezíti a béren kívüli juttatási rendszerek megértését, hogy több helyen van elbújtatva a törvényi szabályozása. Vannak jogszabályi hivatkozások a személyi jövedelemadó-törvényben, vannak az önkéntes kölcsönös pénztárakról szóló törvényben, és itt-ott néhány kormányrendelet is intézkedik az egyes juttatási formákról.

A béren kívüli juttatások (cafeteria) közül a munkavállalók választhatják ki, mely elemeket milyen értékben kérik. A cégek megszabhatják viszont, miből lehet választani. Nyilvánvaló, hogy ami nincs a palettán, az nem is választható. A cafeteria adóterhe az elmúlt években többször is nőtt, a 2014- évi „megpihenés” után 2015-re a korlátok változtak. A különböző lehetséges juttatási elemek keverednek, érdemes figyelni arra, mi számít bele az egyedi határokba.

Csak a mi nyugdíjunkra nem lesz pénz?
A lakosság közel háromnegyede bizonytalan a jövőjével kapcsolatban, hiszen maximum 3 évre látja előre élete alakulását. A Groupama és a GFK által készített kutatás eredményei alapján az is kiderült, hogy a középkorúak helyzetét tovább nehezíti az a tény, hogy saját maguk mellett több generációról is gondoskodniuk kell.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo