Életforma

A sok bicikliút építése után vajon hol állunk Európában a szabadtéri mozgásban?
Nem is vagyunk annyira lusták, mint hinnénk.

Elképesztő kutatási eredmény, az okoseszközök ténylegesen segítik az emberek egészségmegőrzését
Kutatás: „a viselhető okoseszközök átlagosan akár napi 1800 plusz lépésre és 40 perccel több sétára is ösztönözhetnek”.

Soha nem találná ki mennyit költ egy átlagos magyar fiatal egy fesztiválon
A fiatalok több mint fele szülői forrásból jár fesztiválozni évente jellemzően 1-2 alkalommal, melyeken egyenként átlagosan 39.312 forintot költenek el, derült ki a BME Egyetemi Napok szervezőinek megbízásából készült kutatásból. A kérdőívre adott több ezer válasz alapján kijelenthető, hogy a fiatalok inkább bérletet vesznek, a legfontosabb elemeknek pedig a hangulatot és a zenei kínálatot tartják egy fesztiválon.

Behatolt az országba a hidegfront
Érdemes figyelni az Adria felől érkező nagyszabású meteorológiai támadásra.

A közösségi autózás gyilkolja a taxis piacot
Tisztán látszik a budapesti közlekedési trend: amig a taxis piac zsugorodik, addig a közösségi autózás tovább szárnyal. A taxis piacot nem kímélte a koronavírus, a kizárólag elektromos autókból álló flottát üzemeltető GreenGo viszont egy éven belül 40 százalékkal bővítette az autóparkját!

20 évvel akarnak többet élni a magyarok annál, amire számíthatnak
Magyarországon az elmúlt ötven évben több mint 7 évvel nőtt a születéskor várható átlagos élettartam, ám a hosszú élet egyik legfontosabb pillérével, az egészséggel kifejezetten rosszul állunk nemzetközi összehasonlításban – derül ki az NN Biztosító „Longevity”, a hosszabb várható élettartamra való felkészültségünket vizsgáló kutatásából. A felmérés arra is rávilágított, hogy az emberek nem egyszerűen hosszabb életre vágynak, hanem az egészséges életévek számát szeretnék növelni.

Veszélyben a magyar családok ötöde a válság miatt
Válság idején válik igazán fontossá a pénzügyi tudatosság. Nemcsak tudásra, hanem a nehéz helyzetekben megfelelő pénzügyi attitűdre is szükség van ahhoz, hogy valóban válságálló legyen pénzügyi magatartásunk. Már közel 50 ezren töltötték ki a Pénziránytű Alapítvány pénzügyi személyiségtesztjeit. A beérkezett válaszok alapján nemcsak a tesztkitöltők kapnak értékes látleletet pénzügyi magatartásukról, hanem kirajzolódnak a magyarok pénzügyi szokásai, attitűdjei, legjellemzőbb problémái és megküzdési stratégiái is. Az eddigi teszteredményeket feldolgozó kutatás a lakosság pénzügyi attitűdjeinek javulását és a pénzügyi nevelő munka eredményességét bizonyítja.

Tényleg vissza kell hozni a királyságot, rekordáron kapható hozzá kastély
Újabb rekord a hazai ingatlanpiacon! Nettó 30 millió euróért, azaz bruttó kb. 15 milliárd forintért árulnak egy kastélyt Magyarországon!

Joga van-e a nőknek az abortuszhoz?
Miközben a világ az ukrajnai háborúval van elfoglalva, az amerikai közvéleményt inkább a nők abortuszjoga foglalkoztatja. A kansasi polgárok tegnap úgy döntöttek, hogy a nőket megilleti a terhességmegszakítás joga, akár tetszik valakiknek, akár nem.

Most aztán tényleg megvan az igazi fogyókúra titka
A legeredményesebb fogyókúrát keresték, csattanós választ kaptak: a legjobb diéta sem elég jó, mert visszahízás a vége! Kiderült még az is, hogy nem a legnépszerűbb fogyókúrák a legeredményesebbek. Kétezer magyar nő fogyókúrázási szokásait vizsgálta a PeakShop kutatása.
Jönnek az önvezető autók, a csomagszállító drónok, és a robotok
Életminőségét javító fejlesztések.
Nem kell az orosz kőolaj, ha elektromos autód van
A Roland Berger friss tanulmánya szerint lendületben az elektromobilitás: 2021 második felében már 55 százalékkal több elektromos járművet adtak el világszerte, mint az azt megelőző hat hónapban. A töltőállomások száma szintén meredeken emelkedett, 58 százalékkal nőtt globálisan. Az új elektromos járművek eladása, a töltőinfrastruktúra bővülése és a jövőbeli piaci potenciál tekintetében Kína és az Egyesült Államok áll az élen. A harmadik Németország, majd Hollandia és az Egyesült Királyság következik a rangsorban. A stratégiai tanácsadó cég a kutatásában számos szakértő mellett 27 országban több mint 10 000 ügyfele vett részt.
Durcás a magyar a repülőn, nem beszélget a szomszéddal
Ha olvasás, akkor magazin, ha filmnézés, akkor vígjáték; a zaj és a helyhiány miatt bosszankodunk leginkább a repülőn, és kb. minden második magyar utál idegenekkel beszélgetni utazás közben – mutatják a Kiwi.com reprezentatív felmérésének adatai. Kevésbé vagyunk nyitottak az utazás közbeni ismerkedésre, mint a cseh, a lengyel vagy a szlovák utazók, holott a baby boomerek jelentősen javítanak a statisztikánkon, hiszen e generáció tagjainak háromnegyede szívesen cseveg repülés közben a mellette ülő idegennel.
Tudunk egy iparágat, amelyiken nem fog a válság
A globális szórakoztató- és médiaipar tavaly ugrásszerűen fejlődött, meghaladva az általános világgazdasági növekedést. A 2020-as, világjárvány okozta 2,3 százalékos csökkenést követően a szektor bevételei 2021-ben erőteljesen, 10,4 százalékkal emelkedtek, 2,12 ezer milliárd dollárról 2,34 ezer milliárd dollárra. Az iparág egyre digitálisabbá, mobilabbá és ifjúság-orientáltabbá válik, így a virtuális valóság (VR), mint leggyorsabban növekvő szegmens, valamint a játékipar erőteljes növekedési hajtóerőt jelentenek. A világjárvány lecsengésével a globális mozibevételek ismét emelkednek és várhatóan jövőre új csúcsot érnek el. Mindeközben a hagyományos televíziózás háttérbe szorulása tovább folytatódik.
Nagy átverés a tüdő vitaminja
Közérdekű bejelentés alapján vizsgálta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) azokat az étrend-kiegészítőket, amelyeket a tüdő egészségének támogatása, illetve betegségmegelőző és gyógyító hatás hamis ígéretével kínáltak eladásra. A hatóság elrendelte a félrevezető jelöléssel ellátott „air7 tüdő vitaminja” termékek forgalomból történő kivonását.
Egy igazi uniós polgár, aki magyar
Kovács Zsolt jól menő informatikai vezető volt Magyarországon. Aztán több mint 10 évvel ezelőtt feleségének egy visszautasíthatatlan állásajánlat érkezett Luxemburgból, ezért a család kiköltözött. Nem bánták meg, jól érzik magukat, ráadásul különös módon magyarságuk is megerősödött Európa leggazdagabb tagországában. Hogyan? Erről szól a beszélgetés.
Egyre többen élnek egyedül
Egyre több az egyszemélyes háztartás világszerte, ami többek közt a jóléttel, a jövedelmek növekedésével és az elöregedéssel hozható összefüggésbe. Egy kutatás szerint ugyanakkor minél kevesebb ember lakik egy háztartásban, annál nagyobb a környezetre rótt teher, amelyhez a háztartási nagyberendezések használata is hozzájárul. A környezettudatosság jegyében az LG szakértői összegyűjtöttek néhány hasznos tippet az energiatakarékos eszközhasználattal kapcsolatban kifejezetten az egyszemélyes háztartásban élőknek.
Forradalom lehet a magyar egészségügyben
Szektorsemleges finanszírozás bevezetését javasolja a PRIMUS Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesülete az egészségügyben, vagyis azt, hogy a magánegészségügyben is elfogadható legyen részben vagy egészben a társadalombiztosítási (tb) kártya - ismertette Lancz Róbert, az egyesület új elnöke online sajtótájékoztatón.
Horvátországi nyaralásra az idén már többet költenek a magyarok, mint a pandémia előtt
A magyarok kétharmada tervez nyaralást Horvátországban idén a Szallas.hu szállásfoglaló oldal legfrissebb online kutatása szerint, amelyből az is kiderült, hogy tízből nyolc utazást tervezőt nem befolyásol az orosz-ukrán háború az üdülés tervezésekor.
Bécsben úgy döntöttek, ezentúl szeretik a gyalogosokat
Szélesebb járdák, több zöld, nagyobb biztonság – három bécsi kerület átfogó fejlesztési tervet készített a gyaloglás ösztönzésére. Az első projektek 2022-ben indulnak, és minden évben megvalósítanak építési beruházásokat, hogy gyalogosbaráttá váljanak. Három további kerület már dolgozik a saját tervén.
Hűsölő zónákat alakítanak ki Bécsben
Jön a nyár, jön a meleg – és mivel nincs mindenkinek úszómedencéje vagy utazhat a tengerpartra nyaralni, Bécs akciótervet dolgozott ki a nyári hőség ellen. Ez olyan intézkedéseket tartalmaz, amelyek elviselhetőbbé teszik a forró nyári napokat az osztrák fővárosban.
Berobbant a magyar egészségpiac
Több, mint 15 milliárd forintot fizettek be az OTP Egészségpénztári tagok és munkáltatók 2021-ben, ami közel 20 százalékos növekedést jelent az azt megelőző évhez képest, ezzel pedig az egyik legnagyobb hazai egészségpénztár újabb rekordot érhetett el. Emellett évről évre nő az online belépések aránya is, a befizetések több, mint egy-harmadát pedig már applikáción és az OTP Portálok weboldalon keresztül bonyolították a tagok. Az OTP Egészségpénztár szakértői a lakosság egészségügyi tudatosságának látható növekedése nyomán, 2022-re még nagyobb várakozással tekintenek.
Új gépkocsit akar minden harmadik magyar autós
Új autó vásárlását tervezi minden harmadik magyar autós, tízből 7 megkérdezett ráadásul már 5 éven belül cserélné a gépkocsiját – derül ki az EY reprezentatív, több mint 500 járművezetővel készült hazai kutatásából. A felmérés szerint vannak általánosan fontos szempontok, mint amilyen az ár is, ugyanakkor nagy különbségek is mutatkoznak például abban, ki, mennyit várna a kiválasztott járműre.
A magyar biotermelők hatalmas korszaka jöhet el az ukrajnai háború miatt
A háború miatt keletkezett hiány azt jelenti, hogy a hazai biotermelők még jobb áron tudják értékesíteni a készleteiket.
Az oroszok megtalálták a csodafegyvert a németek ellen
Robbanásszerűen, akár 30 százalékkal drágulhat a sör az idén Németországban a főzdék szövetségének (Deutscher Brauer-Bund, DBB) szerdán ismertetett becslése szerint.
Erőteljesen növekedett az allergiások betegforgalma
Sok embernek komolyan romlik az életminősége az erős allergiaszezon miatt.
Évente 23 ezer magyar életét lehetne megmenteni jól működő egészségüggyel
"A magyarok közel 5 évvel élnek rövidebb ideig az uniós átlagnál, és évi 23 ezer honfitársunk életét lehetne megmenteni, ha jól működne a népegészségügy" - ez hangzott el az Egyensúly Intézet Hogyan leszünk egészséges nemzet? című népegészségügyi javaslatcsomagjának bemutatóján. A rendezvényen Dr. Zacher Gábor főorvos, Boros Tamás, az Egyensúly Intézet igazgatója, valamint Filippov Gábor kutatási igazgató beszélgettek a magyarok egészségi állapotáról, a népegészségügyi rendszer hiányosságai és az egészségügyi ellátó rendszer közötti összefüggésekről, de mindenekelőtt arról, hogy Magyarország hogyan válhatna Európa egyik legegészségesebb nemzetévé.
Áttörés a mikromobilitásban, a KRESZ is módosul
Megkezdődhet a budapesti közösségi használatú e-rollerek és kerékpárok helyzetének rendezése, miután a Fővárosi közgyűlés döntött a mikromobilitási pontok létrehozásáról, valamint a szolgáltatások működtetésének alapelveiről. Az új szabályozás részleteit az egyeztetési folyamatban részt vevő PRM-CEE tanácsadó cég szakértője mutatja be.
A magyarok gyógyszerellátása azonnali beavatkozást igényel
Nem sikerült megerősíteni és krízisállóvá tenni a gyógyszerfinanszírozást.
Forradalmi lehetőség, az új okosórák napi 24 órában tudják figyelni egészségi állapotunkat
Világszerte 320 millió hordozható egészségügyi és wellness-eszköz kerül forgalomba.
Elképesztő, ami Bécsben folyik
Európa egyik legnépszerűbb települése folyamatosan áll elő újabb és újabb innovációs ötletekkel, hogy az osztrák főváros a legkörnyezetbarátabb és a legmodernebb legyen a kontinensen. Mostani elképzelésük is grandiózus.
Mi lesz a következő évtized hiányszakmája?
Az Európai Unió innovációs szervezete, az EIT égisze alá tartozó EIT Health összeurópai kezdeményezést indított el, hogy ipari és technológiai nagyvállalatokkal együttműködve új tehetségeket nyerjen meg az egészségügyi ágazatnak, egyúttal felkészítse a szektort a jövő kihívásaira. A földrész vezető egészségügyi innovátorait tömörítő hálózat a WorkInHealth Alapítvány keretei között dolgozik azon, hogy kezelje a következő évtizedben várható munkaerőhiány okozta nehézségeket.
Nyugdíjra kezdtek gyűjteni az emberek
Lefutott az szja-visszatérítési szezon, a jogosult háztartások egy része több 100 ezer vagy akár milliós összeget kaphatott.
Elektromos rollerezni sem lehet ittasan, sokba kerül
Ne bízzon a biztosításában húsvétkor az, aki ittasan balesetet okoz. Az így keletkezett kárt ugyanis a biztosítók nemcsak a részeg vétkes autósokon, hanem minden egyéb járművel - kerékpárral, elektromos rollerrel - közlekedőn is behajtják, akár másfél millió forintig is – közölte a CLB. A biztosítási alkusz cég a hosszú hétvége egyéb veszélyére is felhívja a figyelmet: ilyenkor lényegesen több a betörés főleg olyan lakásokban, amelyek tulajdonosai a közösségi oldalakon is elújságolták, napokra elutaztak.
Miért jár a magyar magánegészségügybe?
Rugalmasság, megbízhatóság, kevesebb várakozás – főleg e három okból választják az emberek a magánegészségügyet az állami ellátás helyett a Dokio egészségplatform felmérése szerint. Több egészségügyi területen – például ortopédia, bőrgyógyászat és szemészet – a privát orvosi ellátás egyre nagyobb népszerűségnek örvend.
A magyarok kétharmada nem bízik az állami egészségügyben, a fiatalok pláne
A magyarok közel kétharmada vesz igénybe magánegészségügyi szolgáltatást – derül ki az EY 1000 fő bevonásával készült reprezentatív kutatásából. Idehaza a kórházi ellátás miatt jobban aggódnak az emberek, mint például egy otthonukat érő káreset bekövetkezésétől, egyelőre mégis jóval elterjedtebb a lakás-, mint a magánorvosi biztosítás.
Alapvető élelmiszerekből keletkezhet átmeneti hiány az ünnep előtti napokban
Csikós Zsolt, a Coop Online Kft. vezetője arról beszélt, a nagyvásárlást nem szerencsés a húsvét előtti utolsó napokra időzíteni, mert több alapvető élelmiszer, de akár a sonka, a sütőipari termékek, a trappista sajt és a leveles tészta is hiánycikk lehet. Érdemes azért is előre gondolkodni, hogy a megrendelt termékek még időben ki legyenek szállítva a megadott címre.
Megvan az allergia ellenszere
Bécsi kutatók rájöttek, hogy egy tejfehérje miatt védettebbek az állatok közelében felnövő gyerekek az allergia ellen.
Életbevágó adatok birtokába kerültünk: hol, mennyibe kerül egy randi?
A Picodi.com elemzői megvizsgálták, hogy mennyi pénzt kell elkölteni egy randevúra a világ különböző városaiban. Meglepetésre Bécs nem is sokkal drágább Budapestnél.
Az utazás lehetősége az egyik legfontosabb motiváció az oltás felvételében
Összességében leginkább az egészségük miatt oltakoztak a magyarok, amit a szabad mozgás és utazás lehetősége követ, amikor a vakcina felvételének indokairól kérdezték őket – mutatják a Kiwi.com reprezentatív kutatásának adatai. A nem oltottak 79 százaléka elzárkózik az oltás felvételétől, a bizonytalanok körében pedig a szabad mozgás lehetősége lehet a fő motiváció.
Meglepetés, a fiatalok híznak, az időseknél csökkent a túlsúly
Jól meghíztak a fiatalok az év végére, amiről részben anya főztje és az ünnepi étkezési szokások tehetnek. Jó hír, hogy összességében tartják a testsúlyukat a magyarok, de nem sikerült lefogyni a karanténtúlsúlyt, tovább nőtt az elhízás: a felnőtt lakosság több mint kétharmada túlsúlyos. Nem véletlen, hogy idén minden ötödik ember tett újévi fogadalmat, hogy megszabadul a felesleges kilóktól – derül ki a PeakShop.hu reprezentatív kutatásából.
Kasszasiker az Angyalbögyörő és a halászlé Dubajban
Nem tréfa, a magyar Angyalbögyörő hódít az arab vendégek körében. Talán csak a halászlé előzi meg.
Eltűnt 220 millió forint állami támogatás
2019-ben megszűnt a kulturális TAO, ami évente 35 milliárd forintot jelentett elsősorban a színházi társulatoknak. A kormány azt ígérte, hogy ez az összeg továbbra is az előadóművészeti intézmények rendelkezésére áll majd. Nem így lett. Veresegyház színházából konkrétan 220 millió forint tűnt el. Venyige Sándorral, a Veres 1 Színház igazgatójával beszélgettünk.
Alkura kevés az esély - mennyit engednek most az eladók az árból?
A nagy kereslet miatt a panellakásoknál minimális, a családi házaknál valamivel nagyobb árengedményt tud kicsikarni a vevő. A forgási sebesség is a családi házaknál csökkent, míg a téglalakásoknál nőtt, viszont még mindig panelt lehet a leggyorsabban értékesíteni.
Digitalizáció és a hazai bankok - komoly lemaradásban
Aligha van ma trendibb kifejezés Magyarországon a digitalizációnál. Jelzi ezt az is, hogy rövid időn belül a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Bankszövetség is előrukkolt a maga javaslatcsomagjával.
Megvannak a győztesek: ezek a cégek lettek az Év Felelős Foglalkoztatói
5 kategóriában 53 cég, 64 pályázatát bírálta el a szakmai zsűri.
Hogyan választ munkahelyet az Y és Z generáció?
37 ezer fiatalt kérdeztek meg a munkavállalási preferenciákról. A válaszokból kiderült: a rugalmas munkavégzés, stabilitás és az alapfizetés a legfontosabb munkahely-választási tényezők a jövő munkavállalóinak. A teljesítmény alapú honoráriumnál vonzóbb a fix, kiszámítható alapbér, és meghatározó a közvetlen felettes vezetői stílusa is a 16-28 éves korosztálynak.
Már nem a gyárakban veszélyeztetik a legtöbb ember munkáját a robotok
Nem a fizikai robotok, hanem a chatbotok jelentik a legnagyobb veszélyt az emberi munkahelyekre – írja a BBC. Nemcsak az operátorok, a speciális kérdésekre válaszoló ügyfélszolgálati munkatársak sem lehetnek nyugodtak.