Alkura kevés az esély - mennyit engednek most az eladók az árból?

A nagy kereslet miatt a panellakásoknál minimális, a családi házaknál valamivel nagyobb árengedményt tud kicsikarni a vevő. A forgási sebesség is a családi házaknál csökkent, míg a téglalakásoknál nőtt, viszont még mindig panelt lehet a leggyorsabban értékesíteni.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Trendfordulóval járt a járványhelyzet az árengedmények terén, ugyanis az Otthon Centrum közreműködésével értékesített ingatlanok első féléves adatainak összegzése után kiderült: a legkisebb árengedményt, átlagosan 6 százalékot a panellakások tulajdonosainál tudják kiharcolni a vevők, míg a téglalakásoknál 7,8 százalékot, a családi házaknál 8,6 százalék volt ez az érték.

A panellakások esetében a legkisebb alkura a régió központban nyílt lehetőség (4,7 százalék), míg a fővároson belül az olcsóbb külső pesti kerületekben volt a legalacsonyabb az alku mértéke (5,6 százalék). Ezzel szemben Budán már 6,8 százalékot, a Belvárosban pedig 7,6 százalékot is lehetett alkudni az ingatlanok árából. A legnagyobb alkura azonban a kisebb városok panellakásait eladni szándékozók kényszerültek, ahol kicsivel 9 százalék felett alakult ez a szám.

(Fotó: Pixabay)

A társasházi lakások esetében szintén a hat régió központban volt a legkisebb alku 5,6 százalékkal, míg a fővárosban Buda és külső pest volt kedvezőbb 7 százalékkal, szemben a Belváros 9 százalékkal. A városokban 6-7 százalék, a kisebb városokban és községekben inkább 8-9 százalékos volt az árengedmény átlagos mértéke.

A családi házak eladói ennél valamivel többet voltak hajlandók engedi az árból, a legtöbbet a vidéki városokban lehetett alkudni (9,9 százalék), míg a legkevesebbet a külső pesti kerületekben 7,2 százalékot. Ugyanakkor a fővárosi agglomerációban 8,1 százalékkal olcsóbban is hozzá lehetett jutni egy házhoz, ha jól alkudott a vevő.

Az értékesítési idő terén a családi házak esetében folytatódott az elmúlt évek trendje, valamivel csökkent a piacon töltött időszak hossza, míg a társasházi lakásokra átlagosan 10 napos növekedés, a panelekre stagnálás, enyhe növekedés volt jellemző.

Panellakásoknál az átlagos értékesítési idő 89 nap volt. Legkevesebb a régió központokban 69 nap, míg Budán 85 nap, külső pesten 88 nap. A többi városban 90 nap, az agglomerációban viszont 132 nap is kellett a sikeres értékesítéshez. A téglalakások átlag 119 napos értékesítési ideje szintén a régió központokban volt a legalacsonyabb 97 nappal, melyet külső pest követett 107 nappal.

A főváros többi részén és a nagyobb városokban négy hónap, a kisebb településeken akár négy és fél hónap is kellett az ingatlan eladásához. A családi házak átlagos értékesítési ideje 163 napra csökkent idén.

Az agglomerációban és a külső pesti kerületekben csak 140 nap, a régió központokban is 153 nap kellett az eladáshoz. Nem ment könnyen az értékesítés az 5 ezer főnél kisebb településeken, ahol kereken fél év kellett, míg a legmagasabb árral bíró Budán hét hónapnál is több egy ház értékesítéséhez.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo