Panel cikkek
Verhetetlenek a panellakások
Teljesebbé vált a lakáspiaci kép, ami az árak alakulását illeti és enyhe áremelkedés látható az élénkülésnek köszönhetően.
Panellakást hirdet Budapesten? – csatolja az alaprajzát az adatbázisból!
Az ingatlan.com digitalizálta a budapesti panellakások tipikus alaprajzait.
40 millió forint felett a budapesti panelek átlagára
A Duna House első félévi értékesítési adatai szerint a fővárosi panellakások átlagára 41 millió forint fölé emelkedett.
Meglepően gyorsan gazdára találnak ezek az ingatlanok
Tavaly az ingatlanpiacon a panellakások keltek el leggyorsabban, eladásukhoz átlagosan 70-90 napra volt szükség.
Fordulat az ingatlanpiacon
Lassult a fővárosi ingatlanpiacon a drágulás üteme.
A legolcsóbbtól a legdrágábbig: ingatlanpiaci rekorderek 2023-ban
Az év legolcsóbban eladott ingatlana egy 100 négyzetméteres mezőtárkányi ház volt, amely kereken 1 millió forintért került az új tulajdonoshoz.
Olcsóbbak lettek a panelek
Idén az első fél évében a paneleknél elkezdődött az árak korrekciója.
Tarolnak a panellakások
A budapestiek 25 százaléka, a megyei jogú városokban élők 24 százaléka lakik panellakásokban.
Két hónap se kell egy panel eladásához
Töretlen a panelek népszerűsége.
Segítséget kapnak a panellakást eladók és a vásárlás előtt állók
Budapesten tavaly szeptemberhez képest közel 7 százalékkal több eladó panellakás található.
Mire elég manapság 30 millió forint a fővárosi ingatlanpiacon?
Az életüket újrakezdők, az egyedülállók, illetve a fiatal párok körében népszerűek a harmincmillió forintos határon kínált lakások.
Villámgyorsan gazdára találnak a panelek
Reneszánszukat élik napjainkban a házgyári panellakások. A pandémia alatt kissé mellőzött lakástípus népszerűsége 2022-ben új erőre kapott, az idei év első félévében a lakótelepi ingatlanok extrém gyorsasággal, és néhol rekord árakon találtak új tulajdonosra a Duna House értékesítési adatai szerint.
Fordulat az ingatlanpiacon: hamarabb el lehet adni a lakásokat
A fővárosi panellakásokra az idén átlagosan 51 nap alatt érkezett vevő, a téglaépítésű társaikat pedig 102 nap alatt lehet eladni, szemben az egy évvel korábbi 85 és 113 nappal. A Budapesten kívüli piacon a megyei jogú városok piaca is felgyorsult, a házak, valamint panel- és téglalakások ebben az évben 56-95 nap alatt gazdára talált, ez jelentős változás a múlt év azonos időszakában 86-144 napos időszakkal.
Durván indult az év az ingatlanpiacon - mennyiért lehet most lakást venni?
Az erős évkezdés nem csak a tranzakciók számában, de az átlagárakban is érzékelhető - állítja a Duna House.
Egyes vidéki városokban nagyon megérte lakásba fektetni a pénzt
Főleg az alacsony bázis miatt lehetett nagyot kaszálni a salgótarjáni tégla lakásokon, de a szekszárdi panel is jól tejelt.
Itt éri meg most panellakást venni
A pandémia miatt a legkedvezőbb árú és legnépszerűbb ingatlantípusnál, a panellakásoknál is visszaesett a kereslet tavaly, ami magával húzta az árak korrekcióját, visszaesését is. Az idei évben azonban nem csak visszaálltak a 2019-es szintre, de még tovább is emelkedtek az egy négyzetméterre kalkulált összegek. A Duna House ez évi tranzakciós adatai alapján a legdrágábban – Vizafogó helyett – már Gazdagréten lehet panelt vásárolni Budapesten, ugyanakkor a legnépszerűbb a Füredi úti lakótelep.
Alkura kevés az esély - mennyit engednek most az eladók az árból?
A nagy kereslet miatt a panellakásoknál minimális, a családi házaknál valamivel nagyobb árengedményt tud kicsikarni a vevő. A forgási sebesség is a családi házaknál csökkent, míg a téglalakásoknál nőtt, viszont még mindig panelt lehet a leggyorsabban értékesíteni.
Miért vannak ennyire jelentős különbségek a budai és pesti panelek árában?
Továbbra is érezhető különbségeket lehet tapasztalni a panelárakban a Duna két oldalán. Hasonló eltérés áll fenn az ország keleti és nyugati részei között is. Miért nem zárul az olló, mire számíthat egy eladó és mire egy vevő. Jöjjenek a tények, az okok és a szempontok!
Kezdődik a szezon, a panel lehet a sláger
A felvételi ponthatárok publikálásával megkezdődik az albérletszezon, amelynek során megugrik a kiadó lakások iránti kereslet. Az ingatlan.com a legolcsóbbnak számító 40 négyzetméternél kisebb garzonlakásokat, illetve a panellakások bérleti díjait hasonlította össze Budapesten és az egyetemvárosokban.
Február a legek hónapja – Buda a legnépszerűb és a legdrágább
Történelmi csúcson a kereslet, valamint tranzakciószámban az elmúlt évek legmagasabb februári adatait becsülte a Duna House az ingatlanpiacon. Az élénk piac az ingatlanárakra is kihatott, Budán már az adásvételek közel 50 százaléka 750 ezer forint feletti négyzetméteráron zajlott.
Még mindig van fölfelé a lakótelepeken
A tavalyi évben sem állt meg a panelek áremelkedése, sőt egyes lakótelepek most indultak igazán növekedésnek. Vizafogón már a 600 ezer forintot is eléri az átlagos négyzetméterár, de a skála másik végén álló Havanna lakótelepen se kapunk ingatlant 380 ezer forintos négyzetméterár alatt.
Az árak ellenére nagyon menő lett Győrben lakást venni
Az év utolsó két hónapjában is pezsgett az ingatlanpiac Győrben – holott a vevők nem éppen olcsó árakra számíthatnak. A Belvároson kívül a legkeresettebb városrész Nádorváros, a Mosoni-Duna mellett fekvő Révfalu, valamint a Sziget.
Még mindig nem késő panelbe fektetni
Az elmúlt egy évben majd’ 6 százalékos hozamot realizálhattak azok, akik kiadási céllal panellakásba fektették a pénzüket. Ez a befektetési forma továbbra is kifizetődő, noha az elérhető hozamok mérséklődnek, még mindig érdemes beszállni.
Nyáron sem csökkent az ingatlanforgalom
A Duna House Barométer augusztusi adati alapján a nyár utolsó hónapjára egyértelművé vált, hogy az ingatlanpiac jelentős mértékben egyenesített eddig megszokott szezonalitásnak görbéjén. A forgalom augusztusban is erősebb volt, mint azt az elmúlt két évben tapasztalhattuk, ráadásul a kereslet index is 80-as értékével erős érdeklődést jelent.
Még mindig Hűvösvölgy a legdrágább
Továbbra is erős kereslet és áremelkedés jellemzi a fővárosi lakáspiacot, akár a téglalakásokról, akár a panelekről van szó. A fővárosban augusztus közepén több mint 600 ezer forint felett volt a lakások átlagos négyzetméterára, ez 20 százalékos drágulást jelent.
A klíma mindent visz – egekben az ilyen lakások ára
Az idei melegrekord a lakáspiacra is hatással van. A klímás lakások sokkal keresettebbek – derül ki az ingatlan.com friss elemzéséből, amely az eladásra kínált, légkondicionálóval felszerelt fővárosi panel- és téglalakások piacát vizsgálta.
A hely és a panoráma mindent visz
Idén, az Otthon Centrum által értékesített ingatlanok háromnegyede kelt el 100 millió forintnál magasabb értéken, döntő részben Budapesten, az agglomerációban kettő, vidéken pedig egy. A 2018-ban értékesített nagyértékű ingatlanok jellemzően téglaépítésű társasházi lakások voltak, nagyjából fele arányában újépítésű társasházakban és régi épületekben.
A panel gyorsan, a családi ház lassan megy
Tavaly a fővárosban minden szegmensben nőtt, vidéken pedig csökkent a használt lakóingatlanok értékesítési ideje 2016-hoz képest. Átlagosan 190 nap kell a családi ház, 100 a tégla-és 71 nap a panellakás eladásához. Mindhárom lakástípust Budapesten lehet a leggyorsabban értékesíteni. Családi házaknál továbbra is türelemre van szükség; akár a fővárosban vagy vidéken próbálunk túladni rajta. Idén nem számít további csökkenésre az értékesítési időben az Otthon Centrum.
Áttörés várható jövőre az ingatlanpiacon
Az Otthon Centrum szerint 2017-ben az adásvételek száma a 150 ezret is meghaladhatja, 2018-ra pedig akár 160 ezer adás-vételt várnak. Az árak emelkedtek idén , 2018-ban a fővárosban a tégla és panellakások esetében 5-15%-os, családi házaknál 1-20% közé várható a drágulás mértéke. A legtöbb vidéki városban pedig egységesen 5-10%-osan drágulnak a lakóingatlanok.
Még mindig veszik a panelt
Az elmúlt 2 évben gyorsabban keltek el a lakások és a családi házak mint az idén, de nyár végére belehúzott a piac, Az ingatlan.com adatai szerint országos átlagban az idén közel négy hónap kell egy lakóingatlan eladásához, de nagy különbségek vannak a különböző régiók és lakástípusok között. Budapesten átlagosan 76 nap kell egy eladáshoz, míg a községekben ez 228 nap. A leggyorsabban a panelek találnak gazdára.
Így alakult nyár végén az ingatlanpiac
Kiugró forgalmat hozott az augusztus az ingatlanpiacon, ugyanis az idei második legtöbb adásvétel történt (13 787 db ingatlan) a becslés szerint. Ennél május volt csak egy árnyalattal erősebb, illetve március közelítette még meg a mostani szintet. Tavaly ugyanekkor 11 814 darab tranzakciót becsült a Duna House, amely 17 százalékkal gyengébb érték. A becslés elmúlt 6 éves történetének ez a legerősebb augusztusi hónapja.
Csepel a legolcsóbb
2017 első 7 hónapjában átlagosan 100 nap alatt keltek el a társasházi tégla lakások Budapesten, 5 nappal több kellett vidéken. Panel ennél gyorsabban adtak el, a fővárosban 72 nap kellett hozzá, vidéken 75. A lakások átlagárai Budapesten a XVII. kerületben nőttek a leginkább (24%-al) 2016 első félévéhez képest, míg vidéken, Kecskeméten és Székesfehérváron. Csepelen lehet a legolcsóbban panelhez jutni, vidéken, Miskolcon, Szolnokon és Nagykanizsán. Családi házhoz XX. és XXIII. kerületben, illetve Salgótarjánban és Hódmezővásárhelyen. Társasházi téglalakást legkedvezőbben XX. és XXI. kerületben, valamint Miskolcon, Szolnokon és Nagykanizsán keressünk.
Sokat várunk az első lakásra, ahonnan aztán sose költözünk el
A saját ingatlannal rendelkező magyarok jellemzően 27 évesen jutnak hozzá első saját tulajdonú otthonukhoz, és 65%-uk nem is költözik innen tovább, akik pedig mégis, azoknak csaknem kétharmada ragaszkodik addigi lakóhelyéhez – derül ki a Budapest Bank megbízásából készült reprezentatív kutatásból. Bár az ingatlan megvásárlásához a válaszadók csaknem kétharmada hitelt vesz fel, a hitel kiválasztására mindössze pár napot fordítanak. Sokan ráadásul csak egyetlen bank ajánlatát veszik figyelembe, holott az ingatlan kiválasztására a válaszadók kétharmada hónapokat szán, amely alatt a legtöbben 4 vagy több ingatlant is megnéznek.
Szegénységbe taszít az alacsony energiahatékonyság
Azonnali intézkedéseket sürget a Habitat for Humanity az energiaszegénység felszámolására világszerte. A nemzetközi civil szervezet egy friss kutatása alapján úgy látja, hogy a leggyorsabb ütemben az elavult lakóépületek energiahatékonnyá tételével és a lakástulajdonosok támogatásával lehetne javítani a jelenlegi helyzeten.