Még mindig veszik a panelt

Az elmúlt 2 évben gyorsabban keltek el a lakások és a családi házak mint az idén, de nyár végére belehúzott a piac, Az ingatlan.com adatai szerint országos átlagban az idén közel négy hónap kell egy lakóingatlan eladásához, de nagy különbségek vannak a különböző régiók és lakástípusok között. Budapesten átlagosan 76 nap kell egy eladáshoz, míg a községekben ez 228 nap. A leggyorsabban a panelek találnak gazdára.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Lassabban kelnek el a lakások és a családi házak a piacon, mint 1-2 évvel ezelőtt, ugyanakkor az idén nyár végére lerövidült az eladási idő januárhoz képest - derül ki az ingatlan.com legfrissebb elemzéséből. Az idei adatok szerint országos átlagban 110 nap kell egy lakóingatlan, azaz egy lakás vagy családi ház eladásához. Ezzel szemben 2016-ban 84 nap, egy évvel korábban pedig 76 nap is elég volt.

Legyen közel az egyetem és jó a közlekedés - Kép: SXC

Lassuló értékesítés, nyári élénkülés

Bár többéves távlatban egyértelműen lassabbá vált a lakáseladás, idén évközben némi gyorsulást figyeltünk meg. Januárban ugyanis még 120 nap volt az átlagos eladási idő, de ez nyár végére 9-10 nappal rövidült. Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője elmondta: „Az, hogy az évről-évre növekvő értékesítési több dolognak köszönhető. Egyrészt a válságot követő években a lakáspiacon hirtelen jelentek meg a vevők, mert sokan az elhalasztott vásárlásokat tudták le. Emiatt gyorsan túl lehetett adni a lakásokon. Közben pedig a vásárlók is egyre jobban megnézik, mit vesznek. Az ingatlanpiaci drágulás ugyanis sok ingatlannak az árát olyan szintre emelte, amelyen már egyszerűen szűkebb a potenciális vásárlók köre.” Az idei nyári élénkülés és a rövidülő értékesítési idő a szakember szerint egyértelműen a lakáshitelezés felfutásának köszönhető.

Napok, városok, községek

Az ingatlan.com elemzése szerint az országos adatokon belül jelentős különbségek vannak az értékesítési időben. A leggyorsabban a fővárosban lehet eladni a lakóingatlanokat. Egy budapesti lakás eladásához 80 napra van szükség az ingatlan.com adatai szerint, míg tavaly 66, 2015-ben pedig 58 nap kellett ehhez.

Panel, tégla vagy családi ház

A hely mellett az is nagyban befolyásolja az értékesítési időt, hogy téglaépítésű vagy panellakásról van szó, esetleg családi házról. Budapesten

Tizenkét évig kell dolgozni egy pesti lakásért
Budapesten 12, országosan csaknem 8 évnyi átlagjövedelem kell ahhoz, hogy valaki egy közepes méretű lakáshoz jusson; ez az arány rosszabb, mint három éve, mert a lakásárak kétszer olyan gyorsan nőttek ezalatt, mint a jövedelmek - derül ki az Otthontérkép friss felméréséből.
a paneleket adták el leggyorsabban, 55 nap alatt átlagosan. Ezzel szemben a budapesti téglaépítésű lakásoknál 83 nap az átlag, a családi házaknál pedig 140 napot kell várni a vevőre. A megyei jogú városokban a panelekre 57 nap alatt akadt vevő, a téglából épült lakásoknál 86 nap az értékesítési idő, míg a családi házak esetében ugyanez 152 nap.

Vannak olyan eladók is, akik nem saját maguk kívánják értékesíteni ingatlanjukat, hanem közvetítők segítségét veszik igénybe. Az ingatlan.com adatai szerint az ingatlanközvetítők nettó jutaléka átlagosan 2,7-3,4 százalék között mozog, de vannak ennél alacsonyabb és magasabb díjak is. Összességében az eladóknak, helytől és ingatlantípustól függően érdemes legalább 2-4 hónapot rászánnia az értékesítésre. Természetesen ennél jóval rövidebb idő alatt is el lehet adni egy-egy lakást vagy házat, de akkor az árat az aktuális piaci kínálati szintnél alacsonyabban kell meghatározni.

 

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo