Nem kell az orosz kőolaj, ha elektromos autód van

A Roland Berger friss tanulmánya szerint lendületben az elektromobilitás: 2021 második felében már 55 százalékkal több elektromos járművet adtak el világszerte, mint az azt megelőző hat hónapban. A töltőállomások száma szintén meredeken emelkedett, 58 százalékkal nőtt globálisan. Az új elektromos járművek eladása, a töltőinfrastruktúra bővülése és a jövőbeli piaci potenciál tekintetében Kína és az Egyesült Államok áll az élen. A harmadik Németország, majd Hollandia és az Egyesült Királyság következik a rangsorban. A stratégiai tanácsadó cég a kutatásában számos szakértő mellett 27 országban több mint 10 000 ügyfele vett részt.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

"Az elektromobilitás globális téma, azonban, ha megvizsgáljuk a különböző régiókat, akkor eltérő és izgalmas trendek rajzolódnak ki." – fogalmaz Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere. - "Németország például most az élcsoportba került. Egyértelmű előrelépést figyelhetünk meg a töltőinfrastruktúra terén és erős a vásárlói érdeklődés. Az elektromobilitást ösztönző állami szabályozás tovább terjed és a piac továbbra is magas szintű növekedés jeleit mutatja."" – tette hozzá.

Kínában, amely ismét az index élén áll, csak 2021 második felében 2,1 millió elektromos járművet adtak el. Ez majdnem ötször annyi, mint a második helyen álló Egyesült Államokban eladott EV-k száma. Németországban 364 ezer elektromos járművet vásároltak, Magyarországon a Datahouse adatai alapján 2021-ben 4311 új elektromos autó áll forgalomba.  Kína a töltőinfrastruktúra terén is élen jár.

Töltőinfrastruktúrák a világon

A tanulmány szerint az EV-k elterjedésének főbb okai a növekvő elfogadottság, a várható további kereslet, az akkumulátor-technológia fejlődése, a politikai támogató programok és a széndioxidkibocsátás-csökkentési célok. Az Európai Parlament például nemrég megszavazta, hogy 2035-től betiltják a belső égésű motoros új autókat. Emellett az üzemanyagárak folyamatos emelkedése is arra ösztönzi a fogyasztókat, hogy minél korábban váltsanak e-autóra.

A töltés hatékonyságával azonban továbbra is problémák vannak, még mindig kevés a gyorstöltő-állomás. A megkérdezettek 57 százaléka panaszkodott a túl hosszú töltési időkre, és több mint felüknek kétségei vannak a rendelkezésre álló töltőállomásokra vonatkozó adatok pontosságával kapcsolatban. Németországban 2021 második felében 13 000 töltőállomást helyeztek üzembe, a megkérdezettek kétharmada elégedett vagy nagyon elégedett volt ezzel a tényezővel.

A tanulmány szerzői a következő években az elektromobilitás további dinamikus bővülésére számítanak. Várakozásaik szerint a töltőinfrastruktúra 2040-ig éves szinten 15 százalékkal növekszik majd. Az energiagazdálkodás, mint önálló téma, szintén nagy potenciált mutat: az e területen kínált megoldások 2030-ra elérhetik az évi 6 milliárd dolláros értéket.

"A töltési infrastruktúra és kapcsolódó megoldások piacán optimizmus uralkodik, a bevált piacokon működő szolgáltatók globális szinten is aktívak." – összegzi az eredményeket Schannen Frigyes. – „A vállalatoknak és a kormányoknak is muszáj megtartani a lendületet a klímapolitikájukkal és az energetikai átállással kapcsolatban.  Továbbra is határozott átállást motiváló intézkedésekre van szükség az elektromobilitás területén.”

Véleményvezér

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.
Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba

Magyarországon a legnagyobb az állami beavatkozás mértéke a gazdaságba 

A nagy újraelosztási ráta ellenére alig jut az egészségügyre.
Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság

Argentínában kidobták a korrupt politikai elitet és kilőtt a gazdaság 

Négy hónap alatt tűnt el a költségvetési hiány.
Újra lőnek az ukrán tüzérek

Újra lőnek az ukrán tüzérek 

Nagy hatótávolságú rakétákat is kapnak az ukránok.
Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo