Friss cikkeink
Új vezetés a SEED Alapítványnál
Április 8-ától Lakatosné Lukács Zsuzsanna személyében új ügyvezető igazgató irányítja az 1990-ben alapított SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány munkáját.
Jönnek a fegyvermentes kötvények
Szintet lépett a lakossági kézi lőfegyverek elleni küzdelem az Egyesült Államokban: a világ egyik legnagyobb befektetési alapkezelője, a Blackrock ezentúl olyan kötvényeket ajánl a befektetőknek, amelyekből kimaradnak a fegyvergyártók vagy -kereskedők papírjai.
Nem mernek kérdezni
Nem a hagyományos mumusok fenyegetik a legtöbb értékesítőt – vélekedik Sándor András üzleti mentor. Tapasztalatai szerint a gond inkább a kérdezéstechnikában van, pontosabban annak hiányában.
Milyen gazdasági lépéseket tehet az új Orbán-kormány?
Nagy gazdaságpolitikai fordulat nem várható a választások után, ugyanakkor lesz teendője az új kormánynak. A legfontosabb kérdés, hogy mennyire lesz szigorú a 2019-es büdzsé – mondta K&H bank elemzője a magyar gazdaságpolitika jövőjéről.
„Egy startup üzleti terve annyit ér, mint Kolumbusz útvonalterve India felé”
Ha egy vállalkozás tőkét szeretne bevonni, sok egyéb mellett elengedhetetlen, hogy rendelkezzen egy alaposan kidolgozott üzleti stratégiával és üzleti tervvel. Fel kell készülni azonban azokra a helyzetekre is, amikor a történések nem az előre megtervezett módon alakulnak – idézi Balogh Péter startup-tanácsadót a Széchenyi Tőkealapkezelő Zrt. blogja.
Külföldi cégautó után is kell adózni
Külföldön bérelt cégautó után is adót kell fizetni, írja az adozasitanacsadas.hu. Érdemes informálódni arról is, milyen az autó környezetvédelmi besorolása.
Visszaesett a magyar autóipar, de az össztermelés így is nőtt
Februárban a magyar ipari termelés 4,1 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, az élelmiszeriparban nőtt, az elektronikai iparban, a járműiparban és a gyógyszergyártásban viszont csökkent a termelés.
Az autónkban sem menekülhetünk a reklámok elől
Az önvezető autókban is hirdethetnek majd a cégek, az autósok jó része ezt el is tudná fogadni – írja a Bitport. Azonban a technológia eddig nem is feltételezett személyiségi jogi problémákat vetve fel.
5 dolog amit tudnod kell, ha visszatérsz a GYES-ről
A GYES-ről vagy GYED-ről a munkahelyre visszatérő munkavállaló foglalkoztatását gyakran bizonytalanság kíséri mind a munkáltató, mind a munkavállaló részéről. Milyen munkakörbe és milyen bérrel jöhet vissza a munkavállaló? Van-e felmondási védelem? Mikor kell kiadni a felhalmozódott szabadságot? Nézzünk most meg 5 dolgot, amiről érdemes tudni a munkába visszatérő munkavállalónak.
Magyar kutatók is részt vesznek a NASA bolygóvadászatában
A jelenlegi tervek szerint április közepén indítja bolygókereső szondáját a NASA. Az új kutatószonda az egész égboltot vizsgálja, hogy az éjjeli égen legfényesebbnek látszó néhány százezer csillag körül bolygókat találjon.
Munkásszállás újratöltve?
A munkaerőhiány és a szűk ingatlankínálat a tömeges szálláshely-szolgáltatás felé tolja a gyártó szektort. Egyre népszerűbb a tömeges szálláshely-szolgáltatás Magyarországon, ami a munkaerő- és ingatlanpiaci trendekkel magyarázható – mutat rá egy friss piaci elemzés.
Szmogevő tornyokkal harcolnának a légszennyezés ellen
Nem lakóházak, mindössze hét méteres tornyok. Közterületi emlékműnek, parkot csinosító dísznek is beillenének, de valójában a levegőt tisztítják. A holland dizájnból készült tornyok Pekingben működnek és mindegyikük naponta egy futballstadion kiterjedésű tér levegőjét tisztítják meg. Tarlósnak is ilyeneket kellene felállítania Budapesten.
A brit nők nem hagyják magukat
Egyre több cikk jelenik meg brit lapokban a nők egyenlőtlen bérezéséről. A legkülönfélébb területeken dolgozó nők követelik – akár bíróságon is – hogy munkájukért ne kaphassanak kevesebbet, mint férfi társaik.
Mennének is, maradnának is
A magyar vállalkozások egyre nagyobb számban ácsingóznak az új piacok után, külföldre mégis csak kevesen merészkednek. Akik már kijutottak, azt mondják, megéri a külpiaci jelenlét, bár nem veszélytelen. Az egyre élesedő hazai verseny azonban előbb-utóbb rákényszeríti a magyar vállalkozásokat, hogy a határokon túl is megjelenjenek.
2021-ben indul a világ első űrszállodája
800 ezer dollárba kerül majd egy éjszaka a houstoni Orion Span által tervezett űrállomáson, amelyet 2021-ben állítanának Föld körüli pályára.
Népszava: Magyarország egyik legnagyobb korrupciós ügye lehet a Microsoft-botrány
A NAV, a rendőrség és több kormányhivatal is érintett lehet a korrupciógyanús szoftver-beszerzésben. A miniszterelnökség azt állítja, nem tudnak semmiről, a Microsoft belső vizsgálatot folytatott és kirúgta hazai vezetőjét, aki Lázár János minisztériumában kapott állást.
IPCC: Nem tudjuk gyengíteni a napfényt, hogy fékezzük a klímaváltozást
Tudósok azzal kísérleteznek, hogy vegyi anyagokat permetezzenek a légkörbe, hogy így tompítsák a napsugarak erejét és fékezzék a globális felmelegedést. De a geoengineering e nagy reményűnek vélt módszere rendkívül kockázatos, mert megbolygathatja az időjárási viszonyokat, állítja az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete.
Kiszorítják a kiskereskedőket a Bitcoin-piacról
Kevesebb pénzt lehet majd rövid idő alatt keresni a kriptovalutával, de stabilizálódik a virtuális pénzpiac – mondta a Marketwatchnak Nigel Green, a deVere Group tanácsadó cég alapítója.
Feketén-fehéren a magánegészségügyről
2017-ben a magyarok több mint 60 százaléka fordult magán-egészségügyi szolgáltatóhoz, vagyis ez már nem egy szűk réteg privilégiuma. Leitner Györgyöt, az Affidea Diagnosztika Kft. ügyvezető igazgatóját és a Primus Egyesület ügyvezetőjét kérdeztük a hazai magánegészségügyi szektor helyzetéről.
Ingyen wifi reklámért cserébe?
Az okos kommunikációs eszközöket használó magyarok több mint fele hajlandó lenne szemet hunyni a reklámok felett az ingyenes wifiért cserébe – derül ki a PushAir legfrissebb kutatásából.
Lázadnak Trump ellen a tagállamok: üzemanyaghatékony autókat akarnak
Obamáék a becsődölt autógyárak állami mentőcsomagjának részeként alkudták ki, hogy 2025-től szigorítják az üzemanyaghatékonyságot. De Trumpék most engednek az autógyártók lobbizásának, enyhítik a rendeletet. Tizenkét tagállam ellenáll és továbbra is érvényesíti a szabályozást. Kalifornia és Washington között pedig pereskedés várható.
Kimerült a magyar munkaerőpiac, távolról kell hozni a munkaerőt
35 ezer ember hiányzik a gyártó szektorból, így a nagyvállalatok arra kényszerülnek, hogy a gyártás helyétől több száz kilométerre, illetve akár a határon túlról is toborozzák a kékgalléros munkaerőt. A Staff House jelenleg is zajló felmérése szerint több meghatározó magyarországi gyártó vállalatnál több mint 50 százalékos fluktuáció jelentkezik, amelynek egyik fontos tényezője lehet a dolgozók nem megfelelő szállásoltatása – írják sajtóközleményükben.
Százmillió forintot ad a Telenor magyar startupoknak
Zsebpénzmenedzselő fintech applikáció, profi fotós közvetítő szolgáltatás, költséghatékony cinemagráf készítő alkalmazás – a Telenor startup programjába kiválasztott ötletek piacképes szakaszba értek.
11 ezer bolttal lett kevesebb az elmúlt hat évben Magyarországon
Hat év alatt a boltok 8 százaléka bezárt Magyarországon. Az üzletek száma – köszönhetően szabályozásoknak, a munkaerőhiánynak és a bérnövekedésnek – annak ellenére csökkent, hogy a vásárlók egyre többet költenek.
Kína beleáll a kereskedelmi háborúba
Kína élesen bírálta az exportjára kivetni tervezett amerikai vámemelés keretösszegének növelését és ellenintézkedéseket helyezett kilátásba, hangsúlyozva, hogy nem riad vissza a kereskedelmi háború következményeitől.
Dagad a lakossági hitelpiac
Meredek emelkedőn maradt a lakossági hitelpiac, mind a személyi kölcsönök, mind a lakáshitelek piacán nagy a kereslet - derül ki a BankRáció.hu összeállításából, amely a saját és a jegybanki adatokon alapul.
GDPR: fény az alagút végén
Az elmúlt hónapokban sok megválaszolandó kérdés merült fel a GDPR alkalmazásával kapcsolatban. A NAIH most tette közzé honlapján az első ilyen kérdésekre adott válaszait, a kérdések zöme az adatvédelmi tisztviselő alkalmazásával kapcsolatos. A Sár és Társai Ügyvédi Iroda szakértője, dr. Horváth Katalin segít összefoglalni a tudnivalókat.
A Fidelity szerint nem lesz kétharmada a Fidesznek
Gyenge Fidesz-többségre számít, a kétharmadnak vagy a kormányváltásnak nem örülne a piac – írja közleményében a Fidelity nemzetközi befektetési alapkezelő.
Mi köze a fiatalok borfogyasztásának a kibergazdasághoz?
A Budapesti Gazdasági Egyetemen 2018. április 5-én vette kezdetét a BGE Kutatói Napok rendezvénysorozat, amelyen az egyetem kutatócsoportjai és külsős szakértők ismertették legfrissebb eredményeiket egymással és a közönséggel.
Nem hatékony az ellátási lánc a vállalatok többségénél
A vállalkozások fele úgy gondolja, hogy az ellátásilánc-stratégiájuk már elévült és nem igazodik a jövő üzleti igényeihez, pedig az ellátási lánc fejlesztésére szánt megfelelő befektetések már 2-4 év alatt is megtérülhetnek, 15-25 százalékos haszonnal – olvasható a Roland Berger Ellátásilánc-tervezés 4.0 című tanulmányában.
Nőtt a cégalapítások száma, de még mindig nagy a fluktuáció
2018 első negyedévében 7100 fölé emelkedett a cégalapítások száma, de még mindig magas a cégfluktuáció, az azonos időszakban 8879 céget töröltek – derült ki az Opten kutatásából.
A gyorsfagyasztott csemegekukorica okozhatta a járványt
Magyarországról származó, exportált gyorsfagyasztott zöldségtételekről is beigazolódott, hogy tartalmaztak lisztéria-baktériumot, de a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerint egyelőre nem bizonyított, hogy a szennyezés hol történt. A Nébih mindenesetre most célellenőrzést indított a hazai hűtő- és konzervipari vállalkozásoknál – írja az Agrárszektor.
Veszély vagy lehetőség? Európa és az amerikai-kínai vámháború
Miközben úgy tűnik, az EU egyelőre megússza az amerikai védővámokat, Kína és az Egyesült Államok között eszkalálódik a vámháború. Szerdán a pekingi pénzügyminisztérium arányos választ adott Donald Trump 50 milliárd dollárnyi terméket érintő, 25 százalékos védővámokat kivető rendeletére. A Piac&Profitnak nyilatkozó szakértők szerint a döntések az európai piacokat is felértékelhetik, de egy elfajuló kereskedelmi háború - különösen, ha a két nagyhatalom egymás valutáját is megtámadja - az egész világgazdaságot recesszióba sodorhatja.
Ahol nem tudnak mit kezdeni a megtermelt energiával
Portugália márciusban teljes áramszükségletét megújuló energiából fedezte – sőt, még az igénynél többet is termelt. Gondot jelent, hogy a felhasználtnál több energiát megfelelő távvezetékek, tárolók híján egyelőre nem tudják felhasználni.
A kalauz látja, ha a mobilon érvényesítettük jegyünket
Májustól a német távolsági vonatokon a kalauznak már nem kell a jegyeket kezelnie – legalábbis azoknál az utasoknál, akik azokat elektronikusan vették és érvényesítették.
Nem zöldebb a földgáz a szénnél?
A földgázkitermelésnél jelentkező metánszivárgás miatt ennek az energiahordozónak a kibocsátása nem igazán kisebb a szén-alapú energiatermelésnél. Az akkuk új generációja segíthet a megújulók terjedésében: az Elon Musk és riválisai által piacra dobott akkumulátorok már a háztartásoknak is lehetővé teszik, hogy tárolják a megtermelt energiát, nagy akkutelepekként pedig földgázerőműveket tudnak kiváltani.
Bécs tesz a legtöbbet a környezetért és a mobilitásért
Az Európai Mobilitási Hét díját a 2500 résztvevőből idén a színes, fenntartható közlekedési stratégiájáról is ismert Bécs városa nyert el. Az esemény célja a környezetbarát városi közlekedés népszerűsítése.
Az ötlet az utcán gurul
Négy müncheni fiatalember tavaly startupot alapított, amely használt autóabroncsokat és felniket segít értékesíteni. Egy év után sok ezer ügyfelük van, pénzügyi beruházó egymillió euróval szállt be a sokat ígérő projektbe.
Minden tizedik ember a turizmusból él
A világ által megtermelt össztermék (GDP) 10,4 százaléka származott tavaly a turizmusból, és az idegenforgalom biztosította minden tizedik munkavállaló megélhetését – derült ki az Utazási és Turisztikai Világtanács (WTTC) kutatásából, amelyet a Biztosítási Szemle tett közzé.
Az ipari forradalom lázában sem kell eldobni a régit
Az Ipar 4.0 vezető szállítójaként és felhasználójaként a Bosch mindent egy kézből kínál a hálózatba kapcsolt gyártás és a teljes beszállítói hálózat számára. Emellett olyan megoldásokkal is szolgál, amelyek lehetővé teszik az akár több ipari forradalommal ezelőtti gépek hálózatba kapcsolását. 2020-ig több mint egymilliárd euró forgalomnövekedésre és további egymilliárd euró megtakarításra számít az Ipar 4.0 megoldások terén.
Háromból két cégvezető fejlesztene
Sokéves csúcson van a kkv-k beruházási hajlandósága, jelenleg ugyanis háromból két cégvezető tervez valamilyen fejlesztést a követő egy év során – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatás adatiból.
Tíz éve nem volt ilyen kevés munkanélküli az EU-ban
Több mint kilenc éve a legalacsonyabbra csökkent februárban a munkanélküliségi ráta az euróövezetben és az EU-ban az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat kimutatása szerint. A magyarországi munkanélküliségi ráta a negyedik legalacsonyabb az EU-ban.
Jól rajtolt az év elején az üzemanyag-forgalom
Februárban 6,5 százalékkal bővült a kiskereskedelem volumene az előző év azonos időszakához képest. A KSH adatközlése ezzel alulmúlta a 7,2 százalékos piaci várakozást, amely azonban meglehetősen nagy szórást mutatott, továbbá lassabb a januári növekedésnél is – derül ki az ING értékeléséből.
Védjegy jelzi a GMO-mentes élelmiszert
Új védjegyet vezet be a Földművelésügyi Minisztérium (FM) a géntechnológiai módosításoktól mentes magyar élelmiszerek megjelölésére. Ezzel elsősorban a hazai, tudatos fogyasztói réteg elvárásainak felelhetnek meg az embléma használói. A tárca több száz gazdaság csatlakozását reméli.
Kétmilliárd felhasználót is érinthet a Facebook-botrány
A Facebook alapítója és elnök-vezérigazgatója szerint több mint kétmilliárd Facebook-profilhoz férhettek hozzá illetéktelenül, a felhasználók tudta és engedélye nélkül. Zuckerberg újságírókkal tartott telefonkonferencián ismertette a sajtót is meglepő adatot.
Egészségügy: elvérzik?
Mi lesz a magyar állami egészségügy jövője, és mi a helyzet a magánszolgáltatókkal? Megfér egymás mellett a két rendszer? Erre is választ kap a Piac & Profit most megjelent számából!
Ha egy startup zöld, a befektetők is jobban szeretik
A zöld startup ökoszisztéma meghatározó átalakuláson megy keresztül napjainkban, globális szinten. A fogyasztók egyre érzékenyebbekké válnak a környezeti problémákra, és egyre környezettudatosabb döntéseket hoznak a mindennapokban.
Lassult az áremelkedés a használtlakás-piacon
Bár a 2017-es év további drágulást hozott a lakáspiacon, a használt lakásoknál a drágulás üteme lassult a múlt év során - derül ki az ingatlan.com a 2017-es előzetes KSH-adatokat feldolgozó elemzéséből.