Az utolsó pillanatban módosult, új online számla verziós határidő szusszanásnyi lehetőséget biztosít arra, hogy a cégek áttekintsék azokat a feladatokat, amelyeket saját tapasztalataink alapján minden olyan adózónak célszerű megvizsgálnia, akik a valós idejű számlaadat-szolgáltatás szerinti jelentésköteles számlákat bocsájtanak ki – tanácsolja az RSM szakportálon Kóczé Péter.
1. Győződjön meg róla, hogy sikeresen megtörtént a számlázóprogram felkészítése az XSD 1.1 verzióra!
Gyakorlati tapasztalatunk, hogy a szervezetek nincsenek feltétlenül tisztában azzal, hogy számlázóprogramjaikban milyen módosítások történtek, azok élesítése milyen fázisban van, megtörtént-e a verzióváltás vagy ez a jövőben fog csak lezajlani. Tekintettel arra, hogy jelenleg még a korábbi 1.0 és az új 1.1 verzióval is teljesíthető az adatszolgáltatás, a meghiúsult átállás rejtve marad, miközben azon már senki sem dolgozik. A problémával olyan formában is találkoztunk, hogy az új online számla adatriport elvárásokat - azok komplex jellegéből adódóan – a technológiai csapat félreértelmezte, és csak részben készítették fel a számlázóprogramokat ezekre. Ha bármi kérdéses lenne, a NAV Online számla portálon az adózók maguk is nyomon követhetik, hogy számláikat rendben továbbította-e az adatszolgáltató modul, illetve hogy eközben melyik XSD-verziót használta.
2. Készüljön fel a júniusi átállásra, legyen képben az ehhez szükséges lépésekkel!
Legyen tisztában azzal, hogy kinek milyen feladatai lesznek az XSD 1.1 átállás elvégzéséhez, és a felelősök tudatában vannak-e ennek. Az új XSD-sémához kapcsolódóan az adóhatóság többek között elvárja azt is, hogy amennyiben a mennyiségi egységek természetes mennyiségben kifejezhetőek, azok a valós idejű számlaadat-szolgáltatás során ennek megfelelően legyenek kezelve. Pl. amennyiben a mennyiség egysége a darab, függetlenül annak számlán szereplő alakjától (pl. db, darab, pc),az XML-ben minden esetben az adóhatóság által elvárt PIECE szerepeltetendő. Júniustól nem szerepelhetnek a számlákon például 2010 előtti dátumok. Ennek érdekében a törzsadatok módosítására is szükség lehet az ERP-rendszerekben.
3.Győződjön meg róla, hogy minden eddigi jelentésköteles számlája eljutott már az adóhatósághoz!
2018. július 1-től kezdődően a cégeknek minden, belföldi üzleti partner felé kiállított számlát jelenteni kell, ha az ahhoz tartozó áfa értéke a 100 000 forintos küszöbértéket elérte vagy meghaladja. Digitális adózási megoldásokkal foglalkozó csapatunk az elmúlt hónapokban több partnerünknek elvégezte – az esetenként több száz vagy akár több ezer – érintett számla átvizsgálását, valamint összehasonlította azok számlázórendszerben tárolt adatait az adóhatósághoz eljutott adatokkal. Ez a számlariport audit automatizáltan elvégezhető, hiszen a NAV Online számla portálon az adózók visszamenőleg is lekérdezhetik a jelentésre került számlaadatokat és összehasonlíthatják a számlázórendszereikben, illetve a számlaképeken található adatokkal.
+1 Javítsa és pótolja az online számlaadat-szolgáltatásban talált hibáit, hiányosságait!
Tapasztalatunk alapján rendszeresek a kisebb-nagyobb eltérések és a hiányosságok az online számlaadat-szolgáltatásokban. Az adóhivatal rendszere technológiai lehetőséget biztosít arra, hogy a hibás vagy hiányzó adatszolgáltatásokat az adózók utólag javítsák vagy pótolják, így elhárítva egy későbbi szankcionálás kockázatát. 2019. június 4-től azonban már a korábbi időszakra eső, utólagos adatszolgáltatásokat is csak az új XSD (1.1) verzióval lehet elvégezni, a korábbi XSD 1.0 verzióval nem. Ez további technikai nehézségeket jelenthet azok számára, akik a határnapot követően próbálják pótolni a helyes számlajelentéseket. Emiatt is célszerű ezeket még májusban elvégezni.