400 millió darab szemét az utolsó érintetlen paradicsomban

Ausztrália nyugati sarkától, Perth-től 2750 kilométerre helyezkedik el az a szigetcsoport, amit az utazási irodák az „utolsó érintetlen” szigetekként reklámoznak. Tudósok kimentek a terepre, és mintát vettek. A mindössze 600 lakosú szigetcsoporton 977 000 plasztikcipő és -papucs s 373 000 fogkefe hever. Az áramlatok hozták őket ilyen messzire.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Ausztráliához tartozó Cocos-szigeteken – másik nevén Keeling-szigeteken – vizsgálódó tudóscsoportot elképesztette a látvány, amivel találkoztak. A Perth-től 2750 kilométerre található 26 kis szigeten alig 600 ember lakik, de műanyaghulladéka vetekszik egy sűrűn lakott metropoliséval. Természetesen nem a helyiek dobálták el, az óceán áramlatain jutott el ilyen messzire a szemét. A szigetcsoporton összesen 414 millió darab, azaz 238 tonnát kitevő műanyagszemét hever szanaszét, állítják a Tasmániai Egyetem kutatói a brit Scientific Reports tudományos folyóiratban megjelent tanulmányukban. A csoport vezetője, Jennifer Lavers igyekezett hozzátenni, hogy ez csak óvatos becslés, mivel a legszennyezettebb – nyilván az áramlatoknak leginkább kitett – partokhoz nem tudtak hozzáférni.

Uramisten, hova születtem?
Fotó: Flickr/NOAA Marine Debris Program

Mélyebben több

A becslés azért is óvatos, mert a kutatók azt tapasztalták, hogy minél mélyebbre ástak a tengerparti homokban, annál több műanyagot találtak (persze itt már mikroplasztikként). Vagyis az ökoszisztémák – a homok, a szél, a víz mozgása révén – hatékonyan temetik magukban a hulladékot, vagyis sokkal tágabb térben találkozhatnak velük az élőlények és mikroorganizmusok, mint eddig hittük. A kutatócsoport csak 10 centiméteres mélységre ásott le, mélyebbről nem vett mintát. Ezek alapján kalkulálták ki, mennyi műanyag lehet az egész szigetcsoporton. Az eredmény: 977 000 cipő és papucs, 373 000 fogkefe.

Megdöbbentő adatok plasztikszemetünkről
A világ közvéleménye végre felébredt, az emberek tisztában vannak vele, hogy a plasztikszemetünk eltakarításának megoldása és a műanyaghasználat kiiktatása vagy legalábbis csökkentése égető fontosságú probléma. Néhány megdöbbentő adat arról, hogy miért.
A talált szemét 95 százaléka műanyag, a plasztikhulladékon belül pedig 25 százalék egyszer használatos eszköz, vagyis szívószálak, kupakok, papucsok és cipők. Laverst és kollégáit „megdöbbentette”, amit a szigeteken láttak. „Eljutsz egy ponthoz, amikor már azt érzed, semmi sem tud meglepni, de aztán jön valami, ami igenis tud” – magyarázta egy amerikai rádiónak Lavers, akit leginkább az lepett meg, hogy a talajban több a szemét, mint a felszínén. „Minél lejjebb mentünk, annál többet találtunk belőle.” Az is meghökkentő, hogy ez milyen mértékben igaz: a teljes szemétmennyiség 93 százaléka (383 millió darab) tízcentis mélységben található! És nem tudni, még mennyi bújhat meg mélyebben… E talajban lévő műanyagok 60 százaléka már mikroplasztiknak számít, mert zömében 2–5 milliméteresek.

(CNN, USA Today, National Public Radio)

Az előző expedíció
Jennifer Lavers 2017-ben már vezetett egy hasonló expedíciót, akkor a Déli-óceán déli részén lévő Henderson-szigetet kutatták át szemétért, s úgy találták, hogy az egész világon ezen a helyen a legnagyobb a műanyagszemét sűrűsége (38 millió darab, 17 tonna). A mostani vizsgálat azt mutatta ki, hogy a Cocos-szigeteken több hulladék van – igaz, nem olyan sűrűn, mint a korábbi vizsgálat helyszínén, mert itt több parton és szigeten oszlik el a nagyobb mennyiség.

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo