Pénzpiac cikkek
Új terv a görög probléma megoldására
A görög bankok néhány hét múlva kifutnak a fedezetként nyújtható állampapírokból, és így elérheti csúcsát az ELA program. Onnan viszont kiszárad a görög bankok likviditása, ami egyértelműen rossz hír. Jean-Claude Juncker ugyanakkor egy új tervvel állt elő.
Ha valaki pénzt akar, előbb el kell végezni a házi feladatot
Tegnap újra a mélybe zuhantak a német árfolyamok, amelyet megint a görögök tánca fűszerezett. Ciprasz szerint kell az a népszavazás, míg Merkel szerint, ha valaki pénzt akar, akkor ahhoz előbb el kell végezni a házi feladatot.
Jön a további forintosítás
Nagy Márton, a jegybank ügyvezető igazgatója szerint a személyi és a gépjármű hiteleket is le kellene váltani. Ugyanakkor újra lépett az S&P, és a várható csőd előtt még mélyebbre, gyakorlatilag az ultra bóvli kategóriába vágta a görögök adósbesorolását.
Új fejezet a görög drámában
Új fejezet a görög drámában, 48 dollárig süllyedt a WTI, 1.200 dollár alatt az arany, erősödéssel kezdte a hetet a dollár, további csökkenés jöhet ma a tőzsdén.
Őrizetben a Quaestor vezetése
Őrizetbe vették csütörtök éjjel Tarsoly Csabát, a Quaestor tulajdonosát, és gyanúsítottként hallgatták ki csalás bűntette miatt - közölte ügyvédje, Papp Gábor. A rendőrség közleménye szerint mindhárom csütörtökön előállított ember őrizetben van.
Csökkenhet a telefonadó
Varga Mihály tegnap azt mondta egy konferencián, hogy felülvizsgálnák a távközlési szektorra kivetett különadókat, ami a piac szerint adócsökkentést jelenthet. A miniszter egyelőre részleteket nem említett. Az adócsökkentés mindenképpen pozitív lenne, de azért óvatosan kezelendő.
A tegnapi döntés kellett a forintnak
Tegnap megint fontos magyar eseménnyel lehettünk gazdagabbak. Kiderült, hogy az MNB-nek nincs ínyére a kamatcsökkentés. A vártnál kisebb mértékű, 15 bázispontos vágást jelentettek be, de a nagyobb meglepetést az hozta, hogy puhítottak az inflációs célon. Így már akkor sem kell kamatot csökkenteniük, ha 2 év távlatában az inflációt „csak” két százalékon látják, miközben a cél a 3 százalék. Ez kellett a forintnak. A felhívásra el is ment keringőzni, és hét éves emelkedő trendvonalat tört át egy pillanat alatt, nem kicsit, hanem nagyon! Ha a mai napon a vonal alatt marad, akkor készülhetünk az olcsóbb nyaralásra, 290 forintos euróval.
Ma kiderülhet, hogy fel vagy le megyünk
A Standard & Poor’s hitelminősítő ma este felülvizsgálja Magyarország besorolását. Előfordulhat, hogy a hitelminősítő most még nem változtat a besoroláson, de az ahhoz tartozó kilátást módosíthatja. Adósbesorolásunk jelenleg BB, stabil kilátással, ami két fokozattal van a befektetésre ajánlott kategória alatt. A piac idén egy későbbi időpontban mindenképpen felminősítésre számít.
Úgy tűnik, hogy besokallt az EU
Az uniós pénzügyminiszterek lépéseket várnak a görögöktől, és arra figyelmeztetnek, hogy nincs sok idejük. Valójában azt mondták, hogy ne rabolják tovább az idejüket, annál ők sokkal fontosabb és elfoglalt emberek, hogy bohócot csináljanak belőlük.
Újabb brókercég borult be
Részlegesen felfüggesztette a Quaestor Értékpapír-kereskedelmi és Befektetési Zrt. tevékenységi engedélyét a Magyar Nemzeti Bank (MNB), amely még kedden kirendelhet egy felügyeleti biztost az intézményhez. A brókercég hétfőn jelentett öncsődöt.
Csak 60 ezer forinthoz juthatnak a DRB bankcsoport ügyfelei
A DRB Bankcsoport fizetőképességi helyzete miatt az MNB mától 60 ezer forintra csökkentette a kifizethető betétek és más források összegét. A jegybank döntése során figyelembe vette, hogy az érintett betétesek legszélesebb köre – ha korlátozott összegben is – de hozzájuthasson betétjéhez.
Felfüggesztették a Buda-Cash Brókerház engedélyét
A tudomására jutott visszaélés-gyanús esetek miatt az MNB ma közzétett végzésében azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház Zrt. tevékenységi engedélyét, továbbá felügyeleti biztosokat rendelt ki az intézményhez.
Romló hangulat
Európában az orosz-ukrán háború kapcsán, míg Görögországban a hitelek és megszorítások kapcsán nincs előrelepés. Itthon pedig gazdagabbak lettünk egy komoly Richter veszteséggel.
A tavalyi év árnyéka vetül a piacokra
Megörökölték a tavalyi év problémáit az európai befektetők. Mario Draghi meglehetősen pesszimista nyilatkozata nem tett jót az év első (pénteki) kereskedési napján.
13 TOP befektetési sztori 2015-re
13 csábító befektetési lehetőséget gyűjtöttek össze az Equilor Befektetési Zrt. elemzői, üzletkötői, szakértői. A több mint egy tucat befektetési tipp számos érdekességet rejt magában a pénz- és tőkepiacokról, de akad közöttük műtárgyra vonatkozó befektetési javaslat is.
Felfelé áll a zászló a devizapiacon
Történelmi csúcson zárt a Dow Jones. Felkerült Vlagyimir Putyin feketelistájára Moldova. Korrigált az arany. Felfelé áll a zászló az EUR/HUF piacán. Ausztrál kamatvágást hozhat a gyenge GDP.
Nem jött be a kereskedőknek a Fekete Péntek
Megsütötték a pulykát és meg is ették, viszont nem mentek vásárolni. 11 százalékkal 50,9 milliárd dollárra csökkent tavalyhoz képest a forgalom, ami kevesebb vásárlóval és kisebb átlagos költéssel jött össze.
Jó hír a világnak - szakadt is az olaj
Az egész világnak jó hír, hogy az OPEC tagországok végül abban egyeztek meg, hogy nem kell a kitermelést csökkenteni. Szakadt is vagy 6 százalékot az olaj, függetlenül attól, hogy Brent-ről vagy WTI-ről volt szó.
A cégvezetők pozitívak, az index nem
Ugyan örülhettünk a várakozásoknál jobb amerikai GDP növekedési adatoknak, de ez nem igazán hatott az indexekre. Pedig azon túlmenően, hogy a háztartások többet költöttek, a cégek növelték beruházásaikat.
Továbbra is szenvednek az orosz kitettségű cégek
Oldalazás és történelmi csúcs a tengerentúlon. GDP adatok érkeztek Európából. Zuhannak a nyersanyagárak. 305 fölé tart a forint.
A rossz idő meghozta a rossz hangulatot is
Ma hajnalban Kínában a harmadik negyedéves GDP adat (7,3) kissé jobb lett a várakozásoknál (7,2) ennek ellenére negatív volt a hangulat Ázsiában. A Nikkei lefordult a 200 napos mozgóátlagról, ahova tegnap száguldott, de számunkra úgy tűnik, hogy egy természetes korrekcióról van szó.
Zárva is estek a piacok
Tegnap Kolumbusz napját ünnepelték az USA-ban, így a kötvénypiac zárva volt, és gazdasági híreknek is híján voltunk. Ennek ellenére, vagy mindemellett az amerikai piacok méretes esést tudtak összehozni a nap végére. A magyar piac esetében ma is viszonylag jó viselkedésre számítunk, ami elsősorban az érdektelenségnek tudható be.
Előbb jönnek a kamatemelések?
A Fed elnök újra elmondta, hogy szerinte a kamatemelések előbb jönnek, mint utóbb. Európában az igazi vérfürdő a hét második felében érkezhet, mikor is Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko Olaszországban tárgyalhat egymással a geopolitikai helyzet rendezéséről.
Kilőtt a tengerentúli börze
Egy fecske nem csinál nyarat, de reménykedni azért még lehet benne. Ragadósnak bizonyulhat a mai kereskedésben a pozitív hangulat.
Ez a pénznyomtatás új éve?
Csak tovább fűtötte az amúgy is jó hangulatot az USA-ban az, hogy Kína is beszállt a mennyiségi lazításba. Egyesek egyenesen úgy fogalmaztak, hogy a QE betűknek, Kínával kombinálva új értelmet kell tulajdonítani: A pénznyomtatás új évéről beszélnek. Persze ez túlzás. A 81 milliárdos kedvező hitel az öt legnagyobb kínai bank számára, messze elmarad a Fed, a BoJ vagy az EKB mennyiségi lazításától. Mindenesetre az amerikai indexek nagyot emelkedtek a 20 napos mozgóátlagokról, de az ázsiai piacokat már kevésbé hatották meg.
A csúcs közelében vacillálnak
Az USA piacai továbbra is a csúcs közelében vacillálnak, bármi is történik az amerikai gazdaságban. Itthon nagyon fontosnak tartjuk, hogy az Alkotmánybírósághoz fordult egy esetben a bíró. Az AB vizsgálni fogja a nyáron elfogadott törvény néhány pontját. Kíváncsian tekintünk az események elébe, de egyelőre kis esélyt jósolunk annak, hogy a nyári törvényt véglegesen megsemmisíti az AB.
Bank segíthet a demokráciának?
A londoni székhelyű nemzetközi pénzintézet, az EBRD (amelyben Magyarország is részvényes) azért száll be beruházóként vagy hitelezőként több, nem éppen demokratikusnak nevezhető országba, mert feltételezi, hogy ezzel hozzájárulhat ezen rendszerek demokratizálódásához. Erről, és az alacsony kamatkörnyezet veszélyeiről is beszélt Simor András, az EBRD újonnan kinevezett pénzügyi vezérigazgató-helyettese.
További növekedés a befektetési alapok piacán
Folytatódott a vagyon gyarapodása a befektetési alapok piacán júliusban is, így immár 22 hónapja töretlen a növekedés. A vagyongyarapodást tekintve a befektetési alapok piacán ebben a hónapban ismét kimagasló növekedést hoztak a vegyes alapok, de kötvényalapok teljesítménye is említésre méltó.
Sokba fog kerülni Portugáliának a bankmentés
Gyengén zárták a hetet a vezető tengerentúli mutatók. Sokba fog kerülni Portugáliának a Banco Espirito Santo megmentése. Hat havi minimuma körül a WTI, 1.300 alatt az arany. Átmenetileg megállt a forint gyengülés. Gyenge feldolgozóipari adatok ellenére is jól teljesíthet Kína. Kis emelkedés jöhet ma a budapesti börzén.
Stabilan az átlag alatt vagyunk
Úgy tűnik, hogy a BUX tovább csökkenhet a mai napon, ami azért kellemetlen, mert most már stabilan a 200 napos mozgóátlag alatt vagyunk.
Erősödött a forint reggelre
Történelmi csúcsra kapaszkodtak a rövidített kereskedésben a tengerentúli indexek. Az USA piacai zárva tartanak ma. Hatalmas mozgások a devizapiacon. Kis emelkedés jöhet ma a BÉT-en.
Oldalazás a tengerentúlon és itthon is
Oldalazással telt a tegnapi kereskedés a tengerentúlon. Nagyot zuhant tegnap a kőolaj. Az EKB rázhatja ma fel a devizapiacot. Oldalazás Ázsiában. Oldalazásra számítunk ma a Budapesti Értéktőzsdén is.
Akár újra is indulhat a túlzottdeficit-eljárás
Ismét történelmi csúcson az S&P500. Nagyot gyengült a forint az EDP lehetőségére. Jól teljesített Ázsia. Újabb túlzott deficit eljárás jöhet. Emelkedésre számítunk a BÉT-en.
Rogán kedvezőbb árfolyamon váltaná át a devizahiteleket
Miközben a piacok tovább bizonytalankodnak a csúcs közelében, a politikában zajlik az élet. Itthon újabb részletek láttak napvilágot a devizahitelek kivezetésével kapcsolatban.
Megbosszulta magát a devizahiteles törvény
600-900 milliárd forintba kerülhet az egész csomag a bankoknak. Ez jelentősen magasabb az eddigi piaci és a mi becsléseinknél is. Ez pedig megbosszulta magát a piacon, hiszen a lehetséges plusz negatív hatás felét szinte azonnal, a nap elején beárazták a részvényárfolyamba.
Az ismeretlen MOL részvényestől hangos a piac
Emelkedtek a tengerentúli börzék. Alulteljesítő volt a forint. Ismeretlen MOL részvényes 4,28 millió darab részvényt adott el. A kormány tegnap tárgyalta a devizahitelek kérdését. Esésre számítunk ma a Budapesti Értéktőzsdén.
500 milliárdnál is többet veszíthet a bankrendszer
Két dologtól hangos a magyar piac, és ez háttérbe szorítja az egyébként langyos nemzetközi eseményeket. Tegnap a kormány megtárgyalta a devizahiteles ügyet, és hamarosan benyújtják a törvény tervezetet a parlamentnek, július 4-re pedig már a jóváhagyás is megszülethet. Az eddig napvilágot látott információk alapján a bankrendszer vesztesége számításaink szerint meghalhatja az 500 milliárd forintot is.
Ma tárgyalják a devizahiteles csomagot
A BUX index ma tovább esik, és már a 30 napos mozgóátlagon van, miközben izgatottan várjuk (ha egyáltalán lesz tájékoztatás róla) a kormányzati elképzeléseket a devizahitekkel kapcsolatban.
Egy hét és meglehet a devizahiteles törvény
Oldalaztak a tengerentúli indexek. A WTI visszaesett, az arany stabil maradt. Mozgóátlagok tartják a devizapárokat. Július 4-ig megszülethet a devizahitelekről szóló törvény. További 10 bázispontos kamatcsökkenés jöhet ma. Emelkedésre számítunk ma a BÉT-en.
Nem számít Putyin harckészültsége
A BUX úgy tűnik, hogy újra a 30 napos mozgóátlagról, 18.850 pont környékéről akar fordulni, ami cirka 100 pontra van a pénteki záró árfolyamtól. Ezen valószínűleg az sem változtat, hogy a Richter kutatási igazgatója a cég amerikai leányvállalatához távozik, és az eddigi helyettese veszi át a főnöki széket. Sőt az sem, hogy Ukrajnából állítólag átlövöldöznek Oroszországba, és Putyin (immár sokadszorra) harckészültségbe helyezte a hadsereget, és újra gyakorlatozni kezdtek. Mindezt úgy, hogy korábban az ukránok tűzszünetet rendeltek el, hogy ezzel is elősegítsék a békefolyamatot.
Velünk ünnepeltek a piacok is
Míg ünnepeltünk, a jelentősebb piacok nyitva voltak, ráadásul emelkedtek. Ennek köszönhetően új csúcsok születtek. Messzebbről nézve a piacokat félelmetes (meredek) emelkedést láthatunk 2009 tavasza óta.
Nehéz kezelni az ellentmondásokat
A részvénybefektetők a szigorítást, míg a deviza befektetők a lazítás fenntartását látták. Ugyanakkor az ellentmondás nem jó, mert azt nem nagyon lehet kezelni. Egyébként meg kicsit növekedett a bizonytalanság, így a befektetők ott realizáltak profitot ahol tudtak.
Putyin belengette a békét, reagáltak a piacok
Putyin belengette a békét, amire inkább „short covering” jellegű dolog történt az orosz piacon, de Európában is vásárolgattak a befektetők. Ugyanakkor kérdés, hogy Putyinnak mennyire lehet hinni. Míg arról beszélt, hogy már visszavonta a csapatokat az ukrán határról, addig a műholdfelvételek mást mutatnak.
További 10 bázisponttal csökkenhet az alapkamat
Újabb szankciókat vezetett be az USA és az EU Oroszországgal szemben. Ezek a lépések tovább nehezítik az orosz gazdasági szereplők életét, és így az orosz gazdaságra is negatív hatással vannak. Közben a Fed ma megkezdi a kétnapos ülését, míg az MNB várhatóan 2,5 százalékra csökkenti az alapkamatot. Lehet örülni annak is, hogy az oroszok visszavonulnak a laktanyába, ami persze túl sok mindent nem jelent, hiszen néha meg is kell pihenni. Ettől függetlenül nem gondoljuk azt, hogy háború lesz, és azt sem gondoljuk, hogy a konfliktus hamar megoldódik.
Keleten a helyzet változatlan
Továbbra is feszült az orosz-ukrán viszony, de mivel Keleten a helyzet változatlan, ezért jelentősebb hatása jelenleg nincs az árfolyamokra. A hrivnya 11,5 környékén stagnál a dollárral szemben, és a rubel is 36 körül oszcillál. Ezek a szintek egy kicsit alatta vannak a március elején elért szinteknek. Vagyis ebben sincs jelentős változás.
A hétvégén az derült ki, hogy nem történt semmi
Megvolt a hosszú hétvége, és gyakorlatilag túl sok minden nem történt. Még csütörtökön a nap vége felé jött a hír, hogy Genfben egyezség született, de részleteket nem igazán tudtunk meg. Ráadásul a hétvége folyamán inkább az derült ki, hogy nem történt semmi. Továbbra is lövöldöznek Ukrajnában, a feszültség továbbra sem enyhült. Mindenesetre a piacok enyhén pozitív módban vannak.
Maradt az idegesség
A múlt heti zuhanását követően mind Európában, mind pedig Amerikában kissé megnyugodtak a piacok, ugyanakkor a technológiai szektor még továbbra sem tért teljesen magához, erre utal a Nasdaq alulteljesítése is. Sőt, az idegesség is maradt, hiszen zárás előtt komoly lejtmenetet láthattunk, amelyet csak az utolsó perecekben bekövetkezett hajrá tudott jóváírni. Így továbbra is ajánlott az óvatosság.
Megállt a forint erősödése
Tovább emelkedtek a tengerentúli börzék. Megállt a forint erősödése. A reformok hírére sem tudott emelkedni Kína. A MOL 600, az OTP 147 forintos osztalékot fizet. Emelkedésre számítunk ma a tőzsdén.