Az emelkedés folytatódhat, annak ellenére, hogy a görögök tegnap is elbuktak. A jövő héten nyújthatják be valamikor a reformterveket, és az unió annyira türelmes és jóindulatú, hogy bármelyik nap megtehetik ezt.
A Fed csoda nem három, hanem egy napig tartott. A dollár újra erősödik, az olaj árfolyama esik, és az amerikai indexek is újra délnek vették az irányt. Sokan további forinterősödést várnak, amivel kapcsolatban mi továbbra is szkeptikusak vagyunk. Persze minden azon múlik, hogy a kamatokat hova vágja a jegybank az elvárt kockázati prémiumhoz képest. Kedden okosabbak leszünk.
A BUX esetében egy füles csésze alakzat alakult ki, ami azt sugallja, hogy a nem túl távoli jövőben az index 19.700 pontig szaladhat, azaz a elmúlt 4 évben kialakult sáv tetejét érné el az árfolyam. A mai napon kis bizonytalankodást várunk a BUX-tól, amely a tegnapi hatalmas emelkedés korrekciójának és a pozitív nemzetközi hangulat kombinációjának lehet az eredménye.
USA
Kifulladt a lendület a tengerentúli börzéken és zárásig oldalaztak a piacok, végül vegyesen fejezték be a kereskedést (Dow -0,65%, Nasdaq 0,18%, S&P500 -0,5%). Friss segélykérelmek érkeztek a tengerentúlról tegnap. Az előző héten 291 ezer kérelmet nyújtottak be, ami némileg (2 ezerrel) kedvezőbb a piaci várakozásnál.
Zárás után publikálta harmadik negyedéves gyorsjelentését a Nike. A bevételek 7%-kal 7,46 milliárd dollárra emelkedtek, miközben a piac 7,62 milliárdot várt. A bázisidőszaki 75 centes egy részvényre jutó eredmény után 89 centes eredményt ért el a cég, ami 4 centtel haladta meg az elemzői konszenzust. Ennek oka, hogy a bruttó marzs 150 bázisponttal 45,9%-ra emelkedett. A megrendelések állománya 11%-kal nőtt a devizahatás figyelembevétele nélkül, holott 9-10% közötti értékkel kalkuláltak előzetesen. A részvény 5% körüli pluszban nyithat ma.
A svájci luxusóra gyártó, a Tag Heuer a Google és az Intel fejlesztőivel közösen egy Android alapú okosórát kíván a piacra dobni az év végére, aminek alapja a Carrera modell lehet. Az Apple 10 ezer dolláros luxusórája ezzel új kihívott kapott, és kérdésessé vált, hogy a globális okosóra piacból kívánt 55%-os részesedés kihasítása ezek után megvalósítható-e. Az iparági elemzők szerint a 2014-ben eladott 4,6 millió darab okosóra után 2015-ben már 28,1 millió darab óra találhat gazdára.
Európa
Érdemi elmozdulást nem láthattunk az európai indexekben tegnap, hiszen a FTSE 100 index 0,25%- os plusza mellett a DAX index 0,2%-os mínuszt mutatott fel, a CAC 40 index pedig nullában zárt.
Az Európai Tanács és Görögország közötti egyeztetések érdemi előrelépést nem hoztak tegnap. Ciprasz szerint a következő napokban már a konkrét reformok listáját fogják beterjeszteni. Angela Merkel jelezte, hogy a további pénzek folyósítása e nélkül kizárt. A görög saga tovább folytatódik a jövő héten, feltéve, ha addig nem játszák ki az orosz kártyát a hellének, ugyanis Ciprasz Moszkvába készül utazni április elején.
Olaj, arany
A WTI ma reggel 43,4 dolláron állt. A WTI már az ötödik hete csökken a növekvő kínálat és készletek miatt. A piacot mozgatták olyan hírek mely szerint az orosz kőolajexport növekedhet az adóváltozások miatt, másrészt Irán is viszonylag gyorsan kiléphet a piacra, ha a szankciókat feloldják.
Az arany kismértékben, 1.171 dollárra tudott emelkedni. A nemesfém még mindig a Fed hatása alatt van, mivel a későbbi kamatemelés növeli az arany iránti keresletet. Az aranykereskedők ezzel együtt továbbra sem várnak jelentős áttörést a trendben, és ha bekövetkezik az első kamatemelés, az jelentősen visszavetheti az arany iránti érdeklődést.
Devizák
Nagy volt a volatilitás tegnap a forint piacán, az árfolyam 301-304,4 között mozgott, de zárásra csak minimális elmozdulást mutatott az EUR/HUF kurzusa. Reggel elindult lefelé az árfolyam, a grafikon alapján folytatódhat a forint erősödése.
A szerdai dollárgyengülést tegnap intenzív erősödés követte, az EUR/USD árfolyama 1,086-on kezdte a kereskedést és 1,06-ig süllyedt zárásra. Úgy tűnik, hogy a Fed döntés utáni dollárgyengülés csak átmeneti volt, és ismét a fő trend irányába mozog a devizapár.
Az USD/JPY párban is volt egy intenzív leszúrás, de tegnap már emelkedni tudott az árfolyam. A kurzus hamarosan elérheti a 121,5-ös ellenállást, amelynek áttörésével 2007 közepe óta nem látott magasságba kapaszkodna az árfolyam, és megnyílna a tér 124-ig.
Távol-Kelet
Fél százalék körüli emelkedést produkált a Nikkei 225 index és a Shanghai Composit index is, miközben a Hang Seng index 0,3%-ot esett.
Kína a következő hónapban 10 milliárd dollárnyi kölcsönt folyósíthat Venezuelának. Az összeg felét a kétoldalú pénzügyi alapból adnák a szokásos három év helyett öt éves fizetési határidőre. Venezuela letétként a nemzetközi tartalékait fogja felhasználni. Az összeg másik fele 10 éves hitel formájában érkezhet júniusban, amiből a PDVSA olajmezőinek termelését kívánják növelni. Ezzel a lépéssel tulajdonképpen Kína rá kívánja tenni a kezét a venezuelai olajkészletekre.
Haruhiko Kuroda, a japán jegybank elnöke szerint nem okoz feszültséget a fejlett és a feltörekvő országok gazdasága között a devizák leértékelése. A japán jegybank a Fed közelgő kamatemelése esetén is fenntartja majd az ösztönző rendszerét, sőt bővíteni is hajlandó, ha az árak nem a megfelelő irányba indulnának el.
A Japan Post Holdings lenyomhatja az Alibaba-t is ősszel, ha valóban a tőzsdére viszik a céget. Jelen pillanatban a biztosítóként és befektetési bankként is működő vállalat 1710 milliárd dollárnyi értékű eszközt kezel, ami az éves japán GDP harmada.
A Galaxy S6 elvarázsolta a Nomura elemzőit, ugyanis a Samsungra vonatkozó célárukat 1,65 millió wonról 1,75 millió wonra emelték. A Citigroup is optimistán áll a cég értékesítéséhez, hiszen elemzésében 21%-os növekedést áraz az eladott okostelefonok tekintetében, ami 11%-kal emelheti meg az operatív profitot.
Határidős piacok
Pozitív hangulat uralkodott az európai és az amerikai határidős piacokon is ma reggel.