Az USA piacai továbbra is a csúcs közelében vacillálnak, bármi is történik az amerikai gazdaságban. Eközben a lemaradó DAX index ezerrel szalad amerikai kollégái után, amelyet persze az EKB és az ukrán-orosz tűzszüneti megállapodás is segített. Azóta a tűzszünetről kiderült, hogy nem is kell olyan komolyan venni, és az EKB esetében is múlóban van az újdonság varázsa. Így annak ellenére, hogy reggel az európai határidős indexek pozitív nyitást valószínűsítenek, csökkenést várunk a nap végére.
Itthon nagyon fontosnak tartjuk, hogy az Alkotmánybírósághoz fordult egy esetben a bíró. Az AB vizsgálni fogja a nyáron elfogadott törvény néhány pontját. Kíváncsian tekintünk az események elébe, de egyelőre kis esélyt jósolunk annak, hogy a nyári törvényt véglegesen megsemmisíti az AB. A hírre különben nem nagyon reagált a piac, így ma is lehet hatása az OTP vagy az FHB részvényekre, pláne azok után, hogy fontos részleteket (pl. a nyáron elfogadott törvény egyes pontjainak vizsgálatát…) tudhattunk meg a hét végén.
Nemzetközi hírek USA - A vártnál lényegesen gyengébb amerikai munkaerő-piaci adat (142 ezer fős bővülés a várt 225 ezerrel szemben) sem szegte kedvét a befektetőknek. A Dow Jones index 0,40%-ot, a Nasdaq 0,45%-ot, míg az S&P 500 index 0,50%-kal került feljebb a kereskedés során. - Sajtóértesülések szerint az Arab Liga tagállamainak külügyminiszterei olyan határozatot fogadhatnak el, amely támogatja az ISIS elleni amerikai hadműveleteket. - Az Apple holnapi rendezvényén ránthatja le a leplet az iPhone 6-os készülékéről. Egyes híresztelések szerint egy olcsóbb változat is érkezne, az iPhone 5C analógiájára. Továbbá a régóta várt okosóra bemutatására is van esély.
Európa - Vegyes teljesítménnyel rukkoltak elő az európai indexek pénteken. A CAC 40 index 0,19%-os mínusza mellett a FTSE 100 index 0,33%-ot esett, miközben a DAX 0,23%-kal tudott emelkedni. - A péntek délután 4 órától életbe lépő tűzszünet ellenére hétvégén is lehetett harcokról hallani az ukrán hadsereg és az orosz szakadárok között. - Antonisz Szamarasz görög miniszterelnök vasárnapi kijelentése szerint az adósság abszolút értékben már csökken, és a hamarosan beinduló növekedés után a GDP-arányos államadósság mutatóban is hasonló folyamatok indulhatnak be. Ennek örömére a fűtőolaj adója 30%-kal csökkenhet, továbbá lefaragnának az évi 12 ezer euró feletti jövedelmek után fizetendő szolidaritási adóból is. Ehhez még a trojkának is biztosan lesz egy-két szava.
Olaj, arany - Az erős dollár és a gyenge kínai importadat háromnapos mélypontja köré gyengítette a WTI kőolaj kurzusát, ami ma reggel 93,4 dolláron forgott a legközelebbi határidőre. A gyenge amerikai munkaerő-piaci adat is negatív irányba hatott, mivel az USA is gyengébb keresletet támaszthat a kőolaj iránt. - Az arany 1.268 dolláron forgott ma reggel. A hírek szerint az arany alapokból 1,6 milliárd dollár befektetés távozott egy hét alatt, és az arany esésére játszók száma is jelentősen megnőtt. A nettó hosszú (long) pozíciók száma egy hét alatt 20%-kal, 74,031 darab kontraktusra csökkent.
Devizák - A péntek délután megjelent amerikai foglalkoztatottsági adat lényegesen rosszabb lett, mint a várakozás, aminek hatására a dollár átmenetileg gyengült az euróval szemben, és az EURUSD árfolyam megközelítette az 1,3-as lélektani szintet, onnan azonban ismételten lefordult, és ma reggel már megint 1,293-as árfolyamnál járunk, vagyis tovább folytatódhat az EURUSD devizapár lejtmenete. - A forint értéke nem változott jelentősen. A devizapár jegyzése továbbra is 313,8-as árfolyamon áll, és alulról stabil támaszt jelent számára az egymást keresztező 20 és 30 napos mozgóátlag.
Távol-Kelet - A shanghai tőzsde ma zárva tartott. A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng index 0,8%-ot emelkedett. - Ma kezdődik az Alibaba IPO roadshowja, ennek köszönhetően mára megismerhetővé váltak az árazás részletei is. A mostani IPO során, ami szeptember 18-án zárul, összesen 320 millió darab részvény kerül kibocsátásra. A részvények jegyzési ársávja 60-66 dollár, így a mostani kibocsátás teljes mérete 21,1 milliárd dollár. A mostani árazás 162,7 milliárd dollárra értékeli a vállalatot, ami magasabb, mint az Alibaba vezetésének korábbi, 154 milliárd dolláros becslése, de elmarad a 200 milliárd dolláros piaci pletykáktól és a 187 milliárd dolláros átlagos várakozástól is. Előzetes véleményünk alapján az árazás nem tűnik elrugaszkodottnak. A roadshow során a legtöbb intézményi befektető valószínűleg az IPO többszöri csúszásának okára fog rákérdezni. - Vártnál kissé gyengébb lett a japán GDP adat. A második negyedévben évesítve a várt 7,0% helyett 7,1%-kal zuhant a japán GDP. Ennek fő oka, hogy a személyi fogyasztás a várt 5,0% helyett 5,3%-kal esett vissza. - Kínában a külkereskedelmi többlet 49,8 milliárd dollárra nőtt a várt 40 milliárd dollárral szemben, amit az export várt fölötti emelkedése, és az import váratlan csökkenése okozott. Az export a várt 9,0% helyett 9,4%-kal bővült augusztusban, míg az import a várt 3,0%-os növekedés helyett 2,4%-kal esett vissza. Az adatokból továbbra is kettős képre lehet következtetni, a globális kép pozitív, ami támogatja a kínai exportot, azonban a belső fogyasztás nem képes támogatni az importot.
Határidős piacok - Az amerikai határidős piacok a negatív tartományban voltak ma reggel, míg az európaiak vegyes képet mutattak. Vállalati hírek - OTP, FHB: A Fővárosi Törvényszék az Alkotmánybírósághoz fordult az egyik takarékszövetkezet által az állam ellen indított devizahiteles perben. Rogán Antal az ügy sürgős kivizsgálására kérte az alkotmánybírákat. A Törvényszék az FHB perének tárgyalását szeptember 12-re halasztotta. Alapvetően pozitív hír, hogy az Alkotmánybíróság vizsgálni fogja legalább egy pénzintézet keresetét, és bár ennek kicsi az esélye, de akár az is elképzelhető, hogy az alkotmánybíróság érvénytelennek nyilvánítja a devizahiteles törvényt. - Szintén a bankszektorral kapcsolatos hír, hogy Balog Ádám, az MNB alelnöke a rossz bankról és a devizahitelek forintosításáról beszélt. A jegybank által felállítani tervezett eszközkezelő (rossz bank) októberben indulna, és 500 millió forint feletti projekthitelekből, valamint 200 millió forint feletti, banki mérlegbe vett ingatlanokból vásárolna piaci áron. A cél a bankok mérlegének kitisztítása, és a hitelezés ösztönzése. A forintosításban az MNB kész devizatartalékkal segíteni a bankszektornak, melynek a devizahiteles törvény kapcsán a várható vesztesége 3 milliárd euró. A jegybank emellett további 9 milliárd eurót biztosíthat a devizahitelek forintosítására.