Egy fecske nem csinál nyarat, de reménykedni azért még lehet benne. Míg a Fed aggódik a növekedés miatt, addig az Alcoa az elmúlt 3 év legjobb eredményét mutatta fel, miután az autó és repülőgép piac acélkereslete növekedett. A vállalat 31 centes EPS eredménye jócskán meglepte a 23 centtel kalkuláló piacot. A gyorsjelentési szezon mindenesetre biztatóan indult.
A pozitív hangulat ma Európában és a hazai piacon is éreztetheti hatását, ezért emelkedésre számítunk a mai kereskedésben, amivel a DAX ismételten a 8.936 és 9.030 pont közötti tartományból fordulhat.
Nemzetközi hírek USA - A hét első két napjában látott esést a tegnapi jó hangulatnak köszönhetően teljesen ledolgozta a piac. Az indexek nyitás után oldalaztak, de a Fed jegyzőkönyvének publikálása után kilőttek a piacok, és 1,5%-nál nagyobb pluszban fejezték be a napot (Dow 1,64%, Nasdaq 1,91%, S&P500 1,75%). - Tegnap este 8 órakor látott napvilágot a Fed legutóbbi ülésének jegyzőkönyve. Ebből az derült ki, hogy a jegybank csak abban az esetben kezdi el a kamatemelést, ha a gazdaság állapota és az infláció mértéke lehetőséget ad erre. Nem kell tehát a jövő év közepére várt kamatemelés korábbra hozásától tartani. A jegyzőkönyvből az is kiderült, hogy a jegybankárok egyértelműsíteni akarták a forward guidance-t, amely szerint az alapkamat még hosszú ideig alacsony maradhat, de erre végül nem került sor, nehogy a piac esetleg félreértelmezze azt. - Az Apple tegnap jelentette be, hogy október 16-ára újabb rendezvényt tervez. Bővebb információt nem árult el a társaság, de egyes források szerint a vállalat az iPad és az iMac legújabb típusait mutathatja be. - Carl Icahn befektető tegnap Twitteren arról írt, hogy nyílt levelet küldött az Apple vezérigazgatójának, Tim Cook-nak, hogy a társaság emelje meg a részvény visszavásárlási programot 150 milliárd dollárra. Carl Icahn 5 milliárd dollár méretű pozíciót tart az Apple-ben. - Elindult a harmadik negyedéves gyorsjelentési szezon a tengerentúlon, miután tegnap az Alcoa publikálta számait piaczárás után. Örülhettek a befektetők a várakozásoknál lényegesen jobb számoknak, az egyszeri tételek nélkül számolt részvényenkénti profit 11 centről 31 centre ugrott, lényegesen meghaladva a piac által várt 23 centet. A társaság árbevétele 8,2%-kal 6,24 milliárd dollárra nőtt, ami szintén jobb az elemzők 5,85 milliárd dolláros várakozásánál. A társaság vezérigazgatója, Klaus Kleinfeld azt mondta, hogy a társság fő üzletágának teljesítménye visszakapaszkodott a válság előtti szintre. Kedvezett a társaságnak, hogy az alumínium ár 16%-ot emelkedett egy év alatt. A zárás utáni kereskedésben 2%-ot emelkedett az Alcoa árfolyama. - A Bloomberg értesülése szerint néhány héten belül bejelenthetik, hogy a HP-hoz hasonlóan két részre bontják a Symnatec-et is. Az egyik új társasághoz kerülne a biztonsági szoftvereket forgalmazó üzletág, a másik társaság pedig tároló megoldásokkal foglalkozna. A Symantec egyelőre nem kommentálta az értesülést. - A szokásos heti friss segélykérelmek mellett a PepsiCo publikálja negyedéves számait.
Európa - A szerdai mozgást másolták az európai indexek tegnap. A FTSE 100 index 0,21%-kal, a CAC 40 index 0,97%-kal, míg a DAX index 1,0%-kal esett. - A kora reggeli harmat gyenge német export-import adatok után 10 órakor érkezik az EKB havi riportja, 13 órakor pedig a brit jegybank kamatdöntő ülésére figyelünk. - Utóbbi esetében a korai kamatemeléssel kapcsolatban egyre több kétely merül fel. A brit ipari kamara szerint a harmadik negyedéves GDP adat csökkenhet, ugyanis a hazai értékesítések és megrendelések száma meredeken csökkent a negyedév során.
Olaj, arany - Egyre szebben csillog az arany árfolyama, miután a három nappal korábbi 1.200 dolláros szintekről megpattant, és jelenleg 1.227 dollárnál jár a nemesfém árfolyama. - A WTI jegyzése mellett a benzin ára is esett, utóbbi 2010 decembere óta nem látott mélypontra. A mozgás nem meglepő, hiszen az EIA jelentése szerint a készletek várt 2,1 millió hordó helyett közel 5 millió hordóval emelkedtek az október harmadikával záruló héten. A benzin esetében az 1,2 millió hordós emelkedés helyett 1,1 millió hordós csökkenés volt betervezve.
Devizák - Odacsapott a Fed jegyzőkönyve az EUR/USD jegyzésének, ugyanis a dokumentumban látott utalások arra engednek következtetni, hogy még sem sietik el a tanácstagok a kamatemelést. A kurzus az 1,2650-es szintekről 1,2750 fölé lőtt ki. - Az előbbi mozgás a forint piacán is éreztette hatását, igaz, már a délelőtti órákban is láthattunk lecsorgást az EUR/HUF kurzusában, ami a 307,8-as szintekről 306,6-ig ment le.
Távol-Kelet - A Nikkei 0,6%-ot esett, a Hang Seng 1%-ot emelkedett, míg a Shanghai index értéke nem változott érdemben. A Nikkei esését elsősorban a jen erősödése okozta, ami az amerikai jegybank legutóbbi üléséről készült jegyzőkönyv publikálását követően kezdődött. - Japánban a gépipari rendelések hó/hó alapon 4,7%-kal növekedtek, miközben a várakozás csak 0,5% volt. - A Nomura előrejelzése szerint e jen gyengülése tovább folytatódik, és az USDJPY értéke elérheti a 120-as árfolyamot is. - A japán jegybank elnöke ismételten megerősítette, hogy számos lehetőség áll rendelkezésükre a további élénkítéshez, ezzel pedig újabb lendületet adhat a jegybanki beavatkozásra spekulálóknak. Határidős piacok - Az amerikai és az európai határidős indexek egyaránt vegyes képet mutatnak ma reggel.
Vállalati hírek - A Fővárosi Ítélőtábla ma tárgyalja másodfokon az FHB devizaperét. A bank első fokon pert vesztett. A Magyar Nemzet információ szerint jövő hét kedden tárgyalja az Alkotmánybíróság az OTP devizahiteles perét. - Horvát lapértesülések szerint a MOL 0,8%-os INA pakettet venne a Raiffeisen Banktól, így a jelenlegi 49,1%-ról 49,9%-ra növelné részesedését a horvát olajvállalatban. Még ha 50% fölé menne is a MOL, akkor is érvényben maradna a jelenleg is hatályos részvényesi megállapodás, amely vétójogot biztosít a horvát kormánynak. A MOL tehát a horvát kormány nélkül nem tud semmilyen érdemi átalakítást végrehajtani.