Ez nem segíti a piacokat, hiszen a cégek teljesítménye a gazdasági növekedéstől függ, az pedig 70 százalékban a lakossági fogyasztástól. A „Black Friday” pedig általában jól jelzi előre a karácsony előtti fogyasztás felfutását, amely sok kiskereskedelmi cég esetében az az időszak, amikor a nyereségét megtermeli. Az indexek amúgy is magasan vannak. Így nem meglepő, hogy az amerikai és európai indexek is csökkenéssel készülnek nyitni a mai napon.
Az arany is „megkapta a magáét” még pénteken, a svájci népszavazás előtt, amely amúgy hozta a papírformát, vagyis az összes kérdésben elutasításra szavaztak. Valljuk be, hogy a befektetők többsége nem hitt az arany készletek növelésének irányába mutató kimenetelben, ezért nem is volt erőteljes, csak lagymatag spekuláció az arany piacán. Így az árfolyamcsökkenés sem volt kritikus méretű. Ne feledjük, hogy hagyományosan ez a vételi időszak az arany piacán az indiai esküvői szezon miatt, meg az egyéb fejlett világbéli ünnepek miatt. Így ilyenkor megugrik a fizikai kereslet. Ezért talán nem is meglepő, hogy a reggeli mélypontokat követően újra észak felé kapaszkodik a nemesfém árfolyama.
Nemzetközi hírek USA - Rövidített kereskedés volt pénteken a tengerentúlon, a tőzsdék magyar idő szerint este hét órakor zártak. Az indexek csak minimálisan mozogtak (Dow 0%, Nasdaq 0,1%, S&P500 -0,23%). - Gyengék lettek a Black Friday hétvégéjén az értékesítési adatok. Összesen 50,9 milliárd dollár értékben költöttek a vásárlók a tengerentúlon, ami 11%-os visszaesés a tavalyi 57,4 milliárdos forgalomhoz képest. Az egy főre jutó átlagos költés 6,4%-kal 381 dollárra esett vissza. - Délután az ISM feldolgozóipari index novemberi értékét publikálják.
Olaj, arany - A WTI 64,4 dollár volt ma reggel, ami lényegében összeomlást jelent, hiszen múlt szerdán, amikor még teljes munkaidőben nyitva voltak a hosszú hétvége előtt az amerikai tőkepiacok, a WTI nyersolaj ára 73,7 dollár volt. Az OPEC döntése, hogy nem változtatnak a kvótákon, azonban hatalmas ütést adott a piacnak. Egyelőre nem is látszik a vége, hogy meddig eshet az olaj kurzusa. Rövid távon csak a kínálat drasztikus csökkentése segíthet. - A csökkenő inflációs várakozások miatt az arany ára is jelentősen esett: ma reggel 1,157 dollárig ment le a kurzus. Az arany esetében további jelentős árcsökkenést okozott, hogy a svájciak nemmel szavaztak az aranytartalék feltöltésére. A jegybank 8%-ról 20%-ra akarta feltölteni a svájci tartalékokat.
Devizák - Az EUR/USD keresztben érdemi elmozdulást nem láthattunk pénteken, hiszen a jegyzés az 1,2425- 1,2480-as szintek között mozgott. - Az EUR/HUF kurzusa a 307,5-es szintek megérintése után meghátrált, és közel 1 forinttal esett a hét utolsó kereskedési napján. A ma reggel látott adatok alapján azonban csak átmeneti hatással találkozhattunk, és újra 307 felett kereskednek majd a forinttal a nap folyamán.
Távol-Kelet - A Nikkei 0,7%-ot emelkedett, a Shanghai index értéke nem változott, míg a Hang Seng index 2,2%-ot esett. - A HSBC által publikált novemberi végleges kínai PMI adat az előzetes számoknak megfelelően 50,0 pont lett, ami pont a határvonal a gazdasági bővülés és a zsugorodás között. A kínai statisztikai hivatal által közölt novemberi PMI értéke 50,3 pont lett, ami elmarad a várt 50,5 ponttól, valamint a múlt havi 50,8 ponttól is. - Dél-Koreában az export váratlanul 1,9%-kal csökkent novemberben, miközben az előrejelzés 1,8%-os bővülés volt. Az import pedig a vártnál nagyobb mértékben csökkent, 4,0%-os volt a visszaesés mértéke, míg a várakozás csak 2,2% volt. - A makaói kaszinók árbevétele ismét, immáron hatodik hónapja folyamatosan csökkent és novemberben csaknem 20%-kal 3,04 milliárd dollárra esett. - A J.P. Morgan 3,3%-ról 2,8%-ra vágta az ausztrál növekedési várakozást 2015-re.
Határidős piacok - Negatív hangulat uralkodik a határidős piacokon ma reggel.
Vállalati hírek - A Richter további 10.000 darab saját részvényt vásárolt november 27-én 3.829 forintos átlagáron. A cég jelenleg 390.856 darab saját részvényt birtokol, és bónusz programjához még további 289.500 darabot szándékozik venni. - A vártnak megfelelően mind Magyarország adósbesorolását, mind a hozzá tartozó kilátást változatlanul hagyta a Fitch. A hitelminősítő a következőkre hivatkozott: kiszámíthatatlan gazdaságpolitika, csak minimálisan csökkenő költségvetési hiány.