Továbbra is ütik a piacokat, amiben nagy szerepe van a Fed jegybankárok nyilatkozatainak. A dallasi Fed elnök, Richard Fisher péntek esti CNBC interjújában újra elmondta, hogy szerinte a kamatemelések előbb jönnek, mint utóbb. A piacok idegességét jól mutatja, hogy a félelem indikátorként számon tartott VIX-index 21,24 pontra ugrott, ami a februári csúcsoknak felel meg, ekkor kezdődött ugyanis az ukrán-orosz saga.
Az európai piacok nyitásába az Standard & Poor’s rondíthat bele, miután a francia és finn adósbesorolás kilátásokat rontotta. A DAX mínuszos nyitásból megpróbálhat talpra állni, azonban úgy gondoljuk, hogy a következő napokban 8.500 pontos szintek felé veszi majd az irányt. Az igazi vérfürdő a hét második felében érkezhet, mikor is Vlagyimir Putyin és Petro Porosenko Olaszországban tárgyalhat egymással a geopolitikai helyzet rendezéséről.
Hazai fronton az EUR/HUF kurzusában jöhet emelkedés meglátásunk szerint, a feltörekvő piaci devizapiacok hangulatromlásával párhuzamosan. A blue chipek közül az OTP háza táján lesz érdemes figyelni a hírekre, hiszen holnap tárgyalja az Alkotmánybíróság a bank devizahiteles perét.
Nemzetközi hírek USA - A rossz hangulattól a tengerentúli börzék sem tudták függetleníteni magukat. A legkisebb esést a Dow index könyvelte el 0,69%-os mínuszával, miközben az S&P 500 index 1,15%-ot, a Nasdaq 2,33%-ot esett. - A chicagói Fed elnök, Charles Evans szerint az erős dollár akadályt jelent a Fed számára, hogy elérje inflációs célját, továbbá a növekedési kilátásokat is rontja. Evans szerint a 3% körüli növekedés ennek ellenére is meglehet. - Az indiai jegybank elnöke, Raghuram Rajan szerint jóval nagyobb kockázatok jellemzik a feltörekvő piacokat, mint azt a San Franciscó-i Fed elnök, John Williams állította egy vasárnapi interjújában. Persze Williams is tisztában van vele, hogy a kamatemelés a kockázatosabb piacokról visszaszívja a likviditást, azonban az indonéz, indiai, török és brazil piacokra gyakorolt hatással kevésbé törődik. - A Boeing vasárnapi bejelentése szerint 50 repülőre szóló megrendelést kapott a PT Garuda Indonesia-tól 4,9 milliárd dollár értékben. - Ma Amerikában Kolombusz-napja van, azonban a kereskedés nem szünetel.
Európa - Továbbra sem tértek magukhoz az európai tőzsdék, sőt egyre nagyobb pofonba szaladnak bele. A FTSE 100 index 1,43%-ot, a CAC 40 index 1,64%-ot, míg a DAX 2,40%-ot veszített értékéből pénteken. - Csütörtök-péntek magasságában egyeztet Olaszországban Petro Porosenko ukrán elnök Vlagyimir Putyinnal. Moszkva egyelőre nem erősítette meg az értesülést. - A Standard & Poor’s megvonta Finnország három „A”-s besorolását, mivel romlik a gazdaság belső és külső növekedési környezete. A kilátást pedig stabilról negatívra rontotta, ami további leminősítésre utal. A franciák sem maradtak ki a buliból, itt azonban csak a stabil kilátás változott negatívra, míg a hosszú és rövid távú „AA/A-1+”adósbesorolás fennmaradt.
Olaj, arany - A WTI 84,7 dollárig süllyedt ma reggel. A WTI esetében negatív hír volt, hogy Szaúdi-Arábia és Irán után Irak is árcsökkentést jelentett be, így jó esély van arra, hogy árverseny alakul ki az OPEC termelők között. A csökkenő kereslet és a bőséges kínálat miatt ezért a piac további áresésre számít. - Az arany viszont a globális feszültségek miatt erősödni kezdett. Az árfolyam 1.235 dollárig emelkedett. Az arany árának jót tett, hogy erős kereslet volt az ezüst és a palládium iránt is. A dollár erősödése is jót tett az aranynak. A piac szerint a pénzügyi befektetők is látnak már fantáziát a nemesfémben a jelentős árfolyamesést követően.
Devizák - A negatív befektetői hangulat ellenére a forint tovább folytatta az erősödést az euróval szemben, és pénteken már 305-ös értéken is kereskedtek a devizapárral. Ma reggelre a forint mérsékelten gyengült, és már 306 közelében kereskednek a devizapárral. A romló hangulatban az EURHUF emelkedésére számítunk ma. - Nagy kilengéseket produkált az EURUSD árfolyama. Pénteken 1,27-ről 1,26-ra csökkent a devizapár értéke, azonban ma reggel már ismételten 1,268-as árfolyam mellett kereskednek a devizapárral. A Morgan Stanley vezető elemzője hétvégi levelében Stanley Fisher Fed alelnökre hivatkozva azt írta, hogy az amerikai jegybanknál alkalmazott jelentős idő kifejezés 2-12 hónap közötti intervallumot jelent a gyakorlatban.
Távol-Kelet - A Hang Seng 0,5%-ot, a Shanghai index pedig 0,9%-ot csökkent, míg Tokió ma nemzeti ünnep miatt zárva tartott. - A szeptemberi adatok alapján az export a várt 12,0% helyett 15,3%-kal bővült Kínában. Az import annak ellenére mutatott 7,0%-os növekedést, hogy a várakozás -2,0% volt. A hirtelen megugró import hatására a külkereskedelmi többlet 30,9 milliárd dollárra szűkült az előző havi 49,8 milliárd dollárról. Az import váratlan megugrása a kínai kereslet növekedésére utal, ami pozitív a növekedési várakozások szempontjából. - A kínai jegybank és az IMF illetékesei is egyetértettek abban, hogy a jelenleg látható kínai növekedés lassulásának mértéke még egészséges, így nincs szükség további élénkítő lépésekre. - A Goldman a korábbi 2,5%-ról 2,0-ra vágta vissza a negyedik negyedévi GDP növekedési várakozásait Hongkongra. Ennek fő oka, hogy a tüntetések hatására csökkenhet a turizmusból származó bevétel. - Kuroda, a japán jegybank elnöke ismételten megerősítette, hogy elégedett a jen jelenlegi árfolyamával, és nem aggódik a gyenge jen miatt annak ellenére sem, hogy 6 év után először emelkedett 110-fölé az USDJPY árfolyam. A gyenge jen pozitív a gazdasági növekedés szempontjából, ugyanis támogatja az exportot. Határidős piacok- Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.
Vállalati hírek - Kedden tárgyalja az alkotmánybíróság az egyoldalú szerződésmódosítás kérdését, de döntés várhatóan még nem fog születni. Közben a bankszövetség is az alkotmánybírósághoz fordult. - A Moody's Ba3-ról Ba2-re módosította az OTP orosz leánybankjának devizabetét-kockázati osztályzatát. A hitelminősítő a döntést azzal indokolta, hogy a következő 1-1,5 évben tovább romolhat a bank eszközminősége. - A MOL ismét elmondta, hogy gazdaságossági okokból be kellene zárni az INA sisaki finomítóját. - A Magyar Ásványolaj Szövetség legfrissebb statisztikái szerint a harmadik negyedévében 5,5%-kal több üzemanyag fogyott, mint egy évvel korábban. A fogyasztás már hatodik negyedéve nő.