Miközben megállt az olajár esése az OPEC döntést követő „nagy leárazás” során, az olajcégek jelentős emelkedést produkáltak. Gyakorlatilag ők húzták az amerikai ipari átlagindexet (Dow Jones) újabb csúcsra a biotechnológiai szektorral karöltve. Pedig itt a Chevron-ról és az Exxon Mobil-ról beszélünk. Az utóbbi árbevételének 90 százaléka az olajkitermelésből jön. Így igen csak meglepőnek tűnik ez a mozgás, még akkor is, ha az elmúlt néhány hónapban, mintegy 15 százalékos leértékelődést láttunk pl. az Exxon részvényeiben.
A MOL esetében is meglepő hír látott napvilágot. A Barclays 13 000 Ft-ról 14 500 Ft-ra emelte a MOL-ra vonatkozó célárfolyamát, miközben alulsúlyozásról tartásra változtatta ajánlását. Ne feledjük, a MOL kurdisztáni kitermelése jelentős növekedést fog elérni a jövő évben, amelynek köszönhetően újra emelkedésnek indulhat a MOL napi kitermelése az előző negyedévekben elért lokális minimum környékéről. Cirka 20-30 százalékkal is növekedhet a napi termelés. Közben a finomított termékek iránt is elkezdett növekedni a kereslet. Ezek felülírhatják az olaj árának csökkenéséből adódó hatásokat. Persze a Nomura a múlthéten másképpen látta ezt a dolgot, 12 500 Ft-ról 11 500 Ft-ra vágta a MOL célárát, eladási ajánlással, azután, hogy az OPEC tartotta a kitermelési kvótát. Nehéz megmondani hol az igazság, de mi is optimistábbak vagyunk a MOL-lal kapcsolatban egy ideje, amin kissé csorbít a hatalmas kőolajáresés.
A mai napon emelkedést várunk a DAX-ban és a BUX indexben is.
Nemzetközi hírek USA - Tegnap ismét jó hangulat uralkodott a tengerentúlon, a Dow Jones index eddigi legmagasabb záróárfolyamát állította be (Dow Jones 0,58%, Nasdaq 0,61%, S&P500 0,66%). - Tegnap két Fed elnök (Fischer és Dudley) is megszólalt és arról beszéltek, hogy az alacsony olajár kedvező lehet a tengerentúli gazdaságnak a fogyasztás élénkülése miatt. - Az amerikai autópiacnak több mint tíz éve nem volt olyan erős hónapja, mint a novemberi. Évesítve 17,2 millió darabot adtak el, ami lényegesen felülmúlja a várt 16,6 millió darabot. - Számos makrogazdasági adat érkezik a tengerentúlról, a novemberi ADP foglalkoztatottsági adat mellett az ISM szolgáltatóipari index és a Fed Bézs könyv érkezik.
Európa - Vegyes eredményeket láthattunk az európai börzéken. A CAC 40 index 0,25%-os és a FTSE 100 index 1,29%-os plusza mellett a DAX index 0,3%-os mínuszt könyvelt el a kereskedés során. - Új történelmi mélypontra süllyedt a rubel a dollárral szemben, miután az orosz kormány közölte, hogy a korábbi 1,2%-os GDP növekedés helyett 0,8%-os visszaeséssel kell számolni jövőre. A költségvetés szempontjából releváns (kiadási oldal felét olaj- és gáztermelésből finanszírozzák) korábbi 100 dolláros hordónkénti olajár helyett 60 dollárral kell majd kalkulálni a bevételeket. - Nem nézte jó szemmel Vlagyimir Putyin a moldovai választások végső eredményét, hiszen a három Európa barát párt koalíciót fog tudni kialakítani annak ellenére, hogy a Moszkva barát, ellenzéki szocialisták (PSRM) a szavazatok 20,77%-át szerezte meg. Dmitry Rogozin, az orosz miniszterelnök helyettes Twitteren vetette fel a kérdést Moldovának, hogy komolyan gondolja meg valóban a jó utat választotta-e. - Beadta lemondását az ukrán jegybank elnöke, ráadásul hatalommal vagy hivatali helyzettel való visszaélés miatt a kijevi kerületi bíróság büntetőjogi eljárást is indít ellene. - A délelőtt folyamán európai szolgáltatóipari beszerzési menedzser-indexek és euró zónás kiskereskedelmi statisztika érkezik.
Olaj, arany - A hétfői nagy emelkedést a várakozásoknak megfelelően egy korrekció követte az arany piacán. A nemesfém árfolyama 1211 dollárról 1198 dollárig csökkent, ma reggel azonban már ismételten kissé 1200 dollár fölött kereskednek vele. - Egy napnyi felpattanást követően ismét zuhanni kezdett az olaj árfolyama. A WTI értéke 67 dollárra esett a hétfői 69 dolláros értékről.
Devizák - Az 1,2450-es szintekről 1,2375 alá esett az EUR/USD kereszt a tegnapi kereskedés során. - Háromhetes forint mélypontot láthattunk az euróval szemben tegnap, miután a 306,5-es szintről 307,5-ig emelkedett az EUR/HUF kurzus.
Távol-Kelet - A Nikkei 0,3%-ot, a Shanghai index 0,5%-ot emelkedett, míg a Hang Seng index értéke 0,7%-ot csökkent. - A harmadik negyedévi Ausztrál GDP 2,7%-kal bővült, ez azonban elmarad a várt 3,1%-tól. - Tegnap az ausztrál jegybank 2,5%-on tartotta az alapkamatot, azonban a gyenge GDP adatot követően felerősödtek a jövő évi kamatvágással kapcsolatos spekulációk. A Deutsche Bank például kétszer 25 bázispontos kamatcsökkentést vár. - A PMI értékek enyhe emelkedést mutatnak a kínai szolgáltató szektorban. A novemberi adatok alapján a HSBC által publikált index 52,9 pontról, 53 pontra emelkedett, míg a statisztikai hivatal adatai szerint 53,8 pontról 53,9 pontra emelkedett az index értéke. - A Shnaghai tőzsde napi forgalma meghaladta az 500 milliárd jüant, amire eddig még nem volt példa. - A szingapúri tőzsdén szoftverhiba miatt csak késve indulhatott ma meg a kereskedés.
Határidős piacok - Pozitív oldalon mozognak a határidős piacok a reggeli órákban
Vállalati hírek A Népszabadság értesülései szerint már megszületett az elvi megállapodás a BudapestBank felvásárlásáról a bank anyavállalatata a GE Capital és a kormány között, már csak a hivatalos jóváhagyás van hátra. Az információt hivatalosan egyik fél sem erősítette meg. A pletyka már többször is felmerült az elmúlt hónapokban, így a tranzakció létrejötte nem lenne váratlan. - A Richter további 5.000 darab saját részvényt vásárolt december 1-én 3,760 forintos átlagáron. A cég jelenleg 248.188 darab saját részvényt birtokol, és bónusz programjához még további 116.650 darabot szándékozik venni.