A DAX indexre nem nagyon hatott a tragikus ZEW index. Pedig érdemes odafigyelni rá. Kicsit 2012-es „feeling”-et sugall. Jól induló évet, majd folyamatos romlást látunk. Persze nemcsak a hangulatban, hanem a gazdasági kilátásokban is. A DAX ennek ellenére meg sem rezdült. A zéró kamat és a stimulus segít. A remény még mindig ott van, hogy meglesz a hatása, és sikerül dinamizálni a gazdaságot. Szerintünk ez Európában nehezebb lesz, mint az USA-ban volt, ugyanis Európa nagy része inkább megtakarít, mint költ. Az USA-ban ennek a fordítottja igaz. Összességében a DAX tegnap majdnem (10 pont híján) a 20 napos mozgóátlagig süllyedt, ahonnan újra észak felé veheti az irányt. A 9.766 pont körüli szintet kellene áttörnie (nem feltétlenül ma), hogy tovább emelkedhessen.
A BUX is emelkedhet a mai napon annak ellenére, hogy egy nagy befektetési bank 13.000 forintról 12.500 forintra csökkentette a MOL célárfolyamát. A befektetők ma a Fed kétnapos ülését követő sajtótájékoztatót és a holnapi skót népszavazást várják, de úgy tűnik, hogy a türelem elfogyott, és úgy döntöttek, hogy már most tovább csipegetik a részvényeket.
Nemzetközi hírek USA - A nyitás után felfelé indultak a vezető tengerentúli mutatók, és a hangulat a kereskedés végéig nem változott, így sikerült 0,5% feletti pluszban zárniuk az indexeknek (Dow 0,59%, Nasdaq 0,75%, S&P500 0,75%). - A Dow Jones tagjai közül egyedül a Nike (-0,4%) zárt eséssel, a nap nyertesei a UnitedHealth Group (1,4%) és az Intel (1,3%) voltak. - A tegnapi kereskedés lendületét fontosabb makrogazdasági adat nem befolyásolta, ma viszont a Fed kamatdöntő ülésére fókuszálhatnak a befektetők. A jegybank további 10 milliárd dollárral vághatja az eszközvásárlási program méretét, illetve elképzelhető, hogy a kamatemeléssel kapcsolatban is hallunk majd új információt. A piaci szereplők többsége jövő év közepére várja az első emelést, ezért fontos lesz figyelni, hogy a Fed mit kommunikál ezzel kapcsolatban. - Az RBC 54 dolláros célárfolyam mellett felülteljesítőre javította a Microsoft papírokra vonatkozó ajánlását. A Microsoft tegnap a befektetőknek kedvező hírt jelentett be, a negyedéves osztalékát 11%-kal, 28 centről 31 centre emeli. - Augusztusi inflációs adatok is érkeznek ma a tengerentúlról.
Európa - Egy pillanatig sem volt kérdés számunkra, hogy a mínuszos tartományból nem állnak fel a vezető európai indexek tegnap. A számok nyelvére lefordítva ez azt jelenti, hogy a FTSE 100 index 0,18%- ot, a DAX index 0,28%-ot, míg a CAC 40 index 0,44%-ot esett. - Az ukrán parlament elfogadta a Petro Porosenko államfő által benyújtott törvényjavaslatot (Donyeck és Luhanszk megye státusza). A szakadárok szerint ez a gesztus a jövőbeni tárgyalások fontos része lehet, de annál semmivel sem több. Mindeközben az orosz védelmi minisztérium szerint a Krím félszigeten csapatokat kell állomásoztatni. Erődemonstráció címszó alatt az oroszok a Kaszpi-tenger északi és középső területén is hadgyakorlatoztak. - A brit infláció augusztusi 1,5%-os értéke (év/év alapon) egybeesett a piaci várakozásokkal, azonban a júliusi 1,6%-nál kisebb lett. Mark Carney jegybankelnök korábbi nyilatkozata szerint már 2015 tavaszán jöhet a kamatemelés, azonban elnézve a mostani adatot, talán még korai ennyire előre szaladni. Egy biztos, a mai jegybanki jegyzőkönyv közzététele után már okosabbak leszünk. - Az AstraZeneca 500 millió dolláros mérföldkő kifizetést kaphat több részletben az amerikai Eli Lilly-től az Alzheimer kór elleni készítmény közös fejlesztése és forgalomba hozatala okán. Az összeg csupán 20 pennyt jelent részvényenként. - A spanyol Inditex (Zara, Bershka) cégcsoport nettó profitja 2,4%-kal 928 millió euróra esett az első félévben, miközben az elemzők 908,6 millió eurót vártak. A devizahatások negatívan befolyásolták az eredményt, ami annyira nem meglepő, ha figyelembe vesszük, hogy Oroszország a cég harmadik legnagyobb piaca. Online vásárolni szeptember 3-tól Mexikóban, szeptember 24-től Dél-Koreában is lehet. Októberben pedig a Zara megnyitja kiskereskedelmi részlegét (Tmall) Kínában is. - A Fed döntés árnyékában mondhatni fű se nő ma, azonban a 11 órás euró zónás inflációs adatra úgy gondoljuk érdemes odafigyelni.
Olaj, arany - A WTI 94,8 dollár volt ma reggel, ami közel 2 dolláros emelkedést jelent a tegnapi záróárhoz képest. Az árfolyamra jótékony hatással volt az OPEC és Oroszország bécsi találkozója, ahol a felek a kínálat csökkentését vetítették előre, ha az olajár tartósan 100 dollár alatt marad novemberig. Az OPEC várhatóan napi félmillió hordóval csökkenti a kínálatot 29,5 millió hordóra. Emelte az árfolyamot az egyik líbiai finomító elleni rakétatámadás is, ami miatt ideiglenesen csökkenteni kellett az El Sharara mező kibocsátását. - Az arany árfolyama 1.238 dollár volt. A piac a mai Fed ülésre koncentrál. A várakozások szerint tovább folytatják az eszközvásárlás szűkítését, jövőre pedig kamatot emelnek.
Devizák - A Fed ma esti sajtótájékoztatóját és a holnapi skót elszakadásról szóló népszavazást megelőzően iránytalan kereskedés látható az EUR/USD árfolyamában, és ez várhatóan estig nem is fog változni. Szinte biztos, hogy újabb 10 milliárd dollárral vágja az eszközvásárlási program volumenét a Fed, ez nem is okoz izgalmakat. Ennél sokkal fontosabb, hogy a jövő évre várt kamatemeléssel kapcsolatban mire utal Janet Yellen. A piaci várakozás jelenleg a júniusi első kamatemelés, de nem zárható ki, hogy ennél akár néhány hónappal korábban lépjen a jegybank. Szintén fontos lesz, hogy az exit stratégiáról mit nyilatkoznak. - Az EUR/USD mozgásához hasonló tétovázás jellemezte az EUR/HUF piacát is. A devizapár a 20 és a 30 napos mozgóátlag 313,8-as értékén billeg, azonban egyelőre nem próbálta meg nagy lendülettel áttörni az ellenállást.
Távol-Kelet - A Hang Seng 1%-ot emelkedett, a Shanghai index 0,3%-ot csökkent, miközben a Nikkei index nem mozdult. - A kínai jegybank 500 milliárd jüan (81 milliárd dollár) likviditást biztosított az ország 5 legnagyobb állami befolyással bíró bankjának. A finanszírozás formája 3 hónapos alacsony kamatozású hitel. A finanszírozástól a gazdasági növekedés gyorsulását várják. - A Barclays felmérése szerint a kínai vagyonosok 47%-a emigrálni készül az országból a következő 5 éven belül. Ez lényegesen magasabb szám, mint a 29%-os globális átlag.
Határidős piacok - Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel. A Dow, az S&P és a Nasdaq a negatív, míg a DAX a pozitív tartományban volt.