Itthon újabb komoly emelkedést láthattunk tegnap. Kezdetben az OTP piacán nem fértek a bőrükbe a befektetők, majd a gazdasági miniszter bejelentésére az Mtel piacán pattant el a húr. A belebegtetett adócsökkentés azért nagyon pozitív hír, mert végletes esetben akár több száz forinttal is növelheti az Mtel fair értékét. Ugyanakkor várhatóan csak a ciklus vége felé csökken ez az adó, és várhatóan nem fog teljesen eltűnni. Mindenesetre a részvény áttörtre a lélektani 400 forintos szintet. Ha a mai negatív hangulatban is a szint fölött marad a részvény, akkor megerősítést nyer a kitörés, amiből további emelkedés jöhet. Ennek ellenére a BUX indexben (amelyben az Mtel súlya 10 százalék) ma csökkenést várunk, azok után, hogy az ellenállás sáv (19.200-20.000 pont) tetejéhez ért tegnap az árfolyam.
Újabb hírek jöttek a Lufthansa balesettel kapcsolatban. Úgy tűnik, hogy nem a géppel volt baj, hanem vagy sajnálatos események összjátéka, vagy pedig simán az emberi tényező okozta a balesetet. Ez ugyan nem vigasztalja az áldozatok hozzátartozóit, de azt mutatja, hogy továbbra is bízhatunk a német légitársaságban. Ugyanakkor a grafikonra és a kialakuló nemzetközi hangulatra nézve, ennek nem lesz sok jelentősége az árfolyammozgás szempontjából. Úgy tűnik, hogy további esés jöhet a részvény piacán, ugyanis tegnap a gyenge rendelésállományi adatokra nagyot zuhantak az amerikai indexek. Így a ma napon további árfolyamcsökkenést várunk a DAX indexben.
USA
Nem sikerült jól a tegnapi kereskedés a tengerentúlon, az indexek nyitás után mélyrepülésbe kezdtek, és a Nasdaq vezetésével látványos mínuszban zárták a kereskedést (Dow -1,62%, Nasdaq -2,36%, S&P500 -1,46%). A Dow Jones komponensei közül egy-két papír jól teljesített, a nap nyertese az AT&T (2%) lett, de a legtöbb részvény komoly mínuszban zárt, a leggyengébben a Microsoft (-3,3%) szerepelt.
Az Apple Kínában is bevezetné az amerikai módit, ugyanis a Foxconnal közösen elindítaná a régebbi modellek visszavásárlását. A tulajdonosok a kapott összeget levásárolhatnák az Apple üzletekben. Az amerikai Pénzügyi Minisztérium 7,7 millió dolláros pénzbírságot szabott ki a PayPal-ra, miután tiltott fizetési szolgáltatásokat nyújtott.
A Facebook kétnapos fejlesztői konferenciájáról érkező első hírek nem hatották meg a befektetőket. Kezdetben 40 app lesz elérhető a Messenger platformon, továbbá a cég kialakított egy on-line nyomkövetési szolgáltatást, ami az internetes vásárlások könnyítését szolgálja.
Európa
Lejtmenetbe kapcsoltak tegnap a tőzsdék. Az FTSE 100 index 0,4%-os esése nem mondható jelentősnek a DAX index 1,17%-os és a CAC 40 index 1,32%-os mínusza mellett. Az Európai Parlament 1,8 milliárd eurós kölcsönt szavazott meg Ukrajna számára. Az összeget három részletben utalják majd, és folyósításának feltétele, hogy Ukrajna gazdaságszerkezeti átalakításokba kezdjen a korrupció, az adózás, az energia- és a pénzügyi szektor területén is.
Jens Weidmann szerint az elmúlt hetekben és hónapokban látott részvény- és kötvénypiaci rali arra utal, hogy megnövekedett a kockázati étvágy, és emiatt egyre óvatosabbnak kell lenniük a befektetőknek.
A görög jegybankelnök, Yannis Stournaras a London School of Economics-on tartott beszédében kiemelte, hogy az ország 177%-os GDP arányos adósságát igyekszik csökkenteni, de ez nem olyan egyszerű. A 2020-ra elérni kívánt 124%-os GDP arányos érték könnyebben lenne teljesíthető meglátása szerint, ha az euró zóna tagok által adott hitel kamatának felárát (Euribor+50 bázispont) nullára csökkentenék. Az így felszabaduló összeget beruházásokra és munkahelyteremtésre fordítanák.
Továbbra sem sikerült Alexis Ciprasznak letennie az EU asztalára a görög reformcsomagot, de ha minden jól megy, akkor ezt a hiányosságot jövő hétfőn bepótolja a görög kormány. Addig is aggódhatnak a befektetők az államcsőd miatt. A helyzet súlyosságát jelzi, hogy az EKB tegnap hivatalos írásos dokumentumot küldött a görög bankoknak arról, hogy ne vegyenek több görög államkötvényt.
Olaj, arany
Szaúd-Arábia és öbölbeli szövetségesei katonai támadást indítottak Jemenben a síita lázadók ellen. A hírre a Brent és a WTI is 6%-ot emelkedett, ami nem igazán érthető, mivel alapból túlkínálatos a piac. Ezt jól mutatja, hogy a tegnapi EIA készletadatok 8,17 millió hordóval emelkedtek a várt 5,13 millió hordó helyett. Ha ilyen ütemben folytatódik a kitermelés, akkor 1,5-2 hónapon belül megtelhetnek az amerikai tárolók. A további emelkedést támogathatja a dollár további gyengülése. 1215 dollárig ugrott ma reggel az arany árfolyama. Részben a részvénypiaci korrekció hatására, részben pedig amiatt, hogy a gyenge amerikai makrogazdasági adatok ismételten kitolják az amerikai kamatemelési várakozásokat.
Devizák
A tegnap délelőtti kereskedésben tovább gyengült a forint, az EUR/HUF árfolyama 297,5-ig esett, ahol azonban irányt váltott és 298,8-ig emelkedett zárásig. A hajnali órákban pedig 299,4-ig kapaszkodott az árfolyam, jelenleg a 300-as szint visszatesztelése látható.
Minimálisan gyengült a tegnapi kereskedésben az EUR/USD, az árfolyam hamarosan ismét az 1,104- es ellenállást ostromolja. A szint áttörésével pedig tovább gyengülhet a dollár az 1,15-ös szintig. A török líra gyengült a legjobban az elmúlt napokban a feltörekvő devizák közül. A török ügyészség több politikus ellen is vizsgálatot indított, ez pedig nem tett jót a devizának. Pár nap alatt a dollárral szemben 2,54-ről 2,61-ig emelkedett a török líra árfolyama.
Távol-Kelet
Rendkívül vegyes képet mutatnak ma reggel az ázsiai piacok. A Nikkei 1,4%-ot csökkent, a Hang Seng a nap során nem tudta eldönteni az irányt, így minimális elmozdulással zárta a napot. A Shanghai index viszont 0,5%-ot emelkedett. A Bank of China árfolyama 0,5%-ot csökkent, miután éves eredményében arról számolt be, hogy a nem teljesítő hitelek aránya 0,96%-ról 1,18%-ra emelkedett, azonban a profit még így is 8%-ot emelkedett.
Határidős piacok
Negatív hangulat uralkodott a határidős piacokon ma reggel.