Hasonlót láthattunk a DAX indexben is. A 8.700 pont körüli szintről kellene újra észak felé fordulnia az indexnek, amelyet megnehezít a reggelre újra negatívvá váló hangulat a tengerentúlon. Ez azért meglepő, mert a Dow Jones végül a pozitív tartományban zárt és az Apple gyorsjelentése is jó lett. Így igencsak meglepő a negatív hangulat a határidős piacon.
Itthon sok apróbb hír mellett az egyik legfontosabb, hogy a Barclays túlsúlyozásról egyenlő súlyozásra változtatta a Richterre adott ajánlását, és a célárfolyamot is 4.000 forintra csökkentette a korábbi 4.610 forintról. A negatív hangulat ellenére, és a tegnap napvégi eladói nyomás miatt a mai napon oldalazásra számítunk.
USA
Az IBM gyenge negyedéves jelentése miatt a Dow Jones kisebb hátránnyal indította a kereskedést, a nap második felében azonban sikerült ledolgoznia a veszteséget, de a többi index így is nagyobb nyereséggel zárta a napot (Dow 0,12%, Nasdaq 1,35%, S&P500 0,91%).
Az IBM piacnyitás előtt publikálta negyedéves számait. Az árbevétel 4%-kal 22,4 milliárd dollárra esett, ami elmaradt a piaci szereplők 23,37 milliárd dolláros várakozásától. A részvényenkénti tisztított profit is gyengére sikerült, mert 3,68 dollárt tett ki, bőven alulmúlva a 4,31 dolláros elemzői számokat. A társaság leválasztja a chipgyártó üzletágát, és így a big data és a cloud computing maradnak az IBM-nél. Az IBM 1,5 milliárd dollárt fizet azért, hogy a Globalfoundries átvegye a chipgyártó üzletágát. Ez a tranzakció 4,7 milliárd dolláros költséggel járt a harmadik negyedévben. A papír 7%-os veszteséggel zárta a kereskedést.
Csinos számokkal örvendeztette meg a befektetőket az Apple tegnap piaczárás után megjelenő gyorsjelentésében. Az elemzők által várt 39,8 milliárd dolláros bevétel és 1,31 dolláros egy részvényre jutó eredmény (EPS) helyett 42,1 milliárd dolláros bevételt és 1,42 dolláros EPS-t ért el a cég. A vállalat 39,27 millió darab iPhone-t adott el a negyedévben az egy évvel korábbi 33,79 millió után. A 47 centes osztalék kifizetésen nem emelt a cég, így csupán 1,5%-os pluszba lendült a papír. A folyó negyedévre vonatkozó menedzsment prognózis 63,5-66,5 milliárd dolláros árbevételt tartalmazott, ami magasabb az elemzők által várt 63,5 milliárdnál.
A dallasi Fed elnöke, Richard Fischer a CNBC-nek adott interjúban beszélt arról, hogy az elmúlt hetekben látott nagy piaci mozgások nem változtatták meg a Fed álláspontját az eszközvásárlási program októberi befejezésével kapcsolatban.
A szeptemberi használt-lakás értékesítési adatokat publikálják a ma tengerentúlon. A Yahoo! publikálja számait piaczárás után. Nyitás előtt pedig a McDonald’s, Coca-Cola és a Verizon jelent.
Európa
Nem sikerült átmenteni a pénteki jó teljesítményt a hét első napjára az európai indexeknek. A FTSE 100 index 0,68%-ot, a CAC 40 index 1,04%-ot, a DAX index pedig 1,50%-ot esett a kereskedés során. A német jegybank szerint az ország GDP növekedése a második negyedévben minimális pluszt képes majd csak felmutatni, vagy még azt sem. Az április-júniusi időszakban 0,2%-os mínuszban tartózkodott a mutató.
Az EKB bejelentése szerint jövő héttől minden hétfőn közzéteszik a fedezett kötvényvásárlási program részleteit.
Olaj, arany
Tegnap elindult felfelé az arany kurzusa, és az 1.238 dolláros nyitást 8 dolláros emelkedés követte zárásra. A reggeli kereskedésben 1.249 dollárig emelkedett tovább a nemesfém. Az árfolyam jelenleg már 5 hetes csúcson tartózkodik.
Nem történt nagy mozgás tegnap az olaj piacán, egy szűk sávban zajlott a kereskedés, a reggeli órákban pedig 82,64 dolláron áll a kurzus. A benzin készletek 1,45 millió hordóval kétéves mélypontra estek.
Devizák
Az EUR/USD árfolyama az 1,2740-es szintekről 1,2830-ig száguldott az EKB bejelentésének köszönhetően. A Költségvetési Tanács kézhez kapta a 2015-ös költségvetés tervezetet tegnap, aminek véleményezése október 27-28-ra eshet. A részletek hiánya miatt a 305,5-ös szintekről 307,5-ig jött vissza a kurzus.
Távol-Kelet
A Nikkei 1,9%-ot, a Shanghai index 0,4%-ot esett, míg a Hang Seng index értéke érdemben nem változott. Kínában a harmadik negyedévben a GDP 7,3%-kal bővült, ami minimálisan nagyobb mértékű növekedésnek felel meg, mint a Bloomberg 7,2%-os elemzői konszenzusa. Az első 9 hónapban 7,4% volt a GDP növekedése, vagyis egy viszonylag erős negyedik negyedévre van szükség az éves 7,5%-os növekedés eléréséhez, ami a hivatalos kormányzati cél. A statisztikai hivatal közlése szerint a korábbinál lassabb növekedést tükröző adat fő oka az ingatlanpiaci visszaesés.
Kínában az ipari termelés szeptemberben 8,0%-kal bővült, felülmúlva a 7,5%-os elemzői várakozást. A kiskereskedelmi forgalom 11,6%-kal bővült szeptemberben, ami kismértékben elmarad a 11,7%-os várakozástól.
Az adatok tükrében csökkent az a spekuláció, hogy a kínai kormány komolyabb stimulust vezessen be, ezért az alapjában véve enyhén pozitív adatok fogadtatása nem volt túl kedvező a részvénypiacon.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek a negatív tartományban voltak ma reggel.