Sokba fog kerülni Portugáliának a bankmentés

Gyengén zárták a hetet a vezető tengerentúli mutatók. Sokba fog kerülni Portugáliának a Banco Espirito Santo megmentése. Hat havi minimuma körül a WTI, 1.300 alatt az arany. Átmenetileg megállt a forint gyengülés. Gyenge feldolgozóipari adatok ellenére is jól teljesíthet Kína. Kis emelkedés jöhet ma a budapesti börzén.

Kép:PP archív

Annak ellenére, hogy az elmúlt két hónap során 23 milliárd dollár áramlott be az amerikai részvényeket tartalmazó ETF-ekbe, a piacok csúnya akciót mutattak be a múlt héten. Az addig szép trendet mutató Dow, vagy S&P500 indexekben elesett a 20 napos mozgóátlag, és megközelítették a 200 napost is. Például a Dow esetében mintegy 110 pont híján meg is volt a találkozás. Az S&P500 indexben a relatív csökkenés kisebb volt, így ott mintegy 90 pont a lokális minimum és a 200 napos mozgóátlag között a különbség.

Mindeközben javában tart a gyorsjelentési szezon. Míg a DAX relatíve gyengén teljesít, azaz a meglepetés csak enyhén pozitív, és amúgy is csökkenek az eredmények a tavalyi második negyedévhez képest (cirka 5 százalék mínusz), addig az S&P500 esetében 9 százalékot meghaladó az eredménybővülés. Míg az előbbi esetében a társaságok fele, addig az utóbbi esetben a társaságok háromnegyede publikálta már az eredményét.

Az eredményeket összehasonlítva az árfolyammozgásokkal, azt láthatjuk, hogy erős a korreláció. DAX, Dow, S&P500 profitok -5, +6 és +9 százalék. A DAX mélyen a 200 napos alatt (-3 százalék), a Dow 0,7 százalékkal fölötte, míg az S&P500 esetében +5 százalék az eltérés. Vagyis ami jó eredményeket hoz, az erősebb, ami gyengébbet az rosszabbul viselkedik, azaz az alapvető szabályok rendben vannak. Mindenesetre a DAX pénteken szinthez ért és fordulhat, akárcsak a BUX, amelyben szintén emelkedést várunk a mai napon.

Nemzetközi hírek USA - Folytatódott a rossz hangulat a tengerentúli börzéken, az indexek pénteken is mínuszban zártak. (Dow -0,42%, Nasdaq -0,38%, S&P500 -0,29%). - A hét utolsó kereskedési napján számos makroadatot publikáltak Amerikából. A munkanélküliségi ráta az előző havi 6,1%-ról 6,2%-ra emelkedett, ami meglepte a piacokat, mert az elemzők 6,1%-ra számítottak. - A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 209 ezer fővel bővült, miközben az elemzők 230 ezres bővülésre számítottak. Hatodik hónapja láthatunk 200 ezer feletti bővülést, amire 1997 óta nem volt példa. - Az ISM feldolgozóipari beszerzési menedzser index a várt 56 pont helyett 57,1 pontra emelkedett júliusban, ami 2011 áprilisa óta nem látott érték. A Markit által közöl BMI azonban a feldolgozóipar gyenge teljesítményét jelezte, a korábban elért 2,5 éves csúcs után. A mutató a várt 56,3 pont helyett 55,8 pontra csökkent a júniusi 57,3 pontról. - A Michigani Egyetem júliusi végleges fogyasztói bizalmi indexe 81,8 pont lett a várakozásoknak megfelelően. - Ma az ISM New York indexet publikálják a tengerentúlon.

Európa - A pénteki nappal hivatalosan is hatályba léptek az orosz szankciók. Az európai részvényeket tovább adták a befektetők, a FTSE 100 index 0,76%-ot, a DAX 2,10%-ot, a CAC 40 index pedig 1,02%-ot veszített értékéből. - Az Oroszország elleni szankciókra hivatkozva a müncheni gazdaságkutató intézet 0%-os növekedést várt a második negyedévben Németországtól a korábbi 0,3% helyett. A folyó és a negyedik negyedéves adatokban is kisebb számok szerepelhetnek, ugyanakkor mínuszba nem fognak csúszni az értékek az elemzés szerint. - Péntek éjjel a Moody’s felminősítette Görögország adósbesorolását a költségvetés terén elért eredményekre hivatkozva. Az eddigi „Caa3”-ról két fokozattal „Caa1-re” javított kilátás is még bőven a befektetésre nem ajánlott (junk) kategóriát jelenti. - Portugália 4,9 milliárd eurós mentőcsomaggal próbálja életben tartani a Banco Espirito Santo-t. Az EU illetékeseivel folytatott hétvégi megbeszélés szerint egy jó és egy rossz bankra szedhetik szét a pénzintézetet. Az Espirito Santo és a Credit Agricole vesztesége lehet a legnagyobb az üggyel kapcsolatban, ugyanis 20%-os és 14,6%-os részesedéssel rendelkeznek az előbb említett bankban. A kölcsön visszafizetésére a Novo Banco eladása után kerülhet sor, ami a feltőkésített új bankot takarja.

Olaj, arany - A WTI 98,1 dollár volt ma reggel, ami azt jelenti, hogy az árfolyam alig tudott elmozdulni a hat havi mélypontjáról. A piac elsősorban az amerikai makrogazdasági adatokat figyeli a héten, a szolgáltatási és a termelési szektorból egyaránt jönnek adatok. A piac egyelőre nem fél a kínálat változásától, annak ellenére, hogy egyes hírek szerint a lázadok két olajmezőt is elfoglaltak Irak északi részén. - Az arany esetében is csökken a spekulatív kereslet, a hírek szerint a fedezeti alapok jelentősen csökkentették a vételi pozíciók számát, mivel egyáltalán nem számítanak a nemesfém áremelkedésére a jövőben.

Devizák - Továbbra sem esett el az 1,34-es támaszszint az EUR/USD kurzusában. A csütörtöki EKB kamatdöntésig számos makroadat érkezik, így nem lennénk meglepve, ha csak ideig-óráig maradnánk ezen a szinten. - A forint látványos gyengülése az euróval szemben a 315,12-es szintig tartott. Péntek estére valamelyest megnyugodtak a kedélyek, és az EUR/HUF kereszt a 313,20-as szintig csorgott vissza, ahonnan véleményünk szerint újra nekirugaszkodhat a 317-es szintnek.

Távol-Kelet - Vegyesen szerepeltek az ázsiai piacok pénteken. A Nikkei 0,07%-ot emelkedett, miközben a Hang Seng 0,25%-ot, a Shanghai index pedig 0,40%-ot esett. - A júliusi feldolgozóipari menedzser index 51,7 pontos értéke az NBS szerint javulást, míg a HSBC felmérése alapján csökkenést mutat a konszenzushoz képest (51,4 és 52,0 pont). Ugyanakkor a bázisidőszaki értéket mind a két esetben sikerült megverni. Ebben az új exportmegrendelések al- indexe játszott jelentős szerepet, mivel három és féléves csúcsra ugrott. - A kínai szolgáltatóipari beszerzési menedzser index hat hónapos mélypontra esett ma reggel, ennek ellenére nem olyan borús a hangulat Ázsiában. A júniusi 55,0 pont után 54,2 ponton zárt júliusban a mutató, ugyanakkor a vállalkozások üzleti hangulatindexe és az árak is növekedtek.

Határidős piacok - Vegyes képet mutattak a határidős piacok ma reggel, de a főbb indexek (Dow, S&P, Nasdaq, DAX) mind pluszban voltak.

Jogi nyilatkozat
A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24–26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo