A BUX index továbbra is hasít a dzsumbujban. A napközbeni fordulat a DAX indexben végül örömöt hozott a magyar piacra is, pedig járt az index 200 pont mínuszban is. A mai napon kicsit bizonytalanok vagyunk a DAX-ot illetően, de inkább a csökkenés felé hajlunk, annak ellenére, hogy újra komoly emelkedést mutatott a 10 napos mozgóátlagról kisebb hezitálást követően. A Lufthansa leányánál bekövetkezett baleset sem tudott jelentősen hatni az indexre tegnap, aminek két oka van: a Lufthansa kicsi, 0,65 százalékos súlya az indexben, illetve a légitársaság árfolyamának napvégi regenerálódása miatt sem volt igazi indexszintű hatás. A BUX indexben is csökkenésre számítunk a mai napon.
Nemzetközi hírek
USA
- Gyengén teljesítettek tegnap a tengerentúli piacok, zárásig lefelé csorogtak a piacok, és mérsékelt mínuszban fejezték be a napot (Dow -0,58%, Nasdaq -0,32%, S&P500 -0,59%). - A februári inflációs adat 0,2%-os emelkedést mutatott, amely megegyezik az elemzői várakozásokkal. Az éves alapú infláció 0% lett, ez pedig némileg kedvezőbb a -0,1%-os előrejelzésnél. - Az új lakás értékesítések 539 ezerre emelkedtek februárban az előző havi 481 ezer darabról, miközben az elemzők csak 464 ezerre számítottak. - A st.louisi Fed elnök, James Bullard tegnap egy londoni konferencián arról beszélt, hogy aggódik a piac és a jegybank kamatemelési várakozásai közötti eltérés miatt, mert szerinte ez később erőteljes reakciót okozhat a piacokon. A jelenlegi nulla körüli kamatláb már nem megfelelő a jegybankár szerint, és egy idei nyári kamatemelés nem fojtaná el a gazdasági fellendülést. - A 3G Capital Partners tárgyalásokat folytat a Kraft Foods megvásárlásáról. Az ügylet nagysága akár 40 milliárd dollár is lehet (jelen pillanatban a Kraft Foods piaci kapitalizációja 36 milliárd dollár), és a 3G Capital ellenértékként a készpénz mellett a Heinzben lévő 50%-os részesedését is felhasználhatná. - A Facebook legkevesebb hat céggel folytat tárgyalásokat a Financial Times értesülései szerint. A New York Times, a BuzzFeed és a National Geographic is arra törekszik, hogy tartalmai ás hirdetései mindenféleképpen megjelenjenek az üzenő falon. - A Ross Stores 2:1 arányú részvényfelaprózást fog végrehajtani június 11-én. - A Merck & Co gyógyszercég tegnap zárás után jelentette be, hogy 10 milliárd dollár értékben vásárol vissza saját részvényeket a piacról. A programnak nincs időkorlátja, de a cég reméli, hogy a higított átlagos részvényszám 2,86 milliárd darab körül alakul majd 2015-ben.
Európa
- Tovább menetelt a DAX és a CAC 40 index, előbbi 0,67%-os, utóbbi 0,92%-os pluszban fejezte be a kereskedést, miközben a FTSE 100 index 0,26%-ot veszített értékéből. - A Reuters riportja szerint Görögország április 20-ig elhasználja a pénzügyi forrásait és fizetésképtelen lesz. A reformcsomag beterjesztésének további elhalasztása eddig sem várathatott volna magára, de ezek fényében még inkább iparkodniuk kell a görögöknek. - 1989 óta először most februárban érte el a nulla szintet a brit inflációs mutató értéke, miközben az elemzők 0,1%-os emelkedésre számítottak. Az esés hátterében a csökkenő olaj és élelmiszerárak álltak. Márciusban akár mínuszba is csúszhat a mutató értéke, ha a British Gas megvágja a földgázárakat. A Japánban és az euró zónában tapasztalt deflációs folyamatoktól azonban nem kell tartanunk, ugyanis a brit munkaerő-piac erős lábakon áll, ráadásul a bérek emelkedése támogatja a fogyasztás élénkülését. - Makroadatok terén egyedül a 10 órakor érkező német IFO üzleti bizalmi index lesz releváns a kereskedés szempontjából.
Olaj, arany
- A WTI a legközelebbi határidőre ma reggel 47,1 dolláron állt. A gyengülő dollár segített az emelkedésben, miközben a piac továbbra is túlkínálatos. Az USA nyersolaj készlet adata magyar idő szerint ma délután fél 4-kor lát napvilágot. A piac 4,9 millió hordó készletnövekedésre számít. A készletek mellett érdemes lesz figyelni a kínálat alakulását és az iráni tárgyalások menetét. - Az arany szintén emelkedni tudott, de az 1.200 dolláros szintet nem tudta áttörni. Ma reggel 1.192 dolláron állt a nemesfém, főleg a gyengülő dollárnak köszönhetően. Az aranyra továbbra is elsősorban az inflációs jelentés és a Fed politikája hat. A piac egyelőre nem számít sem az infláció felfuttatására, sem a kamatok gyors emelkedésére.
Devizák
- A jegybank kamatdöntő ülése után erőteljes forinterősödés indult. A 302 illetve a 300 forintos szintet is törte a hazai fizetőeszköz, és 299 forintig zuhant az EUR/HUF árfolyama. Ezzel nagy tere nyílt a forinterősödésnek, mert 290 forintig már nem látható erős támasz lefelé. Az USD/HUF árfolyamában is nagy mozgás volt, a kurzus 273 forintig zuhant, itt 267 forintnál található erős támasz. - Az EUR/USD az 1,104-es ellenállásról pattant le tegnap, és a reggeli kereskedésben 1,094-nél jár az árfolyam, minimális emelkedés után. Az 1,15-ös szint visszateszteléséhez az 1,104-es ellenállást kellene leküzdenie az árfolyamnak.
Távol-Kelet
- A Nikkei 0,2%-ot, a Hang Seng 0,6%-ot emelkedett, míg a Shanghai index 0,1%-kal csökkent. - Az S&P/ASX 200 ausztrál tőzsdeindex megközelítette a 6.000 pontos értéket, amire 2008 januárjában volt utoljára példa. Főként a vasérccel foglalkozó társaságok teljesítettek jól a nyersanyag áremelkedésének köszönhetően. - A Hutchison Whampoa 2,1%-ot emelkedett, miután hivatalosan is megerősítették, hogy a spanyol Telefonica-tól megvásárolják a brit O2 mobilszolgáltatót. - A végleges adatok alapján a koreai GDP a negyedik negyedévben 2,7%-kal bővült, ami megfelel az előzetes adatoknak.
Határidős piacok
- A főbb amerikai és európai határidős indexek is a negatív tartományban voltak ma reggel. EUR/HUF (napi felbontás)
Gazdasági hírek
- A piaci várakozásoknak megfelelően tegnap újabb monetáris lazításba kezdett a jegybank, 15 bázispontot vágtak az irányadó rátán, amely így a korábbi 2,1% helyett 1,95%-on áll. A közleményből kiderült, hogy az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat, ami a további kamatcsökkentés, illetve a tartósan laza monetáris politika irányába mutat. Ebből arra következtethetünk, hogy a következő üléseken folytatódhat a tegnap megkezdett kamatvágás. A közlemény mellett Matolcsy György jegybank elnök és Balog Ádám alelnök sajtótájékoztató keretében megszólalt, és bejelentették, hogy a korábban használt +/- 1%-os toleranciasáv ex ante sávvá alakult, ami annyit jelent, hogy már a döntés pillanatában figyelembe veszik azt. Így a döntéshozók mozgástere kibővült, ugyanis ha az infláció eltér picivel a 3 százaléktól és a toleranciasávon belül marad, akkor nem szükséges a Tanácsnak változtatni az irányadó rátán, a mandátumuk így is teljesül. Véleményünk szerint a következő hónapokban folytatódhat a kamatcsökkentés, melynek mértéke 15-20 bázispont lehet. Fontos azonban figyelni a jegybank kommunikációját, illetve a csütörtökön megjelenő inflációs jelentést is.