Oktatás cikkek

Minden harmadik diák hitelből tanul
Már igényelhető mindkét típusú diákhitel, a kérelmeket a felsőoktatási intézmények belső tanulmányi rendszerein keresztül, a www.diakhiteldirekt.hu-n vagy személyesen lehet benyújtani. A Diákhitel2-t a jogosultak 20-25, a Diákhitel1-et a jogosultak 10-12 százaléka kéri.

Már igényelhető a Diákhitel az új tanévre
Újra igényelhető mindkét Diákhitel-konstrukció a 2015/16-os tanévre. Rekordalacsony, 4,9 százalékos kamattal, képzési formától függetlenül juthatnak a hallgatók a szabad felhasználású Diákhitel1-hez, a 2%-os kamatú Diákhitel2-t önköltséges képzésben résztvevők kérhetik, képzési díjuk kiegyenlítésére. A Diákhitel-ügyintézés egyszerű: a Diákhitel Direkt online felület mellett, már a felsőoktatási intézmények elektronikus hallgatói felületeiről is elindítható az igénylés.

Ki etet majd minket?
Nem túl népszerű a mezőgazdaság a pályaválasztók körében a szakma alacsony presztízse miatt, jelenleg a felsőoktatásban részt vevő hallgatók alig 6%-a kap folytat mezőgazdasági területen tanulmányt, miközben a teljes hallgatói létszám is folyamatosan, sőt gyorsuló ütemben apad.

Csípik Magyarországot a cserediákok
2011 óta a világon Magyarország népszerűsége növekedett a legnagyobb mértékben a külföldi cserediákok körében a világ egyik legnagyobb és legrégebbi nemzetközi diákcsere-szervezete, az American Field Service (AFS) adatai szerint. A hazánkba látogató külföldi diákok száma az elmúlt 4 évben 37 százalékos emelkedést mutat.

Még két napig lehet igényelni a diákhitelt
Május 15-ig lehet még a tavaszi szemeszterre hitelt igényelni. Aki addig az időpontig jelzi hiteligényét, már június 15-én a kért összeghez jut, a május 15-i határidő lejártát követően benyújtott igények alapján már csak októberben juthatnak a diákhitelhez.

Jönnek a szakgimnáziumok
A Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára közölte, hogy a 2016/17-es tanévtől a szakközépiskolák szakgimnáziumokká alakulnak. Az intézményekben az érettségivel szakmát, plusz egy éves képzéssel pedig technikusi minősítést is szereznek majd a diákok.

Pénzt kaphatnak a cégek a hallgatók foglalkoztatásáért
A hallgatókkal foglalkoztatói jogviszonyt kialakító cégek a jövőben jogosultságot szerezhetnek a szakképzési hozzájárulásra a kormányzati tervek szerint. Ennek mértéke még nem ismert.

Aki felnőttképzésre adja a fejét jó eséllyel könyvelő lenne
2014-ben a mérlegképes könyvelő képzésekre jelentkeztek a legtöbben, ami nem véletlen, hiszen ez az egyik legkeresettebb, jól fizető szakma a hazai munkaerő-piacon. A tavalyi év összesített adataiból az is kiderült, hogy egyre több fiatal számára jelenti az OKJ az egyetemi vagy főiskolai tanulmányok alternatíváját, hiszen gyakorlatorientált tudást és tervezhető karrierutat kínál.

A tudomány és oktatás jelentőségére emlékeztet a Fény Éve
Az UNESCO 2015-öt a Fény Évének választotta. A Fény Éve szeretné felhívni a világ figyelmét a fény tudományra, oktatásra, technológiára, művészetekre, valamint az élet minden területére kiható fontos szerepére.

Kreativitás, rugalmasság: ez kell majd öt év múlva
Minden második hallgató külföldre menne dolgozni, és a főiskolától remélik a nyelvtudásuk fejlesztését. Ezenkívül gyakorlatias képzésre vágynak, és arra, hogy csapatban is megtanuljanak működni, gondolkodni.
Fizeti a főiskolai tandíjat alkalmazottainak a Starbucks
A Starbucks elnök-vezérigazgatója, Howard D. Schultz ingyenes online tanulási lehetőséget kínál alkalmazottainak, hogy főiskolai diplomát szerezhessenek. Nem kér cserébe hűségidőt a vállalati munkaviszonyra. A kritikusok szerint ezt kihasználhatja a konkurencia, mely elcsábíthatja a friss diplomás munkaerőt.
Külföldön tanul a gyerek? Így mehet orvoshoz ingyen
Ma már egyre több fiatal dönt úgy, hogy tanulmányaik folytatására külföldi felsőoktatási intézményt választanak. De vajon hol és hogyan lesznek jogosultak az ingyenes egészségügyi ellátásra?
Nem véletlenül egyre népszerűbbek az OKJ-s képzések
Az elmúlt években folyamatosan növekedett az OKJ-s képzésre jelentkező 18-25 év közötti fiatalok száma. Az érettségizettek körében egyre emelkedik a népszerűsége a képzéseknek, mivel ez pluszpontokat hozhat nekik a felsőoktatási felvételiken.
Már a versenyképességet fenyegeti a szakemberhiány
Bár a szakemberhiány világszerte egyre nő, a magyar munkaadók körében végzett felmérés szerint itthon a globális átlagnál jóval nehezebb megfelelő munkaerőt találni: Magyarországon a munkaadók 45 százaléka, míg világszerte 36 százaléka panaszkodott a szakemberhiányra.
Hallgatói vállalkozások, vállalkozó hallgatók
Csapatokra bontva 150 finn és magyar, Team Academy képzésben részt vevő egyetemista illetve főiskolás készített valós üzleti környezetben marketing-kommunikációs tervet magyar és finn vállalatok számára.
Szerepjátékkal nevel válságkezelésre az ENSZ
A Model ENSZ nevű szervezet Amerika-szerte szimulációs konferenciákkal neveli problémamegoldásra a fiatal generációkat, így vetve el bennük az együttműködés képességének csíráit. Az aktuálpolitizálást sem kerülve, a résztvevő diákok jelenbeli és történelmi szituációkba helyezkednek: Al Caponét, Lincolnt vagy éppen pakisztáni minisztereket keltenek életre. Az ENSZ persze tud minderről.
Öt tipp az új eszközök bevezetéséhez
A folyamatosan fejlődő technológia rengeteg változást hozott a kiskereskedelem világába az utóbbi 25 évben. Csak győzzék az alkalmazottak megszokni.
Oktatás nélkül fújhatod az innovációt
Ahogy a digitális technológiák egymás felé közeledése sosem látott változásokat hozott a világpiacon, úgy válik előbb-utóbb valósággá Bill Gates egykori mondása: Innováció vagy halál! Az ügyfelekért folytatott hajszában mára világossá vált, a nagyobb innovációs kapacitással rendelkező versenyző fog végül győzedelmeskedni.
Mit, és hogyan tanuljon egy vezető?
Hogyan tanuljon egy vezető és mit; hogyan lehet feloldani azt a dilemmát, hogy amit ma oktatnak az egyetemeken, azt a végzettek csak évek múlva használják, amikorra szükségszerűen elavult lesz; melyek lesznek a jövő szakmái; milyen szerepe van a kreativitásnak; milyen kulturális különbségek vannak a különböző nemzetek között; miért kell elfogadni a kudarcot?
Új világ kezdődik szeptembertől
Nagy fába vágja a fejszéjét, aki megpróbál összegyűjteni minden változást, ami szeptember elsejétől beköszönt az országban: átalakítások jönnek a taxik, a gyógyszertárak és a pályázati dokumentációk területén is. Mi mégis megpróbáltuk összeszedni a legfontosabbakat.
Nyelvtanulás: kinek, mennyiért?
Sok család körében népszerűek a külföldi táborok, hiszen így anyanyelvi környezetben tanulhatnak nyelvet a gyerekek. Ezek a lehetőségek azonban nem olcsók, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy az országhatáron kívülre küldjék gyereküket, azoknak érdemes belföldön is körülnézni. Heti kb. 20-35 ezer forinttól már vannak Magyarországon is idegen nyelven zajló nyári táborok.
Negyven új bölcsis hellyel gazdagodik a Ferencváros
29 év után nyílik ismét bölcsőde Ferencvárosban: a 40 új férőhellyel 2013 szeptemberétől már 290 kisgyermek napközbeni ellátását tudja biztosítani a kerület. Az új, Thaly Kálmán utcában található intézmény 248 millió forintos uniós támogatással és 267 millió forintos önkormányzati önerő révén épülhetett meg.
Az egyetemisták felpörgetik a bérleménypiacot
Július 24-én nyilvánosságra hozzák a felvételi ponthatárokat, így hamarosan kiderül, hogy a közel 100 ezer jelentkezőből kik kezdhetik meg hamarosan a tanulmányaikat. Ezzel nemsokára elkezdődik a diákok albérletkeresésének időszaka, amikor felbolydul a főváros és az egyetemi városok bérlakás piaca és szinte alig marad kiadandó lakás. A Duna House friss adatokkal segít a keresőknek.
A fiatalok negyede sosem olvas könyvet
Ritkán kerül a fiatalok kezébe könyv: mindössze 7 százalékuk olvas naponta, további 16 százalékuk heti rendszerességgel. Lassan terjednek az e-könyv olvasók is, a papíralapú termékeknek még bőven van helyük a piacon.
Párbeszéd az oktatás és gazdaság között
Mi lehet az útja annak, hogy az iskolákból kikerülő fiatalok önállóan és/vagy csapatban, de mindenképpen kreatívan és felelősségteljesen dolgozhassanak? Hogyan kell együttműködnie a képzőknek és későbbi alkalmazóknak a közös siker érdekében?
Brutálisan drágulhatnak az OKJ-s tanfolyamok
Szeptembertől akár kétszer drágábbak is lehetnek az OKJ-s tanfolyamok árai, miután a kormány megemelte a képzésekhez tartozó minimum óraszámokat. Szakértők szerint a lépés miatt rosszul járnak a képzőintézmények és a tanulni vágyók is, hiszen a korábban néhány hónap alatt elvégezhető tanfolyamok helyett akár három évig is elhúzódó képzésekkel kell megküzdeniük. A tanárok szerint egyes szakmáknál nincs is annyi tananyag, amivel meg lehetne tölteni a tantervet.
Marketing: piaci alapokon nyugszik a szakképzés
Az államilag támogatott képzés megszüntetése ellenére is népszerű a kereskedelem és marketing szak. Mivel nincs állami támogatás, így a képzés teljesen piaci alapú.
OKJ - Megkavarta az állóvizet a kormány
A jogalkotó teljesen felkavarta a felnőttképzés állóvizét, mivel új szakképzési törvényt alkotott (2011. évi CLXXXVII. törvény), és újraszabta az Országos Képzési Jegyzéket [150/2012. (VII. 6.) Korm. rendelet]. A HR Portál cikkében sorra veszi a legfontosabb változásokat, és hogy mire kell figyelniük a képző intézményeknek.
Képzés nélkül nehéz túlélni a válságot
Az információk hiánya, az oktatási, képzési módszerek elavultsága közvetlenül hat nemcsak a vállalatok túlélési esélyeire, hanem a vállalkozói és munkavállalói réteg utánpótlására, nem utolsósorban pedig a magyar gazdaság egészére is.
Ez a gond a magyar oktatási rendszerrel
A hazai cégek a jelenleginél összehangoltabb, átgondoltabb változásokat szorgalmaznak az oktatási rendszerben - derül ki a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége (MGYOSZ) tagvállalatai körében végzett felmérésből. A legnagyobb probléma, hogy az iskolából hozott tudás minőségét szinte minden megkérdezett munkáltató kifogásolta.
Humánerőforrás: butul, vagy menekül
A versenyképes munkaerő képzésének kiemelten fontos a szerepe a fejlődésben, a kiváló humánerőforrás pedig a befektetők számára is vonzó tényező. Magyarországon sem a magas adószint elrettentő a befektetők számára, hanem a humánerőforrás romló állapota, amit csak fokoz majd, hogy csökken a fejlesztésére fordított összeg.
Megéri a felsőfokú végzettség?
A felvételi rendszert utolsó pillanatban megváltoztató felsőoktatási törvény módosításnak köszönhetően biztosan minden végzős középiskolás még egyszer alaposan átgondolja, hová is adja be felvételi lapját. 2012-ben így már nem csak az lesz a döntés alapja, hogy milyen tantárgyak, szakterületek tetszenek a diáknak, milyen szakmát szeretne tanulni, hanem a szükséges befektetés nagyságához mérten érdemes azt is átgondolni, hogy meg fog-e térülni a befektetés, vajon a megszerzett diploma valós értékkel bír-e majd a munkaerő-piacon.
Orbán: Magyarország jövője a mérnöki világban van
„Himihumi" képzések helyett a szakképzést erősítené a miniszterelnök Magyarországon. Mint mondja, aki akar, az tanulhat, csak a kötelezettségei nőnek a korábbiakhoz képest. A munkaerőpiaci helyzetet érdemes már a felvételikor figyelemmel kísérni. Úgy tűnik, a mérnöki karok biztosíthatnak megélhetést.
Eleget tudnak a gyerekek a pénzügyekről?
Újra indult a K&H Vigyázz, Kész, Pénz! országos tudásverseny, amelyben általános iskolai tanulók tehetik próbára pénzügyi ismereteiket. A K&H Csoport támogatási stratégiájának egyik kiemelt területe, a fiatalok oktatása jegyében immár második alkalommal rendezi meg az egész tanéven át zajló, háromfordulós vetélkedőt, amely során nemcsak a tanulókat, hanem az iskolákat és a pedagógusokat is díjazza.
A klímaváltozás miatt nincs fűtés az iskolában
Egy Celsius-fokban és télikabátban, sálban, sapkában dideregtek a diákok egy brit iskolában, mert az igazgató fontosnak tartotta, hogy a tanintézet hozzájáruljon a környezetvédelemhez.
Több százmillióan kerültek ki a szegénységből
A világgazdaság szerkezetének átalakulásáról, a növekedés gócpontjainak keletre tolódásáról, beszél a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) friss tanulmányában. Eszerint 80 fejlődő országban volt kétszer akkora a gazdasági növekedés, mint az OECD-átlag, így több száz millió ember került ki a szegénységből.
Csökkenthető az iskolakezdés jelentette anyagi teher
Akár 50 ezer forintos költséget is jelenthet gyermekenként az iskolakezdés, ami sok család számára vállalhatatlan nehézséget jelent. A teher azonban mérsékelhető a munkaadótól igénylet iskolakezdési támogatás segítségével. Utánajártunk, hogyan!
500 magyar tanárt oktat a Microsoft
Közel félezer pedagógust várnak a Microsoft Partners in Learning programja által támogatott ingyenes Nyári Tanártovábbképzésre. Többek közt szoftverekről, E-naplóról és a biztonságos internethasználatról is szó lesz.
Itt vannak a jövő roma cégvezetői
Az "Esélyprogram a Jövő Roma Vezetőiért" keretében jelenleg 20 vállalat támogat 50 diákot. Közülük az idei nyári táborba, mely augusztus 2-6. között kerül megrendezésre 15 fiatalt várunk, akik az ország legkülönbözőbb részeiből érkeznek. A HBLF ROMASTER Tábor során a cégek által mentorált, tehetséges roma diákok ellátogatnak többek közt a Magyar Nemzeti Bankba, a Regionális Környezetvédelmi Központba és a Vodafone Magyarországhoz, illetve a Momentán Társulat, a Junior Achievement Magyarország és Görög Ibolya szervezésében szakmai tréningeken vesznek részt.
Naperőműves öko-iskola várja a diákokat Borsodban
Teljesen átalakul a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Harsányban található Hunyadi Mátyás Általános Iskola és Napköziotthonos Óvoda, a diákok szeptemberben már egy úgynevezett ökoiskolában tanulhatnak, ahol előtérbe helyezik a természet és a hagyomány értékeinek megismerését.
Egyetemi képzés a gyárban
A 2011/2012-es tanévben kezdi meg működését a Debreceni Egyetemen az Ipari Gyógyszergyártás Kihelyezett Tanszék, amely az iparág hazai szakemberhiányára is megoldást jelenthet. A tanszék létrehozását a TEVA Gyógyszergyár Zrt. támogatta.
Diákoknak adott díjat a Citibank
A Budapesti Corvinus Egyetem Vállalkozások Pénzügyei Tanszékről négy mesterszakon tanuló egyetemi hallgató nyert díjat az idei Citibank Esettanulmányi Versenyen, amely a nyolcadik éve zajló Citibank–Corvinus Egyetem Oktatási Program része. A díjakat Batara Sianturi, a Citibank elnök-vezérigazgatója, Dr. Virág Miklós, tanszékvezető és Fiáth Attila, a tanszék egyetemi docense adta át június 28-án egy ünnepségen.
Korán kell kezdeni ...
Vannak jelek arra vonatkozóan, hogy a korai tudatosság-fejlesztés, akár óvodás vagy kisiskolás korban jelentős eredményekhez vezethet, egy új öko-tudatos értékrend és morál alapjait ültetheti el a fiatal elmékben. Oktatással erősíthető a körültekintő és jövőbe tekintő gondolkodás, mely egyesíti a rációt és az intuíciót.
Klímaőrjáratoztak a magyar diákok
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Közép-magyarországi Zöld Kör (KMZK) a budapesti Füvészkertben rendezte meg Klímaőrjárat című 4 fordulós, országos vetélkedőjének záró megmérettetését és díjkiosztóját. Az elmúlt év decemberében indított programban 163, 10-14 éves diákokból álló csapat vett részt, melyből most 12 csoport versenghet az első helyért.
Egyetemistákat díjazott a Citibank
A Citibank Magyarország 2004 óta támogatja az oktatás színvonalának növelését a Budapesti Corvinus Egyetem Vállalkozások Pénzügyei Tanszékén. A Citibank-Corvinus Egyetem Oktatási Program részeként rendezték meg a Citibank Esettanulmányi Versenyt, melyen hat ötödéves hallgató nyert díjat.
Mi lesz itt?! Kilenc diák felvételezett fizikusnak...
A felvételi adatokból jól látszik, hogy évek óta a gazdasági, a turisztikai és a marketing szakok a legnépszerűbbek a pályaválasztás előtt álló fiatalok körében. Az állásbörzék tapasztalatai azt mutatják, hogy hatalmas a túlképzés a jogi valamint a bölcsész pályákon, míg műszaki végzettséggel rendelkező fiatalok iránt nagy a kereslet a munkaerőpiacon. A 2011-es felsőoktatási felvételi időszakban mindössze kilenc diák jelentkezett fizika szakra az országban.
Így is lehet: egymástól tanulnak a vállalkozások
Több mint kétezren jelentkeztek az Erasmus Fiatal Vállalkozóknak programra, melytől a Bizottság azt reméli, hogy hasonló sikereket fog elérni, mint a mintájául szolgáló tanulmányi ösztöndíjprogram. A kereslet és a kínálat közötti egyenlőtlenséget jelzi, hogy eddig mindösszesen hatszázan találtak fogadószervezetet.
Nem elég aktívak az állampolgárok
Az aktív állampolgárságra nevelés koncepciójáról és az ezzel kapcsolatos oktatáspolitikai célok megvalósításáról tanácskoztak az oktatási miniszterek gödöllői informális találkozójukon. Az ülést elnöklő Hoffmann Rózsa államtitkár kiemelte: „választ kell adni arra kérdésre, hogy oktatási rendszereink vajon megfelelően felkészítik-e a fiatalokat az aktív, felelősségteljes állampolgári szerepükre".