A szving táncok – a lindy hop vagy a balboa – a múlt század harmincas–negyvenes éveiben élték aranykorukat. Ám ma újból menők a szvingtánc-csoportok, egyre gyakrabban hangzanak fel az ismerős jazzdallamok rendezvényeken, szórakozóhelyeken és esküvőkön is.
– A szving igazi szenvedéllyé válhat, ahogyan nekem azzá is vált – meséli Tóth Ivett táncoktató, a Swingtime Budapest egyik alapítója. – A legtöbben nem ismerik a szvinget, de a ritmus, a zene lüktetése és a tánc játékossága előbb-utóbb mindenkit megragad.
Így történt Ivettel is, aki már gyermekkorában sokféle táncot tanult. Aztán egyszer, pusztán kíváncsiságból elment egy szvingtánc-tanfolyamra. Azóta tart a kapcsolatuk.
Ez még a kilencvenes évek végén történt, amikor a lindy hop szinte ismeretlen volt Magyarországon. Összesen két tanár foglalkozott Budapesten az oktatásával, ezért az alapok után szükséges tudást és tapasztalatot külföldön lehetett megszerezni.
– Sokat jártunk és járunk mind a mai napig külföldi workshopokra, eleinte főleg Herrängba, egy kis svéd halászfaluba, amelyet minden nyáron elhagynak a lakói, és átengedik a terepet a táncosoknak – mesélte Tóth Ivett, aki szerint ott a legkiválóbb nemzetközi tanároktól lehet tanulni.
Két évvel ezelőtt döntött úgy táncpartnerével, Radnai Zsolttal, hogy közösen saját iskolát alapítanak.
– Ekkor már a nevünk bevonzotta az embereket, az első évben szinte nem is kellett reklámoznunk. – meséli Ivett, aki szerint a legnehezebb a helyszín kiválasztása volt. – Olyat kellett találni, ami megfelel a tánc követelményeinek, könnyen megközelíthető, és a környékén van olyan hely, ahová be tudunk ülni óra után megbeszélni a tapasztalatokat, vagy csak jól érezni magunkat. Nagy súlyt helyezünk ugyanis arra, hogy a diákjaink velünk és egymással is megtalálják a közös hangot, az ilyen közös programok pedig segítenek csapattá kovácsolódni – hangsúlyozta.
– Egyre többen jönnek rá, hogy a szving remek stresszoldó. Vonzza az embereket az igényes zene és a bohókás stílus is. A magánórák előnye pedig, hogy bármikor megtarthatjuk őket, ez egyeztetés kérdése. Sokan esküvőkre tanulják meg meglepetéstáncnak, de van olyan tanítványom, aki születésnapkor lepte meg táncprodukcióval a barátait.
Ivett szerint a szving nőies oldaláról sem szabad megfeledkezni. Ezért fejlesztette ki a „swing lady style”-t, az autentikus szvingmozdulatokat jazzbalett-alapokkal ötvöző stílust.
– A hölgyek megtanulnak nőiesen járni, mozogni, és közben az önbizalmuk is nő – teszi hozzá.