Sok képzést kínáló intézmény az átmeneti rendelkezések miatt 2014-ben szerzett felnőttképzési engedélyt. Ezek a jogszabályi előírások alapján 2016-ban számíthatnak először helyszíni ellenőrzésre, valamint külső auditra.
– Mivel az új felnőttképzési törvény életbe lépése óta ilyen még nem volt, ez plusz terhet ró a képzőkre. Ha az ellenőrzésen a szakértők nem megfelelőséget tapasztalnak, akár komoly pénzbírságot is kiszabhatnak. Az eddiginél is jobban oda kell tehát figyelni az adminisztrációra. Emellett az intézmények életét 2016-ban leginkább az fogja befolyásolni, ha kiírják az európai uniós pályázatot, amely a lakosság nyelvi és informatikai kompetenciáinak növelését tűzte ki célul. Bízunk abban is, hogy lesznek olyan források is, amelyek lehetővé teszik, hogy a cégek képezzék a munkavállalóikat. A pályázati kiírások hiánya miatt jelenleg az egész felnőttoktatási piacot visszaesés jellemzi, mégis úgy látjuk, hogy elkezdődött egy szemléletváltás a vállalatok részéről. Míg az előző programozási időszakban jellemző volt, hogy a vállalati képzések nagy része külső forrásból valósult meg, a mostani ciklus elején azt tapasztaljuk, hogy bár még mindig vannak cégek, amelyek kivárnak, de a külpiacra lépők vagy külföldi tulajdonosi háttérrel rendelkezők a saját büdzséjükből különítenek el keretet az oktatásra.
Melyek a legnépszerűbb képzések idén?
– A cégek saját büdzséből általában különböző készségfejlesztő tréningeket vagy nyelvtanfolyamokat finanszíroznak. Utóbbi esetben népszerűek az üzletinyelv-tudás finomhangolására irányuló tanfolyamok vagy azok, amelyek egy-egy speciális helyzetre készítik fel a hallgatóságot akár idegen nyelven, például prezentációra, tárgyalásra, konfliktuskezelésre. Gyakori az is, hogy a vezetőség a beosztottak szakmai képzésébe, illetve a kreditpontos továbbképzésekbe invesztál.
Kinek ér többet az új tudás? Munkavállalónak vagy a munkáltatónak?
– Az, hogy a munkatársak gördülékenyen meg tudnak szólalni adott idegen nyelven, vagy az, hogy tisztában vannak a legújabb technológiákkal, mindkét fél számára előnyös befektetés. A vállalat folyamatosan motivált, képzett munkaerővel fog rendelkezni, a munkavállaló pedig tapasztalata és tudása révén egyre többet fog érni a munkaerőpiacon. Sőt, azt se felejtsük el, hogy mindennek a piacra is hatása van: a korábban megszerzett készségek vagy például a nyelvtudás folyamatos karbantartásával olyan munkavállalók képezhetőek, akik a piacot meghatározzák, alakítják: magasra teszik a lécet a munkaerőpiacra újonnan belépők számára.