Oktatás cikkek

Új karrierlehetőség a magyar diákok számára
A Procter&Gamble megnyitotta a cég gyöngyösi gyárában létrehozott, a helyi szakképző iskolások számára duális képzést biztosító modern tanműhelyét. A napi fogyasztási cikkeket gyártó multinacionális vállalat – az Egri Szakképzési Centrummal együttműködve – professzionális, csúcstechnológiával ellátott környezetben várja a fiatal, magyar tehetségeket, akiknek a nemzetközi piacon is versenyképes oktatást és karrierlehetőséget biztosítanak.

Középiskolák rangsora: egy veszprémi suli az első helyen
A korábban közzétett gimnáziumi rangsorok után most itt a teljes középiskolai ranglista, ami azoknak a szülőknek is segítséget nyújt, akik 6 vagy 8 osztályos gimnáziumba, szakgimnáziumba, szakiskolába vagy éppenséggel szakközépiskolába szeretnék járatni gyermeküket. A legjobbiskola.hu portál ugyanis rangsorolta az összes hazai középiskolát.

A mai gyerekek már nem űrhajósok lennének, hanem focisták
A kisdiákok mintegy harmada tanulna tovább az érettségi után, a szülői befolyás erősen érezhető a pályaválasztási terveken: a legtöbbször a sajátjukhoz hasonló pályát képzelnek el a gyereküknek.

Mennyibe kerül a külföldi tanulás?
Hatalmas előnnyel indulnak a munkaerőpiacon azok az egyetemisták, akik tanulmányaik során rövidebb-hosszabb ideig külföldi egyetemeken tanulnak, a tudásszerzéshez azonban először komoly összeget kell befektetnünk – írja elemzésében a Sberbank.

Három tipp a karrierváltáshoz
A karrierváltás egy sima munkahelyváltásnál összetettebb kérdés, hiszen ilyenkor szakmát is cserélünk. Az OKJ képzéseket kínáló Perfekt szakértője az alábbiakban segít abban, mire érdemes figyelni karrierváltás előtt.

Civilekkel együtt teszik jobbá a környezetet
Az Együtt egymásért társadalmi felelősségvállalás program keretében daganatos beteg és autista gyermekek táborozhatnak, iskolások tanulnak komposztálni, hiperaktív gyerekek kék túráznak, egyedülálló szülők kapnak lehetőséget, hogy kiszakadjanak a hétköznapok taposómalmából.

Háromszáz milliót kapott az informatikusképző
Összesen mintegy 300 millió forint kockázati tőkét kapott a junior szoftverfejlesztőket képző Green Fox Academy. A szervezet első lépésként többek között szeptemberben Prágában megnyitja első külföldi iskoláját.

Mit tanuljunk válság idején?
A 2008-as válság sok egyéb mellett átalakította a diákok preferenciáit is. A Quartz összeszedte, milyen egyetemi szakokat választottak többen, melyikeket kevesebben a gazdasági válság óta.

Nem tőkét kell gyűjteni, hanem jobb munkaerőt
Ahol az áránál jobb a munkaerő, oda megy a tőke, ahol van tőke, de nem jó a munkaerő, onnan elvándorol. A tudományos és technikai forradalomnak köszönhetően a jelenkori társadalmak legfontosabb ágazata a tudásvagyon növelése, vagyis az oktatás lett. Ebből az következik, hogy az oktatást kellene leginkább piacosítani – véli Kopátsy Sándor közgazdász.

Alig készít fel a munkára az iskola
A magyarok mintegy fele szerint alig készít fel az iskola a felnőtt életre, a munkahelyen használt tudás több mint felét munka közben sajátították el – derül ki az OTP Bank kutatásából.
Több százezer IT-biztonsági szakember hiányzik
A kiberbűnözés terjedésével egyre növekszik az igény a jól képzett információbiztonsági szakemberekre. Három éven belül várhatóan 3,5 millió betöltetlen állás lesz a szektorban világszerte, az európai cégek háromnegyede szerint nem megfelelő a kiberbiztonsági csapata.
Nincs elég munkahelyi képzés Magyarországon
Az EU-s átlaghoz képest kevesebben vesznek részt munkahelyi képzésekben Magyarországon, pedig az OTP Bank kutatásából kiderült: a magyarok számára fontos lenne, hogy mindennap tanuljanak valami újat.
Rohamra számítanak ősszel a felnőttképzők
A hazai oktatási piacon az ősz a legmozgalmasabb időszak. A nyári vakáció meghozza a tanulási kedvet a harminc és negyven esztendő feletti felnőttek körében is. Közülük évről-évre több ezren jelentkeznek, hogy új szakmát tanuljanak – derül ki a két vezető budapesti oktatóközpont, a Focus és a Ruander friss elemezéséből, ami rámutat arra is, hogy a középkorúak döntő többsége határozott elképzelésekkel, célirányosan vág bele a képzésekbe, hogy minél eredményesebben sajátítsa el az új ismereteket.
Felnőttképzésben alaposan le vagyunk maradva Európától
Nagyobb arányban tanulnak szakmát azok, akik külföldre költöznek, a legaktívabbak az EU-n kívülről érkező bevándorlók voltak tavaly – derült ki az Eurostat felméréséből.
Magyar csapat a Microsoft startupversenyének döntőjében
Az élményszerű oktatásban áttörést ígérő alkalmazással jutott be egy magyar fiatalokból álló csapat a világ egyik legrangosabb fejlesztői versenye, a Microsoft Imagine Cup döntőjébe.
Szakképzés munkahelyi körülmények között
Érettségivel lehet jelentkezni az új Külkereskedelmi Szakgimnáziumba, az intézményben munkahelyi körülmények között tanítanak majd szakmát.
A szülők alig negyede szerint elég az ösztöndíj
A továbbtanulással járó tandíj-, szállás- és egyéb költségek azonban komoly kihívást jelenthetnek a szülőknek. Az NN Biztosító kutatása szerint a hazai szülők 37 százaléka tervezi megtakarításaiból finanszírozni gyermeke továbbtanulását.
Ezek ma a legnépszerűbb szakmák
Idén a legtöbb nyolcadikos felvételiző szakácsnak jelentkezett a szakközépiskolákba, de az állami támogatás ellenére egyre kevesebb fiatal választja a szakképzőket.
Még lehet kérni gyermekétkeztetést a vakációra
A nyári vakáció első napjától, június 15-étől kezdődik a szünidei gyermekétkeztetés. A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű rászoruló gyermekek napi egy tál meleg ételt kaphatnak az iskolai szünetben.
A robot, akit felvettek az egyetemre
Még, hogy a mesterséges intelligencia csak a képzetlenebb munkaerőt fenyegeti? Ideje megismerni Todai Robotot, aki az egyetemi felvételin a legjobban teljesítő 20%-ban végzett. Anélkül, hogy bármit is értett volna a témából.
Két hétig még beszállhat a burgenlandi menedzserekhez
Az Interreg Duna Transznacionális Program "Excellence-in-ReSTI" projektje keretében ingyenes online képzést kínál fiatal EU-projektmenedzserek részére a Burgenlandi Főiskola. A 2018 őszén induló angol nyelvű képzésre magyarok jelentkezését is várják.
Ingyenjogsi: még egymilliárd forint sofőrképzésre
Újabb 1200 tehergépkocsi- és autóbuszvezető képzése valósulhat meg 1 milliárd forintos hazai forrásból a Gépjárművezető-képzés munkaviszonyban állók számára elnevezésű program keretében. A szállítmányozási és raktározási szektor támogatása kiemelten fontos, hiszen az ágazat 2017-ben a GDP 5,5 százalékát adta és több mint 290 ezer főt foglalkoztat Magyarországon.
Nagyot fordult oktatásügyben Parragh László
Támogatni kell a szakmunkások diplomaszerzését, aki jó a szakmájában, könnyebben juthasson be egyetemre – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke hétfőn Budapesten.
Elektronikai és informatikai kutatóintézet alakult a Miskolci Egyetemen
A Miskolci Egyetem új kutatóintézetet alapított, amelynek célja a piaci igényeket kiszolgáló dedikált elektronikai és informatikai kutatások és innovatív megoldások kifejlesztése.
Csokivállalkozó kisiskolások
Hogyan futtat fel egy csokiűrlények gyártásával foglalkozó vállalkozást egy csapat kisdiák? Lehet, hogy ügyesebben, mint sok náluk idősebb vállalkozó.
Oktatásra, családtámogatásra költene az új osztrák vezetés
Ausztria kormánya már 2019-ben többet akar bevenni, mint kiadni, közölte az új pénzügyminiszter, aki szerint az EU nettó befizetői (mint Ausztria is) nem kívánják pótolni a Nagy-Britannia kilépésével kieső tételeket.
Több tízezer magyar diák morzsolódhat le
Több mint 80 ezer gyerek kerülhet ki végzettség nélkül az iskolarendszerből – áll az Oktatási Hivatal nemrég készült jelentésében. Főként a szakközépiskolások esetén nőtt a kockázat, az OH jelentése szerint rossz ötlet volt a tankötelezettség leszállítása.
Emberfeletti munkavállalók, vagy munkanélküliek leszünk?
A fejlesztők úgy vélik, az AI emberfeletti képességekkel fogja felruházni az embereket, és csak a repetitív részfeladatokat fogja elvenni tőlünk. Ezeket a készségeinket kell erősíteni, hogy megőrizhessük az állásunkat.
A diákok fele indítana saját vállalkozást
A felsőoktatásnak komoly szerep juthat a vállalkozói hajlandóság növelésében és a működő kisvállalkozások támogatásában, akár tudásátadásról, akár a gondolkodásmódváltás elősegítéséről van szó.
Szerkezeti változásra van szükség a munkaerőpiacon
A munkanélküliségi ráta 2017-ben átlagosan 4,2 százalékos volt, amire tízéves távlatban nem volt példa. A mutató számottevő csökkenésére nincs kilátás, inkább szerkezeti változásokra lenne szükség, például úgy, hogy a részmunkaidő nagyobb szerepet kaphasson a piacon.
Ennyi egyéni vállalkozó még sose volt
2017 során közel 70 ezer egyéni vállalkozás indult, mely messze meghaladja a korábbi évek szintén extrém magas értékeit is.
A diplomától leszünk gazdagok?
Mark Zuckerberg diploma nélkül lett a világ egyik legsikeresebb embere, Steve Jobs és Bill Gates szintén otthagyták az egyetemet, Quentin Tarantinónak pedig még érettségije sincs. Az előző példák persze kivételes esetek, több kutatás is bizonyítja, hogy a jólét és az iskolázottság szoros összefüggésben áll egymással, tehát 2018-ban is jó befektetést teszünk, ha időnket önmagunk fejlesztésére, tanulásra fordítjuk. A K&H felmérésében a magyar fiatalok jövővel kapcsolatos számításait, pénzügyi elvárásait kutatta.
Azt kellene oktatni, ami még nem is létezik
Az idei év végére várhatóan már több millió ember munkáját felügyelik majd robot főnökök világszerte, a mai iskolások kétharmada pedig jelenleg még nem létező munkakörökben fog dolgozni a jövőben. Az egyetemeknek a nehezen automatizálható munkákhoz szükséges készségeket kell fejleszteniük, hogy versenyelőnyt biztosítsanak az embereknek a gépekkel szemben – hangzott el a Budapesti Metropolitan Egyetem (METU) TEDx eseményén.
Mentorálás – hogyan csináljuk jól?
Napjainkra egyre elterjedtebb, egyre „divatosabb” dolognak számít a mentorálás mind az oktatásban, mind a munkaerőpiacon. De milyen egy igazi mentor? Mi az, amire egy pályakezdőnek szüksége van egy vállalati mentortól?
Pénzügyekben még mindig nagy a tudatlanság
Nincs erős pénzügyi rendszer erős fogyasztóvédelem nélkül, ehhez javítani kell a fogyasztók, a pénzügyi intézmények ügyfeleinek pénzügyi ismereteit, tudatos pénzügyi viselkedését – emelte ki Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke a jegybank Pénzügyi tudatosság címmel tartott konferenciáján.
Duális képzés: diákba vagy felnőtt munkavállalóba invesztáljak?
Vannak olyan régiói az országnak, ahol nagy a munkanélküliség, mégis nehéz munkaerőt találni. Mert az emberek nem rendelkeznek a cégek számára releváns, hasznosítható képességekkel. A cégeknek ezeket kell megtanítani a közép- és felsőoktatásból kikerülő diákoknak a duális képzés keretében.
Nemzetközi elismerés a BGE-nek
A Budapesti Gazdasági Egyetem, a hazai egyetemek közt elsőként, nemzetközi akkreditációban részesült a Network of International Business Schools (NIBS) nevű szakmai szervezettől, amely a világ egyik vezető gazdasági felsőoktatási intézményeket tömörítő közössége. A minőségi elismerést kizárólag azoknak ítéli oda a szervezet, akik minden tekintetben kiemelkedően teljesítenek a nemzetköziesedés folyamatának kiszélesítésében, fokozásában.
Szülés után vissza a munkába? Még mindig nem könnyű
A gyermekvállalás még ma is mumus a munkaerőpiacon: sokszor már az állásinterjún felmerül a kérdés, hogy a jelentkező szeretne-e a jövőben gyereket vállalni. A női munkavállalók később is félve osztják meg munkaadójukkal a gólyahírt, hiszen nem ritka, hogy válaszul a munkáltató olyan környezetet teremt, amellyel megnehezíti a visszatérést a munka világába. A Perfekt Zrt. oktatási szakértője az alábbiakban tippekkel segít, hogy miként erősíthetjük munkaerő-piaci helyzetünket szülés után.
Ciki lett az építőipar, marad a szakemberhiány
Általános iskolákban népszerűsítette az építő szakmákat a Mapei Kft. az elmúlt hetekben. Lehangoló a helyzet. Senki nem akar építő szakmát tanulni. Markovich Béla társadalmi összefogást sürget, mert ha ez így megy tovább, katasztrofális
helyzetbe kerül az építőipar.
Fapados suli skótoknak
A skóciai szülőknek, akik a gyenge közoktatás helyett magániskolába küldik gyerekeiket, évi 14.000-26.000 fontot kell ezért fizetniük. Egy mozgalom most “fapados iskolákat” szervez, elérhető áron.
Autópályát építünk a tudásnak
2014-es indulásával a Webuni Európában elsők között reagált az oktatásban zajló online forradalomra, melynek valójában még mindig csak az elején tartunk. A mára több mint háromszáz kurzust kínáló platformnak egyelőre versenytársa sem nagyon van a régióban.
A digitális sportágak és az okosvárosok korában élünk
Az e-sport rendkívüli népszerűségnek örvend szerte a világon, Amerikában például a hagyományos sportközvetítések nézettségének zuhanását hozta videójátékokra épülő sport. 2018-ra Magyarországon is átlépheti az egymillió dollárt az e-sportból származó bevétel, azonban ahhoz, hogy hazánk is komolyan bekapcsolódhasson a nemzetközi e-sport vérkeringésébe, a fiatalok digitális oktatására, a képzéshez kapcsolódóan pedig az infokommunikációs infrastruktúra jelentős fejlesztésére van szükség.
10 milliárdos felújítási program indul a szakképző intézményeknél
A korszerű oktatási környezet kialakítása a minőségi szakképzés alapja, ezért a Nemzetgazdasági Minisztérium mintegy 10 milliárd forintból infrastruktúra-fejlesztési programot indít a szakképző intézményeknél – jelentette be Varga Mihály.
A diákok is elfogynak a munkaerőpiacról
Míg 2010-ben még 420 000 diák vállalt munkát évente hazánkban, addig ma már csak 170 000, ráadásul a közelmúlt eseménye is megtépázta a bizalmukat. Vajon a béremeléseken, juttatásokon, a nyugdíjasok bevonásán kívül segítheti-e a foglalkoztatási helyzetet a diákmunka?
Átadták a Budapesti Gazdasági Egyetem új campusát
Ünnepélyes keretek közt adták át a Budapesti Gazdasági Egyetem (BGE) új épületét, melyben teret kap az Egyetem minden vállalkozásfejlesztéssel kapcsolatos képzése és tevékenysége.
Mostantól erre kell spórolnia mindenkinek
Lakás-és autóvásárlás, utazás. Legtöbbünk ezekre a dolgokra igyekszik rendszeresen pénzt félretenni. Családi eseményre, oktatásra, nyugdíjcélra nagyon kevesen képeznek tartalékot. A SocialFokus és a LightClock közös kutatása szerint azonban az élethosszig tartó tanulás lesz a jövőben az a nélkülözhetetlen tényező, amelyre mindenkinek spórolnia kellene.
Brit egyetemekről kerülnek ki a világ csúcsvezetői
Brit egyetemek játsszák a legnagyobb szerepet a világ vezetőinek képzésében, derül ki a londoni Felsőoktatási Intézet felméréséből. Napjainkban 58 olyan állam- és kormányfő van hivatalban a világon, akik Nagy-Britannia egyetemein tanultak.
Nem sajnáljuk a pénzt a gyerek különóráira
A Játéksziget bolthálózatot üzemeltető Formatex felmérése szerint óvodás és kisiskolás gyermekek különóráira a családok nagy része havonta 5-10 000 forint körüli összeget költ. Az úszás a legnépszerűbb, a példakép Hosszú Katinka.