Oktatás cikkek


Mennyibe fog fájni az iskolakezdés a magyar családoknak?

Mennyibe fog fájni az iskolakezdés a magyar családoknak? 

Indul az iskolakezdési szezon: a magyar szülők az új tanévhez szükséges alapvető tanszereket 10-15 ezer forintért, iskolatáskát további 15 ezer forintért vásárolnak egy friss felmérés alapján. Az igazi roham augusztusban kezdődik, a vállalat online 10 százalék, míg bolti vásárlás esetén 5 százalék kosárérték-növekedésre számít a tavalyi évhez képest. A játékkereskedő felmérése szerint a szülők továbbra is a hagyományos oktatást preferálják.
Így látják a pályakezdő mérnököket a hazai nagyvállalatok

Így látják a pályakezdő mérnököket a hazai nagyvállalatok 

Nyitott szemlélet, határozottság, magas szintű informatikai tudás - ezek a legjellemzőbb erősségei a most pályára lépő mérnök generációnak egy friss kutatás szerint. Magyarország 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató gyártó- és termelővállalat felsővezetőinek személyes megkérdezésén alapuló felmérés viszont arra is rámutat velük kapcsolatban, hogy a munkába álló fiatalok felületes műszaki tudása, a proaktivitásuk hiánya és a tapasztalatlanságuk még mindig jelentős plusz terhet, képzési kötelezettséget ró az őket alkalmazó vállalatokra.
AmCham: így lehetne növelni a magyar vállalkozások versenyképességét

AmCham: így lehetne növelni a magyar vállalkozások versenyképességét 

Hetven javaslatban összegezte az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary), hogy a következő években miként lehetne növelni az ország és a magyar cégek versenyképességét.
Bővül a pénzügyi ismeretek oktatása az új tanévben

Bővül a pénzügyi ismeretek oktatása az új tanévben 

Több mint 430 ezer diák tanulhatja az általános és a középiskolákban a mindennapi élethez szükséges pénzügyi-gazdálkodási ismereteket.
Magyar startup nyerte a legrangosabb edukációs tech díjat

Magyar startup nyerte a legrangosabb edukációs tech díjat 

A Xeropan idén nyáron elnyerte az egyik legnevesebb, oktatóprogramokat bíráló szervezet, az amerikai Tech Breakthrough szerint a világ legjobb “Learning Relationship Management”, avagy Interaktív Tanulást Támogató rendszere díjat. Kategóriájában egyedüliként olyan cégek mellett győzedelmeskedett, mint a Lenovo, Busuu és Discovery Education.
Távoktatásban indulhat a tanév? Erre készülhet a kormány új döntése

Távoktatásban indulhat a tanév? Erre készülhet a kormány új döntése 

A legfrissebb Magyar Közlönyben található az a rendelet, amely az egyetemi beiratkozások és a távoktatás kapcsolatáról szól.
Miből élnek a pécsiek?

Miből élnek a pécsiek? 

Pécs az ország ötödik legnagyobb városa, és sok szempontból egyedülálló. Különleges adottságokkal rendelkezik, amik megmutatkoznak abban is, hogy mivel foglalkoznak a pécsiek. Ezt lestük meg.
Az otthoni oktatás nehézségei - mihez kezdjenek most a szülők?

Az otthoni oktatás nehézségei - mihez kezdjenek most a szülők? 

Lassan egy hónapja, hogy önkéntes „szobafogságba” vonult Magyarország, de a szülőknek továbbra is óriási kihívást jelent az, hogy a digitális oktatás otthoni teendőit lebonyolítsák. Múltkor a hazai viszonyokat vettük górcső alá, most pedig az amerikai online oktatás nehézségeiről lesz szó. Úgy tűnik: földrésztől függetlenül ugyanazokkal a problémákkal küzdenek a szülők
Zárva az iskola - mit tehet a munkavállaló?

Zárva az iskola - mit tehet a munkavállaló? 

A köznevelési intézmények zárva tartásával sok munkavállaló fog a munkáltatójához fordulni, hogy biztosítson neki lehetőséget gyermeke felügyeletére. A munkavállalók - a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelve figyelembevételével - ezt akkor kérhetik, ha gyermeküket az intézményi bezárás érinti, a saját háztartásukban nevelt gyermek 18 éven aluli, és a kérelmező munkavállalón kívül a saját háztartásban nincsen olyan más cselekvőképes személy, aki a gyermek felügyeletét ellátja. 
Gyorsabban jutnak szakmához a felnőttek

Gyorsabban jutnak szakmához a felnőttek 

A jelenleginél rövidebb idő alatt szerezhetnek szakmákat a felnőttek az ősszel induló új rendszerben.

Kell-e adót fizetni a cégnek, ha finanszírozza dolgozója képzését? 

Nem mindegy, hogy iskolarendszerű vagy iskolarendszeren kívüli képzésről van-e szó.

A szakképzés versenyképessége 

A magyar versenyképesség és termelékenység javítása az elmúlt tizenöt-húsz év egyik központi gazdaságpolitikai kérdése volt és maradt. A különböző gazdaságpolitikai programok ellenére ezen a területen nem sikerült áttörést elérni, termelékenységi szintünk jelentősen lemaradt a nyugati országoktól, de a térségtől is. Ezt a jelenséget sokféleképpen magyarázzák. Többen a kormányzati kiszámíthatóság hiányát emelik ki, mások az emberi tényező elhanyagolását hangsúlyozzák a vállalati és gazdasági gyakorlatban, és van olyan szakértő is, aki a termelékenység mérésének módszertani/tartalmi területein keresi a fő problémát. Sugár András és Trautmann László írása.

Magolás helyett a jövőben programozni tanul a japán kisiskolás 

Kemény biflázás helyett kreatív embereket kell képezni, hangzik az átfogó japán oktatási reform jelszava – és az új módszer sikeres.

A hazai cégek csak kullognak a 4.0 után 

A magyarországi munkaerőhiány egyik oka a magyar szakképzési rendszer elavultsága. A GKI vizsgálata szerint azonban az aktuális vállalati igényeket kiszolgáló oktatási rendszer nem is fog olyan munkaerőt piacra bocsátani, amilyenre egy versenyképes gazdaságnak szüksége van.

Sikeresebbek a gyerekek, ha nem hajtják szét őket 

Az amerikai Seattle városában kerek egy órával később kezdődik az iskola. A változtatás bevált: pihentebbek, így sikeresebbek a gyerekek.

Pálinkafőző tanfolyam karácsonyra 

Habár az ajándékok többsége még a megszokottabb ötletekre támaszkodik, egyre többen választják, hogy a karácsony alkalmával inkább az önfejlesztésben, továbbtanulásban segítik hozzátartozóikat.

A kis cégeken keresztül jutnak be a nagyokhoz 

Hetente érkeznek hírek újabb és újabb gigantikus méretű adatlopásokról, kiszivárgásokról, illetve statisztikák a leggyengébb jelszavak használatáról – a megfelelő hozzáállás, a kívánatos biztonságtudatosság mégis messze elmarad az elvárhatótól. Az ESET IT-biztonsági szakértője, Csizmazia-Darab István a vállalati biztonságtudatosság jelenét és aktuális trendjeit gyűjtötte össze.

Félmillió közelében keres a frissen végzett programozó 

Stabilan havi bruttó 400-450 ezer forint között mozog a frissen végzett programozók várható bére, miközben folyamatosan bővül a felvettek köre. Túlkínálattól azonban nem kell félni, hiszen a teljesen hagyományos vállalatoknál is egyre nagyobb az igény rájuk.

Nemzetközi elismerést aratott a veszprémi Pannon Egyetem 

A veszprémi Pannon Egyetemet a világ 150 legjobb vegyészmérnöki képzést nyújtó intézménye közé rangsorolta a mértékadó Academic Ranking of World Universities (ARWU) által 2003 óta minden évben összeállított és közzétett Shanghai Ranking.

Néhány év és itt az alfa-generáció 

Milyen szakképzést igényel a 21. század átalakuló technológiai és üzleti környezete? Milyen értékrenddel és szokásokkal érkezik a munkaerőpiacra a 2005 után született alfa-generáció, melynek tagjai már nem is ismerik, milyen az, amikor az életvitelünk még teljesen offline és analóg volt online és digitális helyett? Erről is beszéltek az előadók a Piac & Profit Okos cég című konferenciáján.

Nagyot dobhat Magyarországon a digitalizáció 

Akár 9 milliárd eurót adhat hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez 2025-ig a digitalizáció – állapítja meg friss kutatásában a McKinsey & Company. Miközben a digitális transzformáció komoly esély a gazdasági növekedés felpörgetésére, sokat kell tenni ennek érdekében, elsősorban az oktatás-képzés, valamint a digitális megoldások használatának terjedése terén.

Az okos a versenyképes: aki most lemarad, annak jövője sincs 

Iszonyatos tempóban dübörög a technológiai fejlődés, a szenzorok és az okos eszközök összekapcsoltsága, az általuk termelt adatok nagy özönének feldolgozása, és az adatvezérelt döntéshozatal néhány éven belül magától értetődő alapfeltétele lesz a hatékony üzleti működésnek, ez volt az egybehangzó vélekedés a Piac & Profit Okos cég című konferenciáján. Az a vállalkozás, mely nem él az új technológiákkal, annak a napjai meg vannak számlálva. Aki lemarad, az kimarad: egy évtizeden belül bedőlhetnek az ilyen cégek.

A gyerek jobban figyel a pénzre, mint a szülő azt gondolná 

Vajon a szülőknek vagy az iskolának kellene megtanítania a gyerekeket okosan bánni a pénzzel? Beleszólhatunk, hogy mire költse, vagy épp mire ne szórja a tőlünk kapott forintokat? Efféle kérdésekre kereste a választ a CIB Bank a Takarékossági Világnaphoz kapcsolódó kutatásában. 

Remény sincs a magyar felzárkózásra 

Finn- és Észtországban a hátrányos helyzetű tanulók 40, illetve 30 százalékát sikerül felzárkóztatni. Magyarországon ez az arány csak 14 százalék – jóval kevesebb, mint még 2006-ban volt.

Sürgősen átalakítaná a tanárképzést a mérnökszövetség 

Növelni kell az oktatásra szánt forrásokat minden területen. Nem csupán a tanárok fizetésének versenyképessé tételével, hanem a szakképzési centrumok technikai fejlesztésével, illetve a tudásátadást segítő digitális eszközök használatával is – hangsúlyozza az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) elnöke.

Új karrierlehetőség a magyar diákok számára 

A Procter&Gamble megnyitotta a cég gyöngyösi gyárában létrehozott, a helyi szakképző iskolások számára duális képzést biztosító modern tanműhelyét. A napi fogyasztási cikkeket gyártó multinacionális vállalat – az Egri Szakképzési Centrummal együttműködve – professzionális, csúcstechnológiával ellátott környezetben várja a fiatal, magyar tehetségeket, akiknek a nemzetközi piacon is versenyképes oktatást és karrierlehetőséget biztosítanak.

Középiskolák rangsora: egy veszprémi suli az első helyen 

A korábban közzétett gimnáziumi rangsorok után most itt a teljes középiskolai ranglista, ami azoknak a szülőknek is segítséget nyújt, akik 6 vagy 8 osztályos gimnáziumba, szakgimnáziumba, szakiskolába vagy éppenséggel szakközépiskolába szeretnék járatni gyermeküket. A legjobbiskola.hu portál ugyanis rangsorolta az összes hazai középiskolát.

A mai gyerekek már nem űrhajósok lennének, hanem focisták 

A kisdiákok mintegy harmada tanulna tovább az érettségi után, a szülői befolyás erősen érezhető a pályaválasztási terveken: a legtöbbször a sajátjukhoz hasonló pályát képzelnek el a gyereküknek.

Mennyibe kerül a külföldi tanulás? 

Hatalmas előnnyel indulnak a munkaerőpiacon azok az egyetemisták, akik tanulmányaik során rövidebb-hosszabb ideig külföldi egyetemeken tanulnak, a tudásszerzéshez azonban először komoly összeget kell befektetnünk – írja elemzésében a Sberbank.

Három tipp a karrierváltáshoz 

A karrierváltás egy sima munkahelyváltásnál összetettebb kérdés, hiszen ilyenkor szakmát is cserélünk. Az OKJ képzéseket kínáló Perfekt szakértője az alábbiakban segít abban, mire érdemes figyelni karrierváltás előtt.

Civilekkel együtt teszik jobbá a környezetet 

Az Együtt egymásért társadalmi felelősségvállalás program keretében daganatos beteg és autista gyermekek táborozhatnak, iskolások tanulnak komposztálni, hiperaktív gyerekek kék túráznak, egyedülálló szülők kapnak lehetőséget, hogy kiszakadjanak a hétköznapok taposómalmából.

Háromszáz milliót kapott az informatikusképző 

Összesen mintegy 300 millió forint kockázati tőkét kapott a junior szoftverfejlesztőket képző Green Fox Academy. A szervezet első lépésként többek között szeptemberben Prágában megnyitja első külföldi iskoláját.

Mit tanuljunk válság idején? 

A 2008-as válság sok egyéb mellett átalakította a diákok preferenciáit is. A Quartz összeszedte, milyen egyetemi szakokat választottak többen, melyikeket kevesebben a gazdasági válság óta.

Nem tőkét kell gyűjteni, hanem jobb munkaerőt 

Ahol az áránál jobb a munkaerő, oda megy a tőke, ahol van tőke, de nem jó a munkaerő, onnan elvándorol. A tudományos és technikai forradalomnak köszönhetően a jelenkori társadalmak legfontosabb ágazata a tudásvagyon növelése, vagyis az oktatás lett. Ebből az következik, hogy az oktatást kellene leginkább piacosítani – véli Kopátsy Sándor közgazdász.

Alig készít fel a munkára az iskola 

A magyarok mintegy fele szerint alig készít fel az iskola a felnőtt életre, a munkahelyen használt tudás több mint felét munka közben sajátították el – derül ki az OTP Bank kutatásából.

Több százezer IT-biztonsági szakember hiányzik 

A kiberbűnözés terjedésével egyre növekszik az igény a jól képzett információbiztonsági szakemberekre. Három éven belül várhatóan 3,5 millió betöltetlen állás lesz a szektorban világszerte, az európai cégek háromnegyede szerint nem megfelelő a kiberbiztonsági csapata.

Nincs elég munkahelyi képzés Magyarországon 

Az EU-s átlaghoz képest kevesebben vesznek részt munkahelyi képzésekben Magyarországon, pedig az OTP Bank kutatásából kiderült: a magyarok számára fontos lenne, hogy mindennap tanuljanak valami újat.

Rohamra számítanak ősszel a felnőttképzők 

A hazai oktatási piacon az ősz a legmozgalmasabb időszak. A nyári vakáció meghozza a tanulási kedvet a harminc és negyven esztendő feletti felnőttek körében is. Közülük évről-évre több ezren jelentkeznek, hogy új szakmát tanuljanak – derül ki a két vezető budapesti oktatóközpont, a Focus és a Ruander friss elemezéséből, ami rámutat arra is, hogy a középkorúak döntő többsége határozott elképzelésekkel, célirányosan vág bele a képzésekbe, hogy minél eredményesebben sajátítsa el az új ismereteket.

Felnőttképzésben alaposan le vagyunk maradva Európától 

Nagyobb arányban tanulnak szakmát azok, akik külföldre költöznek, a legaktívabbak az EU-n kívülről érkező bevándorlók voltak tavaly – derült ki az Eurostat felméréséből.

Magyar csapat a Microsoft startupversenyének döntőjében 

Az élményszerű oktatásban áttörést ígérő alkalmazással jutott be egy magyar fiatalokból álló csapat a világ egyik legrangosabb fejlesztői versenye, a Microsoft Imagine Cup döntőjébe.

Szakképzés munkahelyi körülmények között 

Érettségivel lehet jelentkezni az új Külkereskedelmi Szakgimnáziumba, az intézményben munkahelyi körülmények között tanítanak majd szakmát.

A szülők alig negyede szerint elég az ösztöndíj 

A továbbtanulással járó tandíj-, szállás- és egyéb költségek azonban komoly kihívást jelenthetnek a szülőknek. Az NN Biztosító kutatása szerint a hazai szülők 37 százaléka tervezi megtakarításaiból finanszírozni gyermeke továbbtanulását.

Ezek ma a legnépszerűbb szakmák 

Idén a legtöbb nyolcadikos felvételiző szakácsnak jelentkezett a szakközépiskolákba, de az állami támogatás ellenére egyre kevesebb fiatal választja a szakképzőket.

Még lehet kérni gyermekétkeztetést a vakációra 

A nyári vakáció első napjától, június 15-étől kezdődik a szünidei gyermekétkeztetés. A hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű rászoruló gyermekek napi egy tál meleg ételt kaphatnak az iskolai szünetben.

A robot, akit felvettek az egyetemre 

Még, hogy a mesterséges intelligencia csak a képzetlenebb munkaerőt fenyegeti? Ideje megismerni Todai Robotot, aki az egyetemi felvételin a legjobban teljesítő 20%-ban végzett. Anélkül, hogy bármit is értett volna a témából. 

Két hétig még beszállhat a burgenlandi menedzserekhez 

Az Interreg Duna Transznacionális Program "Excellence-in-ReSTI" projektje keretében ingyenes online képzést kínál fiatal EU-projektmenedzserek részére a Burgenlandi Főiskola. A 2018 őszén induló angol nyelvű képzésre magyarok jelentkezését is várják.

Ingyenjogsi: még egymilliárd forint sofőrképzésre 

Újabb 1200 tehergépkocsi- és autóbuszvezető képzése valósulhat meg 1 milliárd forintos hazai forrásból a Gépjárművezető-képzés munkaviszonyban állók számára elnevezésű program keretében. A szállítmányozási és raktározási szektor támogatása kiemelten fontos, hiszen az ágazat 2017-ben a GDP 5,5 százalékát adta és több mint 290 ezer főt foglalkoztat Magyarországon.

Nagyot fordult oktatásügyben Parragh László 

Támogatni kell a szakmunkások diplomaszerzését, aki jó a szakmájában, könnyebben juthasson be egyetemre – mondta Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnöke hétfőn Budapesten. 
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Költségkímélés

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten

A szomszédtól félünk legjobban Budapesten  

Márciusban felbolydult a lakásbiztosítási piac, először válthattunk lakásbiztosítást évfordulótól függetlenül.

Adózás

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV

Milliókat spórolhat, mielőtt kopogtat a NAV 

A NAV ellenőrzési terve szerint az informatikai rendszerek által gyűjtött adatok és az adózók magatartása egyaránt meghatározó tényező az ellenőrzési folyamatokban.

Cégblog

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport

Kiemelkedő évet zárt 2023-ban a BioTechUSA-cégcsoport 

Magasabb fokozatba kapcsolt 2023-ban a tisztán magyar tulajdonban lévő cégcsoport.

Klímablog

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben

Hódítanak a balkon napelemek Bécsben  

Míg 2022-ben nem egészen ezer, addig tavaly már több mint négyezer balkon napelemet telepítettek Bécsben.

Társadalom

Törés az orosz hadvezetésben

Törés az orosz hadvezetésben 

Nem sok háború lehetett a Földön, amiben ne jelent volna meg a korrupció.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo