Oktatás cikkek

Ki nem találja mire használják az egyetemisták a mesterséges intelligenciát
A corvinusos hallgatók többsége használ mesterséges intelligenciát.

Azonnali 25 százalékos béremelés a tanároknak, nettó 298 ezer forint helyett 372 ezer forint lesz az átlag
Megegyezett a román kormány a tanügyi szakszervezetekkel a sztrájk lezárásának feltételeiről.

Egy fideszes képviselő elképesztő stílusban írt egy tanárnak
Egy demokráciában az uralmon lévők leginkább szolgálatnak tekintik munkájukat, nálunk egyre gyakoribb a hatalmi arrogancia.

Véget ért a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny
A Gödöllői Református Líceum Gimnázium csapata nyert.

Alig maradt kiadó hely a pénzügyi verseny országos döntőjében - itt vannak az újabb továbbjutók
Online kvíz, villámkérdések és kifejtős kérdések is várták a csapatokat a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! második fordulójában.

Pénzügyi tudatossági verseny: alakul a döntős csapatok névsora
A Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! pénzügyi tudatossági verseny döntős mezőnye újabb gimnnazista csapatokkal bővült.

Megvannak a pénzügyi diákverseny első döntős csapatai
7 csapat biztosította be továbbjutását a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis első körében.

A BGE hozzásegíti a hallgatókat a sikerhez - körinterjú a gazdaságinformatikus képzésről
Stabil kezdőfizetési szint, sokoldalú tudás, jövőorientáltság – ez csak néhány ok, amiért csábítóan hangzik a Budapesti Gazdasági Egyetem.

Pintér Sándor megbukott a Magyar Tudományos Akadémián
Az MTA Elnöksége állásfoglalást fogadott el a közoktatás helyzetéről és fejlesztésének szükségességéről.

Újabb diákok mutatták meg, mennyire jártasak a pénzügyek világában
A Legyél Te Is Pénzügyi Junior Klasszis pénzügyi edukációs diákverseny megyei elődöntői még november 22-ig folytatódnak.
Feltétel mellett emelik a tanárok fizetését
Ha létrejön a megállapodás az Európai Bizottsággal, eddig nem látott mértékű béremelés jöhet a pedagógusoknak - mondta Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a mai Kormányinfón.
Tudásfejlesztés, amiből mindenki profitál - indul a Privátbankár diákversenye
Október 14-én éjfélig jelentkezhetnek a technikumokban és szakképző iskolákban tanuló diákok a III. Legyél te is Pénzügyi Junior Klasszis! versenyre.
Népszerűbbek lettek a pandémia alatt a szakirányú továbbképzések
Mediátor, business és team coach, újmédia grafikus – az elmúlt években ezek voltak a legnépszerűbb felnőtteknek szóló szakirányú, vagy más néven másoddiplomás továbbképzések. A két-, illetve három féléves, egyetemi szintű képzésekkel a felsőoktatás gyorsan reagál a munkaerőpiaci igényekre, az oktatás pedig gyakorló szakemberek bevonásával történik. Nem véletlen, hogy a pandémia okozta változások a hasonló képzésekre jelentkezők számában is megmutatkoztak: a munkaadók a válsághelyzetre sok helyen a továbbképzés lehetőségének felajánlásával reagáltak.
Sokba kerül az iskolakezdés - min nem tudnak spórolni a magyar családok?
Kiemelten kezelik a magyar szülők gyermekeik megfelelő iskolázását, amiért plusz kiadásokat is hajlandóak vállalni – derült ki a Magyar Bankholding friss reprezentatív kutatásából. Tanév elején a legnagyobb mértékben a ruházkodás költsége terheli meg a családi kasszát, míg év közben a különórákra költenek a legtöbbet a szülők. A felmerülő kiadások finanszírozását tekintve leginkább az adott havi bevételükre támaszkodnak, de vannak, akik hitelt is igénybe vesznek az iskolakezdési szezonban.
Min spórolnak a magyar szülők iskolakezdéskor?
Leginkább az írószer, az iskolatáska és a füzet árán érzékelik a szülők az áremelkedést, spórolni akciós termékek beszerzése révén terveznek, használt tanszerek vásárlására negyedük nyitott, viszont a felesleges cikkeket csak harmaduk ad túl - derül ki a Vatera.hu online piactér látogatóinak körében készült felmérésből.
A tokaji bor eddig is kiváló volt, még jobb lehet
A sárospataki Tokaj-Hegyalja Egyetem (THE) fennhatósága alá tartozó Tokaj Wine Business Institute (TWBI) szeptemberben elindítja az 1 éves borüzleti menedzser képzését. A dr. Fiáth Attila nemzetközi borakadémikus vezetésével létrejött posztgraduális iskola páratlanul rugalmas, ugyanakkor nemzetközileg is magas színvonalú tananyaggal várja a hallgatókat. A szakmai értéket a dijoni székhelyű School of Wine & Spirits Business at Burgundy School of Business-szel (BSB) kötött együttműködés is garantálja.
Nemsokára tízmilliárdan leszünk a Földön, ami növekvő piacot jelent
Növekvő népesség, elöregedő társadalmak, urbanizáció és elérhetőbb oktatás, így gazdasági és társadalmi fejlődés várható a Roland Berger szerint 2050-re.
Itt van az OKJ-t leváltó szakképzési rendszer
A felnőttképzők 2020. december 31-ig indíthattak OKJ-s képzéseket, melyek közül az utolsók is hamarosan véget érnek. Az új rendszer ugyanakkor fokozatosan átveszi a régi helyét, így a korábbi kételyek ellenére a szakmát felnőttképzésben tanulni vágyók könnyen megtalálhatják a számukra megfelelő kurzusokat.
Magyarország az Európai Unió második-harmadik legszegényebb országa
A magyar gazdaság mintegy 30 százalékkal teljesített alul a lehetőségeihez képest, hangzott el többi között az Egyensúly Intézet „Magyarország 2030” címmel tartott konferenciáján. Az önmagát Magyarország független agytrösztjeként meghatározó intézet eseményén neves szakértők vettek részt.
Öt szakma, amely 2022-ben is biztos megélhetést kínál
Mindig vannak felkapott, divatos szakmák, és mindig vannak olyanok, amelyek méltatlanul alulértékeltek. Talán nem is gondolnánk, mely szakképesítésekkel kereshetünk ma jól úgy, hogy a betöltendő pozíciókért ráadásul nem állnak sorba a jelentkezők.
Mennyit kóstál az egyetemi lét?
Összeszámoltuk, körülbelül mennyibe kerül ma egy diáknak egyetemre járnia, valahol laknia, néha jót is ennie, nagy ritkán pedig még kicsit szórakoznia is. A számok alapján kisebb magyar csoda, ha ezt több-kevesebb sikerrel meg is tudják valósítani a fiatalok.
450 ezer kiadvány segíti a diákok pénzügyi nevelését
176 ezer példányban érkeztek meg a magyar középiskolákba a pénzügyi tudatosság fejlesztését támogató matematika és történelem példatárak. Emellett 280 ezer példányt rendeltek az iskolák az alapvető pénzügyi és gazdálkodási ismereteket tartalmazó tankönyvekből és a pénzügyi fejezetekkel kiegészített munkafüzetekből. A Pénziránytű Alapítvány tananyagai idén is ingyenesen jutottak el az iskolákba.
A rendszer kész: mi történt a fiatalok külföldi nyelvtanulási programjával?
Több mint egy éve lehetett utoljára hallani a fiatalok külföldi nyelvtanulására szolgáló programról – most egy képviselői kérdés nyomán érkezett friss információ.
Mennyibe fog fájni az iskolakezdés a magyar családoknak?
Indul az iskolakezdési szezon: a magyar szülők az új tanévhez szükséges alapvető tanszereket 10-15 ezer forintért, iskolatáskát további 15 ezer forintért vásárolnak egy friss felmérés alapján. Az igazi roham augusztusban kezdődik, a vállalat online 10 százalék, míg bolti vásárlás esetén 5 százalék kosárérték-növekedésre számít a tavalyi évhez képest. A játékkereskedő felmérése szerint a szülők továbbra is a hagyományos oktatást preferálják.
Így látják a pályakezdő mérnököket a hazai nagyvállalatok
Nyitott szemlélet, határozottság, magas szintű informatikai tudás - ezek a legjellemzőbb erősségei a most pályára lépő mérnök generációnak egy friss kutatás szerint. Magyarország 75 legmeghatározóbb, száz főnél több műszaki szakembert foglalkoztató gyártó- és termelővállalat felsővezetőinek személyes megkérdezésén alapuló felmérés viszont arra is rámutat velük kapcsolatban, hogy a munkába álló fiatalok felületes műszaki tudása, a proaktivitásuk hiánya és a tapasztalatlanságuk még mindig jelentős plusz terhet, képzési kötelezettséget ró az őket alkalmazó vállalatokra.
AmCham: így lehetne növelni a magyar vállalkozások versenyképességét
Hetven javaslatban összegezte az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham Hungary), hogy a következő években miként lehetne növelni az ország és a magyar cégek versenyképességét.
Bővül a pénzügyi ismeretek oktatása az új tanévben
Több mint 430 ezer diák tanulhatja az általános és a középiskolákban a mindennapi élethez szükséges pénzügyi-gazdálkodási ismereteket.
Magyar startup nyerte a legrangosabb edukációs tech díjat
A Xeropan idén nyáron elnyerte az egyik legnevesebb, oktatóprogramokat bíráló szervezet, az amerikai Tech Breakthrough szerint a világ legjobb “Learning Relationship Management”, avagy Interaktív Tanulást Támogató rendszere díjat. Kategóriájában egyedüliként olyan cégek mellett győzedelmeskedett, mint a Lenovo, Busuu és Discovery Education.
Távoktatásban indulhat a tanév? Erre készülhet a kormány új döntése
A legfrissebb Magyar Közlönyben található az a rendelet, amely az egyetemi beiratkozások és a távoktatás kapcsolatáról szól.
Miből élnek a pécsiek?
Pécs az ország ötödik legnagyobb városa, és sok szempontból egyedülálló. Különleges adottságokkal rendelkezik, amik megmutatkoznak abban is, hogy mivel foglalkoznak a pécsiek. Ezt lestük meg.
Az otthoni oktatás nehézségei - mihez kezdjenek most a szülők?
Lassan egy hónapja, hogy önkéntes „szobafogságba” vonult Magyarország, de a szülőknek továbbra is óriási kihívást jelent az, hogy a digitális oktatás otthoni teendőit lebonyolítsák. Múltkor a hazai viszonyokat vettük górcső alá, most pedig az amerikai online oktatás nehézségeiről lesz szó. Úgy tűnik: földrésztől függetlenül ugyanazokkal a problémákkal küzdenek a szülők
Zárva az iskola - mit tehet a munkavállaló?
A köznevelési intézmények zárva tartásával sok munkavállaló fog a munkáltatójához fordulni, hogy biztosítson neki lehetőséget gyermeke felügyeletére. A munkavállalók - a rendeltetésszerű joggyakorlás alapelve figyelembevételével - ezt akkor kérhetik, ha gyermeküket az intézményi bezárás érinti, a saját háztartásukban nevelt gyermek 18 éven aluli, és a kérelmező munkavállalón kívül a saját háztartásban nincsen olyan más cselekvőképes személy, aki a gyermek felügyeletét ellátja.
Gyorsabban jutnak szakmához a felnőttek
A jelenleginél rövidebb idő alatt szerezhetnek szakmákat a felnőttek az ősszel induló új rendszerben.
Kell-e adót fizetni a cégnek, ha finanszírozza dolgozója képzését?
Nem mindegy, hogy iskolarendszerű vagy iskolarendszeren kívüli képzésről van-e szó.
A szakképzés versenyképessége
A magyar versenyképesség és termelékenység javítása az elmúlt tizenöt-húsz év egyik központi gazdaságpolitikai kérdése volt és maradt. A különböző gazdaságpolitikai programok ellenére ezen a területen nem sikerült áttörést elérni, termelékenységi szintünk jelentősen lemaradt a nyugati országoktól, de a térségtől is. Ezt a jelenséget sokféleképpen magyarázzák. Többen a kormányzati kiszámíthatóság hiányát emelik ki, mások az emberi tényező elhanyagolását hangsúlyozzák a vállalati és gazdasági gyakorlatban, és van olyan szakértő is, aki a termelékenység mérésének módszertani/tartalmi területein keresi a fő problémát. Sugár András és Trautmann László írása.
Magolás helyett a jövőben programozni tanul a japán kisiskolás
Kemény biflázás helyett kreatív embereket kell képezni, hangzik az átfogó japán oktatási reform jelszava – és az új módszer sikeres.
A hazai cégek csak kullognak a 4.0 után
A magyarországi munkaerőhiány egyik oka a magyar szakképzési rendszer elavultsága. A GKI vizsgálata szerint azonban az aktuális vállalati igényeket kiszolgáló oktatási rendszer nem is fog olyan munkaerőt piacra bocsátani, amilyenre egy versenyképes gazdaságnak szüksége van.
Sikeresebbek a gyerekek, ha nem hajtják szét őket
Az amerikai Seattle városában kerek egy órával később kezdődik az iskola. A változtatás bevált: pihentebbek, így sikeresebbek a gyerekek.
Pálinkafőző tanfolyam karácsonyra
Habár az ajándékok többsége még a megszokottabb ötletekre támaszkodik, egyre többen választják, hogy a karácsony alkalmával inkább az önfejlesztésben, továbbtanulásban segítik hozzátartozóikat.
A kis cégeken keresztül jutnak be a nagyokhoz
Hetente érkeznek hírek újabb és újabb gigantikus méretű adatlopásokról, kiszivárgásokról, illetve statisztikák a leggyengébb jelszavak használatáról – a megfelelő hozzáállás, a kívánatos biztonságtudatosság mégis messze elmarad az elvárhatótól. Az ESET IT-biztonsági szakértője, Csizmazia-Darab István a vállalati biztonságtudatosság jelenét és aktuális trendjeit gyűjtötte össze.
Félmillió közelében keres a frissen végzett programozó
Stabilan havi bruttó 400-450 ezer forint között mozog a frissen végzett programozók várható bére, miközben folyamatosan bővül a felvettek köre. Túlkínálattól azonban nem kell félni, hiszen a teljesen hagyományos vállalatoknál is egyre nagyobb az igény rájuk.
Nemzetközi elismerést aratott a veszprémi Pannon Egyetem
A veszprémi Pannon Egyetemet a világ 150 legjobb vegyészmérnöki képzést nyújtó intézménye közé rangsorolta a mértékadó Academic Ranking of World Universities (ARWU) által 2003 óta minden évben összeállított és közzétett Shanghai Ranking.
Néhány év és itt az alfa-generáció
Milyen szakképzést igényel a 21. század átalakuló technológiai és üzleti környezete? Milyen értékrenddel és szokásokkal érkezik a munkaerőpiacra a 2005 után született alfa-generáció, melynek tagjai már nem is ismerik, milyen az, amikor az életvitelünk még teljesen offline és analóg volt online és digitális helyett? Erről is beszéltek az előadók a Piac & Profit Okos cég című konferenciáján.
Nagyot dobhat Magyarországon a digitalizáció
Akár 9 milliárd eurót adhat hozzá a magyar gazdaság teljesítményéhez 2025-ig a digitalizáció – állapítja meg friss kutatásában a McKinsey & Company. Miközben a digitális transzformáció komoly esély a gazdasági növekedés felpörgetésére, sokat kell tenni ennek érdekében, elsősorban az oktatás-képzés, valamint a digitális megoldások használatának terjedése terén.
Az okos a versenyképes: aki most lemarad, annak jövője sincs
Iszonyatos tempóban dübörög a technológiai fejlődés, a szenzorok és az okos eszközök összekapcsoltsága, az általuk termelt adatok nagy özönének feldolgozása, és az adatvezérelt döntéshozatal néhány éven belül magától értetődő alapfeltétele lesz a hatékony üzleti működésnek, ez volt az egybehangzó vélekedés a Piac & Profit Okos cég című konferenciáján. Az a vállalkozás, mely nem él az új technológiákkal, annak a napjai meg vannak számlálva. Aki lemarad, az kimarad: egy évtizeden belül bedőlhetnek az ilyen cégek.
A gyerek jobban figyel a pénzre, mint a szülő azt gondolná
Vajon a szülőknek vagy az iskolának kellene megtanítania a gyerekeket okosan bánni a pénzzel? Beleszólhatunk, hogy mire költse, vagy épp mire ne szórja a tőlünk kapott forintokat? Efféle kérdésekre kereste a választ a CIB Bank a Takarékossági Világnaphoz kapcsolódó kutatásában.
Remény sincs a magyar felzárkózásra
Finn- és Észtországban a hátrányos helyzetű tanulók 40, illetve 30 százalékát sikerül felzárkóztatni. Magyarországon ez az arány csak 14 százalék – jóval kevesebb, mint még 2006-ban volt.
Sürgősen átalakítaná a tanárképzést a mérnökszövetség
Növelni kell az oktatásra szánt forrásokat minden területen. Nem csupán a tanárok fizetésének versenyképessé tételével, hanem a szakképzési centrumok technikai fejlesztésével, illetve a tudásátadást segítő digitális eszközök használatával is – hangsúlyozza az Együtt a Jövő Mérnökeiért Szövetség (EJMSZ) elnöke.